Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Hypsophrys (Cichlasoma) nicaraguensis  (Read 12332 times)

Offline ramirezi

• Značajni član
Hypsophrys (Cichlasoma) nicaraguensis
« on: 21 April, 2006, 13:17:14 »
Cichlasoma nicaraguensis (Günther, 1864)

Javlja se u dva geovarijeteta Nicaragva i Costa Rica varijete
Muzijaci narastu do 25 cm a zenka do 20 cm.
U prirodnim stanistima naseljavaju sporotekuce vode sa kamenitim priobaljem u centralnoj americi Nicaragva (jezero Nicaragva I Jezero Manauga) I u Costar Rica basen reke San Juan.
Potreban im je akvarijum duzine do 122 cm oko 200l u kome mozemo drzati jedan odrasli par riba. Kome je potrebno obezbediti dosta mesta za skrivanje: kamenje, pecine, korenje,… Kao podlogu najbolje je postaviti  im pesak fine granulacije.
Ukoliko zelimo da ih drzimo u dobro zatravljenim akvarijumima I to je moguce posto ove ribe obicno ne unistavaju bilje.
Za uspesno odrzavanja potrebno im je obezbediti sledece parametre vode: pH 6.7-8, 4-20 dH, temp. 23-27°C.
Cichlasoma nicaraguensis su miroljubive ali treitorijalne ribe koje mozemo drzati sa ostalim ribama iz porodice Cichlasoma. Manji problemi se javljaju kada se ribe izmreste jer su veoma pozrtvovani roditelji I branice svoju ikru I mladj od napasnika.
Muzijaci obicno razvijaju malu kvrgu na glavi za razliku od zenki koje imaju jaci kolirit.
Cichlasoma nicaraguensis ne bi trebalo da se drzi u zajednockom akvarijumu sa C.nigrofasciatum jer je kod ove dve vrste moguca hibridizacija (ukrstanje) iz koga dobijamo polno sposobne hibride.

P.S. Ima ga u ponudi JZH-a. Costa Rica varijetet koji po svom koloritu mnogo napredniji i lepsi od Nicaragva varijeteta.
« Last Edit: 22 January, 2013, 15:53:27 by nedara »
opusteno!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Offline jurupari

• Član
  • United Cichlids of America
Re: Cichlasoma nicaraguensis
« Reply #1 on: 21 April, 2006, 17:00:01 »
nadodao bih par stvari iz vlastitog iskustva.

ovo je jedna od najmirnijih centroameričkih vrsta, spada u rod Hypsophrys, nakon šta je dugo bio u rodu Copora koji nije više u primjeni. Jedina je vrsta roda Hypsophrys, i definitivno je i vanjskim obilježjima outsider među Centro Amerima. Zanimljivo je ponašanje u prirodi gdje postoji veza među 3 ciklida - nicaraguense, dovii, nematopus. Nematopus i nicaraguense za razmnožavanje koriste ista područja, samo šta je nematopus u tome uspješniji zahvaljujući i manjem rastu. Nematopus ima jedan problem u životu, omiljena je hrana mesožderu dovii-u. Zabilježeno je u prirodi (dvd od Hejinsa) da mužjaci nicaraguense pomažu parovima dovii u podizanju mladih, i ovi ih ne napadaju, čak puštaju na kratko mlade sa ovim surogat očevima. Na taj načim više malenih dovii-a odrasta, tamani više nematopusa i tako nicaraguense ima više mrjesnih područja. Nadalje je važno da nicaraguense ima neljepljiva jajašca pa ga smatraju nekom međustanicom do ustonošenja. ovo mi je jedan od favorita, samo nemojte ga stavljati sa salviniima ili drugim dominantnim vrstama jer će te ga teško mrijestiti. šta se tiče hibridiziranja nisam nikada čuo za to, ali imao sam ih sa svim i svačim i nisu mi pokazali interesa za takvo što. opet ne mora biti pravilo jer se većina tako različitih vrsta hibridizira nasilno, tj. da se ribi neda izbora (il ćeš karat ovog eliena iili ništa)
Marko Lenac

Offline JZH

• Veoma napredan član
« Reply #2 on: 21 April, 2006, 17:07:49 »
BRAVO Jurupari, hvala na opisu... :respekt
Pozdrav, Joca

Offline ramirezi

• Značajni član
« Reply #3 on: 22 April, 2006, 19:46:52 »
Jurupari hvala na odlicnom dodatku.
Nema sta najbolje se jedna vrsta upoznaje kroz praksu!  :respekt

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
« Reply #4 on: 23 April, 2006, 11:02:40 »
A da drugovi Ramirezi i Jurupari (ne da se mreste) vec lepo napisu jedna mega artikal o amerima, u kome mogu da se poseru po nama afrikancima, pa cemo onda mi da %^&#$&#%^&# itd itd itd...

A sada ozbiljno, mogli bi ste zajedno da napisete neki uopsteni tekst o maerima, o njima se ovde jako slabo zna, a ovo je ipak sajt o svim ciklidima, NE samo o africkim...
Pozz
Piroman

milan

• Guest
« Reply #5 on: 23 April, 2006, 11:09:41 »
I ja se slazem sa piromanom oko njegovog predloga!!
DA,znam!!Ponovo smo se slozili!DA NEPOVERIJES!!:)

Offline ramirezi

• Značajni član
« Reply #6 on: 23 April, 2006, 12:43:02 »
Ne razumem ovu kritiku!
Kako napisati uopsten tekst o Amerikancima ja mislim da je to nemoguce! :respekt

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
« Reply #7 on: 23 April, 2006, 12:46:38 »
Uopsten u smislu gde se nalaze (latinska, centralna amerika, severna amerika!?) koji su genusi u pitanju, neka osnovna podela i sl!?

To je u startu vise od onoga sto ja znam! ;-)

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
« Reply #8 on: 23 April, 2006, 18:41:42 »
Ramirezi, uopsteno je ono sto je zajednicko za amere. Ako postoje velike diferencijacije, onda se tekst podeli po tim grupama...

I ja se slazem sa tobom Admirale da treba da odes do dva stapica! :) :) :) Salim se naravno, ali mnogo dobra klopa!!!
Pozz
Piroman

Offline jurupari

• Član
  • United Cichlids of America
« Reply #9 on: 24 April, 2006, 10:22:23 »
ramirez jel ti vidiš ovo! to je more posla, ako se piše na svome. prepisat zna svako. moglo bi se to napraviti ali trenutak je loš! a opet bilo bi super, babu mu!
Marko Lenac

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
20 September, 2018, 12:50:29

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154899
  • Total Topics: 9354
  • Online Today: 78
  • Online Ever: 450