Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: More sa Liona  (Read 4022 times)

Offline Brca

• Značajni član
  • S.S.K.
Re: More sa Liona
« Reply #10 on: 22 October, 2016, 10:52:47 »
     Pozdrav i od mene... :)
Izostaviću neke velike pohvale (a zaista mi se sviđa,SVAKA ČAST), a postavio bih pitanje: koliko te je koštalo ovo sve što se vidi i što imaš u startu?

P.S. : -ovo me zanima kao eventualnog "morskog" početnika.... :)

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #11 on: 22 October, 2016, 12:39:36 »
Pre svega svaka cast!
Ovo vec odlicno izgleda, a obzirom da vidim da si postavio dva akvarijuma jedan pored drugog, jasno mi je da si zaludjenik za akvaristiku kao i mnogi od nas ovde. :)
Pod "zaludjenik" mislim kao kompliment, i samim tim znam da ces totalno poludeti za morem, i da ce ovo biti jedan od lepsih akvarijuma na ovim prostorima.

E sad, ako mogu, nekoliko saveta za koje mislim da bi ti jako pomogli.
Sve ovo mozes da resis sada dok jos nije stiglo vise korala, pa et otaman prilike.

Vodena struja nije dobro resena, jer ti treba vise razmene gasova, sto ce kasnije praviti probleme kada korali budu izrasli.
Moj savet bi bio da jednu stream pumpu stavis skroz pri vrhu tacno tamo pored grejaca, i da bije prema prelivu i to pod recimo 15 stepeni. Stavije da talasa kao blesava po povrsini, i kada vidis da se mnogo cuje, ti jojs SAMO MALO spusti ugao do tacke kada se nece vise cuti. Ako povlaci vazduh, ti je spusti na staklu SAMO MALO tek toliko da ne povlaci vazduh.
Poenta je da nadjes tacku gde maksimalno talasa povrsinu vode, ali da se ne cuje i ne povlaci vazduh sa povrsine.
Drugu pumpu postavi diagonalno na levu stranu akvarijuma, opet na istoj visini ali jako blizu prednjeg stakla. Sa tim sto ce ona gledati direkt u desnu stranu akvarijuma.
Znaci imaces dve stream pumpe koje paralelno rade na SAMOM vrhu tik ispod vodene povrsine, recimo pod uglom od 15 stepeni ili malo vise.

Momentum koji ce ove dve pumpe praviti ce poceti da pomera i vodu sa dana akvarijuma posle nekoliko minuta, medjutim ta donje struje ce biti PERFEKTNE za LPS i neke mekane korale. Sa druge strane gore ces imati sjajnu struju za SPS korale i jako bitnu razmenu gasova. N aovaj nacin ces imati stabilan pH tokom vremena, bez da ga meris.

Zatim, skloni svo kamenje koje je naslonjeno na zadnu stranicu i nekako ga naredjaj pri centralnom grebenu. To ce pomoci da struja od ove dve pumpe uzme dobar "zalet" i za donje segmente akvarijuma.
Kod mene recimo nije tako, ja sam naslonio kamenje na zadnu stranicu, ali zato imam dve pumpe koje vrte vodu sa donje strane kamenja.

Eto toliko od mene za sada i puno srece, ovo sjajno izgleda.

P.S. Imas li dole neki sump? Daj i to da vidimo. :)

Offline ilija

• Početnik
  • *
« Reply #12 on: 22 October, 2016, 19:53:05 »
Hvala svima na podrsci i savetima.
Do sada je u ovaj akvarijum je do sada ulozeno oko 500 Eur.

Sto se tice strujanja vode, kada je poredjan kamen zamucena je voda i podigao se pesak itada se videlo da voda struji bas svuda oko grebena. Naravno probacu i da podesim po predlogu.
Mozda tako izgleda ali nema nijednog kamena naslonjenog na zadnje staklo i svuda u krug je slobodan prostor.
Preliv i sump nemam jer za isti nije bilo prostora. Skimmer je unutrasnji Tunze 9004.

Inace sam odavno zaljubljenik u morsku akvaristiku ali sam se nazalost tek sada upustio u morske vode.
uskoro ocekujem nove stanovnike, pa ce biti i novih slika.

Offline calinger

• Član
More sa Liona
« Reply #13 on: 22 October, 2016, 20:38:41 »
Bravo Ilija, ovo je itekako dobar pocetak.  :) :)

Samo polako i sve ce biti super jer si startovao sa dobrom opremom.
« Last Edit: 22 October, 2016, 20:41:33 by calinger »

Offline calinger

• Član
« Reply #14 on: 22 October, 2016, 22:58:39 »
     Pozdrav i od mene... :)
Izostaviću neke velike pohvale (a zaista mi se sviđa,SVAKA ČAST), a postavio bih pitanje: koliko te je koštalo ovo sve što se vidi i što imaš u startu?

