Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Koje medije za filtraciju stavljate u filtere?  (Read 15277 times)

Offline SPAJKE

• Veoma napredan član
Re: Koje medije za filtraciju stavljate u filtere?
« Reply #10 on: 26 June, 2011, 16:08:41 »
Naravno da je aktivni ugalj ekstra koristan,ali treba malo vise pripaziti na njega tj. periodicno ga menjati,pa to ljude odbija od istog...
Pored svog navedenog medija za filtraciju,ja bih dodao i jedan jeftin a porozan ko sundjer..obican dzak za krompir,papriku onaj najlonski...
Tvoj nadimak mi govori da bi ti ipak trebao da budes ekspert za ovu temu :laugh: :laugh: :laugh:

Offline bojan74

• Veoma napredan član
« Reply #11 on: 26 June, 2011, 19:49:43 »
po meni su sundjer,vata i keramika za biolosku filtraciju neizostavni u svakom filteru. pored toga moze da dodje u obzir  denitratna smola i aktivni ugalj na neko vreme(samo u slucaju da su ribe lecene...). sve ostalo je totalno bespotrebno. bio kugle? cemu one sluze? bioloskoj filtraciji? ja mislim da gomilu bio kugli moze da zameni samo jedna saka neke keramike. kao sto rekoh, priznajem samo keramiku za biolosku filtraciju i nju netrba mesati sa keramikom za mehanicku filtraciju. to su dve stvari koje jako lice ali nemaju mnogo veze jedna sa drugom. sama razlika u ceni jedne i druge sve govori. nekada je kod nas mogao da se nadje samo serin siporax a danas je lako doci  do istog proizvoda i drugih proizvodjaca (jbl,prodac,seachem...). svi oni su po ceni, tu negde. dzakove za krompir i slicne improvizacije ne zelim da komentarisem nego samo da pomenem da zivimo u XXI veku. ako je novac u pitanju, pa jedna tabla sundjera kosta koliko jedna prosecna riba.
filter boy, nemoj da se nadjes prozvanim zbog ovih dzakova, ja znam da oni rade posao ali to je samo moje shvatanje.  ;)

Offline bojan74

• Veoma napredan član
« Reply #12 on: 26 June, 2011, 20:11:40 »
po meni su sundjer,vata i keramika za biolosku filtraciju neizostavni u svakom filteru.

da se malo ispravim, jedino u TOP filteru nije potrebna keramika. dovoljni su samo sundjer i vata

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #13 on: 26 June, 2011, 21:13:30 »
Bas i jeste problem u tome sto ja ne znam kad se on zasitio :)

Hahaha, pazi kad si u pravu....slazem se u potpunosti. :)
Zaista, ni ja sam ne znam kada se zasitio vec to odredjujem od oka kada sagledam preporucenu dozu sa internet sajtova i literature, pa kao izracunam koliko bi to kod mojih riba trebalo da bude slucaj.
Ako mi se izmreste pa im se duplira broj u potpuno odraslim ribama, onda u istom akvarijumu menjam ugalj cesce......eto, sve od oka. :)

Nego, recite mi da li se, i kada, menja keramika ili Sera siporax, ili se samo ispere u akvarijumskoj vodi a medijum traje zauvek?

Offline PAUN

• Član
« Reply #14 on: 26 June, 2011, 23:38:06 »
Koliko je meni poznato , ozbiljniji proizvodjaci naglasavaju koliko keramika traje (konkretno Eheim i vezanao za morsku akvaristiku) verovatno je slicno i u slatkovodnoj , ali o tome neka kaze neko ko je siguran u to. A sto se tice bio ball-a 1l  ima povrsinu od 300m2 (aqua medic) dok 1l Siporaxa (Sera) ima povrsinu od 270m2 , mislim da su oba filter medija dobra (zapravo neophodna) samo je pitanje za koji filer i sa kakvim protokom....pozdrav

Offline bojan74

• Veoma napredan član
« Reply #15 on: 27 June, 2011, 01:15:05 »
http://www.aquashop.rs/Product-Aqua-Medic-Bactoballs-1-litar_398.aspx?gid=62

http://www.aquashop.rs/Product-Seachem-Matrix%E2%84%A2-1000-ml_85.aspx?gid=16

http://www.aquashop.rs/Product-JBL-SintoMec_948.aspx

sve su to trgovacki podaci ali mi je realnije da korisnu povrsinu od 300m2 ima 1m3 bio kugli. to je veeeoma velika gomila morate priznati

