Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Bio filter  (Read 9399 times)

Offline Radmanovac

• Značajni član
Re: Idealni biloški filter
« Reply #10 on: 17 May, 2007, 14:51:10 »
 Jedan ovakav sistem treba da ima i filter. Izvinjavam se ako sam to ispustio da kažem.

Dodatni akvarijum sa biljkama služi da uklanja nitrate da bi što ređe menjali vodu. Filter masa to inače ne može da uklanja nitrate iz vode. Same biljke bi najradije koristile iz vode direktno amonijum jon, ali ih u tome filter sprečava jer on pre biljaka stiže do amonijaka. Ovakav sistem kako zbog biljaka, tako i zbog njihove velike površine koja je nastanjena bakterijana je idealan biološki filter, ali nama u akvarijumu ipak treba i jedan mehanički filter koji će uklanjati krupne nečistoće.

Ovde bi filter trebalo postaviti pre biljnog i posle biljnog akvarijuma.

Offline ducia

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
« Reply #11 on: 17 May, 2007, 15:16:08 »
Cisto efikasnosti gledano, zamisli sta bi uradio obican filter kada bi imao zapreminu 100l. Ako posmatramo estetsku stranu onda je biljni filter extra resenje.
Is it wrong to be strong Brotherhood

Offline rale

• T.F.C.
  • Napredni član
  • Pozdrav. Rale
« Reply #12 on: 17 May, 2007, 15:24:53 »
Licno mislim da je tvoja ideja Radmane na mestu, medjutim tu postoji jedno ALI, a to ali ces shvatiti kada predjes u ciklidne vode, hocu da kazem sto se mene licno tice, pre cu menjati vodu svakih 7 dana, a u taj drugi aq. ubaciti CIKLIDE ! Kao sto rece drug Lacky, problem se moze prevazici i smolom uz redovno menjanje vode.
T.F.C.

Offline dr.Lucky

• Veoma napredan član
    • Sve o MUŠIČARENJU na jednom mestu
« Reply #13 on: 17 May, 2007, 15:31:18 »
Nije problem u filetru, morate da shvatite sta zeli Radman. On zeli da krajnji  proizvod filtracije nitratni jon ukloni. On se uklajnja preko zamene vode, a njegova ideja je da ta voda prolazi kroz jos jedan sistem, biljni akvatijum, u tu bi biljke krkale nitrate izamena vode bi bila redja. Ideja je sasvim na mestu, ima itekako hemijskog smisla, ali prakticno je potuno besmisena. Barem meni...ako bi pravio jos jedan kavarujmu sigurno ga nebi naseljavao biljkama da bi uklanjao nitrate. A ponavljam za sve lenje akvariste postoje jonoizmenjivacke smole, koje sam licno u laboratoriji testirao, koje mozete da stavite u kanister fiter i da vas nitratyi ne brinu...pa samim tim i zamena vode.
Drugi probelm o kome bi ja zeloe da govorim je tvrdoca vode...u sisitemu koji je Radm dao znaci zatvoreni sistem, gde biljke krkau ko blesave i nema dolivanja i zamene vode, i gd ebilje rastu ko lude, balans karbonat/hidrogenkarbonat/CO2 moze biti narusen i dolazi do pormene tvrdoce vode. Ona se smnjuje, osim ako je ne podmazemo :) tj., ako nemamo krecnjacke stene u sistemu....
Jedan moj dobar drug je dao opasnu izjavu kada smo se vracali sa Drine i nakon sto smo samo on i ja ulovili po jednog lipljena i to me sramota da kazem koliki su bili
-Ne ide se na vr' groblje za kašičku pilava!

Treba kupiti semenke, jer one oće semena

Offline rale

• T.F.C.
  • Napredni član
  • Pozdrav. Rale
« Reply #14 on: 17 May, 2007, 15:43:22 »
Razumem ja njega.ali razumi ga i ti Lacky, on bi da ima i biljni i ciklidni aq. eee ne moze!
T.F.C.

Offline Radmanovac

• Značajni član
« Reply #15 on: 17 May, 2007, 15:51:18 »
 Izvinjavam se, ali nisam došao ovde da bih favorizovao biljne akvarijume. Samo sam želeo da dam ideju kako ukloniti nitrate a da to ne bude menjanje vode.

A Lucky je u pravu. Biljke nebi krkale  samo nitrate, pojele bi sve, tako da bi na kraju ako se ne pazi na sve parametre možda bilo više negativnih efekata nego koristi.

A što se tiče definicije lenjosti, ipak je na akvarijumu od nekih 500 litara menjanje trećine vode svakih nedelju dana priličan posao, pa u nekim trenucima i najokoreliji ciklidaši umeju da se smore.

Offline Radmanovac

• Značajni član
« Reply #16 on: 17 May, 2007, 15:55:16 »
 Doduše, možda je nekom praktičnije da ugradi kontinualno curenje vode i odlivak na kraju akvarijuma. (Kao kolega Jurupari iz Hrvatske) Ipak je voda jeftinija od struje koju bi trošio jedan ovakav biljni akvarijum. Samo treba imati uslova za takav sistem, jer zbog njega ipak treba i kuća malo da se preuređuje.

Offline JZH

• Veoma napredan član
« Reply #17 on: 17 May, 2007, 16:33:39 »
Bravo Laki, uzeo si mi rec iz usta.

Ideja nije losa, ali bez menjanja vode ozbiljno se poremete pH, KH i gH u akvarijumu, narocito nocu !

Inace ovaj sistem je ODLICAN za Amer. ciklide, ko moze naravno!
Pozdrav, Joca

Offline Ciklid Gile

• Veoma napredan član
  • Igor Ranković
« Reply #18 on: 18 May, 2007, 21:20:53 »
Hmmm zar se ne bi od 24/7 osvetljenja akvarijum prebrzo uzeleneo od algi?
Srecan je dan kad sam nasmejan ko kreten.

Offline dr.Lucky

• Veoma napredan član
    • Sve o MUŠIČARENJU na jednom mestu
« Reply #19 on: 18 May, 2007, 21:59:47 »
I takodje je veoma bitno da biljke imaju i tamnu fazu fotosinteze, a ne samo svetlu! znaci treba im mrak!

Treba kupiti semenke, jer one oće semena

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
18 January, 2018, 08:22:03

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

• Koi by nedara
    [14 January, 2018, 17:51:05]
  • Arowana by nedara
    [13 January, 2018, 12:46:13]
  • Robot za alge by D.Nebojsa
    [25 November, 2017, 20:57:14]