Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Vazduh  (Read 3552 times)

Offline Duki

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • Wildfang Novi Sad
Vazduh
« on: 17 March, 2006, 16:31:54 »
Citao sam mnogo tekstova i teorija o tome koliko je potrebno vazduha u akvarijumu. Uglavnom su se te price svodile na neke teorije koje su po meni dosta daleko od prake. Sad me zanima kako znati i po cemu primetiti da ima manjka kiseonika i kako znati da ima dosta?
C.C.A.

Offline iradic

• Napredni član
Re: Vazduh
« Reply #1 on: 17 March, 2006, 16:36:56 »
Visak im nikad nece skoditi.
Ja pumpu ne iskljucujem nikad. Samo kad nestane struje.
A siguran znak da im fali kiseonika je, naravno, kad pocnu da izlaze na povrsinu.

Offline saulosi

• Napredni član
« Reply #2 on: 17 March, 2006, 17:09:40 »
Postoje citave studije o tome koliko odredjene vrste koje se gaje u ribnjacima i akvarijumima zahtjevaju kiseonika za normalan rast i razvoj.
MIslim da je nedostatak kiseonika prilicno lako odrediti, jer se ribe koncentrisu na povrsini i otvaraju usta kao da pokusavaju da udahnu kiseonik iz atmosfere. Mada ovaku nesto se rijetko desava, osim ako ne dodje do duzeg nestanka elektricne enerije ili ti temperatura u aq skoci nenormalno.
Kolicine kiseonika se izrazavaju  u  mg/l ili u ppm, a zasicenje vode kiseonikom nikada nije 100%.
Prvoklasno aerisana aerisana voda ima zasicenje kiseonikom od recimo 95%, pa se na osnovu tebela u kojima se nalaze podaci o kolicini kiseonika u vodi u zavisnosti od temperature moze izracunati kolicina pri ovoj zasicenosti. Pa je tako teoretski u 100% kiseonikom zasicenoj vodi na temperaturi od 24 C prisutno oko 7.5 mg/l kiseonika. Pomnozeno sa zasicenjem vode od 95% dolazis do cifre od 7.12 mg%l.
Naravno ovaj nivo kiseonika je tesko postici u akvarijumskim uslovima I uaq ce zasicenje vode kiseonikom prije biti negdje oko 80% ali ne drzi me za rijec ovo je moja slobodna procjena.
 Neke studije o donjoj granici kiseonika koju Tilapije mogu podnijeti ukazuje na to da je donje granica oko 0.2mg/l, tako da ne treba nista da brines, jer ovako nisku koncentaciju vjerovatno nikad neces imati u svom aq.
Moje generalno misljenje je da ne moras mnogo da se brines oko toga jer ako imas neku vodenu pumpu ili motorni filter u aq koji ce dovoljno dobro da tako kazem da talasaju povrsinu vode onda ne moras da brines.

Ciklidni pozdrav, Bloop CIKLID_166

Offline Duki

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • Wildfang Novi Sad
« Reply #3 on: 17 March, 2006, 17:23:47 »
Hvala, Ribe mi ne idu ka povrsini po vazduh  (ne daj boze), nego nekoliko ljudi mi je reklo da im treba vise vazduha jer imam jedan mali rasprsivac. Pa me je zanimalo da li im stvarno treba jos...
C.C.A.

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
« Reply #4 on: 17 March, 2006, 17:57:56 »
Duki, taj rasprsivac ti uopste nije potreban, posto imas solidan protok filtera, usmeri izduv filtera tako da talasa povrsinu akvarijuma i to ti je savrseno dovoljno sto se tice snabdevanja kiseonikom...
Pozz
Piroman

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
11 December, 2018, 10:04:15

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154929
  • Total Topics: 9363
  • Online Today: 80
  • Online Ever: 450