Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Povratak u akvaristiku i peh za pehom  (Read 1953 times)

Offline NEBOJSA4

• Član u razvoju
  • **
Povratak u akvaristiku i peh za pehom
« on: 21 February, 2017, 23:07:28 »
Prosto je nevjerovatno da me tako loše krenuo povratak u akvaristiku.Nakon "2 godine hlađenja" odlučim se ponovo za akvarističke vode.Kupim akvarijum od momka koji se u akvarističkim vodama kotira kao ozbiljan,sa registrovanom firmom koji je u skorije vrijeme kompletno opremio dva najbolja i najnovija pet shopa u BL.Akvarijum je od stakla 8mm dimenzija 80 duzina,50 visina i 45 sirina sa unutrasnjim prelivnim filterom duzinom citave zadnje strane.Pregrada je sendvic sistem od dva stakla debljine 4mm izmedju je akvaristicki "poster".Sve naizgled divno,bajno...fuge precizne,staklo bruseno,u filteru bio sundjer i motorna glava 800l/h.
Jos uvijek bez konkretne ideje za set up,za pocetak uzmem par skalar,manjeg plakostomusa i par plavih akara...kontam mozda JA.Startam akvarijum,cikliranje cca. 20tak dana,ubacim ribe...sve idila.
Onda krece prvi maler...s obzirom da mi je bas kriv pod,komoda od iverice koju sam ranije koristio za nesto manji akvarijum se malo uvila,vrata na jednom cosku luft 1cm,na drugom zazmirila....posto me uzasno iritiralo a i zena je "panicar" narucim zeljeznu konstrukciju,sa podesavajucim nogicama i dogovorim sa stolarom oblaganje identicnom ivericom.Ajde,de...trebace,danas sutra mozda bude i veci akvarijum tako da je dugorocno rjesenje.
Drugi maler..voda udje u sendvic pregradu,onaj poster postane "saren",uzas zivi.(kao kad lijepite foliju pa ostanu mjehuri,samo je ovo bas vidljivo)Nekako skalpelom skinem silikon na gornjem dijelu,tek toliko da voda udje ravnomjerno izmedju stakala i da se "izjednaci"...
Treci maler...ispocetka nisam obracao paznju...akvarijum je dobio stomak po 2mm na prednjem i zadnjem staklu!!!Ne mogu doci sebi da moze toliko na 80cm duzine i jos je staklo 8mm.
Onda jedan dan sve kompletno rasturim,ribe kod kolege....i krenem da ispravljam sto se moze ispraviti.
Najlakse je bilo sa komodom,oba majstora (varilac i stolar) su kvalitetno zavsili svoj dio posla.
Ja sam kompletno rasturio prelivni filter,pregradu izvadio i sav silikon ocistio.
E sad imam par pitanja,pa krenucu redom

1.visinu vodenog stuba cu redukovati sa prijasnjih 47cm na nekih 42cm.U gornjoj zoni sam zalijepio nekih 2cm iznad planiranog nivoa vode ojacanja u vidu staklene lajsne,sirine 3,5cm debljina stakla je 10mm.Napominjem da su ojacanja duzine 72cm (slobodno je po 4cm sa obe strane).Da li je ovo dovoljno ojacanje da se ubuduce izbjegne pojava stomaka.Ima li potrebe za "preckom" izmedju ova dva ojacanja?

2.primjetio sam na desnoj bocnoj strani,na mjestu gdje je bila zalijepljena pregrada filtera 2 ogrebotine,u duzini od nekih 10cm.Vjerovatno je pregrada bila bas naspanovana na tu stranu.Da li postoji doza rizika,i da li bi preventivno bilo dobro zalijepiti komad stakla sirine nekih 5-6cm preko te parnice.

3.i zadnje pitanje...s obzirom da i dalje mislim da je prelivni filter u sklopu akvarijuma neprikosnoven,a isti nisam kadar sam da napravim (sto je jos gore,nemam u blizini nikog da je majstor pa da platim) za filtraciju se dvoumim izmedju vanskog staklenog filtera i kanister filtera.Prednost vanjskog je sto mogu iskoristiti postojecu motornu glavu,bio sundjer,keramiku...i naravno simbolicna cjena.Kanister filter koji je u igri je JBL E900 cristal profi...prednosti su dolazi sa filter medijima,estetika dok je mana cjena...kod nas oko 110 evra.
Vase misljenje?

