Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Sa biljnog na ciklidni akvarijum  (Read 3421 times)

Offline milos.sm

• Značajni član
Re: Sa biljnog na ciklidni akvarijum
« Reply #10 on: 19 August, 2016, 12:14:19 »
Vandalos,ja sam isto iz SR Mitrovice i mogu ti pomocis ta ti bude trebalo i ako treba, inače sam sa kpd-a..pa  ako želiš kontktiraj me preko poruka

Offline Vandalos

• Početnik
  • *
« Reply #11 on: 19 August, 2016, 16:12:05 »
Na koje ciklide misliš na amere ili afrikance. Ja znam ko ima dobre afrikance.
Sta znam.Koja je razlika izmedju Americkih i Africkih ?
Cuo sam da u Sabcu ima kvalitetnih ciklida a to mi nekako najblize da idem po njih.

Offline zilda

• Napredni član
« Reply #12 on: 19 August, 2016, 17:51:19 »
Ima i u Staroj Pazovi. Imaš baner sa leve strane pa pogledaj. Po meni su afrikanci manje zahtevniji od amera.

Offline milos.sm

• Značajni član
« Reply #13 on: 19 August, 2016, 17:56:27 »
Kako se uzme Drago,centralno americki ciklidi subne zahtevne ribe isto vazi i za juznu ameriku,osim diksusa...ni diskusi nisu prezahtevni samo je poenta da se izvrse prave prepreme i onda su veoma laki  :) , ja bih ipak pristrasno podelio americke i africke ciklide,africke ribe su uglavnom i speedu i akvarijum je veoma aktivan,americki ciklidi imaju ponasanje za razliku od afrike i moguce je opusteno posmatrati ribu po ribu  :)

Offline Vandalos

• Početnik
  • *
« Reply #14 on: 19 August, 2016, 20:08:54 »
Znaci Afrikanci su u stvari Malawi ? Hoces da kazes da su dosta zivahne ribe za razliku od Americkih.
Da li ima razlike u izgledu i velicini izmedju njih ?

Offline ivan_Sd

• Početnik
  • *
« Reply #15 on: 21 August, 2016, 12:29:07 »
Malavi su ti raznobojnije i koloritnije od americkih.Na prvi pogled su interesentniji i lepsi,zavisi sta volis.Tanganjika spada takodje u afrikance,s tim sto njih odlikuje drugaciji oblik tela i nisu bas tako koloritni kao malavi,mada ima i tu kolorita al opet kazem ne kao malavi.Sto se tice americkih,podela je uglavnom na juznu i srednju ameriku.ja licno vise preferiram juznu ameriku i ameriku uopste u odnosu na afriikance.Generalno imaju neki lep karakter neko ponasanje i sta znam,licni stav da su mi interesantniji.Srednja amerika ,tu su ribe koje su prilicno agresivne i velike i treba bas veci akvarijum.Malavi mozda manje volim jer se biju ko nenormalni i jedu ko svinje  :D :D :D Ima naravno miroljubivih vrsta mada ne puno.Delfini recimo tj cyrtocara moorii je super riba za drzanje,miroljubiva i prelepa istovremeno.
Treba malo veci akvarijum da bi drzao raznih kombinacija riba da se ne poubijaju medjusobno.Videces vec sam.
Ima razlika u velicini kod malavi ciklida.Podgrupa malavi ciklida ,su ribe koje spadaju u Mbuna grupu,one su te malo agresivnije jatne ribe i srednje su velicine generalno,koloritne su jako.
Postoja grupa koja nisu mbune i tako se i nazivaju non mbune,one spadaju u grupu plivaca i one su generalno vece od mbuna,zavisi sve i od kvalitetne ishrane,koliko se hrani cesto i sa cime.Delfini mogu da idu i do 15-20cm
Moja preporuka uopste da se ribe osecaju komotno je akvarijum od minimum 250 litara ako zelis bar 10-15 riba.Moze i u manje al onda ce biti zeznuto,guzva,smrtni slucajevi...
ako imas jos neko pitanje slobodno pitaj.
« Last Edit: 21 August, 2016, 12:31:17 by ivan_Sd »

Offline Vandalos

• Početnik
  • *
« Reply #16 on: 21 August, 2016, 14:26:10 »
Iskreno,netreba mi prepun akvarijum riba sto samim tim ogranicava njihovu slobodu kretanja.Moj je 300l u metar ipo duzine i mislim da je sasvim dovoljan da ugostim tridesetak Mbuna,ali pazljivo odabranih.
Posto imam cerkicu koja je odusevljena Barbusima,Trihogasterima itd a ima 3 godine,sasvim sam siguran da bi uzivala u pogledu na lepe koloritne ciklide.
Ako su Mbuna po tom pitanju najlepsi,njih cu i uzeti,a koliko ce koji biti slobodni u akvarijumu sve zavisi od hardscapea kako ga formiram.

Da li je onda pravi izbor da uzmem Malawi Mbuna jedno 3-4 vrste,za ovu litrazu ?

