Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Ako ste apsolutno apsolutni pocetnik...  (Read 19303 times)

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
(No subject)
« Reply #10 on: 11 September, 2004, 10:58:44 »
Sjajno, svaka cast, jos da vidimo i nastavak, te da te unapredimo za jedan cin vise  8)
Pozz
Piroman

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
(No subject)
« Reply #11 on: 11 September, 2004, 23:26:57 »
Obično to tako ide,a završava se.......

Offline StarChaser

• Član u razvoju
  • **
    • http://www.youtube.com/watch?v=kZhdKCo8Ogo&feature=related
(No subject)
« Reply #12 on: 12 September, 2004, 01:01:17 »
Evo, ja bih samo da kazem shta misle pochetnici:  Ovaj post koji je napisao moderator Silvester je veoma zanimljiv, iscrpan i koristan tutorial. Jedva chekamo nastavak.
Bravo!  

:angel5:

Offline Ciklid Gile

• Veoma napredan član
  • Igor Ranković
(No subject)
« Reply #13 on: 12 September, 2004, 17:27:36 »
Bravo Silvestere!!!
Stvarno si me maksimalno moguce dopunio i napomenuo jos toliko mnogo veoma bitnih stvari. Samo napred pisi i pisi!!!
P.S. Jos samo malo i tvoja 100-ta poruka.
Srecan je dan kad sam nasmejan ko kreten.

Offline Silvester

• Veoma napredan član
(No subject)
« Reply #14 on: 12 September, 2004, 21:02:41 »
Pre nego sto nastavim sa opremom da napomenem da je pri izradi aq pozeljno zatraziti i stakleni poklopac. Kao prvo necete morati da brinete da li su vam ribetine iskocile, a kao drugo, mozda bitnije, kada voda isparava (a to se konstantno desava, sto prirodno, sto pod dejstvom grejaca) vecinom se kondenzuje na tom nasem poklopcu. Ako ga nema voda ce se kondenzovati na krovu na kome je vec postavljeno osvetljenje sto, priznacete, nije dobro resenje. Poklopac moze da stoji na staklenim lajsnama koje su postavljene ili na vrhu bocnih strana i da bude dvodelni da bi ste lakse hranili ribetine ili na vrhu duzih strana aq, a otvor da se uradi kao siber. To zavisi od vaseg izbora, ali i od sposobnosti onog ko vam pravi aq. Lajsne koje sam pomenuo su i ojacanje konstrukciji aq, pa su korisne jer dodatno ucvrscuju aq.
Sledece sto vam treba je grejac. Neko pravilo ja da se za aq koji se nalazi u prostoriji koja se greje koristi grejac cija je jacina 1W/l. Znaci za aq sa 200l vode grejac od 200 W. Naravno potrebno je da bude grejac sa termostatom. Mislim da se sada vise i ne prave bez, ali obratite paznju, jer ko zna sta sve moze da se nadje. Medju najboljim su grejaci koje proizvode TETRA i SERA. Naravno oni su i najskuplji. Za neku jeftiniju varijantu moze da se koristi ATMAN ili AQUA L. Da bi kontrolisali temperaturu u aq potrebno je imati i termometar. Njegova cena nije velika - oko 100 din. Pozeljno je da grejac i termometar stoje u suprotnim krajevima aq.
Sada dolazimo do filtera. To je veoma opsirna tema, ali cu ja da se osvrnem na sve ono sto me je kao pocetnika zanimalo. Kod filtera je bitno da obezbedi da za sat vremena bar 4 puta provrti celokupnu kolicinu vode u aq. Postoji vise vrsta filtera, a osnovna podela je na unutrasnje i spoljne. Izbor zavisi od vas samih, tj. od toga koliko imate novca.
Mene je najvise zanimao unutrasnji filter sa prelivnim komorama, koji sada i imam u svom aq. Pa da  poblize objasnim o cemu se radi. Ovakav filter moze da stoji na jednoj bocnoj strani ili u jednom uglu na zadnjoj strani. Njegova velicina zavisi od velicine aq, a uglavnom ima sledece dimenzije: iste je visine kao i aq,  sirine je kao bocna strana aq, a dubina (treca dimenzija) oko 10-15% ukupne sirine aq. To otprilike izgleda kao na slici.

