Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Sciaenochromis ahli (ili Sciaenochromis fryeri?)  (Read 17790 times)

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
Sciaenochromis ahli (ili Sciaenochromis fryeri?)
« on: 15 September, 2004, 09:42:47 »
Pošto je Piroman,kao svoje stanovnike naveo i malawi ciklide Ahli,pitanje jeste je li to pravi Scianeochromis ahli ili je to Sciaenochromis fryeri.
Puno ciklidaša nenamerno meša ova dva pojma,a pomalo se zbog toga umese i neke zabune.U tom postu eto nekako ču iznjeti neke činjenice,pa najbolje da pogledamo.
Sciaenochromis ahli bio opisan godine 1927 od strane ihtiologa Ahl-a kao Haplochromis serranoides .I baš su te prve primerke uvatili u Tanzanijskom delu jezera Malawi,što nije ni čudno,ipak je u doba otkriča tog ciklida Tanzanija bila dio Nemačkog carstva.
A godine1935 ihtiologinja Dr.Trewavas promenila je ime tog ciklida u Haplochromis ahli,kao u znak poštovanja do prvoga otkritelja Ahl-a.
I to se ima obdržalo do godine 1989,kad je ,več 89 godišnja ,Dr.Trewavas,skupa sa Dr.Ecclesom uradila čuvenu reviziju genusa Haplochromis i tako je ta vrsta postala Sciaenochromis ahli.
U prvoj velikoj knjigi Ad Koningsa on prikazuje puno varieteta tog sciaenochromis ahli-ja,a medju njima i dotad nepoznatog Sciaenochromis ahli sp.,koji je i današnja opisana vrsta Sciaenochromis fryeri.
A otkriče toga usko je vezano za pad Berlinskog zida.Sad normalno pitanje koji sledi:Kakve veze ima Berlinski zid sa Ad Koningsom te vrstom Sciaenochromis fryeri.Naime u tadašnjim istočnim Berlinom bio je prirodoslovni muzeum,nazvan po velikom istražitelju Humboldtu.I taj muzeum ima posle Londonskog največu zbirku ciklida,a što se tiče Malawi ciklida sa Tanzanijskog dela ima ponajveču zbirku.I tako dodje Ad Konings u početku 1993 godine u taj muzeum i počne preučavati kolekciju Sciaenochromis ahli,rezultati te istrage su bili objavljeni i opisane nove vrste koje pripadaju genusu Sciaenochromis:
Sciaenochromis benthicola
Sciaenochromis fryeri
Sciaenochromis psammophilus
A sad još par reči o samome ciklidu Sciaenochromis fryeri
Kako več reko,opisao ju je prvi puta 1993 ad Konings.U prirodi ta se vrsta zadržava pretežito u malawijskom delu jezera Malawi/otoci Likoma,Maleri te tačka Maclear/.
Za potrebe akvaristike ta se vrsta lovi pretežito oko otoka Likoma.Ta vrsta dostiže dužinu od 10 do 16 cm.,mada u prirodi su uhvačeni i pojedini primerki dužine 20 cm.
Da je mužjak prekrasnih boja i jako atraktivan,to za ženku ne bismo mogli reči,ipak ženka je obojena u "skromno"smedju boju.Zbog mužjakovih boja ta se vrsta ubrzo prihvatila i u akvaristiki.
Zanimljiv kod te vrste je mrest,ta ciklid ima staru tehniku oplodnje ikri,a to je to,da se oplodnja ikre vrši van ženkinih usna,pa ih ženka pokupi u usta tek nakon toga čina.
U početku lova na te ciklide u prirodi imali su puno poteškoča,je r se taj ciklid zadržava u bčizini skala.A i žive neki tajnoviti život,pa se ženka više manje krije u pečinama,pa su tako ,u prvim mahovima uvatili samo mužjake.A bilo je to tako sve dok nisu otkrili taj stil života i poslije ulovili su i ženke.
Ta se ciklid hrani pretežito malim ciklidima,a u sezoni mresta Bagrusa meridionalisa od novembra do januara pa se hrani njegovim mladima.
Akvarij za tu vrstu trebao bi biti najmanje 240 l,dekoracija slična onoj u prirodi,dakle fini pesak i kamenje i naravno grupa tih ciklida.
A sad još ono najzanimljivije,ta ciklid ima trgovačka imena:Ahli,Haplochromis Jacksoni i Haplochromis electric blue,što samo još pridonosi nekoj zabuni oko imena,a to je ujedno i draž ciklidistike.
Snaga ciklida !
« Last Edit: 03 February, 2013, 13:15:34 by nedara »

