Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Nano kocka planiranje i start  (Read 3708 times)

Offline NikolaV

• Početnik
  • *
Re: Nano kocka planiranje i start
« Reply #10 on: 31 July, 2016, 20:29:27 »
Ništa konkretno, trenutno stoji t5 8w cisto da sija samo je u aluminijumskom kucištu sto sam pravio pa se dosta svetlanodbija u akvarijum, stara rasveta ovo je bio pomoćni akvarijum. Čekam sledeću platu pa ću praviti uradi sam varijantu sa epistar diodama i nekim led kontrolerom Tc 420 Ako se epistar čipovi pokazu loši menjacu ih polako za cree. Za sad je fish only.

Ima li svrhe da čuvam te čehinjaste crve. Imam dosta onih zvezda Ophiuroidea u kamenu već. Ovi crvi su veliki sad video sam ih da napadaju te zvezde bojim se da ce pojesti korale i druge beskicmenjake kad ih budem ubacivao. Pesak sam uzeo 2kg tj da pokrije dno znam da ih neki drze zbog dubleg peska.

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #11 on: 08 August, 2016, 12:45:28 »
Ti crvi su ti korisni svakako, bolje ih sacuvaj. Kasnije ce jesti ostatke hrane koju ribe ne pojedu. Nece napadati korale.

Offline kovac88

• Član
« Reply #12 on: 09 March, 2017, 15:40:10 »
Ima li sta novo

Offline NikolaV

• Početnik
  • *
« Reply #13 on: 10 March, 2017, 23:58:50 »
Ima.
Rasve ta je stigla sredinom oktobra. Koliko joj je brzo trebalo da stigne još brže joj je trebalo da upadne u vodu  :huh: pa sam morao da se pređem na jeftino uradi sam rešenje 6x450nm, 4x6400k, 1 zelena i 1 crvena, dravjer sam skinuo sa biljnog i motnirao na veći aluminijumski hladnjak. Sve je to lepo zalepljeno dvokomponentnim lepko zašafljeno i uvijeno izolir trakom. Izgleda ko... al u akvarijum ne može upasti.

Svetlo sam držao 12h na dan do decembra kad sam ubacio prve korale malo ksenije, gsp, zelena pečurka, 2 male ljubičaste i neki polipi . U tom periodu sam imao povremenu pojavu diatoma po delovima peska. Drugih algi nisam imao. Površinska skrama je se isto regulisala i nije je bilo. Zamene vode su bile prvo svakih 15 dana posle sam prešao na svaki dan u mesecu koji ima 5 u sebi tj na svakih 10tak dana po 5l uz usisavanje podloge. Parlon vatu sam čistio na svak 2 3 dana nedeljno menjao.

Gsp baš i nije napredovao dok nisam uhvatio zločinca kako ga jede.

Sve je to lepo fukcionisalo dok nisam uspeo da pokidam mišić i pocepam tetivu. Tad su nastali problemi. Naravno RO uređaj nemam pa koristim Demi vodu iz prodavnice što se pokazalo kao veliki problem jer nisam u stanju da siđem i kupim je a niti sam u stanju da namolim da mi kupe tako da zamena vode nije bilo više od mesec dana. Promena parlon vate mi je do skoro bila užasna zajebancija. Da situacija bude gora 2 puta sam zaboravio da uključim pumpe po dolivanju vode pa je akvarijum bio po 12tak sati bez bilo kakvo protoka. Kao posledica imam da su se korali bili povukli na dan, buknuli su diatomi al na školjkama i kamenu pesak je i dalje beo, stomatele su skoro sve otišle na drugi svet i pojavila se površinska skrama koja neće da nestane najverovatnije zbog umranja organizama u samom kamenu.

Konačni zaključak: Sve je to lepo i funkcioniše bez problema kad možeš odvojiš vreme da se igraš sa akvarijumom pod uslovom ako se akvarijum formira polako. Moja trenutna situacija me je naterala da uočim neke opasne nedostatke a to je:
-Prostorija namenjena za filtraciju treba da bude u okviru akvarijuma ili sump
-Ro/Di uređaj je obavezan za more
-Može i bez skimmera i turf algae scrubbera al bolje je odvojiti koji dinar i uzeti skimmer ili skimmer i scrubber.
-ATO je isto nešto bez čega se može al sa njim je 1000 puta lakše i bolje.
-Klovnovi imaju fetiš na pvc cevi.

To je otprilike to. Nastavak će biti, nadam se uskoro kad budem smeo da stanem na nogu, pravim novi za nijansu veći akvarijum gde ću se potruditi da otklonim neke greške iz trenutne postavke.

Offline NikolaV

• Početnik
  • *
« Reply #14 on: 11 March, 2017, 00:03:12 »
Evo malog napretka korala za mesec dana, trenutno stanje akvarijuma a zadnja slika je napast asterina što je jela gsp

Offline nenadinjo1983

• Član
« Reply #15 on: 11 March, 2017, 08:39:13 »
Sve si u pravu.
Postoji varijanta kad sa skromnim ulaganjem možeš da napraviš stabilan sistem, ali je to 1 u 20 slučajeva.

Sve to što si nabrojao i još par stvarčica su neophodne kako bi sve funkcionisalo i kako bi uživao u morkom akvarijumu.

Ja sam na žalost pokušao neku skromniju varijantu i za sad odustao.

