Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Dan-Noc (san)  (Read 13323 times)

Offline No.1

• Veoma napredan član
Re: Dan-Noc?!!
« Reply #20 on: 13 October, 2008, 08:20:13 »
Moje ribe spavaju kad ja spavam a ustaju kad i ja, nisa nikad imao problema oko toga...

Interesuje me iz tvog iskustva sta bi bilo i dal utice nesto specijalno na ciklide kad bi bilo obrnuto kod tvog slucaja, da ciklidima svetlo ne palis tokom dana vec nocu uvece od 18.h do ujutro do 06,08.h?
Akvaristika, to je moja ljubav !

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
« Reply #21 on: 13 October, 2008, 10:55:33 »
Problem je u tome, da u takvim slučajevima treba uraditi takav sistem, da se svetlo gasi postepeno i polako.Na ciklide najviše utiče to, da se svetlo iznenada pali i gasi, taj momenat na njih deluje jako stresno.Naravno da ribe ne spavaju, one samo miruju i kad se odjednom pali svetlo one su zbunjene, isto ko da vas neko probudi usred najtvrđijeg sna.Treba ugledati na prirodi i tamo sunce ne ustaje na mah nego se postepeno diže i postepeno pada, aim intenzitet svetlosti u različitim periodima godine jeste drukčiji.
A da ponovim stres jeste pali gasi sistem.

Offline No.1

• Veoma napredan član
« Reply #22 on: 13 October, 2008, 11:12:22 »
Problem je u tome, da u takvim slučajevima treba uraditi takav sistem, da se svetlo gasi postepeno i polako.Na ciklide najviše utiče to, da se svetlo iznenada pali i gasi, taj momenat na njih deluje jako stresno.Naravno da ribe ne spavaju, one samo miruju i kad se odjednom pali svetlo one su zbunjene, isto ko da vas neko probudi usred najtvrđijeg sna.Treba ugledati na prirodi i tamo sunce ne ustaje na mah nego se postepeno diže i postepeno pada, aim intenzitet svetlosti u različitim periodima godine jeste drukčiji.
A da ponovim stres jeste pali gasi sistem.

Dobro ok ,nista novo nisi rekao, slazem se da naglo ukljucivanje svetla plasi ribe i izaziva stres kod njih. Konkretno da li obrnuti proces ukljucivanja svetla remeti prirodni ciklus kod riba ,normalno da neces ako imas dovoljno iskustva odmah uvece ukljuciti svetlo tako da se sve poplase Bojko .To druze vazi i jutarnje uklljucivanje svetla ,sad je dan duzi tako da je kod nasih kuca jos uvek ujutro mrak.

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
« Reply #23 on: 13 October, 2008, 11:16:08 »
Imaš pravo No.1 ništa novo nisam rekao, a ništa starog nit napisao.P obrnuti ciklus gašenja i paljenja svetla naravno da poremeti cikluis kod riba ipak naviknute su na jedan sistem i kao takve trebaju period prilagadjavanja. A No.1 kad ti kažeš prirodni ciklus, tu si u gadnom neznanju, jer u akvariju nema prirodnog ciklusa nego ima cuiklus po volji i želji akvarista. Prirodni ciklus ima samo u prirodi, jel...

Offline No.1

• Veoma napredan član
« Reply #24 on: 13 October, 2008, 11:29:20 »
Imaš pravo No.1 ništa novo nisam rekao, a ništa starog nit napisao.P obrnuti ciklus gašenja i paljenja svetla naravno da poremeti cikluis kod riba ipak naviknute su na jedan sistem i kao takve trebaju period prilagadjavanja. A No.1 kad ti kažeš prirodni ciklus, tu si u gadnom neznanju, jer u akvariju nema prirodnog ciklusa nego ima cuiklus po volji i želji akvarista. Prirodni ciklus ima samo u prirodi, jel...

Da u pravu si ,nazvacu ga vestacki prirodni ciklus :D . A zasto smatras da bi se remetilo ukljucivanje svetal uvece ,a gasilo ujutro , kojim dokazima podkrepljujes i kako stojis iza toga , lepo objasni ako mozes ,fala :)

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
« Reply #25 on: 13 October, 2008, 11:37:17 »
Ajde na kratko. Pretpostavljamao, da imamo svetlo upaljeno po danu, i tako godinama.Naravno, da su se ciklidi navikli na taj red i tako oni i žive.Na hranu takodjer su navikli i , ako se to primeti, oni u vreme kad se obično hrane njih več čekaju na nekoj tački.
Naravno, da promenjeni režim paljenja svetla na njih deluje "ko nešto novo" i na to oni nisu navikli i iz toga doleze i svi opisani problemi, malo više. Oni če se ubrzo adaptirati i na novi režim palaenja  i gašenja svetla.

Offline No.1

• Veoma napredan član
« Reply #26 on: 13 October, 2008, 11:48:44 »

Naravno, da promenjeni režim paljenja svetla na njih deluje "ko nešto novo" i na to oni nisu navikli i iz toga doleze i svi opisani problemi, malo više. Oni če se ubrzo adaptirati i na novi režim palaenja  i gašenja svetla.

Ne zelim da budem dosadan i da tako shvatis ,a koji su to problemi ? Da li si ti probao i imao neko iskustvo sa obrnutim procesom ukljucivanja i iskljucivanja svetla, da li nam tu mozes preneti neka iskustva i probleme kako ti kazes ?

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
« Reply #27 on: 13 October, 2008, 11:53:33 »
Pa eto ti se problemi kažu u nekom ponašanju na koga nismo navikli,onda na gubitkku boje, možda i neprihvačanju hrane, skrivanju po uglovima....

Offline No.1

• Veoma napredan član
« Reply #28 on: 13 October, 2008, 12:10:58 »
Pa eto ti se problemi kažu u nekom ponašanju na koga nismo navikli,onda na gubitkku boje, možda i neprihvačanju hrane, skrivanju po uglovima....

Dobro ok , da ne sirim dalje temu. Sve sto si rekao prihvatam, da moze da se desi, a i ne mora, ali na konstataciji mozda nikako .

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
« Reply #29 on: 13 October, 2008, 12:22:09 »
Tu si No.1 u pravu možda se desi ili možda ne.Ipak ako uzmemo hipotetički, da imamo dva jednaka akvarija sa jednakim uredjenjem i sa jednakom posadom,. znadu biti razlike medju ponašanjem ciklida, pa makar bilo sve identičko, to su ti ciklidi.

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
25 April, 2018, 12:29:31

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1891
  • Latest: rakoch
Stats
  • Total Posts: 154749
  • Total Topics: 9328