Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Xenotilapia (Enantiopus) melanogenys  (Read 38164 times)

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
Xenotilapia (Enantiopus) melanogenys
« on: 15 August, 2004, 19:40:50 »
Nastavak priče sa Taksonomije.
Sad Enantiopus sp "Kilesi" jeste jedan jako zanimljiv ciklid.Pogledajmo malo:
Prirodno stanište i lokacija:Nalazi se u zapdno centralnom delu jezera Tanganyika uz obalu Zaira,izmedju tački Kavalla i Kalemie.Nadje se ga u plićaku,gdje je dosta peska.
DužinaOdradli mužjaki dostižu 15 cm.,ženka malo manje
Akvarij i ostalo Realtivno aktivna vrsta traži veči akvarij.Akvarij 400l bio bi nekako idealan.U tom akvariju treba bi biri samo jedna mužjak i više ženki,što ukazuje,da je ta vrsta poligamna.Ako si priuštimo akvarij od 1.000l,možemo imati i grupu od tri mužjaka i naravno više ženki.
Dekoracija se satoji iz kamenja i finog peska.
Hrana U prirodi se hrani beskičmenjacima koje nadje u pesku,a u akvariju normalno prihvata sve vrste akvarijske hrane.
MrestTa vrsta jeste materialna ustonoša.Dominantni mužjak napravi veliko gnezdo.U to gnezdo dolazi,ženka,koja je spremna za mrest.Nakon mresta ženka sa punim usnama ikra odlazi i pridruži se ostalim ženkama.Nakon 18-21 dan izadju mladi.
Ta vrsta inače pripada grupi Ectodina i posle niz fotosa,može se zaključiti,da je to jako zanimljiv i atraktivan ciklid.

Offline JZH

• Veoma napredan član
(No subject)
« Reply #1 on: 26 August, 2004, 16:42:04 »
Enan.sp."Kilesa", Bojko, KILESA! Jos jedna veoma interesantna stvar,muzijaci Enantiopusa prave u pesku male "arene" i nisu preterano agresivni(kao drugi afr.cikl.) tako da slobodno i u manjem akv. npr. 200lit, moze da ih bude vise od tri :!:
Pozdrav, Joca

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #2 on: 15 July, 2007, 16:36:27 »
U poslednje vreme sam se zainteresovao za neke ređe ciklide iz jezera Tanganjika. Kopajući po net-u nailazio sam na više naziva pojedinih vrsta a posebnu pažnju mi je privukao ciklid o kome sam dosta našao i evo napisao zanimljivu priču:

Ovog divnog ciklida iz jezera Tanganjika je prvi put opisao Boulenger 1898. godine pod imenom Ectodus melanogenys. Opisani primerci su bili uhvaćeni na području Moliro Bay u DR Kongo. Par godina kasnije (1906. godine) Boulenger je napravio novi genus Enantiopus i tu ga smestio. Međutim, bilo je još pretumbacija, tako da ga je Max Poll 1951 .godine prebacio u genus Xenotilapia, da bi ga Greenwood (1978. godine) i Poll (1986. godine) vratili u stari genus Enantiopus. Poslednju promenu je izvršio dr.Takahashi 2003. godine vrativši ga u Xenotilapie.

Rasprostranjen je širom jezera a najviše u pojasu koji se proteže od Kalamie do ostrva Kavala. Kod zrelih i sexualno aktivnih mužjaka su uočljive minimalne razlike u obojenosti a to se svodi na manje ili više plavih, zelenkastih ili ljubičastio obojenih oblasti na telu. Veće varijacije se javljaju u broju i veličini crnih oznaka (mrlja) na leđnim perajima. Za razliku od ostalih Xenotilapia, primetna je duža donja vilica i njuška, sa jarko žutim grlom, bradom i usnama. Van sezone parenje sve ribe su srebrnkaste, što lako reflektuje boju peska i na taj način su ovi ciklidi teško uočljivi za predatore.

Melanogenys je vrlo tanka, duguljasta riba (5-6 puta veće dužine od visine) sa izduženom njuškom. Može dostići do 15cm a u akvarijumskim uslovima čak nešto više. Naravno, ženke su sitnije i malo manje od mužjaka.

U prirodnim uslovima se ovaj ciklid nalazi u većim grupama, na mestima gde je dno prekriveno peskom. Hranu traže čeprkajući i filtrirajući pesak svojim specijalno prilagođenim ustima. Obično ih nalazimo u dubljoj vodi, do 40 metara, dok se u vreme parenja sele u pliće oblasti, bliže obali. Konings navodi da su jata ovih ciklida udružena za ceo život (koji je relativno kratak) a formiraju se u periodu kada ženke ispuštaju mlade iz usta, tako da su jedinke u jatu približno iste dobi ili stiču zrelost u isto vreme. Kada počne sezona mresta, mužjaci zauzimaju deo dna i prave gnezda (kratere) u pesku, prečnika 50cm. Ta gnezda su odmah jedno do drugog i tako čine veliku ’’arenu za parenje’’. Zanimljivo je da se npr. Xenotilapie ochrogenys međusobno napadaju u takvim ’’arenama’’ dok se X. melanogenys-i pare zajedno, bez agresije.

