Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Zamena vode  (Read 49623 times)

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
Zamena vode
« on: 11 August, 2004, 23:00:04 »
Sad kad svi več menjate vodu,bilo bi drago čuti i vaše mišljenje oko toga.
Ja naime menjam svake nedelje 50% vode u akvarijih,tako kod Malawi ciklida,tako i kod tropheusa.
Nekome se to čini dosta,dok je meni i u početku to bilo dosta,pa mi je sad to normalno.Ali uvek se pitam,da li je to normalno.Znam,za Malawi ciklide,oni su prosto ludi,kad se promeni voda,postaju aktivniji,koloritet im se nadjača,a naravno postaju i aktivniji za mrest.Sve to su moja zapažanja,oko ponašanja Malawi ciklida kod promene vode.
Istu količinu vode menjam i Tropheusima,i oni se ne žale ništa.
Pre samu promenu nove vode ja u akvarij sipam sredstvo za pripremu vode /Sera Aquatan /te vitamine,a nakon dopunjavanjafriškom vodom,ubacim još Malawi ili Tanganyika so,koji mi služi kao pufer,da se malo podigne pH vrednost.

Offline Joca

• Napredni član
(No subject)
« Reply #1 on: 11 August, 2004, 23:54:11 »
Ako te ne mrzi da sipaš i aqutan i vitamine pre(ili posle) svakog menjanja vode...onda nemoj da brineš oko menjanja50% vode....
Inače ja menjam trećinu,na svake dve nedelje

Offline Ciklid Gile

• Veoma napredan član
  • Igor Ranković
(No subject)
« Reply #2 on: 12 August, 2004, 00:01:35 »
Slazem se sa Jocom. Ja u mom grupnom AQ menjam trecinu, a u ovom sa multifasciatusima zbog velicine 40 - 50% vode. Inace posto su to kolicinski male zamene, sipam bar nedelju dana odstojalu vodu.
Srecan je dan kad sam nasmejan ko kreten.

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
(No subject)
« Reply #3 on: 12 August, 2004, 09:34:57 »
Ja menjam 33% na 10 dana u 500L sa 24 Tropheusa 4-6cm (kasnije ce to biti na 7 dana)

U mom 200l AQ menjam 30% na 7-10 dana i u njemu imam 15 riba 4-8cm.

Offline JZH

• Veoma napredan član
(No subject)
« Reply #4 on: 13 August, 2004, 15:19:53 »
Sa Haloex-om , opusteno 50% vode! Nema veze u kom delu Beograda ste,moze i trecina ali cesce, to se najbolje vidi u akv. sa maticnim ribama! Nekako im vise prija promena pola vode nego trecina, a i vizuelno se bolje primeti razlika pre i posle zamene vode(50%).
Pozdrav, Joca

Offline ljubisa

• Značajni član
Zamena vode
« Reply #5 on: 16 January, 2005, 01:51:45 »
Ljudi, interesuje me kako vi, koji imate akvarijume od 500 litara i vece vrsite petnaestodnevnu zamenu vode? koja je to procedura? kako pripremite 200 i vise litara vode za zamenu, gde cuvate, grejete i sl. molio bih da mi to neko objasni, pa ako me ubedi da i nije neki problem, mozda se odlucim za neku takvu grdosiju...uh...

