Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Nano kocka planiranje i start  (Read 3123 times)

Offline NikolaV

• Početnik
  • *
Nano kocka planiranje i start
« on: 17 July, 2016, 20:37:58 »
Pozdrav, planiram da mali pomoćni akvarijum pretvorim u morski.
U pitanju je kocka 35x35x35 sa spoljnim filterom. Ne planiram ništa posebno 1 do 2 ribe, nešto od mekih korala i još po koji beskičmenjak.

O riba mi se sviđaju Chrysiptera naručito Chrysiptera hemicyanea, Nemateleotris, Amphiprion i Pictichromis paccagnellae. Može da se desi da uzmem u Reefroomu instant more paket ako još uvek imaju u ponudi.

Što se tiče korala bilo šta od Briareum sp, Zoanthus, Xenia sp, Sympodium sp eventualno Euphyllia divisa znači nešto jednostavno za odžavanje i gajenje. Drugi LPS i svi SPS me za sada manje više ne interesuju.

Od beskičmenjaka sve što jede koralinu je dobrodošlo ne zelim je u sistemu, 1 do 2 Hermit krabe, možda kojei puž.

Najveća briga mi je dal da stavljam pesak ili da idem bez peska(održavanje nije problem), živi ili suvi kamen i rasveta. Ne znam da li da stavim 4x8w T5, čak ne znam ni da li postoje tako male T5 za morsku ili da kupim/pravim LED rasvetu.

Gledao sam neku Evo 12" 18w od Odysseye za morski da li bi to zadovoljilo potrebe nekih od korala koje sam gore naveo. Imate li preporuku za neku led rasvetu ili testiran uradi sam led sistem.

U planu je da sklopim 40x40x50 za 3-4 meseca pa bi da rasveta bude dovoljnja da pri dnu rastu bar Zoanthus, tad će biti postavljen i neki manji skimmer.

Krajem meseca ću da skoknem do BG i kupim šta mi treba da počnem cikliranje tako da imam nekoliko dana da sve lepo isplaniram. Svaki savet i preporuka su dobrodošli, unapred hvala!

Online Andjelija

• Član
Re: Nano kocka planiranje i start
« Reply #1 on: 18 July, 2016, 10:26:01 »
Najveća briga mi je dal da stavljam pesak ili da idem bez peska(održavanje nije problem), živi ili suvi kamen i rasveta. Ne znam da li da stavim 4x8w T5, čak ne znam ni da li postoje tako male T5 za morsku ili da kupim/pravim LED rasvetu.

Gledao sam neku Evo 12" 18w od Odysseye za morski da li bi to zadovoljilo potrebe nekih od korala koje sam gore naveo. Imate li preporuku za neku led rasvetu ili testiran uradi sam led sistem.

Dobrodosao!
ja bih ti svakako preporucio zivi kamen, posto ti ne treba vise od 4-5kg kamena, neces mnogo ustedeti ako startujes sa suvim, a sam start ce ti biti neuporedivo lepsi i laksi... Takodje, sa peskom bih isao obavezno, bar na osnovu svog iskustva (pogledaj, dosta akvbarijuma i na forumu je eliminisalo neke probleme ubacivanjem peska)..

Za svetlo, na tu litrazu, mozes napraviti odlicnu diy led rasvetu, a mozda cak i hibrid (odiseja koju spominjes se moze nadograditi led-ovima)... Ima ljudi na forumu koji su vec ozbilj no dobri u tome, i rasvete ispadaju odlicno, i funkcionalno i estetski, tako da iskustva ne manjka...

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #2 on: 20 July, 2016, 12:14:32 »
U potpunosti se slazem sa Andjelijom oko DIY LED rasvete, mislim da je ubedljivo najbolje resenje.

Offline NikolaV

• Početnik
  • *
« Reply #3 on: 20 July, 2016, 21:54:42 »
Hvala na odgovorima. Ja nisam aktivan na ovom forumu pošto imam biljne akvarijume al sam pratio morske teme. Želeo sam i od vas da pokupim po koju mudrost pa sam otvorio istu temu kao i na forumu gde sam aktivan. Ako je problem nek admin obiše.  :rolleyes:

Odluka je pala uzeću 5kg živog kamena, peska ću sipati na 4-5cm to mu dodje oko 5-6l čisto da pokrije dno, težinu  koralnog peska ne znam da odredim. Unutar akvarijma ću staviti neku slabiju stream pumpu što su mi preporučili. Svetlo će biti uradi sam verzija kombinacija xp-e royal blue i cool white dioda i jos nekih plavih kineskih, na različite drajvere sa tajmerima ili preko arduina. Uskoro ću se pozabaviti kako će sve biti povezano pa ću okačiti render da vidim šta mislite. Led rasveta stiže negde u septembru. Korale i većinu stanovnika neću stavljati odma, hoću da se planktonski organizmi malo namnože. Valjda ću izdržati  :angel:

Sa spoljnim filterom još ništa kreativno nisam smislio. Staviću parlon vatu i grejač tj samo ću izbaciti sundjere i keramiku.

Offline No.1

• Veoma napredan član
« Reply #4 on: 21 July, 2016, 08:25:17 »
Ako dobro shvatam hoćeš debljinu peska, koralnog, da ti bude 4-5 cm ? Zašto?
Akvaristika, to je moja ljubav !

Offline NikolaV

• Početnik
  • *
« Reply #5 on: 21 July, 2016, 13:59:15 »
Stvarno ne znam koliko se stavlja. Jel to malo?

Offline Ivke

• Veoma napredan član
  • -Bice skoro propas sveta-
« Reply #6 on: 21 July, 2016, 16:15:56 »
zavisi od ekipe do ekipe... , ko sta voli , ko koliko cita i sta u stvari zeli da postigne sa peskom ...
neki idu na tanji sloj zbog detritusa i lakseg odrzavanja peska ili im je krupnija granulacija pa menje stroke da se skuplja....
neki idu na deblji sloj takozvani deep sand bed zbog bakterija koje zive u pesku ali je to uglavnom najstniji zivi pesak pa kasnije ubace organizme ( jezeve,puzeve ,zvezde) koji odrzavaju taj pesak....
evo klipa gde lik lepo objasnjava sta je sta , kako sta radi, vrste peska i sve generalno o pesku pa pogledaj i odluci sta bi kako ;)
https://www.youtube.com/watch?v=nxt1fQv0y1M

Offline NikolaV

• Početnik
  • *
« Reply #7 on: 21 July, 2016, 18:25:34 »
Znam to o dubokom i plitkom pesku. O dubokom pesku dosta je pričao ovaj https://www.youtube.com/channel/UCEhdN1qggWHaz7rngjpmWvQ
Davno se kanim da predjem polako u slane vode tako da sam malo informisam.

4-5cm sam naveo jer toliko imam sitnog peska  u postavci trenutno :laugh:

Offline NikolaV

• Početnik
  • *
« Reply #8 on: 31 July, 2016, 16:34:35 »
Akvarijum startovan u petak uzeta voda, kamen, ribe wavemaker u ReefRoomu.

Svega i svačega ima na i u kamenu al ovi čehinjasti crvi me izluđuju

Offline Bokinjo

• Napredni član
  • Beograd
« Reply #9 on: 31 July, 2016, 18:36:33 »
sa srecom, sta si stavio za svetlo?

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
20 April, 2018, 12:38:47

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154742
  • Total Topics: 9327
  • Online Today: 44
  • Online Ever: 450