Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Tropheus duboisi  (Read 34633 times)

Offline zexi

• Član u razvoju
  • **
Tropheus duboisi
« on: 23 September, 2007, 21:12:25 »
Ispod je pic mog akvarijuma, slika je loseg kvaliteta ali jbg.
Trenutno plivaju 25kom. Maswa-i i moj problem lezi u tome sto sam se zazeleo i crvenije boje u akvarijumu.
Dakle, dimenzije su 170x38x40 (duz.,dub.,vis.) = 256l
Ribe su trenutno 3-4cm i sistem super funkcionise, zdrave su i vesele.

Pitanje: Jel bi bilo pametno dodati, recimo, jato od 10-15 Tropheus sp. Moliro od 5-6cm???

« Last Edit: 23 September, 2007, 22:28:52 by piroman »

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
Re: Tropheus Duboisi Maswa i jedno pitanje...
« Reply #1 on: 23 September, 2007, 22:34:08 »
Formula za broj Tropheusa u akvarijumu.

Max (optimalni) broj = (Litraža / 10)x 1.05  8)

Offline zexi

• Član u razvoju
  • **
« Reply #2 on: 24 September, 2007, 02:14:11 »
Uf, znaci nista od dodavanja ako se covek drzi te formule...  :(
Hvala u svakom slucaju.

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
« Reply #3 on: 24 September, 2007, 11:15:02 »
Uf, znaci nista od dodavanja ako se covek drzi te formule...  :(
Hvala u svakom slucaju.

Navedenu "formulu" testiram već skoro 4 godine. Mali broj Tropheusa u akvarijumu rezultira fatalnim ishodom.  Preveliki broj, sa druge stane, ugrožava kvalitet vode i dolazi do "dropsy"-a i bloata a okidač je stres (što je "sinonim" za Tropheuse).

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
« Reply #4 on: 24 September, 2007, 11:19:49 »
Ono što možeš da uradiš (jer imaš dobru dužinu akvarijuma, ali minimalnu litražu) je da vremenom izvadiš 10-tak Maswi, one koje identifikuješ kao mužjake, i ubaciš 15-tak manjih iz nekog drugog jata.  Tada ćeš imati 30-tak Tropheusa ali jedno jato malo veće, drugo malo manje...pa rotiraš vremenom.

Offline zexi

• Član u razvoju
  • **
« Reply #5 on: 24 September, 2007, 23:18:12 »
Za sada onda necu nista dodavati. Ideja ti je dobra. Hvala.

Offline Slobodan

• Značajni član
Tropheus duboisi
« Reply #6 on: 22 August, 2010, 23:36:01 »
Ja bih to opisao svojim recima iz iskustva (tako da ovo nije neki profesionalni tekst Very Happy )
- Mozda najkrupniji primerak tropheusa, nisu previse teritorijalni i agresivni pa su preporucljivi kao najbolji stanovnici sa bilo kojom drugom vrstom tropheusa. Druge vrste skoro da i ne primecuju, ako ih ne diraju naravno. Meni su nekada (maticna jata) bila sa jatom bembi ili kirizama kasnije i prakticno su se sve jurile i tabale, ali duboisije niko nije primecivao, kao ni oni njih Very Happy .
- Raspoznavanje polova je jako tesko, jedino iskusnijem poznavaocu tropheusa bi bilo uoceno ponasanje muzijaka. Karakteristicno je jos da zenke isto tako brzo rastu kao i muzijaci, pa tako ni u velicini nema osetne razlike. Siguran pregled su genitalije kao i kod vecine problematicnih vrsta u raspoznavanju.
- Ishrana je kao i kod vecine tropheusa, alge, alge itd. mada su tolerantniji i manje osetljivi na jacu (proteinsku) hranu od recimo ''blekova'' koji su po tom pitanju osetljiviji.
- Nisu kanibali. Ako drzite samo njih u akvarijumu nece ni jednog malog pojesti. Ali za svaki slucaj treba otresti zenku jer malci bolje napreduju u drugom akvarijumu, a i zenki olaksavate da se oporavi za sledeci mrest. Inace, zenke za vreme inkubacije jedu ali samo manje, pa to ne treba da vas cudi. Takodje zenke ne dozvoljavaju tabanje muzijaka vec im se dobrano suprostave, pa tako vlada veca harmonija nego kod vecine drugih tropheusa.
- Sto se tice brojnosti jedinki, to je uobicajena stvar: jatna riba i sto vise jedinki. Neki kazu ne ispod 10, ja bih rekao minimum 15 (naravno ukoliko to vas dzep dozvoljava Very Happy )
- Malci su jedni od najlepsih (vecina nepoznavaoca ih kupuje samo zbog toga) crni kao mrak sa belim tufnama
- Temperatura 25-28 (mada ja im drzim na 27-28)
- Akvarijum sto veci sa dobrom apsorcijum kiseonika.