Offline Shone

• Napredni član
« Reply #16 on: 27 June, 2011, 07:52:31 »
Ja čak, i ako imam nekoliko akvarijuma, ni u jednom nemam iste slojeve. U mom slučaju se ne radi o ribi nego o količini love koju sam imao tog trenutka. Svakako bi se složoi da je najjeftiniji, a zadovoljavajuć filter perlon vata i na dnu džak ua papriku (dva komada). U filter što više spucaš love to ti je svakako bolji, tu su ti bio kugle, prstenovi (keramički i rastvorivi), simbiont (super stvar). E sad...
Postoje dve vrste filtera, a to su mehanički i biološki.
Biološki filteri u svojim slojevima vremenom dobijaju stanovnike (korisne bakterije koje jedu materije koje su štetne za ribe), koji ti žive zajedno sa tvojim bićima u akvarijumu. Takve akvarijume, kažu, ne valja odjednom nastaniti (da bi dao vremena korisnim bakterijama da se namnože) ni raseliti (da ti kultura bakterija koja živi u akvarijumu ne bi buknula.
Mehanički isto ubijaju i jedu materije koje su štetne za ribu, samo za medij koriste (uglavnom) aktivni ugalj i treset. U tim akvarijumima ne bi trebalo da bude problema nio sa kakvim bakterijama.
Znači treba se prvo opredeliti za način filtracije, a slojeve ubaciti u zavisnosti od love, ja imam i džak sa perlonom i moćni bio filter sa jedno 100 evra u njemu.
Hteo bi samo da napomenem, da aktivni ugalj u bio filteru ubija sem onoga što treba i korisne bakterije u filteru, tako da su skupe stvarčise kao bio ringovi, bio kugle, simbiont u potpunosti beskorisne u tom filteru, te je glupo bacati lovu na njih, ako se opredeliš za mehanički filter. Dovoljan je perlon, treset...

Offline Shone

• Napredni član
« Reply #17 on: 27 June, 2011, 07:55:03 »
i naravno aktivni ugalj....

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #18 on: 27 June, 2011, 10:46:17 »
Hteo bi samo da napomenem, da aktivni ugalj u bio filteru ubija sem onoga što treba i korisne bakterije u filteru, tako da su skupe stvarčise kao bio ringovi, bio kugle, simbiont u potpunosti beskorisne u tom filteru, te je glupo bacati lovu na njih, ako se opredeliš za mehanički filter.

Mogu da se slozim da aktivni ugalj filtriranjem hemizma vode, ima tendenciju da procisti i ukloni sve ono cime se korisne bakterije u filteru hrane.
Doduse, ovo vazi samo u slucaju ako greskom postavimo komoru sa aktivnim ugljem pre komore sa medijom u kome razvijamo korisne bakterije.
Ako svoj filter koncipiramo tako, da voda prolazi prvo kroz mehanicku filtraciju, zatim kroz biolosku, i na kraju kroz hemijsku filtraciju, onda nema nikakvih problema.
Po meni, tako bi trebalo da izgleda jedan kvalitetno postavljeni filter, i tu nema zime. Naravno, sto vise prostora za svaku od komora tim bolje.

Evo primera iz prakse. Meni je bio izazov da napravim korektne uslove u malom akvarijumu od 28l za patuljaste ciklide. U njemu se nalazi navedena filtracija, 8 multifasciatusa, i 4 ancistrusa. Pored toga sto ancistrusi prave veliku kolicinu otpada za tako malu litrazu, multifasciatusi su se trenutno izmrestili u cetiri skoljke od jednom. Nisam siguran koliko njima treba idealnih uslova za mrest inace, ali 4 istovremena mresta u 28l, mi govori da moj sistem filtracije odradjuje posao na zadovoljavajucem nivou, i da kvalitet vode odgovara ribama. Ispravite me ako negde gresim.

Offline Shone

• Napredni član
« Reply #19 on: 27 June, 2011, 11:23:05 »
Mislio sam da se priča o jednostavnim filterima u kojima je samo jedna komora za filtracioni materijal (kakvi se filteri najčešće sreću- po šopovima), a ne znam čemu tri puta filtrirati vodu na različite načine. Svaki od njih odradi istu stvar, preko različitog medija.

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
20 June, 2018, 11:47:05

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154849
  • Total Topics: 9344
  • Online Today: 91
  • Online Ever: 450