Prelivni filter

Princip izrade je sledeci: izmedju aq i prve komore (na sl. prva komora s desna) se napravi prorez kroz koji voda prolazi. Moze da bude celom visinom filtera (kao na sl.)  ili jednim delom pri dnu. Ja mislim da je bolja varijanta da ide celom visinom, a kasnije cu da obrazlozim i zbog cega.
Sada prva komora sluzi kao taloznik i u nju se stavlja samo, gore pomenuti, grejac. To je najbolje mesto za grejac jer je tu najveci protok vode, pa se samim tim voda ravnomerno zagreje. Drugi razlog je sto se tu uopste ne vidi, sto je takodje bitno, zar ne?
 Izmedju prve i druge komore se postavlja staklo i to na sledeci nacin: zamislite da se te dve zamisljene komore u potpunosti odvoje staklom i onda se jedna cetvrtina sa dna tog stakla odsece i baci. Sada voda moze da prodje iz prve u drugu komoru kroz taj prorez. Druga i treca komora se odvajaju na isti nacin, s tim sto se ovde gornja cetvrtina pregradnog stakla ukloni.
Druga komora je filtraciona i u nju se stavlja filter masa. Sve ovo sto sada budem nabrojao da treba da ide u filter ima da se kupi u skoro svim aq radnjama. Na dno je najbolje staviti ili belu perlon vatu ili neki sundjer (najbolji je plavi koji ima da se kupi u nekim akvaristickim radnjama) koji sluze za to da otklone grube necistoce, sto znaci da treba da prekrije otvor na dnu. Na to se stave perle, a zatim bio kugle. Njihova uloga je da bioloski preciste vodu. Na kraju se stavi sloj zelene perlon vate. Kad vidite kako izgledaju perle i bio kugle pitate se kako tako nesto moze da filtrira vodu. Pa sustina je da se u  njima nasele korisne bakterije. A zasto bas perle i bio kugle? Zato sto su one tako koncipirane da kada bi se jedna bio kugla nekako ispravila i od nje napravila ravan imala bi povrsinu od oko 1m2 (malo manja je za perle). Pa sad vidite koliko bakterija moze da se naseli na takvom prostoru. Sad neko predlaze da se kugle i  perle stave u najlon carapu da bi se lakse cistio filter, pa to prepustam vama da izaberete. Ja mislim da se carapa brzo cepa, pa je to zaludan posao. Neki akvaristi zagovaraju da se stavlja i aktivni ugalj. Uz ovako koncipiran filter to je potpuno nepotrebno, a o tome mozete da nadjete i na ovom nasem sajtu. Eventualno mozete da uzmete jedno dzakce aktivnog uglja i jednom mesecno stavite na vrh druge komore da prenoci.
Na dno trece komore se stavlja pumpa, odnosno motorna glava. Ona je ta koja obezbedjuje zeljeni protok kroz filter. Na nasem trzistu su najzastupljenije pumpe ATMAN (At-101, At-301...) i za svaku je na pakovanju data karakteristika protoka na osnovu cega birate odgovarajucu za vas aq. Na nju se stavlja plasticna cev (da li treba da vam kazem da i to ima da se kupi u  radnjama, cena oko 100 din.) koja ide nazad u aq. E, sad, vas filter treba da obezbedi i aeraciju (dodavanje kiseonika) aq. Da ne bi kupovali i vazdusnu pumpu dovoljno je da otvor cevi koji ide u aq spljostite, ali nemojte da ga potpuno zatvorite. Cilj je da mlaz vode koji izlazi bude tanji. U tu svrhu upotrebite upaljac ili toplu vodu. Tako formiran kraj cevi postavite da bude tik iznad povrsine vode. Kad ukljucite pumpu videcete da se javlja brdo mehurica.
Ko voli moze da kupi i vazdusnu pumpu (samo da vas opomenem da se sve dosta dobro cuju sto nije bas najbolje za spavanje) i uz pomoc rasprsivaca vazduha napravi aeraciju. To cak i izgleda lepo, a rasprsivace imate da kupite u raznim oblicima i od razlicitih materijala. No, da se vratim nasem filteru.  Princip rada je jednostavan, a zasniva se na sistemu spojenih sudova. Znate ono: kada su dva suda spojena tendencija je da se visine vodenog stuba u oba izjednace. Kad napunite aq videcete da je nivo isti i u aq i u sve tri komore.  Kad ukljucite pumpu desava se sledece: pumpa izbacuje vodu iz trece komore u aq. Sada je nivo u  drugoj visi i voda se iz nje preliva u trecu da bi se izjednacili nivoi. Naravno, iz prve prelazi u drugu , a iz aq u prvu, a sve u cilju izjednacavanja nivoa i tako nasa voda kruzi i filtrira se istovremeno. Ovo objasnjenje mozda deluje malo konfuzno dok ne vidite sliku. Nadam se da onda zvuci malo logicnije i da je lakse da se prati put vode. Posto znamo put vode da se vratim zasto je bolje da prorez izmedju prve komore i aq bude veci. Razlog je taj sto ako je aq veliki treba nam dosta jaka pumpa. Kako voda treba da prodje od prve do trece komore, a uz to u drugoj komori ima svasta nesto, moze da se desi da pumpa znatno brze izbacuje vodu nego sto ista pristize. Ovo je posebno karakteristicno kada se nasa filter masa nakupi prljavstine (sto joj je i namena). Kada je prorez nesto veci (moze da bude i par mm, samo se stavi neka mrezica da ne bi ribetine ulazile u  filter) dotok vode je veliki pa je manja verovatnoca da se ovako nesto desi. Ovakav filter ima jedan nedostatak, a to je sto nije bas najizgledniji i  svi zelimo da ga zamaskiramo da se ne vidi. Ali to prepustam svakom individualno da resi, a treba nesto i Sale moderator da radi.
Radi lakseg maskiranja ljudi izradjuju ovakav filter posebno i postave ga iza aq, a protok vode izmedju aq i filtera resavaju pomocu prelivnih cevi umesto proreza. Ja licno nisam za to resenje jer ukoliko duze vreme niste kuci, a nesto krene po losem sa pumpom ili prelivnim cevima moze doci do izlivanja skoro celog aq. Iz tog razloga necu nesto detaljnije objasnjavati ovo resenje. Samo cu reci da je princip isti, a vi razradite detalje.
Ako neko nije za prelivni filter moze da kupi gotov filter sa motornom glavom. On se sastoji od motorne glave i dela koji ide ispod u kome se nalazi specijalni sundjer koji sluzi za filtraciju vode. On ujedno vrsi i filtraciju i aeraciju vode. Proizvodjaci su isti kao i za motorne glave: ATMAN i AQUA L. Kod Atmanovih filtera pored oznake je dodato slovo "f", tako da cete ih prepoznati lako, npr. At-f301, At-f302, At-f101... Sto se karakteristika tice vazi isto kao i za motorne glave - nalaze se na kutiji. Ukoliko ne nadjete dovoljno veliki za vas aq mozete da kombinujete i vise komada.
Postoje i tzv. kanta filteri. Sve se nalazi u jednoj kanti koje se stavi negde ispod aq i cevima poveze sa aq. Kazu da je najbolja, ali kako je i najskuplja nisam imao prilike da proverim.
Pumpu i grejac [size=18]nikako ne smete [/size]da ukljucujete van vode ili kako mi to kazemo - na prazno. To negde pise u uputstvu, a negde ne, ali moje je da napomenem jer moze da dodje do unistavnja istih. Ko ne veruje neka proveri.  :twisted:
Kao sto sam rekao o filterima ima jos mnogo toga da se kaze. Mnogo toga sto ni ja ne znam, ali je ovo sasvim dovoljno za apsolutnog pocetnika.

