Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Aequidens rivulatus - ''GREEN TERROR''  (Read 19805 times)

milan

• Guest
Re: Aequidens rivulatus
« Reply #10 on: 26 May, 2007, 17:24:22 »

Teror ili ne!

Agresivnost Aequideus roda nije poznata mnogim akvaristima koji su imali prilike da drze A. pulcher (Gill, 1858)poznatiju kao plava Akara,A. metae Eigenmann, 1922 koja su dosta blage naravi tolerantna prema ostalim ciklidima kao i pripadnicima vrsta i koje ne spadaju u ciklide!

Ali su skoro svi culi za akaru koja je totalna suprotnost u ponasanju od celog svog roda kome pripada to je :

Aequidens rivulatus (Günther, 1859) (Green terror) riba koja je veoma energicna u svom ponasanje i mogla bi se svrstati u Nandopsis.

U Srbiji se verovatno i ne nalazi nijedan primerak ove vrste i ako mnogi misle da GT pliva u njihovim aquarijumima.Aquariumi bi terbalo da imaju zapremini najmanje od 350 litara i duzine bar 120 cm jer ta riba dostize svoju maksimalnu velicinu od 20 cm (muzjak) za dve godine zivot,zenka malo manja!

Nije samo takva situacija kod nas vec u sirem regonU.

Sta se nalazi u nasim aquarimima!?

Nalazi se sasvim druga vrsta koja nije naucno opisama vec se vuce po enciklopedijama kao A.rivulatus.Njeno privremeno ime je 'Aequidens' sp. "Goldsaum" poznatiji kao false GT raste malo vise nego pravi GT i donekle je agresivniji.Agresivnost je kao i ljutska narav razlikuje se od jedinke do jedinke.Mogu biti extremno agreivni do exstrmno blage naravi kad se mogu drzati kod gypika.

Licno sam mislio da posedujem  pravog GT ali kad sam shvatio da to i nije ta vrsta ,ali jeste riba koju sam trazio tj.(njen izgled) ,bio sam iznerviran ali i srecan .Nervozan zato sto sam ispao nivcina i sto se nisam dovoljno dobro informisao.Lazni GT imaju nekako plavlju boju i  narandzastu do crvenu borduru po krajevima peraja!

Kako sam  nabavio

“Aequidens rivulatus (Günther, 1859) “

Potragom za mojim favoritom u ciklidastiji Nandopsis octofasciatus-om poznatiju kao Jack Dempsey upoznao sam Mikija iz Ljubljane kod naseg druga Brce iz Subotice.Tada smo se lepo proveli u Subotici i zakljucili da bi bilo lepo da posete Novi Sad ! U Novom Sadu smo se lepo poveli to nije ni bitno u ovoj prici!

Sledeci nas susret se desio prosle godine 30 aprila 2006 godi. tada mi je doneo 6 malih  GT koji su mozda imali 20 mm i nisu se razlikovali po izgledu od bilo kog amera kojeg sam video a da su bili tako mali.Jedno veme sam ih drzao u mrestilici i shvato da nema svrhe muciti ribe u tako malom prostoru i da ce mozda i zakrzljatu u tom prostoru.Ponudio se Duki da ih pricuva jedno vreme dok se ja ne snadjem da ih  smestim u adekvatan aquarijum!Hvala duki.

Ponasanje i rast

Napravio sam aquarium i uzeo sam ponovo svoje terore kod mene i poceo da  uzivam u njuhovom razvitku!

Nisu pokazavali posebnu agresivnost prema bilo kojoj ribi u aquarijumu,ali od ostalih 5 riba nije se moglo poznati da li su one pripadnici iste vrste kad su presli velicinu od 7-8 cm.