P.S.Akvarijum ce zadrzati ovih 5 stanovnika,eventualno jos manje jato tetri...srednje ubiljen.

Offline djordje.ns

• Značajni član
Re: Povratak u akvaristiku i peh za pehom
« Reply #1 on: 22 February, 2017, 09:09:50 »
evo moje neko iskustvo da podelim. sa tim lajsnama sto si stavio po duzini, ne bi trebalo da ti se uvija staklo i mm. e sad ako nisi bas siguran, stavi precku 2cm, moze od koje god debljine stakla po sredini. poklopci ili isparivaci njih uklopi na taj novi prostor.

spoljni filter ili sump je uvek bolje resenje, ali da bi ti to bilo kako treba (estetski i funkcionalno) trebalo bi probusiti zadnje ili bocno staklo za preliv. ta pumpa od 800/H ce mnogo manje vracati vodu, jer treba i visinu izmedju sumpa i vrha akvarijuma da dobaci. bolje je unutrasnji filter ali ne celom duzinom (smanji to na trecinu)tako nemas straha od prelivanja vode jer je sve u akvarijumu. unutrasnji filter je lak za sklapanje imas i na youtube milion snimaka sta i kako, ako i nije estetski lep sakrij ga nekim biljkama. staklo umesto postera, ofarbaj i sastavi silikonom.

ogrebotine na staklu su redovna pojava kod svih. opet za rad licnog mira, zalepi sa spoljne strane neku lajsnu. (ja ne bih )

Offline nikouro

• Značajni član
« Reply #2 on: 22 February, 2017, 17:37:39 »
Stomak od 2 mm nije strasno. Pogotovo ako je staklo bruseno. Da li je dovoljan crv u glavi za brigu ... E to je nesto drugo.
Lajsne bi trebale da stabilizuju  ... Mada bi ovde bolje slike pokazale situaciju.
Filter ... Peh majstora. Desava se. Dve ogrebotine me vise brinu. Pitanje je koliko su duboke ? Da li su pod i kolikim pritiskom vode?
Ja sam uvek za spoljni filter. Nekako mi kanister ne zadovoljava kriterijume ( ne kazem da je los ).
Odakle si ?

Послато са PSP3452DUO уз помоћ Тапатока

Offline nenadinjo1983

• Član
« Reply #3 on: 22 February, 2017, 20:25:16 »
Ako si već napravio metalnu policu, predpostavljam da dole imaš dosta mesta. Uradi sump i rešio si problem filtracije i kasnije za daleko veći akvarijum.

Ja do sad nisam video akvarijum sa sumpom, a da voda nije brutalno izgledala :)

Za tu litražu svakako nije neophodan i unutrašnji trokomorni bi bio odličan, ali prednosti tipa količine filter materijala, povećanje zapremine, skrivanje grejača i ostalih zajebancija, mogućnost pravljenja komore za aklimatizaciju i izolaciju riba....nijedan filter nema.

Offline NEBOJSA4

• Član u razvoju
  • **
« Reply #4 on: 22 February, 2017, 21:43:30 »
Hvala svima na odgovorima...pazljivo sam procitao svaki post,sagledao cinjenice,i uradio sta sam uradio.Dakle ogrebotine sam ignorisao iz razloga sto je donja duzine nekih 5cm na bocnom staklu takve strukture kao i vecina ogrebotina koje nastaju nepaznjom narocito kod rukovanja sa magnetom (oznaceno na slici broj 3).Druga ogrebotina je mozda malo grublja ona je skroz pri vrhu iznad vodenog stuba.
Akvarijum je napunjen,visina vodenog stuba je nekih 43cm i nema stomaka ili uvijanja ni mm.Pilot stanovnik mala ksifa,barski puzevi i puzevi ubice.
S obzirom da ce se brojno stanje stanovnika uvijek vrtjeti tu negdje oko 6-8 ribetina,i s obzirom da cu pojacati kolicinu rizimskog bilja,odluka je ipak zbog zurbe i prakticnosti pala na JBL E900.