Offline JZH

• Veoma napredan član
(No subject)
« Reply #15 on: 13 September, 2004, 12:31:42 »
E to je pravi Moderator :idea:  :idea:  :idea:
Sta vise reci nego FANTASTICNO_ODLICNO(imas jedno pivo od mene,naravno na sledecem okupljanju) :!:
Samo tako nastavi,nemoj sada da nam se uobrazis. :wink:
Pozdrav, Joca

Offline Silvester

• Veoma napredan član
(No subject)
« Reply #16 on: 13 September, 2004, 21:12:48 »
Hvala, hvala. Autograme delim cetvrtkom od 13 do 14 casova.  :D

Offline JZH

• Veoma napredan član
(No subject)
« Reply #17 on: 14 September, 2004, 12:00:44 »
Pusti sad autograme,nastavi sa temom :idea:
Pozdrav, Joca

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
(No subject)
« Reply #18 on: 14 September, 2004, 12:05:26 »
Quote from: "Silvester"
Hvala, hvala. Autograme delim cetvrtkom od 13 do 14 casova.  :D

Koje to Apistogramme deliščetvrtkom?,Ajde izjasni se bre :wink:

Offline JZH

• Veoma napredan član
(No subject)
« Reply #19 on: 17 September, 2004, 12:30:54 »
NASTAVI SA TEEEEEEEMOOOOOOOM 8)
Pozdrav, Joca

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
20 September, 2018, 12:20:04

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154899
  • Total Topics: 9354
  • Online Today: 78
  • Online Ever: 450