Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Bio filter  (Read 9702 times)

Offline dovlikus

• Početnik
  • *
Bio filter
« on: 11 June, 2006, 13:03:02 »
Da li mozhda neko mozhe da mi kazhe neshto o bio filteru u obliku keramichkih prstenova. Da li imaju neku ulogu i kakvu ? Da li se stavljaju u podlogu ilii u filter i shta je bolje?

Offline kori

• Napredni član
Re: Bio filter
« Reply #1 on: 11 June, 2006, 13:36:12 »
Mislim da je o tome ranije pisano. Probaj da nadjes
++Svaki trud se isplati++

Offline Silvester

• Veoma napredan član
« Reply #2 on: 11 June, 2006, 14:06:57 »

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
« Reply #3 on: 11 June, 2006, 21:05:21 »
Bio-filtracioni materijal se stavlja u filter. mada mozda ne bi bilo lose da se upotrebi umesto supstrata uz cesto sifoniranje.

Uloga svih bio-filtracionih masa je da budu podloga za razvoj bogatih kolonija korisnih bakterija, te se prakticno podrazumeva da su sve bio-filtracione mase jako porozne, to jest da imaju veliku povrsinu.

Svaki filter, kada kazem svaki mislim na svaki pristojan filter, treba da ima u sebi nekakvu bio-filtracinu masu...
Pozz
Piroman

Offline Radmanovac

• Značajni član
Idealni biloški filter
« Reply #4 on: 17 May, 2007, 12:05:25 »
 Biološka filtracija podrazumeva deo gde filter masa pretvara amonijak u nitrate. (Uprošteno objašnjenje) Međutim, nitrati i dalje ostaju u sistemu i prave problem. To je razlog(jedan od razloga) zašto se voda stalno i masovno mora menjati da bi bila zadovoljavajućeg kvaliteta za većinu ciklida. Uvek se postavljalo pitanje, postoji li onda filter koji uklanja nitrate i ostale štetne produkte koje običan bioliški filter ne uklanja.

Ideja od koje se pošlo: Jedan od stanovnika akvarijuma koji koristi nitrate i ostale mikroelemente za svoj život su biljke. Međutim, ciklidi (većina ciklida) i biljke i nisu baš neka kombinacija.

Ali... Uvek možemo da imamo dva odvojena sistema i da ih spojimo u jedan. To je otprilike nešto kao sistem sump-a u morskoj akvaristici. Uvek možemo ispod našeg velikog akvarijuma sa ciklidima da ispod ubacimo u policu ispod jedan manji zasađen biljem. Tom manjem, biljnom akvarijumu se svetlo nikada ne gasi da bi biljke 24h dnevno održavale  sistem u ravnoteži.

Postavlja se samo pitanje povezivanja takva dva sistem, ali to na kraju i nebi bio neki poseban probem.

Eksperiment sproveden na mom biljnom akvarijumu. Akvarijum od 340 litara, sa nekih 50 #Ja volim ceo svet, a najvise ciklide#. Koncentracija nitrata je bila 0 posle mesec dana ne menjanja vode. Zamena vode je od tada 10% svakih 20 dana i koncentracija je i dalje 0.

Razmislite o tome.

Offline Radmanovac

• Značajni član
Re: Idealni biloški filter
« Reply #5 on: 17 May, 2007, 12:09:25 »
 Naravno, najveći problem je to što će veoma malo broj akvarista nerado žrtvovati mesto u stanu za akvarijum od 200 litara. Zašto u njemu čuvati biljke koje su filter kada se tu može staviti još jedan akvarijum za ciklide.

I tako će i dalje menjati 30% vode svakih 5 dana, ali će sada menjati vodu ne iz jednog akvarijuma, već iz dva.

Offline Duki

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • Wildfang Novi Sad
« Reply #6 on: 17 May, 2007, 12:18:41 »
Zanimljiva ideja ali... Jesi razmisljao koliki bi odnos litraze ta dva akvarijuma trebao da bude da bi sve bilo kao sto si rekao?
C.C.A.

Offline dr.Lucky

• Veoma napredan član
    • Sve o MUŠIČARENJU na jednom mestu
« Reply #7 on: 17 May, 2007, 12:59:04 »
Zanimljiva ali po meni potpuno beskorisna ideja. Nemislim nista lose, niti sam zlonameran, ali mi nekako besmisleno da pravim akvarijum da bi se resio nitrata. Ako mi  je to velika muka, postoji jos jednostavnije resenje. Uzmem kanister filter, napunim ga jonoizmenjivackom smolom i nema nitrata neko vreme. Posle izvesnog vremena regenerisem smolu i tako u krug!
Is it wrong to be strong Brotherhood

Treba kupiti semenke, jer one oće semena

Offline Radmanovac

• Značajni član
« Reply #8 on: 17 May, 2007, 13:22:27 »
 To se sada već sve svodi na metodu probe i greške. Ali...

Recimo biljni akvarijum koji treba da uklanja nutrate bilo bi dovoljno da bude oko 100 litara.

Zašto oko 100 litara. Pa recimo da bi imao visinu od oko 40 cm koja je sasvim dovoljna za većinu brzorastućih biljaka i da ima dužinu od bar 70 da bi se lako u njegovu haubu instalirale neonke od 18w. Recimo 5 komada koje se nikada nebi gasile.

Toliki akvarijum se može bez problema ugraditi ispod skoro svake police većeg akvarijuma.

Offline vladan

• Banmaster
  • Veoma napredan član
  • Vladan Stojanovic
    • Judo club Partizan
« Reply #9 on: 17 May, 2007, 14:41:43 »
Zanimljivo,ali mislim da je u odnosu na,recimo,kanister filter dodatni akvarijum nedovoljno efikasan u otklanjanju nitrita.Korisnije je dodati jos jedan filter,nego praviti ovakav sistem,bakterije koje se nasele u filtracionoj msi su mocnije u uklanjanju nitrata od biljaka.

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
21 June, 2018, 12:02:22

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154849
  • Total Topics: 9344
  • Online Today: 89
  • Online Ever: 450