p.s.iz Banjaluke sam
p.s.2 Moze pomoc oko postavljanja fotografije u post?
« Last Edit: 22 February, 2017, 21:55:58 by NEBOJSA4 »

Offline smcm5

• Napredni član
« Reply #5 on: 26 February, 2017, 16:00:13 »
trebas se obratiti pravom majstoru ;) ovih dana bas polemisemo mi u bosni o majstorluku,svi se hvatate najjeftinije izvedbe,ne bih imenovao nikog al desetak puknutih akvarijuma,sredi se gdje ne treba
Gizmo

Offline NEBOJSA4

• Član u razvoju
  • **
« Reply #6 on: 27 February, 2017, 10:22:53 »
Milenko apsurd je sto nije u pitanju najjeftinija izvedba,naprotiv...prevaga je bila sto se "majstor" ponudio da sve odradi uz dostavu.Bez uvijanja napisacu da je akvarijum radio Emir iz Tuzle,opremio je komplet pet centre na Malti i u Centrumu.Sve i nekako,ali da se toliki stomak javlja na akvarijumu ovih dimenzija...mislim da majstor od reputacije ne bi trebao ignorisati taj problem,te bi sravio potrebna ojacanja.Ili je u pitanju lose staklo.Inace samo lijepljenje je odradjeno perfektno,fuge pod spagu,bez mjehura.Bez obzira morao sam sam da "prepravim" nesto sto je trebalo biti uracunato u cjenu.To mi je skola,svakako planiram u roku pola godine novi,veci akvarijum...imam tvoj broj,pa vjerujem da ces biti sljedeci za taj zadatak.P.S.za sve iz BiH mogu preporuciti jos jednog Emira,ovaj je iz Zenice...radio mi je akvarijum prije par godina,i vise nego kvalitetno.Zbog zime,snijega ovaj put se zeznem,nije mi se vozilo do Zenice i eto napravim glupost.

Offline smcm5

• Napredni član
« Reply #7 on: 27 February, 2017, 16:37:58 »
ma dodji ti kod menw u diznilend,sve vidis na.mojim akvarijumima,pase- ne pase,popijemo pice i gas,problwm je ato oni naprimaju posla i onda se zuri,ja nemam vremena zbog posla u fiemi pa uradim 1-2 akv, fino od -do sa pozadinama i ne zurim,,uskori cu u bl dolaziti i dovesti jedan slicnih dimenzija,napisi u privatnim porukama koliko je taj tvoj bio,naravno ako nije tajna,
vozdra
Gizmo

Offline NEBOJSA4

• Član u razvoju
  • **
« Reply #8 on: 27 February, 2017, 18:58:00 »
Nije tajna,nema razloga da bude...akvarijum je kostao 1KM po litri...gore u postu sam pogresno napisao dimenzije,evo ispravak duzina 80cm,visina 50cm i sirina 40cm.Volumen 160 litara-cjena 160KM.Staklo 8mm,sa trokomornim prelivnim filterom  sa zazorom.Znaci ovde pisem samo o staklu.Prvobitno sam pisao na forumu da nadjem rjesenje navedenih problema,bez da nekog pljujem...sa druge strane to ne znaci da ne trebam da podijelim svoja negativna iskustva,mozda nekome bude od koristi.Akvarijum cu mjenjati prvom prilikom,iz razloga sto sam u nekim stvarima mozda i pretjerana picajzla...opet kontam,kad sam uvalio lovu za novu komodu,nov kanister filter odradicu i akvarijum ponovo da zavrsim tu pricu.Kontaktiracu te cim se finansijski oporavim,mada nece biti nista zahtjevno...standardna moja boljka je prostor,tako da ce biti nekih 200 litara bez pozadina,klasicni akvarijum,sa ojacanjima u gornjoj zoni.Nije tema i mjesto za trgovanje,kad budem odlucio,zovem te i dogovaramo.

Offline nikola5

• Značajni član
  • Ciklidi su moj zivot!
« Reply #9 on: 27 February, 2017, 20:25:46 »
Prelep ti je akvarijum i idealan za drzanje Tanganjikanaca skoljkasa.Nadji neke lepe vrste i samo napred.Pozdrav

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
15 December, 2018, 20:01:56

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154930
  • Total Topics: 9363
  • Online Today: 91
  • Online Ever: 450