Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Centralni filter za vise akvarijuma  (Read 10319 times)

Offline capara

• Značajni član
Centralni filter za vise akvarijuma
« on: 22 January, 2007, 00:51:27 »

Planiram vec odavno da napravim centralni filter koji bi bio povezan za 6 akvarijuma.U pitanju su akvarijumi za mrest , u mom slucaju su to Diskusi.

Vec u samom startu  su mi neki drugovi rekli da to i nije bas nesto efikasno zbog bolesti , recimo ako se jedna riba razboli prenece se bolest i na druge, ja sam se bas nalozio na ovu varijantu , jer je veoma bitna dobra stabilnost vode za dobar mrest i td.

Molio bi svakog ko ima neki nacrt ili dobar link ili zna kako to treba dase odradi neka mi pomogne, kokretno mislim na to gde da se buse akvarijumi , koji materijali ,jasam planirao da radim sa cevima za za vodovod kupatila i to jer to barem ima kod nas , jel neko ima nekog iskustva sa ovim.

Pozdrav MIKI

Offline kori

• Napredni član
Re: Centralni filter za vise akvarijuma
« Reply #1 on: 22 January, 2007, 10:34:54 »
Bilo bi pozeljno da tu tvoju osnovnu ideju nacrtas i da je stavis na sajt. Svaka nova ideja je dobrodosla. Komentari koji bi krenuli kasnije mogu samo da je usavrse.
++Svaki trud se isplati++

Offline Radmanovac

• Značajni član
« Reply #2 on: 23 January, 2007, 11:44:07 »
U sistemima objedinjene centralne filtracije za vise akvarijuma OBAVEZNO ide i UV lampa. Ona se postavlja u komori pre pumpi koje vracaju cistu vodu nazad. Time 99% eliminises mogucnost da se bolesti sire.
Vise traba da te plasi varijanta da se jedan od odvoda za prljavu vodu zapusi. Tada sva voda preliva napolje. Zato se radi zastitni sistem prelivnih akvarijuma.
Svaki savet koji bi ti trebao, zavisi od same prostorije, akvarijuma i stalaza koje planiras da ubacis u ceo projekat. MOrao bi malo detaljnije sve da opises za konstruktivniji razgovor.

Offline capara

• Značajni član
« Reply #3 on: 28 January, 2007, 21:22:06 »
Koja jacina UV lampe bi bilo preporucljivo koristiti za za 6 mresna akvarijuma i centralni filter je zapremine 200l.Stalaza je iz dva nivoa, na gornjem nivou su mrestilice a ispod je filter i slobodan prostor za jos nekoliko akvarijuma, nacin na koji cu ja da odradim cevku koja je u akvarijumu i izvlaci prljavu vodu je nemoguce da se tolko zaprlja i nemoze da ivlaci vodu jer je suplja sa obe strane i ako pi duslo do prelivanje vode onda bi voda ulazila u cev sa gornje strane.O kakvim prelivnim setemima pricas ako dodje do prelivanja, voleo bih da vidim..
Gde ima u BG da se kupe uv lampe, interesujeme i filter materijal siporeks, ako ima negde malo povoljnije..

pozdrav MIKI

Offline ramirezi

• Značajni član
« Reply #4 on: 29 January, 2007, 13:00:30 »
Moram malo da iskocim iz citave teme cisto radi upozorenja!
Capara ako mislis da gradis centrali filter moras da racuas i na negativne nus pojave do kojih moze doci u ovakvom sistemu a to je np. nagli proboj bolesti u sve akvarijume i pored prisutne UV lampe.

UV lampa nije uvek u mogucnosti da eliminise sve bakterije i viruse u akvarijumskoj vodi koja cirkulise kroz sistem.

Takodje bi trebalo da racunas na to da bi morao da planiras dva odvojena centralna filtera jedan za mresne akvarijume a jedan za redovne.
Jos jedan od problema koji se javljaju u ovakvim sistemima je pozitivno-negativnog karaktera a to su serijski mrestovi koji su posledica sirenja feromona koja ispustaju mresni parovi.

Kada dodje do mresta u jednom akvarijumu i ostali parovi pocinju sa mrestom e tada naravno dolazi na red pitanje sta uraditi sa toliko mladih diskusa  u Srbiji?
opusteno!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Offline saulosi

• Napredni član
« Reply #5 on: 29 January, 2007, 15:43:40 »
Mislim da nacrt za ovakav filtracioni sistem ne moze biti univerzalan. Ja nemam iskustva sa centralizovanom filtracijom u akvaristici ali vam mogu reci da se na zapadu u velikom obimu primjenjuju recirkulacioni sistemi na ribnjacima u kojima se procenat vode koja kruzi u sistemu penje i do 99.9%

Takvi sistemi najcesce imaju centralizovan sistem za filtraciju. U praksi procenat recirkulacije tj. izmjene vode je najcesce oko 50%(kao sto je slucaj i na fakultetskom ribnjaku na kome povremeno radim).
Moram samo da kazem da u ovakvom sistemu UV lampe ili nisu u primjeni ili se ukljucuju samo povremeno, dok naravno sa povecanjem recirkulacije vode, povecava se i upotreba UV lampi.
Mogu navesti primjer fakultetskog ribnjaka jer zaista nemam iskustva sa akvaristickim UV lampama.
Konkretno kod nas se koriste UV lampe  sa zivinom parom cija je frekvencija tj talasna duzina 253 nm. Najefikasniji spektar rada UV lampi je 250-270nm (u smislu sterilizacije).
E sad, treba imati u vidu da voda prije prolaska kroz Uv lampu mora proci kroz neki dobar mehanicki filter kako bi se voda ocistila od suspendovanih cestica u njoj. Zaprljana voda umanjuje efikasnost UV lampe.
Postoji jos veliki broj veoma vaznih stvari na koje treba obratiti paznju pri konstruisanju ovakvog filtracionog sistema kao sto ssu redoslijed filtera, protok tj brzna vode kroz pojedine medije i filtere i narocito kroz UV lampu itd.
Nadam se da sam bio od neke pomoci iako se ne radi o primjeni u akvaristsici ali mislim da bi sam princip mogao biti slican.