Sump, RO DI , ATO, testovi,  dozirka, DOBRA rasveta, skimer,  i na kraju ko voli neka hemija da sve puca u akvarijumu :)

Sad lepo kad budem odvojio 1000-2000 eura, napravim sistem onako kako treba i uživam u moru :)

Može Low Budget varijanta, ali samo u svrhu upoznavanja sa Morskom akvaristikom koja je dosta kompleksnija od slatkovodne.

Ovo je moje subjektivno mišljenje, verovatno ima nekog i sa drugim iskustvom.

Offline NikolaV

• Početnik
  • *
« Reply #16 on: 11 March, 2017, 17:59:56 »
Apsolutno sam siguran da dozirka nije potrebna a možda čak i loša za nove sisteme već je za starije sa dosta korala mada možda grešim višegodišnji riferi to znaju najbolje.
Pare nisu ono sto pravi dobar sistem već posvećenost. Jedino što ko više uloži manje će provoditi vremena u akvarijumu a više posmatrajući ga.  Super je kad neko moze da odvoji 2000e ja ne mogu pa moram dosta stvari sam da pravim.
Npr ne bih bacio pare na markiran ac wavemaker kad znam da za dosta manje para mogu isti sam napraviti sa nekim manje poznatim ac wavemakerom . I jedna i druga lupaju kad se pokrenu a uredjaj koji ih kontrolise moze da se napravi od tajmera i releja il arduina i releja. E sad druga stvar je sto ac wavemaker nikada ne bih uzeo ili pravio jer mi je akvarijum u sobi gde spavam al sam naveo samo primer.  :angel:
Zlatna sredina je uvek najbolje rešenje jer sa njom mora sporije da se napreduje pa se više korisnog iskustva nakupi a uvek može da se dokupiti nesto bolje i skuplje i da se predje na neki viši nivo.

Offline NikolaV

• Početnik
  • *
« Reply #17 on: 11 March, 2017, 18:13:12 »
Može Low Budget varijanta, ali samo u svrhu upoznavanja sa Morskom akvaristikom koja je dosta kompleksnija od slatkovodne.
Ovde se uopšte ne slažem sa tobom smatram da je dobar biljni akvarijum dosta komplikovaniji od morskog i daleko veća obaveza i mučenje pogotovu kako vreme odmiče.

Offline nenadinjo1983

• Član
« Reply #18 on: 12 March, 2017, 01:19:19 »
Apsolutno sam siguran da dozirka nije potrebna a možda čak i loša za nove sisteme već je za starije sa dosta korala mada možda grešim višegodišnji riferi to znaju najbolje.
Pare nisu ono sto pravi dobar sistem već posvećenost. Jedino što ko više uloži manje će provoditi vremena u akvarijumu a više posmatrajući ga.  Super je kad neko moze da odvoji 2000e ja ne mogu pa moram dosta stvari sam da pravim.
Npr ne bih bacio pare na markiran ac wavemaker kad znam da za dosta manje para mogu isti sam napraviti sa nekim manje poznatim ac wavemakerom . I jedna i druga lupaju kad se pokrenu a uredjaj koji ih kontrolise moze da se napravi od tajmera i releja il arduina i releja. E sad druga stvar je sto ac wavemaker nikada ne bih uzeo ili pravio jer mi je akvarijum u sobi gde spavam al sam naveo samo primer.  :angel:
Zlatna sredina je uvek najbolje rešenje jer sa njom mora sporije da se napreduje pa se više korisnog iskustva nakupi a uvek može da se dokupiti nesto bolje i skuplje i da se predje na neki viši nivo.

Ma ja sam ovo napisao uopšteno, naravno da sve može sa manje para, ali uz puno više utrošenog truda i vremena koga na žalost uglavnom manjka. U mom slučaju ga veoma manjka.

Bez obzira što sam rasformirao morski akvarijum i dalje pratim forum i svaki novi post. Moje zapažanje je  da su ovde na forumu najlepši akvarijumi oni u koje je najviše uloženo. I truda i novca i vremena..... Ima i ljudi koji su sa skromnim budžetom napravili čudo i to je za svaku pohvalu.

Uz svu posvećenost u moskoj akvaristici se bez para ne može mrdnuti od te zlatne sredine koju pominješ.Recimo, svidi ti se neka riba koju si video na netu, želiš da je vidiš u svom akvarijumu, odeš u RR i ona košta 350 eur. Sav trud i posvećenost ti tu ne može pomoći.

Koliko para toliko muzike, a verujem da smo svi mi koji se bavimo ovim hobijem maksimalno posvećeni. Ne znam ko ima neki hobi a da mu nije posvećen.

Offline nenadinjo1983

• Član
« Reply #19 on: 12 March, 2017, 01:24:22 »

Ovde se uopšte ne slažem sa tobom smatram da je dobar biljni akvarijum dosta komplikovaniji od morskog i daleko veća obaveza i mučenje pogotovu kako vreme odmiče.
[/quote]
Ja držim ciklide i od biljaka neku Anubiu :) Nije mi biljni pao na pamet pošto ga nikad nisam imao.Verujem da je dobro ubiljen akvarijum baš zahtevan za održavanje. ;)

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
15 December, 2018, 15:48:53

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154930
  • Total Topics: 9363
  • Online Today: 91
  • Online Ever: 450