Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Natapanje hrane i bloat  (Read 8913 times)

Offline woody

• Značajni član
Natapanje hrane i bloat
« on: 26 December, 2007, 17:14:50 »
U nekom artiklu o bloatu sam procitao Dukijev komentar da on uvek natapa hranu pre davanja ribama. Bio sam kod Dukija pre oko mesec dana da kupim hranu, uzeo sam Serin ciklid stiks i sera-diskus. On mi je rekao da ta hrana brzo vlazi i da nema potrebe da se natapa. Poceo sam sera-diskus da dajem ribama bez natapanja (do sad to nikad nisam radio) i cini mi se da sam imao nekih problema zbog toga. Upravo sad gledam jednog naduvanog delfina, pa se pitam zbog cega li se toliko naduvao.
Naravoucenije za one koji nisu znali: Hranu uvek natapajte, bez obzira sta vam kazu cak i iskusniji od vas!
Teraj lagano i drž' desno

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
Re: Natapanje hrane i bloat
« Reply #1 on: 26 December, 2007, 17:41:46 »
Ne verujem da bi ti Duki dao neki loš savet u vezi bilo čega, pogotovo za hranu koju prodaje.
Što se tiče Sera Diskus-a, mislim da je to jako dobra hrana, a i ja bih ti preporučio da je ne natapaš. Ona je dosta suva sama po sebi ali pri dodiru sa vodom se toliko brzo navlaži, zatim brzo nabubri (postane svetlija) i za minut-dva u aq počne da se raspada. Mislim da je ona kad je ubaciš u aq, za par sekundi dovoljno navlažena, da je bez bojazni od nekih poteškoća, pojede ciklid - pogotovo Delfin.
Sa Sera Cichlid Sticks nemam iskustava.
Ako možeš opiši kakve si probleme imao, malo detaljnije!

Offline Duki

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • Wildfang Novi Sad
« Reply #2 on: 26 December, 2007, 17:49:29 »
Cichlids sticks mozes da natapas ali discus granulat nikad nisam natapao i nikad nisam imao problema... Naravno da diskusom hranim samo ne-mbune!
C.C.A.

Offline Fifty

• Napredni član
« Reply #3 on: 26 December, 2007, 19:57:38 »
Natapao ili ne bez obzira na sve moras da vodis racuna o kolicini hrane koju dajes ribama.
Tanganjika bato ...

Offline Duki

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • Wildfang Novi Sad
« Reply #4 on: 26 December, 2007, 20:51:28 »
Naravno to nisam ni spominjao... Ako ima das previse nema veze dal je natopljena il nije!
C.C.A.

Offline marko zmaj

• Napredni član
    • Sheemcity
« Reply #5 on: 26 December, 2007, 22:14:34 »
Ja koristim serra cichlid sticks i nisam ga natapao.ali imam amere a ne malawi.

Offline Anchi

• Značajni član
  • Ana Veselinović
« Reply #6 on: 26 December, 2007, 22:32:04 »
    Ja uvek natapam, sto je sigurno-sigurno je.

Offline rale

• T.F.C.
  • Napredni član
  • Pozdrav. Rale
« Reply #7 on: 26 December, 2007, 22:40:03 »
Takođe!
T.F.C.

Offline woody

• Značajni član
« Reply #8 on: 26 December, 2007, 22:50:26 »
Problem je u tome sto mi vec par meseci na svakih nekoliko dana ugine po koja riba, a da pri tom sve deluju zdravo. Ovo jato imam godinu i po i nikad nisam imao problema. Moguci uzroci:
1. pre par meseci mi ih je nekoliko dana tast prehranjivao ribe,
2. neiskusno uvodjenje nove hrane sera-diskus,
3. neka agresivna riba ih ubija,
4. neki parazit.
Prva tri potencijalna uzroka sam skinuo sa liste, jer sam ih analizirao, a poslednji sam pokusao da resim ovih dana, tako sto sam dezinfikovao ceo akvarijum (Dukijev savet). Medjutim pokolebalo me je to sto sam juce primetio ovog otecenog delfina, pa sam ponovo posumnjao na bloat. Taj se delfin verovatno prejeo, mada ih slabije hranim iz vec prilozenih razloga.
Dukiju se izvinjavam sto sam posumnjao u njegovo znanje, ali ga molim da me razume jer sam par meseci ocajan zbog svega ovog sto mi se dogadja.
Teraj lagano i drž' desno

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
« Reply #9 on: 27 December, 2007, 04:10:48 »
Hranu NE-natapajte. Natopljena hrana stvara kontra efekat, jer je radiklano laksa za konzumaciju i ciklidi je mnogo vise pojedu. Agresivniji primerci gutaju sve do cega dodju, a manje agresivni cak ostaju gladni. Na taj nacin se stvara realan rizik da pobijete svoje ljubimce. Posto je i drugi razlozi, ali NEzelim da pisem istu pricu opet iz pocetka, uostalom, ovaj post pisem jer je thread zapoceo dezinformacijom!

Druze Woody,

NEMOJ da natapas bilo koju hranu...

1. Tast je uradio sta je uradio, a steta je mogla da nastane mozda najvise mesec dana od njegovog akta, NIJE on kriv za aktuelne dogadjaje.
2. NEMA neiskusnog uvodjenja hrane, to su totalne gluposti, ja ciklidima ubacujem sve do cega dodjem, ponekada jedu novu hranu svakih par dana, ponekada mesecima jedno te isto, nema tu nikakvog uvodjenja. U prirodi im NIKO ne selektuje ishranu, vec jedu sta nadju ili ulove.
3. Sasvim je moguce da imas ubicu u akvarijumu, to je veoma cest slucaj.
4. Sasvim je moguce da imas parazita ili hemijski "neispravnu" vodu.

Nekoliko godina hranim "osetljive" algozdere mesom, i raznim "tvrdim" koi hranama. Rezultat, redovni mrestovi, izvanredna boja i mali trosak. Najveci zajeb sa hranom za ciklide je bila pokvarena hrana, koja se navlazila i stajala na toplom. To je izazivalo simptome slicne MF BLOAT-u, ali mnogo vece brzine. Ogroman broj ciklida sam "ubio" gajeci ih na mestu gde je voda bakterioloski i hemijski "neispravna" i to je poprilican problem :(

Pozz
Piroman

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
23 January, 2018, 18:38:02

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

• Koi by nedara
    [21 January, 2018, 15:23:53]
  • Arowana by nedara
    [13 January, 2018, 12:46:13]
  • Robot za alge by D.Nebojsa
    [25 November, 2017, 20:57:14]