Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Klasican & FBF filter u jednom?  (Read 12855 times)

Offline fantom

• Značajni član
Re: Klasican & FBF filter u jednom?
« Reply #10 on: 06 February, 2007, 15:50:06 »
   I dalje tvrdim da je siporax mnogo bolji od peska. Jer izmedju cestica peska ima malo prostora tj, slobodne povrsine i samim tim malo mesta za nastanjenje bakterija, filter materijal mora biti porozan a ne pun. Kada sam rekao da je 1l Serinog siporaxa dovoljan za filtraciju akvarijumaod 200 litara mislio sam na akvarijum normalno nastanjen ribama, a to nije slucaj sa ciklidima, u ovom slucaju ti je potrebno i do 3 litre siporaxa. Ako mozes da nabavis EHEIM-ov siporax (ne zanam koji mu je tacan naziv), bilo bi dobro, ja sam ga nekada imao i stvarno ne postoji nista bolje, on je oko 80% jaci od Serinog. Ako hoces mozes kod mene uzeti vulkansku lavu koja je jako porozna, izlupati je cekicem i napuniti filter. To bi ti mozda bilo najjeftinije, a lava je bolji filter medijum od Serinog siporaxa. Brustman je dok nije zatvorena firma imao odlican filter medijum od lave, i postoji jos jedan, ali nisam siguran koja firma ga radi, i to je ustvari samo izdrobljena lava i zove se "Lavatit".

Podatak koji si procitao o pesku mozda je tacan, ali je pitanje koja je vrsta filtracije u pitanju.

Offline Wonder_Bra

• Član
  • Cichlid power!
« Reply #11 on: 06 February, 2007, 17:53:35 »
Fantom1, Ne bih se slozio sa tobom po pitanju poroznosti. U slegnutom pesku, mesta za nastanjivanje bakterija prakticno nema. Ali izmedju lebdecih cestica peska ima mnogo vise mesta nego u siporaxu.
Mislim da sam u prvobitnom planu za pravljenje filtera preterao sa brojem pregrada. Kontaktirao sam burazerovog drugara koji radi kao asistent na institutu za ispitivanje vode u Bg i raspitao se oko filtracije u fliudizovanom soju. Receno mi je da je ovaj nacin bioloskog preciscavanja vode jedan od najboljih. Dakle, ne najbolji, ali jedan od najboljih. Tako sam napravio konacnu skicu mog filtera:
Cichlid power!

Offline Wonder_Bra

• Član
  • Cichlid power!
« Reply #12 on: 06 February, 2007, 18:03:32 »
Kao sto se vidi na slici, siporax svakako nameravam da koristim. Mislim da bi na ovaj nacin napravio poprilicnu veliku povrsinu za nastanjivanje bakterija. Isto tako, mislim da ce par litara sljunka u kombinaciji sa 20-30cm sloja perlon vate i jos toliko bio sundjera, na odgovarajuci nacin ocistiti vodu i od najsitnijih cestica. Uz pranje sljunka na recimo 2 meseca, i zamene perlon vate svakih 6 meseci, to bi bilo svo odrzavanje koje ovaj filter trazi.
Sto se tice protoka, slazem se da ce kroz prve dve komore biti malo veci i da se ne uklapa u cifru od 10cm u minuti. Ali mislim da mi u prve dve komore bakterije maltene i ne trebaju, spram gomile siporaxa i fluidizovanog sloja. Ove prve dve komore bi samo trebalo da vodu mehanicki preciste. U komori sa siporaxom, protok se od vrha do pumpe usporava tako da voda preko siporaxa tece sporije nego kroz sljunak i perlon vatu.
Cichlid power!

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
« Reply #13 on: 06 February, 2007, 21:33:48 »
Joj,

pre cirka godinu dana sam okacio na ciklidi.org sliku dupeta nekog morskog akvarijuma, i nazvao sam je MORSKO GOVNO. Tu je bilo nekoliko hiljada komora, pretkomora, nadkomora, podkomora, kao i komora grada i komemorativna komora u saradnji sa pretkomorama i komorama aligatorovof srca i druga govna. Hocu da kazem da je bilo najlakse polomiti sva ta govna i preci na uzgajanje zeceva! Mislim da si krenuo putem kojim se cesce ide, to jest poceo si da preterujes, znam to, jer sam i sam bolovao od teske i skoro neizlecive bolesti preterivanja u ciklidaristici. Moje tripove je izlecio eksperiment sa TOP Filterom, sto naravno NECE da ucini za tebe, u tvom slucaju bi mozda mogla da pomogne cigla u glavu jer si tesko oboleo, mnogo teze od mene :) :) :)

Salim se, molim te nemoj da se uvredis, ali hocu da kazem da trebas da napravis dva filtera, jedan TOP, koji sigurno radi, i jedan cisto fbf filter, bez siporaksa, vate i sl. I zaigras ruski rulet kada si siguran da fbf radi, to jest ukines TOP i pomolis se bogu ili ako nisi vernik, mozes da se pomolis onome u sta verujes (na primer neki veruju u nemacku marku :) Ako ti ciklidi prezive duzi period bez mehanicke filtraciju uz cist fbf filter, uspeo si, onda mozes da ga implementiras u kompleksna resenja i da zivis happily ever after...
Pozz
Piroman

Offline fantom

• Značajni član
« Reply #14 on: 06 February, 2007, 23:33:00 »
   Mozda mesta za bakterije u tom slucaju ima, ali one se onda nigde ne kace, turbulencija koja pokrece pesak, pokrece i njih, a to sve opet zajedno sa protokom vode daje promasaj, jer je opet veliko kretanje. Treba da shvatis da bakterija treba da miruje i da protok bude mali, jer ona je zivo bice i isto kao i mi kada bi nas neko ubacio u neku turbulenciju zajedno sa gomilom jagoda da se svi zajedno prevrcemo neverujem da bismo uspeli da ih pojedemo, tako ni bakterije nece uspeti u tom slucaju. Pa samo pogledaj kolioko nam je zagadjena vodovodna voda i sve ce ti biti jasno. Znaci filteri u vodovodu su losi i zastareli.

