Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Klasican & FBF filter u jednom?  (Read 13211 times)

Offline Wonder_Bra

• Član
  • Cichlid power!
Klasican & FBF filter u jednom?
« on: 30 December, 2006, 02:49:38 »

Pozdrav!

Kao prvo da kazem nesto o sebi...

Pratim ovaj sajt oko godinu dana, manje-vise skoro svaki dan, ali verovatno zbog svoje lenjosti i silnog citanja u zelji da saznam sto vise o ciklidima, nisam pisao po forumu. Par godina sam se bavio "konvencionalnom" akvaristikom, ali kako to priroda ovog hobija nalaze, i ja sam oboleo od ciklidofilije... Rasformirao sam svoj 100 litarski gourami tank, izbacio sumu bilja, nabacio 3d pozadinu i pustio par auratusa, L. caeruleus, M. cyaneorhabdos 'maingano', Cinotilapia pulpican (P. kingsizei), i otpoceo ciklidasku karijeru. Naravno, 100 litara vode postalo je isuvise malo za fanatika kakav sam postao u ovih skoro godinu dana... Nameravam da napravim Malawi m'buna akvarijum 150x60x50cm(DxSxV), ali se pitam kao na efikasan nacin da resim filtraciju. Citao sam malo po netu o FB (fluid bed) filterima ili po srpski receno: filtraciji u fluidizovanom sloju bre! Isto tako kod jednog drugara sam video spoljni filter koji se proteze celom duzinom akvarijuma od 750litara, sa desetak komora i sa kojim on ima posla jednom u 4 godine (stim sto deo za mehanicku filtraciju pere 2-3 puta godisnje)! Razmisljao sam o kombinaciji ova dva filtera u jednom, i dosao na sledecu ideju:

Cichlid power!

Offline Wonder_Bra

• Član
  • Cichlid power!
Re: Klasican & FBF filter u jednom?
« Reply #1 on: 30 December, 2006, 02:53:26 »

Moj filter bi  bio dimenzija 150x50x10cm. Voda bi se izvlacila principom spojenih sudova sa dve strane akvarijuma i prvo prolazila kroz sljunak (prosejana afrakcija, granulacija oko 5mm), zatim kroz gusto zbijeni dzak za krompir, pa kroz sundjer, zatim kroz perlon vatu da bih bio siguran da se ocistila od svih mehanickih necistoca, da bi aktivni ugalj mogao da odradi posao tj da se ne prekrije skramom koja ponistava njegovo dejstvo. Kod nas u Banatu neophodno je koristiti aktivni ugalj, jer koju god vodu da nadjete uvek ce imati bledo zukastu boju i ko zna jos kakve suspstance u sebi, pa rekoh sebi sto je sigurno, sigurno je... posle AU, stavio bih opet malo perlon vate cisto da mogu na nju da poredjam bio kugle. I odozgo pumpu koja ce prebacivati vodu u srednju komoru filtera. Isto tako i sa druge strane... U srednjoj komori filtera desavala bi se "filtracija u fluidizovanom sloju". Iz nje bi se voda prelivala u akvarijum. Ukratko, da ne bih previse tupio, jer na netu o tome ima gomila materijala, ovaj nacin bio filtracije se desava uz pomoc lebdecih cestica kvarcnog peska koje u svom "lebdenju" pruzaju nitrifikacionim bakterijama ogromnu povrsinu za nastanjivanje. Problem je napraviti dovoljno slab protok da se pesak ne "zabetonira" (jer tada fiter nema funkciju), ali ni previse jak da taj isti pesak ne predje u akvarijum. Dakle treba tako uskladiti protok da cestice "lebde". Zbog toga je ova komora u obliku slova V, jer se od dna do vrha protok znacajno smanjuje i voda nema snage da odnese cestice peska u akvarijum. Ne znam nikog ko u svom akvarijumu koristi ovaj nacin bio filtracije, i voleo bih da cujem misljenja i iskustva...

Top filter sam video kao odlicno resenje, ali nemam prostora da napravim isti...

Cichlid power!

Offline fantom

• Značajni član
« Reply #2 on: 30 December, 2006, 16:13:50 »
 Prvo da te pozdravim

Filtraciju vode ne vrsi ni filter ni filter masa vec  nitrosomonas i nitrobacteris bakterije, koje vrse razgradnju azotnih jedinjenja, koja se opet dobijaju od . izmeta, jos vise mokrace ribe i ostataka  hrane.

Mehanicka necistoca je samo estetski problem, a pravi problem nastaje kada se ona raspadne, ako u filteru deo za mehanicku filtraciju srazmeran kolicini riba ona se nikada nece zapusiti. tako da nema potrebe da se pere.

