Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Dezinfikovanje akvarijuma  (Read 19204 times)

Offline Lucha

• Član
Re: Dezinfikovanje akvarijuma
« Reply #40 on: 11 January, 2017, 14:07:52 »
Stara je tema ali da ne otvaram novu, poslužiće i ona.

Dakle akvarijum u jednoj firmi (300-400l) sa komplikovanom pozadinom, peskom, kamenjem, granjem, unutrašnjim filterom sa korektnom filter masom, unutra gajeno svašta i sve umiralo. Održavano od strane jedne akvarističke firme  dok je bilo predviđeno u planu nabavki - od skoro nije. Imam "malo" iskustva i znam da je većina stvari rađena korektno iako nisam akter.

Suština je da se u akvarijumu zapatila neka bakterija koju Serini lekovi ne mogu da suzbiju. Ubacivani su po rečima zaposlenih svi. I sve ribe su ugibale bez vidljivih promena na telu, poslednji su bili malawci, video sam ih nije bio bloat ali neka unutrašnja infekcija jeste.

Oprali su filter masu u česmovači i pesak promuljali da malo mulja izadje i zamenili skoro celu vodu.

Pitanje je, šta bi ste preporučili da se iskoristi za dezinfekciju akvarijuma bez da se kupi novi (jer i ja nešto kontam, ako virus ili bakterija postoji u pozadini ili Sera siporaxu a pri tom Baktopur, direkt, Protazol,Flagelol...  ih ne ubije, neće se on sprati ni pukim pranjem filter mase). U akvarijumu sada nema riba samo neki preživeli algari, fabrički je i ja sam ih onako laički (jer to nikada nisam radio) posavetovao da ga naliju sa što toplijom vodom (ali ni to nije lako sa tom litražom), šta može još da se uradi sa eventualno nekim  preparatom koji je dostupan u redovnoj prodaji ili akvarističkoj radnji a da kasnije on sam ne napravi problem. Molio bih samo proverene odgovore :)

Offline djordje.ns

• Značajni član
« Reply #41 on: 11 January, 2017, 16:15:42 »
posle svih tih pokusaja, ja bih uradio TOTALNI RESET. filter masu na pranje na napolje na ovaj minus, ima sve da ugine. pesak ili zamenuo ili prokuvao. pozadina? od cega je? moze li se kad izvadis pesak alkoholom dezinfikovati? zatim novi pocetak. sve po redu, to znas naravno.

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #42 on: 11 January, 2017, 17:13:01 »
FMC-om dezinfikovati.

Offline Lucha

• Član
« Reply #43 on: 11 January, 2017, 17:58:31 »
posle svih tih pokusaja, ja bih uradio TOTALNI RESET. filter masu na pranje na napolje na ovaj minus, ima sve da ugine. pesak ili zamenuo ili prokuvao. pozadina? od cega je? moze li se kad izvadis pesak alkoholom dezinfikovati? zatim novi pocetak. sve po redu, to znas naravno.

Posto je u firmi neka bezbedna hemija im samo igra ulogu, nece niko da zaprlja ruke. Doduse filter masa moze u zamrzivac. Pozadina je neka klasicna supljikava pravljena.

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
25 April, 2018, 05:15:54

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1891
  • Latest: rakoch
Stats
  • Total Posts: 154749
  • Total Topics: 9328