Offline capara

• Značajni član
« Reply #6 on: 29 January, 2007, 18:28:04 »
Kada dodje do mresta u jednom akvarijumu i ostali parovi pocinju sa mrestom e tada naravno dolazi na red pitanje sta uraditi sa toliko mladih diskusa u Srbiji?

HA HA HA Ramirezi daj da bude tako...

Sto se tice primene uv lampe ja bas nisam nesto bas odusevljen jer jeste da ce ona ubiti razne bakterije stetne a nece ove dobre ostaviti, mislim da cak kod velike primene uv lampe dolazi do sterilizacije riba.
Dali postoje neki sajtovi gde mogu da se vide ti neki industriski sistemi filtracije vode za akvaristiku mislim kod uzgajivaca riba ,princip sistema je isti bez obzira koje se ribe mreste ,dali su ciklidi ili zivorotke itd.
Mislim da je za dobar mrest najbitnije dobra stabilnost vode, i upravo je to i razlog sto pravim ovaj sistem...

Offline saulosi

• Napredni član
« Reply #7 on: 29 January, 2007, 21:02:57 »
Do sterilizacije riba !?

Kako?

Prije svega, ovakav sistem podrazumjeva da se UV lampa ne stavlja iznad akvarijuma, iz vise razloga.Jedan je uticaj na ribe (koje nikako ne treba da su pod direktnim uticajem), zatim losa efikasnost zbog turbidnosti, dubine vode itd itd.

UV lampa e najefikasnija van akvarijuma ako bi se voda nalazila  u tankom sloju oko 5 cm (u komori predvidjenoj za to) a lampa postavljena na nekih 10 cm iznad povrsine vode. Postoje i potapajuce UV lampe(koje su skuplje), princip je slican.Tanak sloj vode i lampe potopljene u vodu.

UV lampa ubija korisne bakterije. To je tacno. Medjutim brojnost korisnih bakterija( Nitrifikacione bakterije) u bioloskom ffilteru je stabilna i nije pod uticajem UV lampe. Takodje korisne bakterije na tijelu riba ne podpadaju pod njen uticaj.

Da nije tako, ovaj sistem ne bi bio u upotrebi.

Ako budem imao vremena u narednih par dana pokusacu pronaci  (ili  nacrtati) shemu nekog ovakvog sistema i okaciti je ovde. U medjuvremenu prosurfaj malo po netu, pokusaj nesto da iskopas.

Offline strippy

• Član u razvoju
  • **
« Reply #8 on: 30 January, 2007, 01:36:18 »
nema sanse da koristenje uv lampe dovede do sterilizacije riba. jeli znate kako ona radi? ona stoji u cijevi i oko nje u toj cijevi struji voda, tako da ona nije u nikakvom dodiru s ribama. ona sterilizira vodu. sto je manji protok kroz nju to je ona ucinkovitija.

po nekim istrazivanjima tek lampe od 36w (sto je mnogo jako i skupo) ubiju vecinu bakterija u vodi.

Offline Radmanovac

• Značajni član
« Reply #9 on: 30 January, 2007, 17:03:09 »
 UV lampa se postavlja da ozraci vodu na izlazu iz ciste komore filtera. Tako da je na majstoru koji osmisljava ceo sistem da vidi sta i kako. Znaci napravi se posle svih komora jos jedna komora pre komore za cistu vodu gde se instalira UV lampa.

OPREZNO sa instalacijom, zracenje tih lampi je poprilicno stetno za kozu i oci kod ljudi.

Svi koji su pisali u temi su skoro sve u pravu. Osim ovog istrazivanja sa lampom od 36w pa na vise. Uglavnom je u pitanju jacina lampe i brzina vode koja prolazi pored nje.

Voleo bih objasnjenje ili link gde se o tome diskutuje.

Sto se tice sistema koji onemogucava prelivanje, nisam mislio da je to neki bauk, vec samo mora da se pazi. Moja greska na pogresnom izrazavanju. To je kao kada se u spoljasnjem staklenom filteru  pregrade prave nize za 2cm u slucaju zapusivanja sistema, tada dolazi do prostog prelivanja, ali ne i poplave u kuci, nista posebno.

Evo moje ideje za UV filtraciju.

Vodu iz kanistera sam pustio da prolazi pored UV cevi koja je upaljena, potom voda ide u akvarijum. Lampa je potopljena u vodu.

Sama cev je jacine 15w i kostala je oko 15 evra. Kupljena je u nekoj radnji za rasvetu preko puta Kalenic pijace.

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
23 April, 2018, 00:12:07

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1891
  • Latest: rakoch
Stats
  • Total Posts: 154746
  • Total Topics: 9327