Aktivni ugalj sluzi samo kao hemijski filter, i nije pozeljan u akvarijumu jer vadi i ono sto valja i ono sto ne valja. Sipas aqutan na primer i on ponisti njegovo dejstvo, sipas Tetra vital, i on izvadi vitamine iz vode, koji su neophodni, itd. Znaci aktivni ugalj je nepozeljan i treba ga stavljati samo u slucaju lecenja ribe da izvuce lk iz vode, i nikad vise. Ako imas problem sa vodovodnom vodom onda nabavi tubus za jonoizmenjivacko omeksavanje vode, napuni ga aktivnim ugljem i kada sipas vodu sa cesme pusti je da prvo prodje kroz aktivni ugalj pa tek onda u akvarijum, ili pak kupi predfilter sa aktivnim ugljem za aparat za reverznu osmozu, i resio si na pravilan nacin problem sa vodovodnom vodom.

Znaci moj savet za postavljanje filter medijuma u tvom slucaju je u prvu komoru stavi perlon vatu, koja ce ti sluziti kao mehanicki filter, u drugu komoru stavi keramicke perle koje ce ti sluziti kao predbiofilterski medijum, i na kraju stavi siporax koji ce ti sluziti kao pravi bioloski filter.

Ukratko o samim filterskim medijumima iz Serinog programa.

Kao najjaci biofilterslki medijum sluzi Sera siporax, on je jako porozan i bakterije ulaze u samu njegovu strukturu, 1l Serinohg siporaxa pokupi bakterija sa 270 m2 sto je dovoljno za filtraciju vode akvarijuma 200 litara normalno nastanjenog ribama, sto u ciklidaristici nije slucaj, i ta kolicina siporaxa se povecava i do 2 do 3 puta, znaci na 200 litara akvarijumske vode 2 do 3 litre siporaxa.

Spirax ima jedan veliki problem on moze da se zapusi, zato se mora staviti i biopur koji je cak 34 puta slabiji filterski medijum jer nije porozan kao siporax i ne moze se zapusiti, onda bakterije koje se nastane u njemu skinu onu prvu masnocu ( onu ljigu ) i na taj nacin sprece zapusenje siporaxa, a onda bakterije koje se nalaze u siporaxu odrade konacnu kristalizaciju vode.

Potrebno ti je oko 2 do 3 litre biopura po 1 litru siporaxa.

Biofolterski medijumi od plastike, znaci biokugle, sundjeri, dzakovi itd. imaju jako malu povrsinsku moc upijanja bakterija, i njihova povrasinsaka moc je i zavisno sta je u pitanju i preko 2 puta manja nego kod keramickih perli, jer je plastika glatka. Bakterije onda nemaju gde da se zakace i protok vode ih odnese.

Nadovezacu se na tvoj tekst o pesku i protoku vode.

Ista stvar se desava i sa bakterijama u filteru, kao i filtraciji vode. Znaci potrebno je imati veci protok vode kroz filter, ali taj protok vode mora da prati i odredjena povrasina. Ako pustimo 1000 lit. na sat kroz crevo, onda se voda krece velikom brzinom i nosi sve sa sobom, cupa bakterije sa medijuma, a i ako ih ne izcupa onda one nista ne mogu da izfiltriraju, a voda moze da dobaci i do nekoliko metara od creva, ako isti taj protok vode stavimo kroz mnogo siru cev odnosno povrsinu, a da pritom imamo istu zapreminu kao u crevu, protok vode ce znatno oslobiti, i bakterije ce nesmetano vrsiti filtraciju.

Znaci sto manje komora u filteru, a da su pritom sto vece, i filtracija ce biti bolja.

Veliki pozdrav i nadam se da sam ti pomogao.

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
« Reply #3 on: 31 December, 2006, 03:27:05 »
Zuckasta voda se mnogo bolje eliminise smolom, nego aktivnim ugljem. Smolu mozes da nabavis kod JZH-a! Za aktivni fitler sumnjam da NEmas mesta, od je 150X15X10 (dXvXs), a mozes i da ga izmestis da bude u nekoj drugoj prostoriji, samo pod uslovom da se nalazi iznad akvarijuma! Verujem da ce na kraju price da te zaboli glava na neki nacin :( od ovog filtera, znam da je mene mnogoputa zabolela glava ilid zep od raznih filtera, sve dok nisam presao na TOP Filter, ali smisao hobi-a jeste konstantna glavobolja :)
Pozz
Piroman

Offline Wonder_Bra

• Član
  • Cichlid power!
« Reply #4 on: 04 January, 2007, 00:57:28 »
Po pitanju glavobolje se slazem, apsolutno, bezuslovno

Piromane, top filter koji si opisao u artiklima ima cetiri kade. Za toliki filter definitivno nemam mesta. Jednu kadu bi uspeo da uklopim iznad akvarijuma, ali mi se to cini premalo... manji filter = cesce ciscenje

Sto se tice izbacivanja aktivnog ulja, ubedili ste me, probacu sa smolom. Umesto dzaka za krompir cu verovatno staviti perlon vatu i time osloboditi mesta za Sera siporax.