P.S. : -ovo me zanima kao eventualnog "morskog" početnika.... :)

Ilija je napisao da ga je ovo kostalo oko 500eur

Ja znam da ako kupujes sve novo, ovo kosta i vise od 500 eur.

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #15 on: 23 October, 2016, 13:18:48 »

Sto se tice strujanja vode, kada je poredjan kamen zamucena je voda i podigao se pesak itada se videlo da voda struji bas svuda oko grebena. Naravno probacu i da podesim po predlogu.
Mozda tako izgleda ali nema nijednog kamena naslonjenog na zadnje staklo i svuda u krug je slobodan prostor.

Verujem da ima protoka svuda, medjutim jako ti je vazno talasanje povrsine.
Sve to mora da bude mnogo agresivnije, ako ces mene poslusati.
Samo napred, ide ti odlicno.

Offline ilija

• Početnik
  • *
« Reply #16 on: 23 October, 2016, 22:43:01 »

Ilija je napisao da ga je ovo kostalo oko 500eur

Ja znam da ako kupujes sve novo, ovo kosta i vise od 500 eur.

Cifru koju sam rekao je bila otprilike, jer nisam bas tacno racunao ali nije ni daleko od tacne cifre.
U trenutku kada sam odlucio da zapocnem formiranje akvarijuma nisam nigde mogao da nadjem stvari koje sam zeleo pa sam se uz pomoc prijatelja snalazio na raznorazne nacine (neke stvari donete iz inostranstva a za neke dat solidan popust).  :)

A evo i tacno koliko me je sta kostalo:

Akvarijum NOV 50 eur
Skimer Tunze 9004 NOV 95 eur (plus 5 eur postarina)
Odyssea 4x39W NOVA 100 eur
Zivi kamen sam deo kupio POLOVAN od coveka koji je hteo da rasformira akvarijum uz koji sam dobio nesto korala sam platio 65 eur
Zivi kamen NOV  10kg 120 eur
Zivi pesak dzak NOV 10kg 30 eur
Strim aquael NOV 25 eur
Strim Tunze 6045 POLOVAN 25 eur
Grejac Atman 150W NOV 6 eur

Sve je novo sem dela kamena i jedne strim pumpe, sto je ukupno 521 EUR
« Last Edit: 23 October, 2016, 22:44:41 by ilija »

Offline ilija

• Početnik
  • *
« Reply #17 on: 23 October, 2016, 22:59:01 »
Verujem da ima protoka svuda, medjutim jako ti je vazno talasanje povrsine.
Sve to mora da bude mnogo agresivnije, ako ces mene poslusati.
Samo napred, ide ti odlicno.

Hvala Petre na pohvalama i narocito na savetima, svaki savet je dobrodosao.
Oduvek sam bio zaljubljenik u morsku akvaristiku i moram da kazem da je za ovo kratko vreme ta zaljubljenost porasla 10 puta.
Jedino mi je zao sto za neke ribe koje mi se mnogo svidjaju nemam uslova ili nisu za reef akvarijum.
Ali ko zna ...  :grin: :grin: :grin:

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #18 on: 23 October, 2016, 23:50:59 »
Ih pa ja sam SIGURAN, da ces na mesto ta dva akvarijuma da uglavis veliki morski za godinu-dve. :)
U svakom slucaju, ovaj manji ti je savrsen za edukaciju i iskustvo. Mnogo je bolje da krenes tako i polako vremenom uocavas kako t ofunkcionise i odaberes SVOJ sistem po kome ces ga drzati. Svaki morski akvarijum je prica za sebe i pristup za sebe, videces i sam.
Posle mozes u veci i morune i ajkule, ali ces tangove sigurno. :)

Offline calinger

• Član
« Reply #19 on: 24 October, 2016, 09:06:01 »

Sve je novo sem dela kamena i jedne strim pumpe, sto je ukupno 521 EUR

Odlicno si prosao sa cenama, i samo je to bila moja poenta, ako nemas dobre prijatelje da ti pomognu i ako nemas najjefiniju varijantu za opremu, to moze izaci i dosta vise.
Ja sam neke stvari placao vise, ali sta da se radi..  :sad:

Sve u svemu, start ti je odlican i bice to extra kada pocne sve da raste... a onda ces hteti veci...  :)

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
26 April, 2018, 17:15:03

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1891
  • Latest: rakoch
Stats
  • Total Posts: 154750
  • Total Topics: 9328