Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Pokusaj malawi 250l  (Read 1008 times)

Offline peconis

• Početnik
  • *
Pokusaj malawi 250l
« on: 25 December, 2016, 01:53:32 »
Pozdrav drugari!

Od detinjstva mi je bila zelja da pocnem da se bavim akvaristikom, i vec godina posecujem i iscitavam forum. Ali sto sam vise citao, trebao mi je sve veci i veci akvarijum koji je zahtevao i vise ulaganja i  slobodnog vremena od onog koje sam bio u mogucnosti da izdvojim. Tako da se svaki pokusaj zavrsavao skicom akvarijuma i slikom u glavi kako bi to otprilike izgledalo.  :grin:

A onda mi je izletela ponuda koju nisam mogao da odbijem. Akvarijum dimenzija 100x50x50, taman dovoljno da zaplivam u malawiju. Posle puno razmisljanja odlucio sam da stavim veliki top filter 80 duzine, 15 visine i 18cm sirine, napravljen od klirita, koji pokrecu 2 sobo pumple od 1000l/h. Od filter mateija sadrzi perlon vatu i bio sundjer, a odlucio sam se bas za top filter prvenstveno radi ustede novca a i prostora u akvarijumu.

Nakon ispitivanja kamenja sircetom, ciscenja sa celicnom cetkom, ispiranja i prokuvavanja zajedno sa peskom usledilo je punjenje akvarijuma. Vodu sam tretirao sa FFM-om a zatim ubacio easy start kako bi se sto pre razvile pozitivne bakterije. Sve je odradjeno skolski prema uputstvima i nakon nekih 10 dana od punjenja sam ubacio dva ancitrusa da ispitaju teren. Kako je sve proslo bez problema, posle 3 nedelje cikliranja usledila je i prva tura africkih ciklida.

Plan je bio 4 caeruleusa, 4 Iodotropheus sprengerae i 4 demasona, ali kako je bilo lose osvetljenje prilikom kupovine, akvarijumom je srecno zaplivala i jedna zenka johannija,zenka mbambe i muzjak hongija.  :D

Akvarijum: 100 x 50 x 50 cm, 10mm staklo
Filtracija: Top filter, 2 x 1000l/h
Rasveta: Led traka RGB 5050 5m
Pozadina: crna folija
Dekoracija: pesak nula gradjevinski, kamenje sa kamenoloma

« Last Edit: 25 December, 2016, 02:04:42 by peconis »

Offline nesa1

• Napredni član
Re: Pokusaj malawi 250l
« Reply #1 on: 25 December, 2016, 08:50:51 »
Da ti pozelim dobrodoslicu.:)
Aq je fin, jedino da malo po meni,
poradis da kamenu. Da ga preslozis.
Napravis tako, da mogu ribe da se sakriju,
kada im je potrebno.
Demason je lep.
Samo napred.

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #2 on: 25 December, 2016, 11:43:55 »
Sve je kako treba... Dobrodošao!

Offline Petar Aleksic

• Član u razvoju
  • **
  • Kragujevac
« Reply #3 on: 25 December, 2016, 12:27:29 »
Srećan početak!  :)

Offline peconis

• Početnik
  • *
« Reply #4 on: 26 December, 2016, 17:48:24 »
Hvala na dobrodoslici, ali nazalost, usled nepaznje i nekoliko pocetnickih gresaka imao sam pomor riba.  :sad: :sad: :sad:

Nakon par nedelja od kako sam uzeo prvu turu ciklida, odlucio sam da uzmem jos 8 komada. Svi ciklidi koju su bili kod mene su porasli skoro duplo i lepo se obojili, bili su veseli i gladni, nije bilo znakova da im bilo sta ne odgovara.

Ali nakon par sati od pustanja nove ture u akvarijum, djavo mi nije dao mira i promenio sam vodu jer je doslo vreme za to (30% jednom u 7-10dana). U roku od pola sata sve ribe su uginule, prvo nova tura, pa stara, pa ancitrusi. Prvo su legle na dno, a onda su jedna po jedna krenule ka povrsini i pocele da se strahovito trzaju i lome. Na kraju su sve zavrsile na dnu, trzajuci se. To se tako brzo dogodilo, da sam samo gledao i drzao se za glavu, samo sto nisam krenuo da placem. Kad god sam im do sada menjao vodu, nikad nije bilo problema, uvek zivnu nakon promene. Vodu sam uvek sipao direktno sa cesme, na pribliznoj temperaturi kao u akvarijumu, uz dodatak FFM-a. 

Uzrok:  Imamo dva vodovoda u kuci, jedan preko cisterni a drugi gradski vodovod. Taj preko cisterni se koristi leti kad cesto nestaje vode u mom kraju, jer ljudi zalivaju baste. Tada se nocu kad dodje voda cisterne napune i onda mi imamo preko dana vodu na koriscenje. U zimskom periodu se samo povremeno pali da voda ne bi mnogo stajala i da ne bi zaledilo. Ovaj put je neko od ukucana pustio taj vodovod bez da obavesti ostale a ja sam to saznao tek nekoliko sati nakon uginuca riba. Tako da je u akvarijuma zavrsila voda koja je stajala nekoliko nedelja u tim cisternama koje verovatno nisu bas najcistije. Sveze iscikliran akvarijum nije bio dovoljno jak da se izbori sa tim, plus sam i ja prilikom zamene vode sifonirao i izmuljao podlogu. Ni trostruka doza FFM-a nije pomogla.

Izvadio sam kompletnu vodu, sipao novu iz vodovoda, izmuljao sav pesak  i onda opet zamenio kompletnu vodu. Sipao FFM i easy start opet, i sad sve ispocetka. Ali ovaj put cikliram vodu bar mesec dana pre dolaska ciklida, i prvo kupujem testove i hemiju pa tek onda bilo kakve ribe.  :sad:

Ako neko ima neki savet ili mozda moze iz price da utvrdi sta je tacno bio problem bio bih vrlo zahvalan kada bi to napisao ovde.
« Last Edit: 26 December, 2016, 17:50:53 by peconis »

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #5 on: 26 December, 2016, 20:27:04 »
Sve si radio kako treba i najverovatnije je uzrok uginuća loša voda iz cisterni.

Nema potrebe da toliko dugo cikliraš, sad nakon dan-dva ubaci Ancistrus-e kao ''test'' ribe i obnovi ciklidnu ekipu.

Offline nenadinjo1983

• Član
« Reply #6 on: 28 December, 2016, 22:32:58 »
Baš šteta, a sve si lepo skockao.

Nema očajavanja. Sve lepo ponovo pripremi i budi oprezan kod tih zamena, verovatno se nakupio amonijak u cisterni koji je fatalan po ribe.

Svi smo prošli kroz slične situacije, ali na kraju kad akvarijum sazri sve bude kako treba.

Samo guraj i piši kad zaškripi.

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
26 September, 2018, 15:18:13

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1899
  • Latest: Rades7
Stats
  • Total Posts: 154902
  • Total Topics: 9356