Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Narandzasta fleka na celu muzjaka pembe  (Read 10908 times)

Offline zdule

• Značajni član
Narandzasta fleka na celu muzjaka pembe
« on: 24 November, 2006, 21:54:55 »
  Za vreme mresta jednom od najvecih muzjaka pembi u akvarijumu je pocela da se pojavljuje narandzasta fleka na celu. Posle mresta se sve vrati u normalu. Na brzinu sam opalio jednu sliku koja je dosta losa ali daje ideju sta se desava. Da li je neko slucajno cuo ili video ovako nesto?

ZDule...

Offline Joca

• Napredni član
Re: Narandzasta fleka na celu muzjaka pembe
« Reply #1 on: 09 February, 2007, 00:01:00 »
i moj najveći mužjak dobije dotičnu ''fleku'' prilikom mresta
tako da mislim da nije ništa strašno
pozzz

Offline kori

• Napredni član
« Reply #2 on: 09 February, 2007, 13:01:30 »
Pa i ljudi promene boju lica (a mozda i boju cela)
++Svaki trud se isplati++

Offline fantom

• Značajni član
« Reply #3 on: 09 February, 2007, 22:50:13 »
   Beta caroten se sakuplja u oligo zlezdama, koje su kod riba najcesce zvezdastog oblika. Svaka riba ima moc skupljanja i sirenja oligo zlezdi, sto je razlog gubljenja boje npr. prilikom transporta iinteziviranja boje prilikom mresta. Nije nista cudni sto se neke boje vide samo za vreme mresta, jer tada su ribe najnapaljenije, one imaju tu boju i u normalnim okolnostima, ali tada im nisu oligo zlezde dovoljno rasirene pa ne moze se svaki detalj videti.

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #4 on: 09 February, 2007, 23:19:30 »
Zajapurijo se od sexa!!!

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
« Reply #5 on: 10 February, 2007, 00:28:03 »
Hmmm, sta su to oligo zlezde? Znam za oligo materije (hormoni na primer) ali je ovo novost za mene...
Pozz
Piroman

Offline Joca

• Napredni član
« Reply #6 on: 10 February, 2007, 16:05:36 »
prvi put čujem za ''oligo žlezde''...al vrlo lepo objašnjavaju tematiku

Offline fantom

• Značajni član
« Reply #7 on: 10 February, 2007, 21:37:06 »
   Glavna stvar koja utice na razvoj oligozlezdi jesu oligoelementi. Riba moze da ih uzima kroz kozu preko vode i putem ishrane. U hranama koje se prodaju ih neme, a nema ih ni u vodovodnoj vodi. Postoji jedan fenomenalan preparat proizvodi ga firma Dennerle i naziv mu je S7. Ja sam ga koristio i bio sam prezadovoljan. Ribe su imale mnogo bolju boju. Ako imate nekog u svabiji neka vam posalje. Ako ne postoji i Tetrin preparat i zove se Tetra Vital. Nije kao S7, ali moze da posluzi. Na ambalazi Tetra Vitala je naznacen samo deo od onoga sta se sve nalazi u njemu. Ja sam imao priliku da citam kompletan sastav dobijen zbog analiza.

Ovi preparati ne boje ribu, ali razvijaju oligozlezde, i povecavaju povrsinsku moc upijanja betakarotena, koji ustvari ribama daje boju. Kada su oligozlezde nedovoljno razvijene one nikada ne mogu skroz da se rasire, kada se razviju uz pomoc ologoelemenata riba moze da ih rasiri do kraja, sama oligo zlezda raste, tj. moze da primi vise betakarotena, medjuprostor izmedju njih koji je providan se automatski smanjuje i boja dolazi maksimalno do izrazaja. Inace betakaroten je najaca zastita ribe od bakterijskih i virusnih oboljenja.

Sto se tice ubacivanja betakarotena putem isharane mozete probati sa BIP-ovim pivskim kvascem. Sve ribe ga rado jedu, ali posto je sitan ume da napravi problem kod krupnih riba. Ali to nije veliki problem posto se ribama oligo zlezde najvise razvijaju od izleganja pa do 6 nedelje zivota i tada mogu da upiju najvise betakarotena, onda ga mozete davati malim ribama. Inace ako riba u tom periodu nije zaceta kako treba nikada kasnije nece dostici maksimum po pitanju boje.

Pivski kvasac je i jak po pitanju proteina slagacu negde oko 50%, i dobijeni su iz biljnih sastojaka, tako da nece praviti probleme ni zahtavnijim ciklidima. Primeticete i znacajan napredak u brzini rasta. Ribe ce dosta brze napredovati. Ali nemojte davati samo to, normalno vrtite ga u krug sa jos nekoliko hrana, pa kad stigne na red.

Inace svi znate i da je pivski kvasac pun i vitamina B koji ima veliko antistresdejstvo, a samim tim pospesuje lucenje sluzi kod ribe koje ona gubi prilikom stresa. Sta da vam kazem fenomenalna hrana za malo para vam je svo ovo vreme bila ispred nosa.

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
« Reply #8 on: 11 February, 2007, 00:21:16 »
Skandinavski Pitonu, jel moze objasnjenje sta su to oligo zlezde?
Pozz
Piroman

Offline fantom

• Značajni član
« Reply #9 on: 11 February, 2007, 01:24:19 »
   Pa ne znam da li cu uspeti da ti to bas najbolje objasnim, ali oligo zlezde imaju sva slozenija ziva bica, pa i mi. Nalze se da li ispod ili u samoj kozi, ne znam sigurno, ali nije ni bitno, ali u svakom slucaju imaju ulogu magacina za betakaroten. Kod ljudi si sigurno primetio kada se u licu iznenada zacrvene, da li od blama ili nebitno cega, tada su oligozlezde maksimalno izrazene. U nasoj grackoj vodi nema oligoelemenata jer ih je aktivni ugalj u vodovdu eliminisao, zato kada vidis nekog seljaka najcesce i kada ga vidis rumenog u obrazima, taj je najverovatnije pio izvorsku, ili bunarsku vodu koju aktivni ugalj nije uskratio tako dragocene supstance, i njihove oligozlezde su bolje razvijene od nasih. Mozemo se kljukati ajvarom i paprikom koliko god hocemo, ali mi iz grada nikada necemo imati crvene obraze. Isto tako znas kada se kaze "gle kako je crven u obrazima, puca od zdravlja" to je istina zato sto oni imaju u organizmu vecu kolicinu betakarotena od nas. Najbolje ako ima neki lekar ovde da to malo bolje objasni od mene, da slucajno ne lupim i neku glupost, ali sustinu ste nadam se shvatili. E da postoje oligo zlezde u raznim oblicima, ali kod ribe su kao sto sam rekao najcesce zvezdastog oblika.

Probajte da ribe dok su male dohranjujete i pivskim kvascem i sipajte sta sam vam vec rekao i bicete oznenadjeni rezultatom.

Eto otkrio sam vam jednu malu tajnu koja ce vam siguran sam mnogo pomoci. Jednom prilikom sam to rekao i JZH-u i koliko se secam bio je prijatno iznenadjen rezultatima.

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
22 June, 2018, 01:30:21

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154849
  • Total Topics: 9344
  • Online Today: 82
  • Online Ever: 450