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
Re: Zamena vode
« Reply #6 on: 16 January, 2005, 04:02:15 »
Ma sa velikim akvarijumima je lako. Prvo voda se ne greje, jer ako menjas sto litara vode u akvarijumu od 500l, ostaje ti 400l zagrejane vode, tako da tih 100l utice mozda 1-2 stepena na temperaturu (naravno grejaci se podrzazumevaju) jer novih 100l polako dolazi u akvarijum i lagano se greje. Druga stvar je sama zamena, koja se kod ovakvih akvarijuma radi crevima ili specijalnim sistemom za zamenu vode. Znaci nema tegljenja kofi i kanti, vec se sve lepo i fino odradi crevom, i praznjenje i punjenje. Kada kazem crevom mislim na najklasicnije pretakanje iz akvarijuma u wc solju ili slivnik, po principu gravitacije, a nakon toga se crevo montira na cesmu i pusti lagano da napuni akvarijum do vrha. Btw 500l i sl, nisu grdosije, prave grdosije polaze od 10-15t pa idu navise, e to je problem za zamenu vode, tu ti je potreban sistem za zamenu vode, sa velikim protokom, ili kontinuirani sistem za zamenu vode, mada isti moze da se primeni i na 200-300l, pa navise i nije los koncept. Fazon je da postoji cev ili crevo koja je vezana malkice ispod nivoa vode, 2-3mm, sto u prevodu znaci da akvarijum mora da ima rupu na sebi. Druga cev ili screvo konstantno doliva vodu, protok tipa 1l/h, i po principu preliva, visak vode automatski dolazi u kanalizaciju, i to je konstantna zamena vode, koja se obicno koristi kod specificnih akvarijuma, mada ne vidim zasto ne bi mogla da se koristi kod ciklidnih akvarijuma. Naravno svi sistemi za zamenu vode (povremeni i permanentni) mogu da se obogate sa nekoliko zgodnih elemenata, koja ja planiram da dodam na moj akvarijum od 1t ovih dana. Cesmovaca moze da se provuce kroz barem 2 komore, prva sa aktivnih ugljem, da se hemijski procisti voda, i druga sa UV lampom, da se pobiju bakterije iz cesmovace, ovo naravno nije neophodno, ali moze mnogo da znaci kada vodovod pusti u upotrebu neadekvatnu vodu. Jos jedan detalj vezan za zamenu vode, je gubitak dela bakterije iz akvarijuma prilikom zamene, i to iz dva razloga: prvi deo se gubi vadjenjem dela stare vode u kojoj zivi populacija korisnih bakterija i drugi deo koji se "ubija" pomocu hlora iz cesmovace u samom akvarijumu. Ja ovu situaciju resavam dodavanjem novih bakterija odmah nakon zamene vode u meri 3-4X vecoj od deklarisane na kolicinu zamenjene vode, jer racunam da hlor ubija i deo novododatih bakterija. To bi bilo to za sada, ako neko zeli mogu opet da objasnim kako funkcionise poluautomatski sistem za zamenu vode.
Pozz
Piroman

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
« Reply #7 on: 16 January, 2005, 12:54:40 »
Ljubisa,

mi smrtnici sa maleckim akvarijumima od 500l radimo sledece:

- Crevom sprovedenim od akvarijuma ---> do kupatila ili wc-a izbacimo oko 33% vode (nedeljna zamena)

- Dodamo neki dehloraminator (Haloex, Aqutan, Aqua safe...) po odgovarajucem uputstvu tako da nema potrebe za nekakvim lagerovanjem 200l vode.

- istim crevom (koje ima odgovarajuci nastavak koji ide na tus i kosta oko 100din na pijacama) u akv. direktno ubacimo potrebnu kolicinu vode, laganim protokom

- postupak gotov za 25 min!  CIKLID_130

Napomena*

grejace treba iskljuciti ukoliko ostaju na 'suvom' tokom istakanja vode kako nebi doslo do nepotrebnih kvarova istog dok temperatura vode nije presudna jer moze 'pod rukom' da se odredi priblizna onoj koja je u akvarijumu tako da nema govora o nekakvim drasticnim skokovima ili padovima u temp (kako je Piroman vec opisao).  Uglavnom, bolje da je nesto toplija nego da se zabelezi pad od 1 ili vise stepeni C.

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
« Reply #8 on: 16 January, 2005, 13:04:30 »
Dosta grejaca, nema grejno telo u prvih 25% visine, tako da komotno mogu da ostanu ukljuceni kao sto je slucaj kod mene! Topla voda se ne koristi jer znaci da dolazi delom iz bojlera, a to je barem u mom slucaju ustajala voda, i kao takvu ne zelim je u svom akvarijumu. Nije samo ustajala vec "obogacena" raznim djubretom iz bojlera, cak kada menjam vodu u akvarijumu gde imam protocni bojler, isto koristim samo hladnu vodu i nemam nikakvih problema!
Pozz
Piroman

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
« Reply #9 on: 16 January, 2005, 13:19:31 »
To za bojlere je dobro!  Ako su stari ili sl. moze da bude svasta u njima!?  Meni dolazi do pada u temp. kada koristim samo hladnu vodu tako da ipak koristim malo iz bojlera ali sa Haloexom koji deklarisano 'vezuje teske metale' i ostale gluposti i pretvara ih u 'cvece'  :hammer:  .

Ko ima protocni bojler, taj je na konju!  CIKLID_111

p.s.

meni grejac ne resava problem jer 'viri' skoro do pola kada odlijem zeljenu kolicinu vode a ne moze da zagreje dovoljno brzo hladnu vodu.

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
23 September, 2018, 08:37:30

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154899
  • Total Topics: 9354
  • Online Today: 66
  • Online Ever: 450