Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Kako napraviti dobar photoseshion sa ribama u aq? :)  (Read 24357 times)

Offline Mikelian

• Član
Kako napraviti dobar photoseshion sa ribama u aq? :)
« Reply #20 on: 20 February, 2011, 13:45:06 »
Molim sve iskusne clanove da doticnu temu obrade tj. objasne...
Ja sam se ubio pola sata vijajuci ribe sa HTC, Iphonom i digitalnim aparatom....
1. Ribe nisu normalne :) Kad pridjem da ih slikam razbeze se i zavuku... Cim sklonim aparat, izadju i gledaju me....
2. Sa cim god da ih slikam slike ispadnu cesto mutno, a ukoliko sam sretan da dovoljno dugo stoje u mestu pa bude cista slika onda je NAJVECI problem refleksija. Glupa refleksija od stakla se stalno vidi i jako kvari kvalitet slike...

Kako da resim doticne probleme... Kako vi pravite onako ciste i fine slike ..... Koji je smisao zivota na zemlji....

Hvala puno i svima sve najlepse

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
Re: Tutorial za pravljenje fotografija
« Reply #21 on: 20 February, 2011, 15:04:48 »
1. Ribe se plaše foto aparata i svetlosti (zraka) koji iz njega izlazi pri fokusiranju.

2. Koji foto aparat koristiš? Refleksija se javlja od svetlećih stvari u prostoriji (prozor, TV,...) ili od blica ako bljesne pod približno pravim uglom na provršinu stakla.

Offline Mikelian

• Član
« Reply #22 on: 20 February, 2011, 15:17:29 »
tv je na suprotnom kraju sobu.
spustio sam roletnu da cak nema spolja svetla...
iskljucen je blic potpuno...
ima neki cudan odsjaj sa stakla...
olympusov digitalac...

Offline Mikelian

• Član
« Reply #23 on: 20 February, 2011, 15:20:35 »
ovo je najbolje sto sam mogao da izvucem....
btw jel moze prepoznavanje ovih vrsta posto mi nista nije 100% sigurno....sve mi lici....

zaboravih da ne sme link :(
"prokleto edit dugme"

« Last Edit: 20 February, 2011, 15:27:40 by nedara »

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #24 on: 20 February, 2011, 15:27:05 »
Ribe su neke Aulonocara-e.

Na fotografijama vidim refleksiju tvoje odeće i rupica od roletni. Tvoja odeća se vidi zbog toga što je previše svetla iznad aq ili je suviše usmereno ka prednjoj strani aq, zbog toga ribe vide foto aparat i uplaše se.

Koji Olimpusov digitalac?

Offline Mikelian

• Član
« Reply #25 on: 20 February, 2011, 16:53:36 »
X48 je model
Kako da resim te probleme da budu slike kako treba?
Znam da su Aulonocare al ne znam tacno koje su vrste 100%

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #26 on: 20 February, 2011, 17:17:15 »
Nemogu da nađem taj model na net-u...

Offline Bauk011

• Značajni član
« Reply #27 on: 20 February, 2011, 19:19:40 »
Zamraci sobu totalno! To je najbolja varijanta, ili bar sve sto daje svetlo a direktno je naspram akvarijuma...tako  neces imati refleksije a i ribe se nece plasiti, jer te nece ni videti. Takodje bi mogao da iskljucis(ako je upaljena) onu lampicu koja se pali kad pritisnes do pola, ona sluzi da olaksa aparatu da odredi fokus, a ume da smeta ribama...
A kad fotkas ili prebaci u makro mod pa se priblizi staklu sto blize.Bez blica. Ili fotkaj pod nekim uglom u odnosu na staklo ne direktno pod 90 stepeni.

Probaj pa javi kako si prosao

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #28 on: 07 October, 2011, 00:05:52 »
X48 je model
Kako da resim te probleme da budu slike kako treba?
Znam da su Aulonocare al ne znam tacno koje su vrste 100%

Mozda malo kasno odgovaram, ali mozda nekome bude od koristi.
- Potrudis se da imas dovoljno svetla u akvarijumu, sto na srecu nije problem jer su nam svima dobro osvetljeni akvarijumi.
- Ugasis svetla u sobi ili bilo sta drugo sto daje refleksiju na spoljnom staklu akvarijuma.
- Stavis aparat na stabilnu uzdignutu podlogu u visini slikanja (recimo na nekoliko knjiga)
- Obavezno iskljucis blic, i iskljucis ASSISTED LIGHT (koji se obicno pali da bi aparat procenio udaljenost za MACRO funkciju, a to plasi ribe).
- Ukljucis MACRO na aparatu (izgleda kao cvet lale), i pritisnes okidac do pola i sacekas da fokusira ribu, i ako si zadovoljan onda okines do kraja. (ako ne, onda ponovo do pola da opet pronadje ribu)
- I najbitnije.....podesis ISO na foto-aparatu na maksimalnu brzinu (ovo sluzi da aparat okine brzo, i da ne ispadaju mutne fotke kada slikas ribe koje se pomeraju.)
- Za one koji bi jos da se potrude, onda podesite aparat da sam okine na sto krace vreme (da se ne bi aparat pomerio ni malo dok pritisnete okidac, vec da okine sam).

Eto, pa javite ako sam pomogao.
Evo u primeru jedan od mojih malaca patuljastih multifasciatusa (em se mrdaju stalno, em su najsitnije ribe koje bi ste slikali).

SRECNO SLIKANJE!

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #29 on: 07 October, 2011, 06:46:42 »
- I najbitnije.....podesis ISO na foto-aparatu na maksimalnu brzinu (ovo sluzi da aparat okine brzo, i da ne ispadaju mutne fotke kada slikas ribe koje se pomeraju.)

ISO označava osetljivost snimanja, što su svetlosni uslovi lošiji (tamniji) trebalo bi povećati ISO koji ide u koracima 80-100-200-400-00-1600-... ali pri tome daje ''zrnastiju fotografiju.

Ovo što si opisao u zagradi se zove ''expozicija'' ili ''shutter speed'' i označava se razlomkom tj. delom sekunde npr: 1/30, 1/60, 1/125, 1/250, 1/500...

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
23 July, 2018, 05:54:43

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1896
  • Latest: gojo
Stats
  • Total Posts: 154860
  • Total Topics: 9348