Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Rasprsivac u filteru...  (Read 4325 times)

Offline Duki

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • Wildfang Novi Sad
Rasprsivac u filteru...
« on: 19 March, 2007, 01:20:20 »
Naisao sam na nekim sajtovima i knjigama da je mnogo bolje rasprsivac za vazduh staviti u filter. Objasnjenje je to da same bakterije u filteru dobijaju vise kiseonika i samim tim ima ih vise. A kad ih je vise naravno da je i voda mnogo bolja.

Zna li neko nesto da mi kaze u vezi ovoga ili je to samo...
C.C.A.

Offline saulosi

• Napredni član
Re: Rasprsivac u filteru...
« Reply #1 on: 19 March, 2007, 02:46:54 »
Nitrifikacione bakterije su aerobne tj, zahtjevaju kiseonik i u teoriji tako nesto bi bilo dobro, imati dodatni rasprskivac u filteru.
Mislim da medjutim u praksi za tim nema neke velike potrebe, naravno ako je aeracija u samom aq zadovoljavajuca.

Offline Ciklid Gile

• Veoma napredan član
  • Igor Ranković
« Reply #2 on: 19 March, 2007, 10:36:52 »
To je delom i stvar estetike...

Meni se recimo nikad nisu svidjali veliki mehurovi koje rasprsivac pravi u samom akvarijumu. Ako se stavi u filter onda se oni ne vide a efekat je potpuno isti mozda cak i bolji zbog toga sto ste rekli!
Srecan je dan kad sam nasmejan ko kreten.

Offline Radmanovac

• Značajni član
« Reply #3 on: 20 March, 2007, 15:45:17 »
 Rasprskivac u filteru, da bi bakterije u filter masi imale vise kiseonika???

Pa to nema nikakve zdrave logike.

Jedino mesto u filteru gde bi ga mogao staviti je komora sa pumpom, a ta voda kada se obogati kiseonikom ide u akvarijum a ne u filter masu. To bi imalo logike samo ako neko zeli da sakrije rasprskivac da mu ne bude u akvarijumu. Druga ideja je da bude u taloznoj komori, ali to je skoro isto kao da stoji blizu usisnih mesta u filteru.

Mada, retko ko u akvarijumu ima manjak kiseonika, taj rasprskivac nije bas toliko cudotvoran u dodavanju kiseonikada da bi sada nesto magicno pomogao bakterijama. Njima bi vise pomogao bolji protok kroz filter nego rasprskivac za vazduh. Ja vec dugo pokusavam da nadjem neko istrazivanje po pitanju bakterija, protoka i filer masa. Ali uglavnom svi samo pricaju price bez potkrepljenih istrazivanja. Fora rekla-kazala. Sto ce reci, mlate praznu slamu.

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
« Reply #4 on: 20 March, 2007, 17:14:13 »
i po n-ti put, smo TOP Filter ciklidaristu spasava :) :) :)
Pozz
Piroman

Offline saulosi

• Napredni član
« Reply #5 on: 20 March, 2007, 17:59:09 »
U kom smislu protok i zasto tako kategoricno tvrdis da rasprskivac u filteru nema zdrave logike??!!

Radmanovac wrote:
Mada, retko ko u akvarijumu ima manjak kiseonika, taj rasprskivac nije bas toliko cudotvoran u dodavanju kiseonikada da bi sada nesto magicno pomogao bakterijama. Njima bi vise pomogao bolji protok kroz filter nego rasprskivac za vazduh.

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
« Reply #6 on: 20 March, 2007, 18:42:39 »
Dakle, koliko je moja velikost (mnogo kg) upoznata da pricom, mehurici vazduha imaju efekat na dva nacina, prvi, direktan, putem "rastvaranja" u vodi, i drugi indirektan, putem talasanja povrsine vode, koje pak poboljsava "razmenu" gasova.

Ako je prethodno napisano tacno, sasvim je logicno da rasprsivac ima efekta u prelivnom filteru, i to i pre same filtracije, kao i posle same filtracije. U filtracionoj masi, ima anaerobnih bakterije, ali ima i aerobnih bakterija, te im extra kiseonik samo podpomaze, rast i razvoj, znaci i samu filtraciju, dok rasprsivac, nakon filtracione mase ima ulogu u obogacivanju akvarijumske vode ksieonikom, sto pak pomaze rast i razvoj ciklida, kao i samih bakterija kojih ima svuda u akvarijumu...

A sada spektakl, ja nemam ni jednu aktivnu vazdusnu pumpu, jer na svim akvarijumima imam TOP Filter-e, koji savrserno zavrsavaju doticni posao, i to na dva nacina malopre opisana...

