Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Centralni filter za vise akvarijuma  (Read 10533 times)

Offline capara

• Značajni član
Re: Centralni filter za vise akvarijuma
« Reply #10 on: 30 January, 2007, 19:03:35 »
Mislim da brzina protoka vode kroz uv lampu treba da bude odredjena za jacinu same lampe , jer ako brze ide voda kroz sistem lampa ne postigne da pobije bakterije i onda dzabe sve. Moj centralni filter sam predvideo tako da na njemu ide uv lampa, samo nisam siguran gde treba da se ona postavi , dali tamo gde iz akvarajijuma se vode sliva u mehanicki filter ili na kraju gde je je vec prosla kroz mehanicki i bioloski filter to jest gde je cista,,,,, koja onda fora ako bude na kraju ako mi vu lampa pobije dobre bakterije i takvu sterilnu vodu vrati u mresne akvarijume, sa obozirom da se lampa koristi jednom nedeljnom a ne stalno onda tako i nije neka steta .... Jebemliga koje je pravo resenje, ja bih je namontirao ispred centralnog filtra ali kazu da je za dobar rad uv lampe potrebno da se voda ocisti od mehanicke prljavstine to znaci da bi trebalo da stoji od mah iza mehanickog filtra a ispred bioloskog. Za mehanicku filtraciju bi koristio u ovom sistemu zelenu grubu perlon vatu i plavi Nemacki sundjer jake poroznosti. Za biolosku filtraciju bi koristio bio kugle, keramicke perle i najverovatnije siporeks materijal. Interesuje me redosled bioloskog materijala u komorama kako da poredjam, dali moze kombinacija keramike i bio kugli ili svako za sebe poseno. Moj filter je kapaciteta 220 l i bice tu dosta materijala i dosta para ulozeno , nebih bas voleo nesto dazajebem pa molim za svaki savet i predlog... Pozdrav MIKI

Offline Radmanovac

• Značajni član
« Reply #11 on: 31 January, 2007, 00:13:02 »
 Ja bih stavio (i stavio sam kod sebe) da lampa vodu zraci posle mehanicke i bioloske filtracije. U odnosu kakav ce sam filter biti tako treba i dizajnirati lampu. To i nije neka frka kada se ima jedan akvarijum, ali kada voda ide iz jedne ciste komore u vise akvarijuma, onda lampa treba da bude pre te komore.

A sto se filtracije tice i filter materijala. Samo ugoraj dovoljno perlon vate u ceo sistem i to je to.

Napravi samo jedanu barijeru. Recimo prvo perlon, pa neki sundjer pa onda tona perlona....

I samo s vremena na vreme menjaj prvi prljavi sloj perlona.

Offline capara

• Značajni član
« Reply #12 on: 31 January, 2007, 19:47:33 »
Radmanovac mislis da je dovoljna samo perlon vata za centralni filter.........................

Offline skomi

• Početnik
  • *
« Reply #13 on: 31 January, 2007, 21:08:34 »
U sustini za diskuse ti je zamena vode vaznija od bilo kakve filtracije, vise paznje bi trebalo da posvetis tome nego elementima koje bi stavljao u filter. Secam se da sam prosle godine negde na netu nalazio semu centralnog filtera, ali me tada to nije puno interesovalo, ako budem uspeo da pronadjem adresu poslacu ti.

Offline Radmanovac

• Značajni član
« Reply #14 on: 01 February, 2007, 11:09:15 »
 Zamena vode jeste bitna stvar, ali moraju imati biolosku filtraciju. Bez filtera nebi dugo potrajali.

A kakvu biolosku filtraciju, to je vec licni izbor svakog akvariste. Ja retko primenjujem neke kupovne i izreklamirane stvarcice, pogotovo ako kostaju kao Petra kajgana. Cela prica je dati bakterijama dovoljnu povrsinu gde ce da zive u filteru. Perlon vata je idelana za tako nesto. Cak bi se i kladio da je bolja od vecine kupovnih proizvoda. A cena joj je 200 din za filter od 100 litara. Isto tako i obican sundjer koji odvaja tu vatu je jeftin. Za isti takav filter cena mu ne prelazi vise od 100 din. :)

Recimo na primeru ispod samo nisam imao deblji sundjer, a ovaj tanak se malo uvijao jer je bio secen sire nego sto su mere. A i perlon ide prvi, a ne sundjer, mada meni tako vise odgovara zbog redovnog sifoniranja filtera.

Offline jeferson

• Veoma napredan član
ima li iko ideju ili iskustva...?
« Reply #15 on: 31 August, 2007, 23:54:10 »
akvarijum od  oko 200l bih podelio na dva,dtaklo u sredini,ali me malo muci pozicija filtera,tj hteo bih da jedan filter obavlja posao u oba dela!!?? gde sa njim? mislio sam u sredinu jedan zajednicki, pa onda dva bocna ... pa... mislim da je dovoljno dobro objasnjeno da netreba slika...

Da cujeeem????   :wacko: :wacko: :wacko:

Offline MikiPn

• Član u razvoju
  • **
Re: ima li iko ideju ili iskustva...?
« Reply #16 on: 01 September, 2007, 00:41:51 »
Iz licnog iskustva ne bih ti preporucio ovakvu varijantu jer ako se kojim slucajem pojavi neka bolest u jednom automatski prelazi i na drugi,to je sigurno.I meni je ranije na dva akvarijuma dolazio jedan spoljasnji filter ali zbog vec gore pomenutog zasebna filtracija je ipak najbolja

Offline Appendiculatus

• Appendiculatus
  • Član u razvoju
  • **
  • I am Vegeta, The Proud Prince of Saiyans
« Reply #17 on: 01 September, 2007, 00:47:09 »
 Pozdrav !!!
Ja sam dva akvarijuma istih dimenzija stavio jedan uz drugi i napravio spolni filter sa dve komore za vodu koja dolazi iz akvarijuma i jednom komorom iz koje cista voda ide u oba akvarijuma. U komori sa cistom vodom je manja pumpa za fontane, na kojoj je T razvodnik koji sam pravio od plastike i na njemu dve prelivne cevi, koje istovremeno ubacuju vodu u oba akvarijuma. Sada T razvodnici idu u paketu sa novijim potapajucim pumpama. Vodu iz svakog akvarijuma uvlaci u filter po jedno crevo precnika 20mm. Za sada funkcionise lepo, mada mora jos malo da se doradi, da se doda jos koji sloj filter mase... Naravno, to nije najbolje resenje, ako se pojave bolesti, ali jeste ekonomicno.

Offline Duki

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • Wildfang Novi Sad
« Reply #18 on: 01 September, 2007, 18:07:48 »
Mene samo zanima zasto bi to radio??? Svi se trude da imaju sto vece akvarijume a ti bi sad da ga delis...  :mad: :mad: :mad:
C.C.A.

Offline Noik

• Napredni član
« Reply #19 on: 01 September, 2007, 18:21:27 »
da ti se mozda ne biju maticni parovi?

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
23 July, 2018, 17:27:10

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1896
  • Latest: gojo
Stats
  • Total Posts: 154860
  • Total Topics: 9348