Rasvetu sam totalno promenuo.
Sa 4x 36 daylight 120cm sam prebacio na 2x daylight 18w 60cm 2x aqua red i 2x aqua blue 60 cm...Fotoperiod cu usaglasiti s obzirom da biljaka vise nemam kao pre,osim Anubia i Microsoruma.

Offline ivan_Sd

• Početnik
  • *
« Reply #17 on: 21 August, 2016, 14:59:03 »
Odlicno, 300 litara je pristojna litraza i odlicna je za mbune  za 30-ak riba.Nadam se da ce biti dobro,a kad ga formiras mozes da pratis stanje i situaciju pa korigujes sta ne valja.Tako da to je resen problem.Samo mi kazi tacne dimenzije akvarijuma,sirina je bitnija od visine,zbog povrsine dna,da bi ribe imale prostora,al cenim da je sasvim ok posto je dobra litraza.
Ako ces 3-4 vrste sto je pametno,bar po 7-8 komada od svake vrste da ne bi imao smrtnih slucajeva(mada je pozeljno i vise al nadam se da moze i ovako),jer ako imas 2 ribe iste vrste,jaca ce da ubije slabiju a kad ih je vise onda se agresija rasporedi na sve pa ne bude mrtvih.Samo da izaberes i pronadjes kvalitetne ribe i to je to.

Osvetljenje za same ciklide i nije toliko bitno,2 neonke su i vise nego sto je potrebno ali posto ces imati i neku biljcicu ,mislim da ti je to sasvim dovoljno.
Imaj u vidu da su ciklidi poznati po prekopavanju dna i pomeranju peska,i da ces morati dobro da utvrdis koren biljke da ga oni ne bi iscupali.najbolje je da okruzis biljku sa vise komada kamena,malo veceg,jer ribe same prave okruzenje kako i njima odgovara.Da znas da ciklidi jedu biljke i da samo najotprornije biljke dolaze u obzir,anubie mozes komotno,a nisam neki strucnjak za biljke i totalno zaboravih sta je mikrosorum :D :D :D

Sto se hardscape-a tice,mbune zive u okruzenju gde ima dosta stena i kamenja,i u prirodi se hrane algama koje struze i jedu sa tih stena,zato i jesu agresivne jer brane svoju teritoriju na mestu gde jedu i gde se kriju.znaci njihovvo okruzenje je samo kamenje i nista vise.u principu po duzini akvarijuma na sredini se poredja kamenje da ima dosta prolaza i mesta za skrivanje,to po tvom licnom izboru ti sam napravis.Mozes i po celoj duzini akvarijuma a i da podelis na vise grupa,kako zelis.Ja licno volim crnu pozadinu ili teget plavu (tapet nalepis na akvarijumu spolja)jer onda boje riba dodju do izrazaja.to je sve licni afinitet.Bitno je da im obezbedis kamenja i mesta gde moze da pobegne ova slabija kad dodje do tuce .Vodi racuna samo udalji kamenje pogotovo krupno od ivica stakla da kad pomeraju pesak i prekopavaju da ti ne padne na dno ili na bocno staklo pa izazoves katastrofu :)

Offline Vandalos

• Početnik
  • *
« Reply #18 on: 21 August, 2016, 20:16:34 »
Na pocetku teme.postavio sam slike predhodnog izgleda akvarijuma,dok je bio biljni.Druga slika je po novom,kamenje na levoj i desnoj strani ( trenutno imam i vecih komada kamenja koje cu u sredinu da slozim ) i osiguram momacki.
Dimenzije su 140x50x50,pozadina je crna,mada mogu da menjam,samo okrenem tapet,koji je zalepljen na leksan.
Neko mi je rekao da mogu 50 komada ubacim po desetak komada 5 vrsta,boja raznih.
Ribe uzimam tek za dve nedelje a do tada cu pripremiti sve,mozda malo i hard promenim,sve zavisi sta nadjem od materijala.
Slika je stara par dana,sada se voda izbistrila i ima par ribetina unutra.

Offline ivan_Sd

• Početnik
  • *
« Reply #19 on: 22 August, 2016, 10:54:43 »
Izvini,ja pametnjakovic se nisam setio da vratim na prvu stranicu :D :D
Dobro ti je to, samo ja bih ubacio jos kamenja,definitivno jos.Ribe se bolje osecaju u takvom okruzenju,a za kolicinu riba to po tvom ukusu sam odredi.Mozes i kasnije da pohvatas i izbacis visak,mada je malo tesko jer su brze nenormalno.Snacices se sa ciklidima,nije komplikovano,ide to lagano,samo da se malo upoznas sa njihovim osobinama i posle samo tece.
A sto se pozadine tice,to je opet tvoj licni ukus,probas jedno ako se ne svidi stavi drugo itd...sta vise i kako volis.

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
25 April, 2018, 00:45:22

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1891
  • Latest: rakoch
Stats
  • Total Posts: 154749
  • Total Topics: 9328