Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Unutrasnji motorni filter,problem sa aeracijom.  (Read 7051 times)

Offline vladan

• Banmaster
  • Veoma napredan član
  • Vladan Stojanovic
    • Judo club Partizan
Unutrasnji motorni filter,problem sa aeracijom.
« on: 14 September, 2007, 16:15:38 »
Imam problem sa Aqua-el trojkom,jednostavno je prestao da vrsi aeraciju,ne ubacuje vazduh.Da li neko ioma iskustva sa ovim,da li bi trebalo da otvaram glavu,mada sam duduk za takve stvari?

Offline bojan74

• Veoma napredan član
Re: Unutrasnji motorni filter,problem sa aeracijom.
« Reply #1 on: 14 September, 2007, 16:37:58 »
ja imam isti takav filter.da ti se nije kojim slucajem zapusilo ono crevo?mozda zeza i onaj mehanizam na kraju tog creva

Offline Preki

• Značajni član
  • Pa ti sad zamisli kakav li mu je tek ćale !
« Reply #2 on: 14 September, 2007, 22:55:32 »
 Otvori filter sa gornje strane i izvuci rotor napolje pa properi leziste rotora  mozda ga nesto unutra koci,mislim na rotor,  pa ne gura vodu dovoljno brzo da bi povukla vazduh .
 Evo ti i pdf manual za Fan 3 , ako si na tu trojku mislio .
https://sklep.aquael.pl/wcsstore/AquaelB2C/upload/Grafika/Instrukcje/00236_00239.pdf

Offline vladan

• Banmaster
  • Veoma napredan član
  • Vladan Stojanovic
    • Judo club Partizan
« Reply #3 on: 15 September, 2007, 18:33:15 »
Jeste na fan 3 sam mislio,hvala.

Offline bojan74

• Veoma napredan član
« Reply #4 on: 17 September, 2007, 08:22:51 »
vladane,jesi li mu doskocio?

Offline vladan

• Banmaster
  • Veoma napredan član
  • Vladan Stojanovic
    • Judo club Partizan
« Reply #5 on: 17 September, 2007, 09:36:28 »
Nisam jos,probacu danas.Uvek odlazem resavanje problema,drzim se onoga "sto mozes danas ostavi za sutra".

Offline lombardoi

• Član
« Reply #6 on: 17 September, 2007, 10:15:28 »
imas neku prljavstinu koja zapela na onaj mali ventil gde crevo ide u filter...
Izvadi celi gorni del filtera i ventil gde ide crevo u filter dobro isplakni ili jos bolje ubaci kompresor da izbije sva govna sto su u njemu , ovo sa kompresorom ti je dobitna kombinacija
T.F.C

Offline rale

• T.F.C.
  • Napredni član
  • Pozdrav. Rale
« Reply #7 on: 17 September, 2007, 21:20:16 »
Ja sam imao taj problem doduse sa atmanom, silikonso crevo koje dovodi vazduh se vremenom stvrdlo te nije lepo dihtovalo na delu koji izbacuje vodu pa je propustalo umesto vazduha  vodu, stavi novo sil. crevo. Potrudi se da prilikom montiranja novog creva iskljucis filter i izvadis ga toliko da kada montiras crevo nema nikakvog dodira sa vodom, jer ako voda dospe u crevo smanjice protok vazduha a zvuk koji proizvodi barem mene nervira.
T.F.C.

Offline kori

• Napredni član
« Reply #8 on: 17 September, 2007, 22:06:31 »
Nemas aeraciju zato sto ti je smanjen protok vode kroz filter ili se cevcica zaprljala. Probaj da operes sundjer i malu cevcicu ( na koju se obicno navataju sitne alge ). Mala cevcica je deo odmah iza motorne glave na koji se kaci gumeno crevo za vazduh.
Aeracija na tom filteru nastaje tako sto uz odredjeni protok vode dolazi do tzv. kavitacije u predelu male cevcice. Na tom mestu dolazi do promene preseka protoka tecnost,i sto stvara kavitacioni vrtlog koji isti iz gumenog creva preko podpritiska usisava vazduh.
Nadam se da te nisam ugnjavio mnogo :mad: :mad: :mad: :D.
++Svaki trud se isplati++

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #9 on: 17 September, 2007, 22:41:27 »
...nije štetno znati malo Hidraulike!  ::)
Kavitacija je lokalna pojava, vezana za kratke objekte (deonice) i nepoželjna je u cevovodima i hidrotehničkim objektima. Poreklo reči je iz latinske reči CAVITAS (CAVITATIS) što znači šupljina.
Sama pojava Kavitacije znači pojavu vodene pare u vodi a stvaraju je vrenje, povećana temperatura i pritisak. Zapravo, pojava mehurića u vodi je moguća i bez naše cevčice za dovod vazduha ako ispunimo neki od gore navedenih uslova. Kavitacija je nepoželjna pojava jer se stvara udarni talas koji može da razori neku čvrstu granicu (KAVITACIONA EROZIJA), ali toga se ne trebamo  plašiti u akvarijumskim uslovima.
Kod nas se na izlazu iz filtera javlja suženje, a samim tim površina poprečnog preseka cevi je manja a brzina vode veća. Posle tog suženja naglo se smanji pritisak vode i vazduh iz cevi (za dovod vazduha, videćete da je zarezana ka spolja!) pohrli unutra i biva odnesen jakom vodenom strujom.
Dakle, poboljšanje aeracije motornog filtera postižemo smanjenjem pritiska (na to baš nemožemo da utičemo) i povećanjem brzine vode na izlaznoj cevi... a tu brzinu regulišemo:
- čistom (i ne nabijenom) komorom filtera,
- ispravnom motornom glavom (sa vremenom jačina opada) i
- čistim izlaznim cevčicama.

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
19 September, 2018, 13:23:13

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154899
  • Total Topics: 9354
  • Online Today: 87
  • Online Ever: 450