Sve u svemu zacin c, Radmanovac je verovatno mislio na neki odredjeni tip filtera, koji nema postfiltracionu komoru, a rasprsivac u predfiltracionoj komori nema smisla za ciklide, vec samo za bakterije koje potrose dobijeni kiseonik, tako da gledano iz te pozicije, rasprsivac u klasicnom smor prelivnom filteru stvarno nema smisla, naravno iz Saulosijeve perspektive, kranje je koristan, a ja sam dobra vila i mojim magicnim stapicem mirim ljude :) :) :)

p.s. vile bi trebale da lete, ako sam ja vila, ja nemam krila, vec mlazni motor, jer krila ne dizu ovoliku masu :) :) :)
Pozz
Piroman

Offline saulosi

• Napredni član
« Reply #7 on: 20 March, 2007, 23:53:28 »

Piromane....svaka cast za turbine :-))) a osim toga, niko se nije svadjao te jos uvjek nema potrebe da nas miris.

Pogotovo sto se ovde  nagadja a upucuju se ozbiljne kritike drugima za nagadjanje I to  po meni neadekvatnim rijecnikom(pocinje da lici na prepirku:-))

Nitrifikacioni proces se kao sto je vec vise puta receno obavlja pomocu aerobnih bakterija (Nitrosomonas i Nitrobacter) a ne anaerobnih. Proces denitrifikacije sa druge strane, zahtjeva potpuno odsustvo kiseonika ali to je neka druga prica i to se u nasim filterima ne dogadja.

Znaci u filteru nema anaerobnih bakterija I ako ih ima one su u vrlo malom broju I nemaju nikakvu ulogu u process nitrifikacije (drugim rijecima, nepozeljne su)

Dakle, druga stvar da se vratim na prvobitnu temu o rasprskivacu u filteru tj dijelu filtera namjenjenom bioloskoj filtraciji.

Kao sto rekoh Dukiju, sumnjam d aces promijeniiti stvari barem ne drasticno ubacivanjem rasprskivacha ali par informacija na temu uz navodjenje referenci.(tek toliko da ne bude mlacenje prazne slameJ I gubljenje zdrave logike).

Kao sto je poznato u intenzivnom ribarstvu se ribe gaje pri jako velikoj gustini popularno receno ,,nasada,, po jedinici zapremine. Norvezani su u tome zaista sam vrh u svijetu a I njihovi inzenjeri I tehnolozi su tu negdje I ja kao student ovde zaista sam imao cast da vidim neke od najsavrsenijih sistema za filtraciju koji postoje u ribarstvu.

U ovako intenzivnoj proizvodnji gdje voda recirkulise u sistemu u procentu do 90% u primjeni su neki od najefikasnijih filtera koji trenutno postoje na trzistu.

Najcesci filteri namjenjeni bioloskoj filtraciji su fluidized bed reactor, granular/bed filter,rotating biofilter/drum filter ( Aquaculture engineering/Odd Ivar Lekang 2007).

Ovaj prvi radi na principu suspendovanog filter medija koji se nalazi u struji koju stvaraju naravno voda I mjehurichi  vazduha koje stvara aerator na dnu filtera.  Poenta je postici sto vecu pokretljivost filter mase (na slici) uz sto bolju snabdjevenost kiseonikom potrebnim za rast bakterija.Poenta strujanja vode je sto bolji kontakt sa filter masom I sto efikasniji process nitrifikacije(U korelaciji sa kolicinom rastvorenog kiseonika, tako da pojacavanjem sam struje bez dodavanja kiseonika ne postize se nista). Medjutim vodena struja ne smije biti prejaka kako ne bi ,,isprala,, bakterije. Tu se vidi znacaj obogacivanja vode u bioloskom filteru kiseonikom (toliko o zdravom razumu) I

Napominjem da je ovde rijec o komercijalnim filterima visoke efikasnosti, otud zakljucak da u akvarijumskom filteru ovako nesto moze biti dobro ali zbog male gustine nasada I solidne aeracije (pod pretpostavkom)  ne I neophodno.

Licno mislim, da u akvarijumu Inije potreban rasprskivac ako negdje u sistemu postoji slobodan pad vode koji ce igrati ulogu aeracije, bas kao sto je to slucaj u top filteru ili u waterfall filteru.

Mislim da je problematika filtracije u akvaristici zapravo predimenzionirana I da je pomalo iluzorno teziti ka savrsenoj filtraciji, uvjek ce se desavati promjene u hemiji I fizici vode koje nisu uslovljene da tako kazem greskom filtracije nego I ljudskom nemarom a I samom nestabilnom prirodom vode kao bioloskog sistema.

Offline saulosi

• Napredni član
« Reply #8 on: 21 March, 2007, 00:00:31 »
prost sematski prikaz jednog bioloskog filtera

Offline Radmanovac

• Značajni član
« Reply #9 on: 22 March, 2007, 00:16:36 »
 Ja se izvinjavam ako sam svojim postom izazvao bilo kakvu pometnju.

Ali pitanje je bilo da se u obican filter stavi rasprskivac, (za koji ne vidim neku preveliku logiku da bi dao neko veliko poboljsanje) ovo sto je posle dopisano nema nikakve veze sa obicnim spoljasnjim filterima koje vecina nas koristi.

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
20 July, 2018, 07:09:05

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1896
  • Latest: gojo
Stats
  • Total Posts: 154860
  • Total Topics: 9348