Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Lepidiolamprologus elongatus  (Read 30673 times)

Online nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
Lepidiolamprologus elongatus
« on: 11 November, 2007, 17:53:23 »
Lepidiolamprologus elongatus

Ovaj strahoviti predator iz jezera Tanganjika spada u ’’noćnu moru’’ svake mlade ribe, kako u svom prirodnom staništu, tako i u akvarijumu. Može da naraste čak do 30cm i to ga čini najvećim (a verovatno i najhalavijim) predstavnikom Lepidiolamprologus-a ali i svih Lamprologina. Da je carnivor, odnosno piscivor, vidi se na prvi pogled jer mu je telo takvog oblika da omogućava munjevito kretanje kroz vodu a velika peraja mu daju   ogroman potisak i ubrzanje. Drugi dokaz da je grabljivica, leži u ogromnim ustima koja su oivičena jakim usnama iz kojih štrče oštri zubi.

Ime ’’elongatus’’ (izduženi) je dobio zbog izduženog tela jer mu je odnos dužine i visine tela 4:1 a to mu daje hidrodinamičan oblik torpeda. Boja tela je zapravo mešavina tamno sivih, zelenih i žutih mrlja koje zajedno daju izuzetnu kamuflažu, koja je bitna za lovca i uslove života u afričkom jezeru. Međutim, potpunu lepotu mu daju sitne bele tačke pravilno posute duž celog tela (tako da formiraju paralelne linije koje se nastavljaju i po perajima) i žuta bordura po vrhu leđnog peraja.

U prirodnom staništu je veoma čest baš zbog stalnog  traganja za plenom a sreće se na dubinama od 5 do 50 metara. Uvek se kreće blizu dna ili većeg kamenja jer se upravo tu nalaze brojne kolonije sitnih ciklida koje čuvaju mlađ a njemu su upravo mladi ciklidi najslađi zalogaj. Kada nema na jelovniku omiljenih Neolamprologus brichardi, progutaće  bilo koju manju ribu a da nije veća od polovine njegove dužine. Čak u nekim slučajevima će napasti i ubiti mnogo veću ribu, ali kad bude uvideo da je nemože progutati, napustiće izmrcvarenu lovinu. Tek kad je očajno gladan na jelovniku se mogu naći larve insekata i sitni mekušci. Dok su mladi, pri veličini od 10-15cm udružuju se u ’’razbojnička’’ jata do 50 jedinki i tako pljačkaju parove ciklida koji su se izmrestili ili napadaju jata sitnijh riba. U akvarijumu je sasvim druga priča, posle par dana upoznavanja teritorije izdvaja se najjači koji zaposedne središnji deo a ostale smatra nepoženjnima i progoni ih dok se ovi ne sakriju.

Za uspešno držanje im je potreban veći akvarijum sa dosta skloništa i peskom na dnu. Biljke ne diraju već im služe kao zaštita i mesto za zasedu. Logično je da ćemo zbog njihove veličine i proždrljivosti, njihove sustanare birati isključivo po veličini. Idealne komšije ciklidi za ’’elongatuse’’ su krupni Tanganjikanci a posebno se preporučuju ’’Frontoze’’.

Polne razlike nisu lako uočljive a kada polno stasaju, parovi će se sami izdvojiti i zauzeti prikladnu pećinu koju će potom čistiti i braniti. Mogu da polože nekoliko stotina jaja iz kojih se za 3 dana izlegu larve a za 5-6 dana proplivaju. Hranimo ih klasično, Artemia i sitna suva hrana. Do određenog perioda se roditelji brinu o malcima ali kasnije ih oteraju ili čak smatraju za plen.

Moja iskustva sa držanjem ovog ciklida, iako sam ih skoro nabavio, su u ’’najmanju ruku’’ zanimljiva, evo par primera:

-kupio sam 4 komada, veličine 7-8cm i odmah se iznenadio da imaju zube i da izgledaju kao potpuno odrasle ribe ali proporcionalno manje;

-posle prvog hranjenja su odmah naučili gde je mesto ubacivanja hrane i čekaju;

-na druge ciklide u akvarijumu ne obraćaju pažnju;

-dominantna jedinka stalno juri ostale ali kada vidi da su u svojim skrovištima, više ih ne maltretira, osim toga ne povređuje ih ako se ne sakriju;

-pri jednom takvom jurcanju kroz aq, slabija jedinka je htela da iskoči ali se odbila o stakleni poklopac i upala u mrestilicu u kojoj se nalazilo 11 malih ’’frontoza’’ od 2cm. Na ’’sreću’’ samo jednu je progutala, jednu ubila a dve ’’frontozice’’ nemaj rep. Zatekao sam prizor da ’’elongatus’’ mirno leži na dnu, dok su ’’frontozice’’ bile u jednom uglu (na gomili) i strahovale za svoju sudbinu, kao kad vuk upadne ovcama u tor!

Za ovakvog ciklida treba imati poseban interes da bi se držao, a trebalo bi da uživamo u prizorima njegove lepote, njegovog hranjenja i predatorskog ponašanja. Neko bi rekao da je to malo nastrano ali ja mogu da uživam u svakom ciklidu koji je evoluciom usavršen u jezeru Tanganyka!

Online nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
Re: Lepidiolamprologus elongatus
« Reply #1 on: 11 November, 2007, 17:59:17 »
Naravno, evo fotki>
« Last Edit: 25 March, 2013, 17:41:48 by nedara »

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
« Reply #2 on: 11 November, 2007, 18:48:59 »
Pa ja sam negdje pronašao podatak,da se parovi odnosno mužjak,ženka prepoznaju po dužini.Jeste,da mužjak znade dostiči i do 30 cm.,dok ženka teško da naraste preko 16 cm.

Offline daba

• Konsultant
  • Značajni član
  • Darko Babić
« Reply #3 on: 11 November, 2007, 19:17:01 »
Bravo Zoki! Odlican tekst i dobre fotografije!

Offline Noik

• Napredni član
« Reply #4 on: 11 November, 2007, 19:48:24 »
predivan ciklid.mnogo volim predatore :D

Offline Duki

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • Wildfang Novi Sad
« Reply #5 on: 12 November, 2007, 00:28:21 »
Predatori su zakon, ma iz kog jezera bili...
C.C.A.

Online nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #6 on: 02 December, 2007, 13:34:02 »
Pogledajte klip ovog mog ''klipana'' od 10cm, predpostavljam da je mužjak jer je najveći:

Online nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #7 on: 03 December, 2007, 16:31:37 »
...a ovako jedu, munjevito i halavo:

Hvala kolegi Admiralu koji ih je hranio dok sam snimao!

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
Pozz
Piroman

Online nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #9 on: 17 December, 2007, 15:16:10 »
5 najnovijih fotke ovih ''ludaka'':  ;D
« Last Edit: 25 March, 2013, 17:40:46 by nedara »

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
19 August, 2018, 11:48:37

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154880
  • Total Topics: 9349
  • Online Today: 85
  • Online Ever: 450