Za sera siporax znam i koristim ga izvesno vreme, i zadovoljan sam. Fantom rece da je jedna litra ovog materijala dovoljna da precisti do 200 litara akvarijumske vode. Po podacima sa neta, jedan litar fluidizovanog peska dovoljan je da precisti 1500 litara vode... Ne kazem da je ovaj podatak apsolutno tacan, nek je upola tacan pa je to 750 litara vode  

Po meni, ima smisla verovati ovakvom nacinu filtracije. Prvo, svaka cestica peska pruza povrsinu za nastanjivanje nitrifikacionim bakterijama, tako da ovaj oblak peska postaje, bar ja tako mislim, mnooogo porozniji od Sera siporax-a. Drugo, cestice udaranjem i trnjem jedna o drugu, lagano otiru bakterije pa time oslobadjaju nove povrsine na cesticama za stvaranje noveih bakterija... Creva iz pumpi se pruzaju skroz do dna komore, podizu pesak i prave fluidizovani sloj. Komora se ka vrhu siri u obliku slova V kako bi se na vrhu smanjila brzina vode tj . njena snaga da ne moze preliti cestice peska u akvarijum. Dakle, brzina protoka kroz ceo filtracioni sistem bi u mom slucaju zavisila od kapaciteta protoka srednje komore. Kako je ona zapremine oko 10ak litara, mislim da bi pola litre peska mogao 'ladno da ubacim i ostvarim dobar protok vode kroz ceo filter.

E sad, posto sam o ovim filterima samo citao, zanima da li neko ima FBF filter, bilo da je kupovni ili DIY, da li stvarno vredi glavobolje?

Cichlid power!

Offline bubam

• Početnik
  • *
« Reply #5 on: 04 January, 2007, 09:57:41 »
Pozdrav, Wonder_Bra

Ja vidim problem u tome sto poprecni presek (tako se kaze atmerő, jel piromane :)?) ti je mali u boxovima, sto bi prouzrokovalo preveliko strujanje. Idealno strujanje je oko 5-10 cm/min, sto bi kod tebe znacilo sledece:

Sa dubinom od 10 cm, jedan box bi imao 10cm x neznam koliko (ali otprilike 10-20cm) poprecni presek, a posto ti voda dolazi sa dve strane, dvaput toliko, znaci otprilike 10cm X 40 cm

Ako racunamo sa brzinom vode od 10cm/min to znaci da treba da koristis pumpu sa strujanjem od 240 litara/h. A to je malo za akvarijum od 450 litara.

Ako ti je strujanje prevelik, onda bakterijimi teze se "hvate" za filter, ako voda ide sporo, onda je problem sa nedovoljnim oksigenizacijom.  (nestatak kiseonika u filteru)

Malo strucnije:

http://www.deters-ing.de/Filtertechnik/Mattenfilter.htm

Nazalost sve je na nemackom ne razumem ni ja :)))

Ali formule mogu se koristiti

O piromanovom projektu:

Kade mozes staviti jedan pored drugog, naprimer:

Po piromanovoj ideji, malo drugacije (hvala na ideji piromane, stvarno dobro radi, super)

Pozdrav

I Srecna Nova Godina

Offline bubam

• Početnik
  • *
« Reply #6 on: 04 January, 2007, 10:00:02 »
Slike nisam uspeo

Ako opet ne uspem procitat cu kako treba

Evo:

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
« Reply #7 on: 04 January, 2007, 10:48:43 »
Juce sam pustio u pogon novi akvarijum, 200X40X30, kojem je #Ja volim ceo svet, a najvise ciklide# "pusteno" to jest zadnja stranica je visoka 45cm a prednja je visoka 30 cm. Pomocu ove zadnje stranice, napravljen je TOP Filter 200X10X15cm, u koji je ubacen crnikineski sundjer, mrezica za komarce i perlon vata, Zakljucio sam da je i siporax donekle gubljenje vremena, jer u ovaj varijanti imam 200X10X10 sundjera, sto je poprilicna biofiltraciona masa! TOP Filter koji moze da se vidi u artiklu je moj PRVI pokusaj TOP Filtera i potpuno je smesan i bezuspesan. Smesan je jer je preterano predimenzionisan (pleonazam :) neuspesan jer stvara ogromnu kolicinu mikro mehurica jer je odvojen od vode i ima pauze izmedju komora. Evo kako treba da izgleda najnoviji TOP Filter (2007)
Pozz
Piroman

Offline zile

• Značajni član
« Reply #8 on: 06 February, 2007, 01:43:49 »
Piromane sta drzis u ovom 240-litrasu od ciklida?
Mozilla Firethefox

Offline Radmanovac

• Značajni član
« Reply #9 on: 06 February, 2007, 11:31:49 »
I sta bi na kraju sa filterom od fluidizovanih cestica?
Nije valjda Wonder_Bra odustao od ideje?

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
23 October, 2018, 18:50:35

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154911
  • Total Topics: 9356
  • Online Today: 100
  • Online Ever: 450