Offline Wonder_Bra

• Član
  • Cichlid power!
« Reply #15 on: 08 February, 2007, 01:46:44 »
...sta ce reci celo selo, telo mi se razbolelo... :))))

Sta ces, najekstremnija akvaristika = ciklidaristika. Ujedno ovaj oblik akvaristike predstavlja i opasan virus od kog se covek tesko ili nikad ne izleci. Ovaj virus, poput nekih kompjuterskih, takodje cini da se iz memorije zarazenog trajno uklone simpatije prema bilo kakvim drugim oblicima akvaristike. Extremni oblik ovog extremnog virusa, u daljoj fazi pocinje da utice na psihu obolelog i donosi probleme i svadje sa roditeljima, zenom, decom, tipa: "kako to da u stanu nema mesta za treci akvarijum???". Oboleli ne nailazi nigde na razumevanje svojih potreba, i pocinje da provodi vreme po forumima, gde srece sebi slicne (citaj: obolele), i gde se njegova bolest ne shvata kao fanatizam...  :)
Cichlid power!

Offline Wonder_Bra

• Član
  • Cichlid power!
« Reply #16 on: 08 February, 2007, 02:06:06 »
o fbf filterima sam prvi put citao na http://www.cichlid-forum.com/articles/diy_fbf.php, a u isto vreme se i kod Metodija na sajtu pojavio tekst o tome. U ova dva teksta su opisane DIY varijante, pa sam  malo skepticno gledao na to. Onada sam ukucao u google-u "fbf filter" i moj skepticizam o ovim filterima je razbilo to da mnogi proizvodjaci akva opreme imaju u svojoj ponudi ovakve filtere. Na netu o tome ima gomila materijala, a ne verujem da bi ti isti proizvodjaci, i to ne jedan nego mali milion, prodavali ovako nesto a da to ne radi posao...

O turbulenciji cestica peska, ima opisano, i zbog cega je ona korisna. Mana ovih filtera je duzi nestanak struje, recimo desetak sati i filter je bioloski mrtav... pesak se slegne i sa bakterijama cao, dovidjenja... zbog toga, a i zbog i dalje prisutnog skepticizma sam odlucio da stavim siporax, ono sto se kaze za svaki slucaj...

Svestan sam da bih mnogo lakse odradio TOP filter, i da je ovo preterivanje, ali... moram da probam...

p.s. citao sam da su neki likovi stavljali ups za kompjuter, kad im nestane struje kako im filter ne bi "riknuo"... E to je tek preterivanje...
Cichlid power!

Offline Radmanovac

• Značajni član
« Reply #17 on: 09 February, 2007, 12:42:52 »
 Filtracija u fluidizovanom sloju je keva bioloske filtracije.

Ali pre nje uvek dolazi mehanicka filtracija. OBAVEZNO.

Inace sistem koji si osmislio imao bi jos jednu manu. Nestanak struje bi mu smetao jos iz jednog razloga. Kako je prelivni deo iz filtera iznad nivoa ostatka vode, po gasenju pumpi, pesak koji sleze bi poceo da se vraca u crevo od pume. Time bi zabetoirao dovodnu zev za vodu. I naravno pri ponovnom paljenju pumpe, voda nebi uspela da krene kroz crevo. Morao bi da vadis dovodno crevo napolje da ga ispraznis od peska i da ga vratis nazad.

Da si se odlucio da pravis FuFS, to bi pravilo velike probleme.

Ja sam imao jedan takav viseci filtercic i nestanci struje su umeli da prave problem. Uvek sam morao rucno da ga pokrecem.

Offline kondrlja

• Napredni član
« Reply #18 on: 09 February, 2007, 14:20:30 »
Zabolela me je glava dok sam ovo citao

Kako stvari stoje mislim da cu ja u akvarijum da stavim jednu stuku i kad se vratim sa pecanja da joj napravim drustvo sa po nekom babuskom i sve to da prociscava jedan mehanicki filter

Salim se naravno, ali mislim da je sve ovo preterivanje, tj videcu i sam

Offline Coa

• Veoma napredan član
  • Akvarijum Centar
« Reply #19 on: 06 December, 2007, 20:34:58 »
Evo vidim da me program opominje  ::), da je tema stara, samo da pitam autora teme, jel bilo nekih FBF akcija ? Juce sam instalirao Radmanovcev DIY FBF, kome se zahvaljujem na istom,  i nista me skoro tako nije odusevilo, jako elegantno mi se uklopio. Na unutrasnji motorni filter (koji ima sundjercic u sebi i slab protok, mozda realno max 200l/h), nakaceno je crevo koje je drugim krajem uronjeno do dna ovog DIY FBF. Inace akvarijum je pokusni zekonja od 30-ak litara.  :)

Bas sam rad da uzmem testove NH3/NH4+, NO2-, NO3-, i da pokusam da ispratim ucinak istog. Postepeno bih povecavao broj riba, pa tako i ubacivanje hrane i pokusao da ustanovim koliko je ovo mocna sprava  :)

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
21 June, 2018, 19:48:36

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154849
  • Total Topics: 9344
  • Online Today: 89
  • Online Ever: 450