U medju vremenu sam primetio da su veoma slabo rasli do 5 cm ,posle te velicine pocinju da se vide promene na njihovom telu.Od 5 riba 3 su bile tamnije i inferiornije,dok su dve pokazivale netrpeljivos prema pripadnicima svoje vrste.Odlucio sam da poklonim 2 najmanje u grupi jer sam bio ubedjen da ce one poceti da napreduju cim ih postedim od terora dominatnih.Bio sam u pravu te ribe sada napreduju dosta dobro ali su i dalje manje u odnosu na ostale.Ostala je tamnija i dve ribe koje imaju intezivniju boju koje su kasnije pokazale male grbe na glavi, tada sam bio ubedjen da je odnos polova 2:1 u korist muzijaka!Doslo je do malog primirja,koje nije dugo trajalo.Za oko mesec dana zenka je poludela i pocela da tuce muzijake,toliko da im je bukvalno oljustila krljust i izgrizla repna,pa i druga peraja.  

muzjak  koji je sve vreme bio dominantan i najlepsi sada je inferiorni i unisten koji nema snage da pliva a ne i da se brani!

Nisam imao izbora nego da zenki odvojim.Posle 10-15 dana muzijaci su se oporavili i poceli ponovo da odmeravaju snage.Dogodilo se mozda i neocekivano,manji muzjak je postao dominantan i narastao za nedelju dana na istu velicnu kao dotatasnji dominantni.

Odlucio sam da sada odvojim bivseg dominusa i pokuso sam da spojim zenku i sadasnjeg dominantnog.

Mrest

Po spajanju muzijaka sa zenkom opet sam bio “prazen”,zenka je oljustila muzijaka i pokazala ko je glavni.Tada je muzjak otisao na oporavak i odmor na 10 dana.Dobro je napredovao i steko dobru formu.Posle tog vremena vratio sam ga video haos!!

muzjak je poceo momentalno da muva :-) zenku,toliko je bio navalentan da sam mislio da ce sad ona da strada,nije se to desilo.muzjak je posle dva dana poceo da cuva zadnji desni ugao,a zenka je dolazila kada joj se valjda cinilo bezbednim za nju.Posle izvesnog vremena je opustila stomak i postala tamnija.Agresivnija je bila prema ostalim ribama ali ne nesto previse.Sutradan je pustila papilu i pocela da se ponasa kao i svaki amer u mrestu:cisti kamen,trese telom prema muzijaku koji tera ostale ribe.Pojacala joj se ocela (tacka) na telu, a bordura po perajima pojacala postla skoro crvena!!Posle par sati sam video ikru po celom kamenu koji su cistili.Dobro su se slagali i cuvali ikru,ja ih nisam hteo vaditi jer sam imao priliku da gledam kako mladi par amera(H.severus) pojede ikru drugi dan po mrestu ili malce stare 1 dan kod Criptoheros sajica.Sve se to desilo sa “terorima”.Ne znam da li su oni pojeli malce ili su bili opljackani od strane dr.riba.

Izmrestili su se ponovo za 10- 15 dana,nisam ni tada regovao kao ni sledecih 2 puta.Zadnji put kada su se mrestili u velikom aqua.zenka je ponovo oljustila muzijaka i terorisala ostale ribe kao nikad do sada.Tada sam odlucio da joj otmem kamen i poklonim ikru da pojedu ribe u suprotnom delu aqariuma.Saceko sam 10 dana i odvojio par u 70 l aqua da pokusaju da se izmreste.Aquarijum je imao ravan kamen,mahgro panj i srednje jaku filtraciju 300 l/h sa jakom areacijom!

Posle par dane su se opet izmrestili i zastitnicki ponasali,glavom su udarali u staklo ako pridjem da pogledam stanje u aquarijumu.Posle 3 dana zenka je pocela cudno da se ponasa  i da napada ,grize muzijaka.Drugi da po izleganju mladi ,zenka je toliko izgrizla muzijaka da mu se meso videlo tj.misici kako se pokrecu.Ostala je sama da cuva oko 100 malaca koji su sada oko 1cm i jako dobro napreduju uz pomoc artemije i grindal crvica i mlevene komercijalne suve hrane.Mogu samo da napomenem da je zenka postala bledja kada sam  premestio muzijaka, ali nista manje agresivnija prema meni kada pridjem aquarijumu.

milan

• Guest
« Reply #11 on: 26 May, 2007, 17:29:34 »
Malci 2 dana od prorplivavanja!

