Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Tanganyika ciklidi i bilje  (Read 2150 times)

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
Tanganyika ciklidi i bilje
« on: 06 September, 2004, 20:58:11 »
Kad god je reč o tim ciklidima,uvek se pominje,da uz njih slobodno ide i bilje,da ti ciklidi ne diraju bilja.A jel to svi?
No čitanjem neke knjige,uspostavilo se,da stvarno večina Tanganyika ciklida ne dira bilja,osim vrsti iz genusa Spathodus i Tanganicodus.Ustvari u oba genusa tek tri vrste.Pomalo su sliče na Eretmoduse.
A u valjda su to ciklidi jako zanimljivi,zanimljivo jeste uredjenje akvarija.
Naime dekoracija za te ciklide sastoji se iz kamenja,gdje je puno špilja,naravno jako čista te sa kiseonikom bogata voda.Poželjeno je i jako svetlo,kako bi se po kamneju naselile alge.
Jedina jim zamjerka ta,da se te ribe u recimo 250l akvariju,drži samo u pari,jer su jako agresivni do svojih.
Ustvari,kao šlag na tortu,ti ciklidi,pošto žive u nekim turbulentnim predjelima na jezeru Tanganyika,tako bi trebali da uradimo i u samome akvariju,dakle,da se napravi neka turbulencija vode.

Offline JZH

• Veoma napredan član
(No subject)
« Reply #1 on: 07 September, 2004, 12:16:36 »
Bojko,Spathodus sp. ne jedu takodje bilje jer imaju isto ponasanje kao Eretmodus-i,cak se desava veoma cesto da naucnici NE MOGU da ih razlikuju na prvi pogled(jedina razlika je u obliku zuba),a Tanganicodus irsacae u prirodi jede LARVE INSEKATA,znaci nije ALGOZDER kao ostali takozvani Tanganjika gobi(Gobius sp.)ciklidi.Posto se retko kad hrani algama to znaci da nije tako osetljiv na crevne parazite(bloat)kao ostali :wink:  8)
Pozdrav, Joca

Offline Ciklid Gile

• Veoma napredan član
  • Igor Ranković
(No subject)
« Reply #2 on: 18 September, 2004, 14:36:34 »
Zanimljiva stvar koju sam ja procitao o ova tri roda, dakle Eretmodus, Spathodus, Tanganicodus je to da oni zive u veoma plitkim vodama, maltene u samom plicaku( :!: 20-50cm retko preko :!: ). I kada izmedju popodneva i sumraka pocne da duva vetar duz jezera, stvaraju se turbulentne struje i blago talasanje vode, bas ono o kom' prica Bojko. Ove ribe imaju razvijena pectoral peraja (ne znam srpski naziv), prilagodjen oblik tela da se zavlace izmedju kamenja, usta okrenuta na dole kojima struzu alge sa kamenja, zaista su veoma dobro prilagodjeni ovakvim surovim uslovima. Tako da kada prestanu da rade perajima jednostavno tonu na dno.
Srecan je dan kad sam nasmejan ko kreten.

Offline JZH

• Veoma napredan član
(No subject)
« Reply #3 on: 18 September, 2004, 16:21:50 »
Pectoral,bocna peraja tj. ona peraja sa kojima plivaju(eto bukvalnog_srpskog prevoda :roll: ) :idea:
Pozdrav, Joca

Offline Ciklid Gile

• Veoma napredan član
  • Igor Ranković
(No subject)
« Reply #4 on: 19 September, 2004, 09:43:58 »
Daaa bocna, hvala Joco!!! :wink:
Srecan je dan kad sam nasmejan ko kreten.

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
20 January, 2018, 21:42:32

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

• Koi by nedara
    [14 January, 2018, 17:51:05]
  • Arowana by nedara
    [13 January, 2018, 12:46:13]
  • Robot za alge by D.Nebojsa
    [25 November, 2017, 20:57:14]