Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Unutrasnji motorni filter,problem sa aeracijom.  (Read 6890 times)

Offline misar

• Član u razvoju
  • **
Re: Unutrasnji motorni filter,problem sa aeracijom.
« Reply #10 on: 18 September, 2007, 01:22:14 »
Kavitacija nastaje usled naglog pada pritiska. Da bi razmatrali o kavitaciji treba mnogo znaja i iskustva, medutim radi se o jako malim el.motorima od 10w ili 20w tu nema kavitacije suvise su slabi da bi se taj efekat ispoljio...na rotoru.

Sa mojim skromnim iskustvom koje je zasnovano na atmanu prvi uzrok je prljavstina a drugi neadekvatna montaza dizne.
Polovina dizne ulazi u cev kroc koju struji voda, druga polovina izlazi napolje i na njega se montira crevo za dotok vazduha.
Deo dizne koji ulazi u cev gde struji voda mora biti orjentisan. Ta polovina je zasecena, rotiraj diznu dok nenades adekvatni polozaj, mehurici bi trebalo da se pojave. Mozda je tvoj rotor izlizan-pojeo se, mislim na magnet, voda nema dovoljnu kineticku energiju energiju....resenje nova pumpa. PS crevo nesme biti napunjeno vodom! poz

Offline kori

• Napredni član
« Reply #11 on: 18 September, 2007, 09:03:05 »
...nije štetno znati malo Hidraulike!  ::)

Pre bi rekao mehanike fluida :-*.

Da bi razmatrali o kavitaciji treba mnogo znaja i iskustva, medutim radi se o jako malim el.motorima od 10w ili 20w tu nema kavitacije

Mislim da gresis. Na faxu sam nekada proucavao kavitaciju pri protoku od 10 lit/h sto je mnogo manje nego sto daje aquael 3 (300 ÷ 700 lit/h). ;)
++Svaki trud se isplati++

Offline misar

• Član u razvoju
  • **
« Reply #12 on: 18 September, 2007, 19:34:10 »
Sto se tice kavitacije ja sam se ogranicio na rotor i na uslove Pa i sobnu temperaturu, mislim da bi rotori odavno stradali, znam za atmana 800l/h radi 8 godina. Ja bas sada polazem Hidrauliku i pneumatiku na MF, doduse ne bavimo se posebno kavitacijom. Moj post nije bio usmeren kao kritika vec kao komentar.  :)
Takode na MF postoji i predmet Mehanika fluida ali on je rezervisan za druge smerove kojima je to uza specijalnost.

Da li je motorni filter proradio?

POZ.

Offline Ciklid Gile

• Veoma napredan član
  • Igor Ranković
« Reply #13 on: 19 September, 2007, 15:20:58 »
Hmm ne znam da li ima velike veze sa ovim problemom, ali kod mene recimo prilikom zamene vode, nivo vode se spusti ispod rotora unutrasnjeg filtera, i komora u kojoj se on nalazi se automatski napuni vazduhom. Posto je izduvna cev na samom dnu te komore, nakon toga rotor nece da izbacuje vodu napolje nego se vrti "u prazno" (u vazduhu, a ne kako bi trebalo u vodi), te je potrebno ili okrenuti ceo filter da bi se komora napunila vodom ili paliti-gasiti filter vise puta kako bi malo po malo rotor izbio sav vazduh... Nakon toga on polako uvuce vazduh u silikonsko crevce i onda pocne da radi kao i pre zamene, dakle vazduh i sve to...

Ne znam eto rekoh mozda je to bio problem...

Takodje i meni se desavalo da se silikonsko crevce zapusi, tj. ne samo crevo nego dizna. Uvek se zapusavala zbog kamenca koji bi se natalozio i smanjio jos unutrasnji precnik... Resenje je da iglom ocististaj otvor i sve radi kao novo...

I da, vrlo bitno, pazi da kad budes vracao diznicu, da je vratis u pravom smeru, da zaseceni deo bude okrenut kamestu gde voda izlazi, (kod mene i ne moze suprotno jel ima tacno zljeb u koji se uglavi) jer u suprotnom moze da se desi kao i meni da ti filter izbacuje vodu kroz to crevce van akvarijuma, sto veruj mi nije nimalo prijatno... :nowink:

P.S. Na kraju, rastavi sve izvadi rotor, ocisti osovinicu na koju on ide, nije lose ni zameniti ga (nije nesto skup)...
Srecan je dan kad sam nasmejan ko kreten.

Offline kori

• Napredni član
« Reply #14 on: 19 September, 2007, 19:41:21 »
Gile, to ima veze sa ozracivanjem pumpe ::).

U vezi ovog ranije sto smo pisali, moram malo jednostavnije da napisem.
Ukoliko je filter tj. sundjer masa zapusena dolazi do smanjenja protoka vode kroz filter i izlaznu cev. Da bi se mehurici vazduha pojavili, potrebno je imati odgovarajuci protok tj. odgovarajucu brzinu isticanja vode.
Zato sam ja tu spomenuo kavitaciju, jer kavitacija u tom filteru nastaje tako sto mala cevcica koja "ulazi" u izlaznu cev remeti poprecni presek izlazne cevi i pri odredjenom min. protoku vode dolazi do kavitacije koja sa sobom povlaci vazduh iz male cevcice i tako nastaje aeracije vode.
Mala cevcica je sa jedne strane zasecena, prestanak aeracije isto moze da bude uzrok ukoliko se na tom mestu pojave alge.  
++Svaki trud se isplati++

Offline vladan

• Banmaster
  • Veoma napredan član
  • Vladan Stojanovic
    • Judo club Partizan
« Reply #15 on: 21 September, 2007, 09:14:38 »
Ljudi hvala vam na trudu da mi pomognete.Bilo je dovoljno ovaj put da procackam diznu sa iglom i proradila je aeracija,ali planiram da rastavim pumpu i ocistim je.Sada mi je mnogo jasniji rad unutrasnjeg filtera.Jos jednom hvala.

Offline bojan74

• Veoma napredan član
« Reply #16 on: 21 September, 2007, 11:46:18 »
mislim da dosta ljudi poseduje isti filter,tako da ce ove informacije koristiti i drugima  ;)

Offline futurist

• Član
« Reply #17 on: 23 September, 2007, 11:04:37 »

Da zloupotrebim znanje(i iskustvo)clanova....Sta kaze znanje a sta iskustvo da li sme,moze i da li iko drzi gorepomenuti filter iskrenut na jednu stranu ? Na kutiji pise da se ''obavezno''drzi uspravno;sta se desava ako radi iskrenut na jednu stranu ?

Offline misar

• Član u razvoju
  • **
« Reply #18 on: 23 September, 2007, 18:24:21 »
Sigurno da utice kako stoje. Koliko utice e to zavisi od konstrukcije. Ako pise da se vezes i da vozis 60km/h onda ti tako i uradi. A da li ces ostati ziv bez pojasa na 85km/h....... :)

Offline vladan

• Banmaster
  • Veoma napredan član
  • Vladan Stojanovic
    • Judo club Partizan
« Reply #19 on: 24 September, 2007, 08:23:09 »
Vidjao sam da ih drze iskrenute vodoravno i radili su,sad koliko to utice na njegov rad ne znam.

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
21 June, 2018, 12:04:30

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154849
  • Total Topics: 9344
  • Online Today: 89
  • Online Ever: 450