Slika drugi put

milan

• Guest
« Reply #12 on: 26 May, 2007, 17:30:33 »
Slika drugi put :-)

Offline ducia

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
« Reply #13 on: 26 May, 2007, 22:23:46 »
Svaka cast. Zlata vredan teks (doduse meni ne posto me ameri jos uvek ne privlace).
Is it wrong to be strong Brotherhood

Offline AzurKuduz

• Početnik
  • *
  • Uaru fernandezyepezi
Potraga za pravim imenom GREEN TERROR
« Reply #14 on: 13 November, 2007, 14:43:37 »
Postovane kolege,
Prije par dana sam dobio par ovih ciklida www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=502 pod nazivom GREEN TERROR i malo cackajuci po internetu sam dosao u nedoumicu kako se uopste zove ovaj ciklid jer ga spominju i kao www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=2435 i kao http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=2437. Nije da cu ja bas sad nesto dobiti sa spoznajom tacnog imena ali eto nesto me "kopka" iznutra.
Hvala vam
« Last Edit: 19 November, 2012, 17:12:07 by nedara »

Offline Duki

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • Wildfang Novi Sad
Re: Potraga za pravim imenom
« Reply #15 on: 13 November, 2007, 14:56:41 »
Bilo je dosta price oko toga, pogledaj stare teme...
http://ciklidi.org/forum/index.php?topic=2469.0
C.C.A.

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
« Reply #16 on: 13 November, 2007, 14:58:53 »
Sajt ciklidi.org NE dobija ista ovakvom porukom. Slike, i opisi mogu da promene url i kada kroz 6 meseci neko ovo bude citao dobice mrtve linkove. Molim te da ponovis celu poruku bez ovih linkova, to jest da okacis slike i napises sve varijante imena.
Pozz
Piroman

Offline admiral

• Veoma napredan član
  • C.C.A. Vršac Milan Petrović
« Reply #17 on: 13 November, 2007, 15:22:32 »
Na ovom sajtu ces naci sto se ne pominje u tolikoj meri u textu na koji te je duki uputio !!http://www.lem.net/alf/laetaca.htm
Ovo je sad link na kojem Alf opisuje GOLDSOUM!!
http://www.lem.net/alf/aeq.htm

Offline AzurKuduz

• Početnik
  • *
  • Uaru fernandezyepezi
« Reply #18 on: 14 November, 2007, 14:29:19 »
Postovane kolege,
Prije par dana sam dobio par ciklida pod nazivom GREEN TERROR a latinsko ime mu je 'Aequidens' sp. "Goldsaum" i malo cackajuci po internetu sam dosao u nedoumicu kako se uopste zove ovaj ciklid jer ga spominju i kao 'Aequidens' rivulatus i kao 'Aequidens' sp. "Silversaum". Nije da cu ja bas sad nesto dobiti sa spoznajom tacnog imena ali eto nesto me "kopka" iznutra.
Sto se tice slika ne znam ih postaviti tako da se nadam da za one koji poznaju ovu problematiku nece predstavljati problem
Hvala vam

Offline admiral

• Veoma napredan član
  • C.C.A. Vršac Milan Petrović
« Reply #19 on: 14 November, 2007, 15:44:49 »
I skrenio ja ne znam sta si hteo u tvom postu!!
Da li te interesuju skracenice u latinskim nazivima!?Ako te buni "sp" to je oznaka za naucno(znanstveno)ne opisanu vrstu!!
Ako procitas pricu sa linka koji ti je duki predlozio bice ti dosta jasnije!!
http://ciklidi.org/forum/index.php?topic=2469.0

Pogledaj sliku ribe koje A.sp."goldspum" inace to je moj muzjak od 15 cm!!

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
25 September, 2018, 00:54:46

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1899
  • Latest: Rades7
Stats
  • Total Posts: 154901
  • Total Topics: 9356