Mogu slobodno da kazem da od svih tropheusa koje sam drzao, mrestio, duboisi su najduze ostali, sto zbog sog ponasanja sto zbog tolerancije sa ostalim tropheusima. Naravno izvolite na kafu  ;), pa ako sam od pomoci, toliko bolje :)
« Last Edit: 23 February, 2013, 14:33:35 by nedara »

Offline Dule1996

• Napredni član
Tropheus duboisi maswa
« Reply #7 on: 12 December, 2010, 00:12:51 »
Tropheus duboisi maswa

Biotop: Tropheus duboisi zivi na dubini do 18m dok ostale vrste tropheusa zive u plicacima. Uglavnom stenoviti delovi

Lokalitet: Tanganyika

Karakteristike vode: Ph:oko 8 ; temperatura:25-27C

Ishrana: Tropheusi se u prirodi hrane iskljucivo algama. U akvarijumu ih treba hraniti iskljucivo BILJNOM hranom.

Velicina: Oko 10 cm

Ponasanje: Tropheusi trebaju da idu u jatu od oko 10 riba. Agresivni su samo prema svojoj vrsti.

Opis: Mali duboisi imaju crno telo sa belim tufnama. Kada porastu izgube tufne i dobiju zutu liniju iza skrga.

Akvarijum: Oko 200l pa navise sa biljkama da bi ribe mogle da se skrivaju.

Iskustvo: Trenutno imam 10 tropheusa velicine 5-6cm. Kada sam pocinjao sa njima uginulo mi je skoro celo jato, jer nisam pazio kako ih hranim. Tropheusi se NE SMEJU prehraniti. Ako se prehrane onda dobijaju tzv.  "Bloat" koji ako se primeti na vreme moze se izleciti preparatom "Octozin" od firme Waterlife.

Bloat: Bloat je crevna infekcija koja se javlja samo kod tropheusa. Prvi simptomi bloata su nezainteresovanost riba za hranu (ako se u ovoj fazi doda "Octozin" u vodu riba se moze izleciti bez problema). Zatim ide gubljene boje i beli,koncasti izmet (u ovoj fazi jako tesko moze riba da se izleci). Ako se jedna riba zarazi bloatom, a ne zapocne se lecenje, infekcija moze da predje na CELO jato. Uzroci bloata mogu biti: 1.stres
2.Los kvalitet vode 3.Neodgovarajuca ishrana (previse hrane ili hrana na bazi mesa) 4.Prisustvo NaCl

Autor: Dule1996 :grin:

Offline Dule1996

• Napredni član
Re: Tropheus duboisi maswa
« Reply #8 on: 12 December, 2010, 00:13:46 »
...

Offline brod

• Napredni član
Re: Tropheus duboisi maswa
« Reply #9 on: 12 December, 2010, 00:23:49 »
Koliko ja znam bloat nije prelazan ali mozda i gresim. Bar u mom slucaju nije bio prelazan a imao sam problem samo sa zenkama Ps. zebra long pelvic mdoka. Jedino one su mi uginule od pomenute bolesti

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
22 June, 2018, 15:23:10

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154849
  • Total Topics: 9344
  • Online Today: 87
  • Online Ever: 450