Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Pomoc oko osvetljenja  (Read 1104 times)

Offline pedjav

• Početnik
  • *
Pomoc oko osvetljenja
« on: 09 February, 2017, 11:14:48 »
Pozdrav,
Imam akvarijum  2500 mm x 50 x  60 mm.  Razlog  zbog kojeg pisem , jednostavno imam problem sa rastom biljaka,odnosno osvetljenjem.I to ne nekim zahtevnim biljama.Nikad nisam ni zeleo bas neke posebne jer u akvarijumu imam razu pa da ne rovari puno,, ali tipa valisneria, nana i slicno.Pojavile su mi se i braon alge po biljkama (ciji su inace listovi zuckasti umesto zeleni) i zelena alga na panjevima.Obzirom da mi
je akvarijum 2500 mm sirine, stavio sam po 2 arcadia 1150 mm neonke,Plant pro i freshwater, plus 2 Osram T 36W FLUORA,1200mm znaci ukupno  6 neonki na celom akvarijumu  .Ali i dalje , akvarijum ne deluje dobro osvetljen.
Uzeo sam i 6 reflektora za svaku neonku, medjutim opet to nije to "to".Evo saljem i slike.Takodje ,poslacu sliku od pre nekoliko godina, kad je sve bilo "kako treba",ali sad ne mogu ni da se setim koje su to lampe i bile, ali svakako nije ih bilo 6...i nije bilo reflektora,cak su i stajale vise iznad akvarijuma.Sada lampe bukvalno leze na staklu koje je poklopac na avkarijumu.k mislim da su bile GRO LUX,  4 ukupno,ali pogledajte razliku ,odnosno koliko svetlije izgleda akvarijum.I kako je bilje bilo. Podloga je samo pesak,ali sam stavljao serine tablete kao prihranu.I sve je bilo ok jedno godinu i po dana..posle ni sa povecanjem svetla ni prihrane,nista...
Sta moze biti problem...?Ove sada lampe su stare bukvalno mesec,dva...Cak i na slici izgleda da je  svetlije zbog refleksije peska nego sto je inace :(

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
Re: Pomoc oko osvetljenja
« Reply #1 on: 10 February, 2017, 11:07:48 »
Mislim da fali svetla od 6500 K i nekih elemenata biljkama (đubrivo).

Offline Mandic

• Napredni član
« Reply #2 on: 10 February, 2017, 13:41:46 »
Koja je temperatura vode? Imaš li neke algare? Da li si sada stavljao neke hranljive kuglice pod koren?

Offline pedjav

• Početnik
  • *
« Reply #3 on: 20 February, 2017, 09:46:28 »
Mislim da fali svetla od 6500 K i nekih elemenata biljkama (đubrivo).

Pa i meni izgleda da nedostaje svetla, ali ovo su 6 neonki....ipak nije mala brojka?A sta mislis pod 6500 k, koje bi to bile lampe...?Sto se tice djubriva,sta preporucujes?

Offline pedjav

• Početnik
  • *
« Reply #4 on: 20 February, 2017, 09:47:22 »
Koja je temperatura vode? Imaš li neke algare? Da li si sada stavljao neke hranljive kuglice pod koren?

temperatura vode obicno od 27-29 C. Stavljao sam tablete, i plus neko djubrivo..

Offline pedjav

• Početnik
  • *
« Reply #5 on: 20 February, 2017, 10:52:06 »
mada malo mi i oscilira grejanje ,usled loseg grejanja u firmi, desava se da izgleda dva grejaca nisu dovoljna ,pa temperatura padne i do 22 stepena nekad.Alge se pojavljuju na visim temperaturama, zar ne...?

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #6 on: 21 February, 2017, 08:33:02 »
U K (kelvinima) se označava vrsta tj. boja svetla. Kada sam napisao tih 6500 K to znači da ti fali svetla koje je približno dnevnom svetlu... uporedi prve dve fotke koje si postavio sa 3. i 4. fotkom, primetićeš razliku između znatno svetlijeg/beljeg aq od žućkastog.

Preporučujem tečno đubrivo za aq biljke.

Offline Aquashop

• Član
« Reply #7 on: 21 February, 2017, 22:33:20 »
Da li je to fini pesak u akvarijumu ? Ako jeste , uzmi saksije i u njih posadi biljke (substrat za koren i neki šljunak preko. Možeš i smanjiti debljinu peska, on se jako sabija i dolazi do stvaranja štetnih gasova u njemu (tamni pečati po pesku su znak). Neonke treba da budu 1:1 pink i neka daylight (4000-10.000K) ili 1 : 2 (2 daylight). Svakako je prihrana u vodi poželjna. CO2 u manjim količinama bi bio odličan.

Offline atanasa

• Član
« Reply #8 on: 22 February, 2017, 08:20:02 »
Meni sad nije jasno kako temperatura padne na 22. Diskusi u akvarijumu prežive?

Offline pedjav

• Početnik
  • *
« Reply #9 on: 27 February, 2017, 10:07:04 »
U K (kelvinima) se označava vrsta tj. boja svetla. Kada sam napisao tih 6500 K to znači da ti fali svetla koje je približno dnevnom svetlu... uporedi prve dve fotke koje si postavio sa 3. i 4. fotkom, primetićeš razliku između znatno svetlijeg/beljeg aq od žućkastog.

Preporučujem tečno đubrivo za aq biljke.
da, vidljiva je razlika, svestan sam ja da su to neke "druge" lampe,ali kao sto rekoh, ne secam se sta sam tada imao od rasvete,jer je bilo pre nekoliko godina.Sada sam uzeo tih 4 arkadije i 2 2 osram,ali koliko kelvina imaju ,ne bih znao.Znam da su plant pro i freshwater.Sad sam pogledao na netu ,i pise da je ona 7500 k...?Da li bi mi preporucio neku konkretnu lampu, proizvdodjac?i ako treba da izvadim neku,mada su ovo relativno nove lampe, tipa par meseci.
Takodje, ukoliko moze i preporuka za tecno djubrivo.Hvala unapred.

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
17 January, 2018, 11:55:11

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

• Koi by nedara
    [14 January, 2018, 17:51:05]
  • Arowana by nedara
    [13 January, 2018, 12:46:13]
  • Robot za alge by D.Nebojsa
    [25 November, 2017, 20:57:14]