U akvarijumu se ovi ciklidi mogu držati sa slojem finog peska na dnu i skoro da im ništa drugo nije potrebno. Ipak, može se postaviti po koji veći kamen i struk Valisnerie da bi ’’noseće’’ ženke imale gde da se kriju. Akvarijum nebi smeo da bude mali, pogotovo ako imamo više mužjaka a svakom od njih je potreban prostor na dnu. Zbog toga se preporučuje da dužina akvarijuma bude bar 150cm. Pošto je u našim akvarijumima dubina vode mala, melanogenys-ima je na taj način simulirana sezona mresta kada se nalaze u plićaku. Često se može videti da se mužjaci bore oko najsvetlijeg dela, da bi prikazali svoje raskošne boje u najboljem svetlu. Preporuka je da ih se ima bar 8 komada i da su bar 2 mužjaka jer se oni tada takmiče u pokazivanju svojih peraja, šepureći se međusobno i pred ženkama. Mogu se držati sa ostalim ciklidima iz genusa Xenotilapia, pa čak i sa Ophtalmotilapia-ma i Cyathopharinx-ima ako je površina dna velika a najbolja kombinacija je društvo Cyprichromis leptosoma. Pošto su karnivori, u ishrani će im prijati artemija, ciklopsi i larve komaraca ali i sva druga kvalitetna suva hrana. Treba voditi računa da se ne prave nagli pokreti ispred akvarijuma i da se svetlo pali ili gasi postepeno. To su vrlo plašljive ribe i kada se uplaše reaguju na čudan način, munjevito plivaju po akvarijumu i tako rizikuju da se povrede o staklo ili kamen. Ovo je za očekivati jer u prirodi žive na peščanom dnu, bez zaklona i jedini spas im je brzi beg od opasnosti.

Ovaj ciklid je ustonoša, ženka posle parenja nosi oplođenu ikru i larve u svojim ustima. Sam proces parenja se obavlja u kraterima koje mužjaci prave u pesku, prečnika 50cm. U centru tih kratera se formira još jedan, manji krater – zapravo gnezdo od 15cm gde dolazi do oplodnje. Naučnik Eysel u svom radu iz 1990. godine je napisao da postoji više vrsta ovih kratera a sve u zavisnosti sa kog su lokaliteta posmatrani mužjaci koji ih prave. Naime, mužjaci iz Zambie ne prave gnezdo u krateru dok mužjaci iz Burundia redovno kopaju malo gnezdo u sredini. Kad se krateri završe, na granicama počinje nadmetanje mužjaka u pokazivanju raskošno obojenih, visoko podignutih peraja i otvorenih usta, dok ženke čekaju na ivicama, skupljenih peraja. Dok ženke prelaze preko teritorija, mužjak želi da je privuče; širi sva svoja peraja, pokazuje maximalnu obojenost i zauzima položaj na boku, kao da želi da se podvuče. U slučaju da se ženka zadrži u krateru, počinje extremno šepurenje i kruženje oko nje sa blagim gurkanjem, da bi se ona ohrabrila o podstakla da radi isto. Posle par krugova, dolazi do ispuštanja jaja a mužjak stpljivo vrši oplodnju dok ih ženka ne pokupi. Ženka će malce pustiti posle 3 nedelje a u zavisnosti od mnogih parametara može ih biti od 30 do 80. Pošto su ovi ciklidi predatori, mlađ će im biti potencijalni plen pa je zato treba izvaditi. Kada narastu na oko 3 cm slobodno ih možemo vratiti među roditelje koji će ih bez agresije prihvatiti u jato.

Xenotilaphia melanogenys je riba čije boje ’’iskaču’’ iz akvarijuma, jedan od najlepše i najjače ofarbanih ciklida. Polnu zrelost stiču sa već oko godinu dana što je vrlo rano naspram ostalih sličnih ciklida. Nasuprot tome, vrlo rano završavaju svoj plodni period, sa nekih 3 godine, kada prestaju da se pare i smatraju se starim ribama. Ubrzo i ugibaju, ali sve je to bilo dovoljno jer smo uživali u njihovom koloritu i nadimku ’’Iskričavi dragulj iz Tanganjike’’!!!

« Last Edit: 09 October, 2009, 07:20:17 by nedara »

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
Re: Xenotilapia melanogenys
« Reply #3 on: 15 July, 2007, 16:41:18 »
Fotke>
« Last Edit: 16 July, 2007, 18:30:07 by piroman »

Offline jeferson

• Veoma napredan član
« Reply #4 on: 15 July, 2007, 19:03:32 »
auuuu :applause: :applause: :applause:

Offline jurupari

• Član
  • United Cichlids of America
« Reply #5 on: 15 July, 2007, 22:04:23 »
izbaci xenotilapia jer to nije sigurno ;)
Marko Lenac

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
« Reply #6 on: 16 July, 2007, 02:01:24 »
Enantiopus je jedno od imena. Ova porodica nije dobro definisana i konstantno postoje ideje kako da se definise. Posedovao sam par doticnih :(

Nedara, da li imas dozvolu za upotrebu ovih slika?

Pozz
Piroman

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #7 on: 16 July, 2007, 07:40:36 »
Jok, našao sam ih na puno raznih sajtova pa kontam da su free za preuzimanje i korišćenje.

Offline jelena021

• Član
« Reply #8 on: 16 July, 2007, 18:24:30 »
I jos samo da ih nabavis i bices kompletan  C.C.A.   ::)
Za text  dobijas 5+

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
« Reply #9 on: 16 July, 2007, 18:29:22 »
Ja cu da uklonim, bez uvrede jer mi deluju poznato, to jest mislim da znam autora. Autor je vrlo cool i uvek je dozvoljavao da se koriste njegove slike, te nije korektno da ga zloupotrebimo.
Pozz
Piroman

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
19 September, 2018, 07:16:55

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154899
  • Total Topics: 9354
  • Online Today: 87
  • Online Ever: 450