Offline Joca

• Napredni član
(No subject)
« Reply #1 on: 15 September, 2004, 10:54:07 »
Inače,mnogo lepa riba,imao sam  je....
Par jedan,morao sam da ih izbacim i dam devojci,jer sam ubacivao male tropheuse,a oni su poznati da jedu manje ribe od sebe...
U svakom slučaju,preporučujem ih svakom ko može daih nabavi,jer pod plavom neonkom izgledaju ludilo....

Offline JZH

• Veoma napredan član
(No subject)
« Reply #2 on: 15 September, 2004, 16:43:16 »
Odlican text Bojko nema sta,ali ako ti nije tesko mogao bi da okacis sliku pravog S.ahli-ja,mislim da postoji slika u Koningsovoj knjizi i to cini mi se i u drugom i u trecem izdanju "Malawi ciklidi u svom prirodnom stanistu".
Hvala bogu da postoji neko kao sto je Ad Konings,da nema njega i dalje bi Malawi ciklidi bili u otprilike 10 rodova :!: 8) Sto se tice S.fryeri-ja sta reci,FENOMENALNA RIBA ZA SVAKI Malawi akv.(naravno preko 300L) 8)
Pozdrav, Joca

Offline zdule

• Značajni član
Re: Ahli ili Ahli
« Reply #3 on: 15 September, 2004, 19:18:32 »
Quote from: "Bojko"
Za potrebe akvaristike ta se vrsta lovi pretežito oko otoka Likoma.Ta vrsta dostiže dužinu od 10 do 16 cm.,mada u prirodi su uhva?eni i pojedini primerki dužine 20 cm.

Ja moram da opovrgnem ove dimenzije jer sam licno merio (uginulog) ahlija duzine oko 22-23cm koji je adrastao u 330L.

ZDule...

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
(No subject)
« Reply #4 on: 15 September, 2004, 20:38:17 »
Pa i to što ZDule navodi jeste tačno,ipak ciklidi rastu,a u idealnim uslovima znadu ono svoju prirodnu veličinu  prerast i do 33%.A to zbog nekih puno boljih uslova,koji vladaju u akvariju:bolji uslovi,velik akvarij i bogata i redovita ishrana.To su sve uslovi,koji potiču na to,da ciklidi budu puno veči nego u prirodi.No okrenuti uslovi urade baš suprotno,ciklid nam ne može iszrasti ni do neke očekivane dužine.

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
(No subject)
« Reply #5 on: 15 September, 2004, 21:19:20 »
Neophodno je da se doda na ZDuletov post, cinjenica da su ciklidi u tom akvarijumu hranjeni lignjama i sl. Te daje kazuarius porastao do 15-20 cm u tom istom akvarijumu!
Pozz
Piroman

Offline JZH

• Veoma napredan član
(No subject)
« Reply #6 on: 16 September, 2004, 12:00:03 »
Bojko,jutros sam pogledao trece izdanje knjige"Malawi cikl. u prir. stanistu" i kao sto sam rekao ima slika muzijaka i zenke PRAVOG S.ahli-ja,tako da ako ti nije tesko okaci nekako te dve slike cisto da vide nasi dragi clanovi o cemu se radi.
Pozdrav, Joca

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
Ahli = koka nosilja
« Reply #7 on: 31 January, 2005, 02:12:15 »
Nikada nisam video ovakav "bloat" kod ustonosa!

Izvinjavam se za kvalitet fotografija, ali su odradjene usput bez opreme :(
Pozz
Piroman

Djordje

• Guest
Re: Ahli = koka nosilja
« Reply #8 on: 31 January, 2005, 02:25:15 »
Ni ja,a ni zenku ahli-a nisam odavno video-svaka cast!

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
Re: Ahli = koka nosilja
« Reply #9 on: 31 January, 2005, 09:40:32 »
Imas i Ahlije u 700L? CIKLID_106

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
19 October, 2018, 09:54:40

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154909
  • Total Topics: 9356
  • Online Today: 108
  • Online Ever: 450