Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Darwinova nočna mora  (Read 28724 times)

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
Darwinova nočna mora
« on: 21 July, 2007, 10:16:39 »
Eto juče sam si ogledao ovaj dokumentrani film,koji je posvečen jezeru Victoria,lokalniom staništu,te rbi,koja je bila unošena u početku 60 godina prošlog veka.
I juće kad sam gledao taj dokumentarni film /bio je to najbolji film 2005 godine/,prosto nisam mogao verovati,šta se to sve dogadja.
Inače sav film se odvija na obali tanzanijskog dela jezera Victoria /grad Mwazi/,gdje slike govore puno više, a da je to još tužnije ima još reći.Iako se u jedan avion /stari ruski vojnički/ utovare čak 55 tona fileta nilskog ostriža,koji je specijaliteta u Japanu,SAD i u Europi,tamošnji stanovnici umiru od gladi,jer nema više autohtonih ciklida,koji su bili odvajkada glavni vir proteina lokalnih stanara....Ima prostitucije,ljudi umiru od SIDe,u nekom selu prosjek je 10 umrlih na mesec dana,deca siročad,postaju deca ulice,a zna se zakon ulice ne prašta.
A onda ti Ti avioni,kao humanitarnu pomoč voze oruže,da se ratuje i tako postaje beda još veča i sve se vrti u nekom začaranom krugu iz koga se ne vidi izlaz.
Da je stvarno beda,čuvar ribljeg inštituta,dobija za jednu noč 1us$,što znači 30 US$ na mesac...
Stvarno dokumntarac kog vredi pogledati.

Offline Aleksa

• Član
Re: Darwinova nočna mora
« Reply #1 on: 21 July, 2007, 11:32:16 »
Klasicna prica jugoistocne Afrike.Sto je covek bedniji sve je gluplji.Ne brine puno o sebi ni o drugima.Nemaju naftu, nemaju gas, a iako imaju nesto sitno nekih ruda to koriste drugi.Gledao sam ozbiljnu naucnu emisiju o sirenju side u Africi, i ljudi, kad sam cuo brojke!Njihova buducnost je smrt i beda.Dok ja razmisljam da li da uzmem veci postpaid paket..

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
« Reply #2 on: 23 July, 2007, 07:40:59 »
Malo sam istraživo dalje,i došao do sljedečih zaključka.
Taj nilski grgeč,koji je bio ubačen u jezero Victoria u vedru,svojim uništavnajem prvinskih viklida nanosi veliku štetu,u smislu,da je uništio ciklide,koji su se hranili algama i tako če postati jezero Victoria jedna velika bara,baš velika i to u bliskoj budućnosti.I kad se ugleda ,da dnevno nalove oko 500tona tog predatora i njemu teku poslednje minute odnosno sati.Toj činjenicoj ide u prilog i dejstvo,da taj ciklid u manjku ishrane jede i svoje mališane.
Druga stvar što jeste i interesantna jeste u tome,da sad lokalno stanište korsiti za sušenje ostatka tog ciklida,pretežito glava,što ne idu na tanjire u Europi,drvo,a to nije bila njihova navika,jer su u prošlosti sušili autohtone vrste na suncu,to jest na klasički način,kako to još dandanas rade stanari jezera malawi i Tanganjika.Naravno šuma se krči i drva je sve manje....

Offline jurupari

• Član
  • United Cichlids of America
« Reply #3 on: 23 July, 2007, 08:42:13 »
ali nile perch nije ciklid bojko.

The Nile perch (Lates niloticus) is a species of freshwater fish in family Centropomidae of order Perciformes. It is widespread throughout much of the Afrotropic ecozone, being native to the Lake Chad, Congo, Nile, Senegal, Volta, Lake Turkana and other river basins. It also occurs in the brackish waters of Lake Maryut in Egypt. Originally described as Labrus niloticus, among the marine wrasses, the species has also been referred to as Centropomus niloticus. Common names include African snook , Victoria perch (a misleading trade name, as the species is not native to Lake Victoria), and a large number of local names in various African languages.

Pazi ironije sa nazivom victoria perch >:(

tražim na torentima taj film ali nema ga nigdje.....
Marko Lenac

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
« Reply #4 on: 23 July, 2007, 08:53:53 »
Nije ciklid,naravno,napisao sam ja grgeć,ali u nastavku napisao ciklid,sram me bilo :)

Offline bojan74

• Veoma napredan član
« Reply #5 on: 23 July, 2007, 16:42:01 »
Nije ciklid,naravno,napisao sam ja grgeć,ali u nastavku napisao ciklid,sram me bilo :)
nisu li ciklidi grgeci?

Offline jurupari

• Član
  • United Cichlids of America
« Reply #6 on: 23 July, 2007, 17:43:13 »
ne. nego šareni grgeči. bojko znam da znaš :D
Marko Lenac

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
« Reply #7 on: 23 July, 2007, 21:09:57 »
Ciklidi NISU grgeci Bojane74, niti su Ostrizi.
Pozz
Piroman

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
« Reply #8 on: 23 July, 2007, 22:04:56 »
Pa kad je čovek u dvojbi oko 2su ciklidi ili nisu ciklidi,najbolje je da ode na  www.fishbase.org otkuca rod i ako piše da je u familiji Cichlidae,onda je to ciklid a ostalo nas,aoa vatrene ciklidaše,nit puno ne zanima.

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
« Reply #9 on: 23 July, 2007, 22:34:18 »
Bojko, jel se grgec na slovenackom kaze ostriz?
Pozz
Piroman

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
19 September, 2018, 13:08:56

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154899
  • Total Topics: 9354
  • Online Today: 87
  • Online Ever: 450