Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Dobra zamena za africke Neotahune (ili kako se vec pise)  (Read 13144 times)

Offline Ciklid Gile

• Veoma napredan član
  • Igor Ranković
Neotahune su africki puzevi cije skoljke posle smrti puza upadaju u vodu, gde ih ona raznosi svuda u jezeru. Oni su veoma vazan element jezera, jer u njima neke ribe iz roda Neolamprologus zive, mreste i kriju se od predatora. I slozicete se bilo bi vrlo glupo to uskratiti riicama u akvarijumu.Ali tu nastaje problem, kako doci do Neotahuna.
Posto ih je veoma tesko nabaviti, valja naci odgovarjucu zamenu, jednom recju improvizovati... Tu se mnogi dosete raznih stvari, morskih puzeva i njihovih skoljki koje su odgovarajuce ili cak pribegavaju upotrebi vestackih skoljki od porculana ili gline...i sigurno ima jos mnogo ideja, ali najizvodljivija i najcesca je VINOGRADARSKI PUZ.
Iako mnogi misle da je neodgovarajuce boje i velicine, to i nije bas tako... Naime, kada vinogradarski puz ugine njegova skoljka je bele boje, bas kao i kod Neotahune. To je posledica dugogodisnjeg spiranja boje, pigmenta i ljuske, a ako je jos puz umro od starosti to je velicina njegove skoljke u precniku oko 4, pa cak i 5 cm sto je po mom misljenju sasvim dovoljno, za onako male ribetine (brevise, multifasciatuse, ocellatuse itd.) Skoljke je najbolje skupljati onih dana kada su temperature visoke, jer puzevi inace mogu biti puni sluzi i vode...Ovako suvi i suplji najcesce se nalaze u nekom zbunu. Treba obratiti paznju na higijenu pa iste treba ispirati pod jakim mlazom vode i naravno otkuvati, a ribicama prepustiti ostatak posla...
Srecan je dan kad sam nasmejan ko kreten.

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
(No subject)
« Reply #1 on: 03 July, 2004, 21:26:04 »
Taj se puž zove Neothauma tanganyicense.Pa dobro si to napisao Ciklid Gile,kako doči do tih kuča,a istodobno si dao i odgovor.
No neke radnje na Zapadu,dadnu ti te kuče Neothauma,skupa sa ciklidima školjkašima.A stvarno i ti školjkaši su jedni divni ciklidi.
Eto jedan i na sliki N.occelatus

Offline Ciklid Gile

• Veoma napredan član
  • Igor Ranković
(No subject)
« Reply #2 on: 04 July, 2004, 13:13:18 »
Bojko koliko rastu occelatusi, posto se razmisljam da nabavim neke skoljkare, za sada imam u planu multifasciatuse ili brevise. Koliko najvise moze da naraste Neotahuna? Nosim se mislju da nabavim nekog, samo gde?
Evo i slike Brevisa:

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
(No subject)
« Reply #3 on: 04 July, 2004, 20:45:55 »
N.occelatusi izrastu do dužine 5 cm.I jedan par treba dve do tri školjke Neothaume,da si onda izbere jednu u kojoj če biti.
Pa Neothauma najlakše češ dobiti u Tanzaniji.....na obali jezera Tanganyika :D

Offline JZH

• Veoma napredan član
(No subject)
« Reply #4 on: 05 July, 2004, 16:27:28 »
Ma uzmes skoljke obicnih akv. puzeva Amazonaca, super je i vinogradarski ili ako nemas sta da radis ovog leta spakuj se pa u Tanzaniju :wink:  :idea:
Pozdrav, Joca

Offline Ciklid Gile

• Veoma napredan član
  • Igor Ranković
(No subject)
« Reply #5 on: 07 July, 2004, 10:26:50 »
Ovih dana cu da pokupim od jednog coveka par skoljki amazonaca koji su mu uginuli, mada imam i vinogradarce... 8)

Offline StarChaser

• Član u razvoju
  • **
    • http://www.youtube.com/watch?v=kZhdKCo8Ogo&feature=related
(No subject)
« Reply #6 on: 03 September, 2004, 01:55:12 »
Pricha je kao da se na svakom koraku nalaze prazne kucice puzeva.Poshto se ja ne secam kada sam poslednju praznu nashla, da li je dobra ideja da sakupim zive puzeve, drzim ih u zarobljenishtvu da mi ne pobegnu pre nego shto uginu? Znachi da strpljivo chekam...koliko dugo zive vinogradarski puzevi?
Sve ovo bih da znam ako se SLUCHAJNO odluchim i za shkoljkashe  :color:

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
(No subject)
« Reply #7 on: 03 September, 2004, 03:32:10 »
SC imas ti NAMERNO da se odlucis za skoljkase :), salim se, molim t enemoj da se uvredis. Ja sam bio proslog meseca na pecanju u Slankamenu, i tamo postoji vinograd u dvoristu kuce u kojoj sam spavao. Video sam jako veliku kolicinu praznih skoljki, milim da ti puzevi nisu uginuli, vec da su ih ptice izvukle napolje, ali to nije ni vazno u krajnjoj liniji, ono sto hocu da kazem, je da verujem da u svakom vinogradu mogu da s enadju prazne ljusture puzeva! Jos jedna varijanta je da zamolimo Gileta, da ti pokloni par komada, jer koliko sam ukapirao on ima visak skoljki, zar ne Gile?
Pozz
Piroman

Offline Miner

• Član
(No subject)
« Reply #8 on: 03 September, 2004, 09:10:23 »
Pozdrav svima i SC-u!!!
Postoji i mogucnost da uhvaacene zive puzeve doneses kuci i da ih stavis u serpu sa vodom. Tu serpu stavi na ringlu, zagrej vodu do kljucanja i skuvaj puzeve. Nakon ovoga bi puzevi trebalo da se lako izvade iz skoljke. I na taj nacin ces da dobijes prazne skoljke.
Nadam se da ce ti ovo pomoci.

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
(No subject)
« Reply #9 on: 03 September, 2004, 09:34:45 »
Pa stvarno školjkaši,opet su neki divan izbor.To su po meni jedni izmedju najinteresantnih ciklida,koji potiću iz jezera Tanganyika.
Ajede malo pogledajmo u samo jezero Tanganyika:neki delovi jezera su puno prekriveni sa praznim kučama puža Neothauma.U alkalnoj vodi te se kuče ne tope,več suprotno,minerali iz vode vežu te kuče kao cementItako izgleda to prirodno stanište tih ciklida.
U akvariju metnemo pesak i barem 5 cm visoko ,kuče puža.Več su gore napisali,da su jako dobri,u nedostatku pravog,kuče puža Helix ilti vinogradarskog puža.
Medju te kuče,stavimo kamenje,kako bi to obeležavalo teritorije.Ti školjkaši vole,da žive u grupama ili kolonijama,kad se odlućimo za njih,minimalno 8 primjerka jedne vrste jeste idealno.
Nekako povoljni su :već pomenuti N.multifasciatus ili N.similis.Pored njih damo u akvarij par ili grupu Telamtochromis sp."Vittatus shell" ili Altolamprologus sp"Sumbu shell"
No suviše je reči,kako zadovoljstvo če biti na licu akvariste,jer ti ciklidi ,iako malenog rasta,znadu ponekad biti puno uzbudljivi od večih brata i sestra,a da samo ne pričam o njihovom življu uz kuču....puža.
Da ti ciklidi znadu biti neki interesantni izbor.

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
23 October, 2018, 18:29:52

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154911
  • Total Topics: 9356
  • Online Today: 100
  • Online Ever: 450