Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: stigli divlji Diskusi  (Read 2722 times)

Offline Lucha

• Član
Re: stigli divlji Diskusi
« Reply #10 on: 13 July, 2016, 08:49:56 »
Denitratna smola je odlična stvar, smara što mora da se često regeneriše (jer se zasiti brzinom srazmernom količini riba u akvarijumu), ali ona nikako ne zamenjuje biološki filter. Ona je onaj zadnji nivo filtracije koji konstantno uklanja nitrate.

Offline zilda

• Napredni član
« Reply #11 on: 13 July, 2016, 12:27:55 »
Hvala na pozivu jednom ću da dodem na kafu.

Offline milos.sm

• Značajni član
« Reply #12 on: 13 July, 2016, 13:51:10 »
Kod diskusa se najvise vodi racuna o paremetrima vode  :),stoga su prehodno uradjeni svi testovi,neki poznati evropski uzgajivaci i uvoznici diskusa su vec sve isprobali i rezultat je fascinantan.Citao sam gledao sam,merio sam a i bio sam licno da se uverim  :),u HR su gotovo svi diskusari zamenili smolom svoje postojece filter medie.Evo bas sad drufar vadi summ i ubacuje fx6 fluval kanister,cilj je 2l keramike i smola.
Ocekujemo rezultate do kraja nedelje  :).
Ako je neko pratio odgajivace diskusa u njihovim prenatrpanim akvarijuma se sami nalaze sundjer filteri,a unutar filtera je smola.
Ova smola se regenerise na tri meseca sa 10l vode i 1/2 kg soli i traje 76 godina  :)

Offline zilda

• Napredni član
« Reply #13 on: 13 July, 2016, 16:24:21 »
Gde mogu i koju smolu da tražim tj. kupim

Offline milos.sm

• Značajni član
« Reply #14 on: 13 July, 2016, 17:55:22 »
Clear water ali nema kod nas u srb da se kupi,samo u inostanstvu

Offline milos.sm

• Značajni član
« Reply #15 on: 14 July, 2016, 13:25:08 »
Resava nitrate, a sta je sa amonijakom i nitritima? Net je pun slika i snimaka aq, sa po jednim sundjercetom, medjutim, kod ovakve kolicine riba i parametrima vode koje zahtevaju, svakako bih stavio mnogo jacu filtraciju.

Mnogo je veći bauk priče od realnosti čuvanja divljih riba. Prijatelj iz Kumanova najveći diskusar ex yu ja divljim ribama,ima 50-ak divljih diskusa čuva ih u 500ppm i ph 7,5-8. Čak i sve vrste heckela,dakle obična česmovača a u akva mu je preko 10.000€,2l keramike i denitratna smola.Denitratna smola neutralise sve i nitrate i nitrite i amonijak.Mnogo moćna stvar a clear water najbolji proizvod  :)

Offline Noik

• Napredni član
« Reply #16 on: 14 July, 2016, 22:41:25 »
Sve je do toga kakav pristup akvarista ima. Ja bih se svakako pre odlucio za dobar filter (recimo sump), da resi amonijak i nitrite, kontinualnu zamenu vode i biljke da rese nitrate, nego da se uzdam u produkt koji mora da se regenerise posle odredjenog vremena i sa kojim moram da pratim parametre vode da vidim kada je stao sa funkcijom. Ne kazem da nije dobar taj proizvod, samo da mi ovo deluje kao sigurnija varijanta, pogotovo sa ribama kojima skok jedinjenja amonijaka svakako mnogo smeta.

Offline Justinian

• Početnik
  • *
« Reply #17 on: 14 July, 2016, 23:54:05 »
Moj pristup je dok sam gajio diskuse  od 1995 pa do 1999 bio prirodno i samo prirodno .Naravno tada je jedina smola koju sam video bila ona na četinarima u šumi  :sad:. Akvarijum od 120 litara sa 8 diskusa mi je bio sa podlogom  i ogromnom količinom biljaka.Mangro panjevi  i spoljni filter sa cevima i ....to je to. Nikako do  mresta nije dolazilo sve do bombardovanja  1999 god. Pošto sam bio mobilisan  i dolazio sam  na svaka 4 dana kući po 2 dana. Primetim da se jedan par odvojio  i da tera ostale ( bacili ikru na kriptokorinu ).Četri godine im ... da nekažem šta  a oni, kad nisam kući  bacili ikru. Preživeo mi je taj par diskusa ali nikad nisam uspeo da izvučem mladj. I posle rata su  u miru i tišini bacali ikru ali jednostavno nisu imali hranljive sluzi na sebi .Krajem 1999 početkom 2000 god.otišao sam kod jednog starijeg diskusara na Petlovom brdu koji je uspešno mrestio i podizao mladj .Tada sam prvi put video da se diskusi mreste u akvarijumima samo sa korner filterom.Filteri su Imali su nešto umuljano u čarapi u sebi. Kada sam ga pitao šta je to samo je kratko rekao ,,hemija,, i to je bilo to.Da nedužim dalje,sve u svemu posle sam shvatio da nemam para za ,,hemiju,,  prodao matični par i prešao na afrikance. Kakav god pristup da se ima u akvaristici bez  ,,hemije,, se ne mogu stvoriti stvoriti  uslovi za uspešan mrest diskusa.

Offline s37

• Član u razvoju
  • **
« Reply #18 on: 15 July, 2016, 00:16:19 »
kod nas ima denitratna smola da se naruci iz subotice iz firme tehnosam http://www.tehnosam.rs/ . salju je gde god, meni su poslali u bg litar i po, mada su neki kupovali i po pola litra. pre nekih godinu i po , mozda malo vise, kostala je 6 evra litar cini mi se, tako nesto i postarina. a kakva je ta clear water to vec ne znam, al ova je dobra i funkcionise. regenerise se na otprilike 6 meseci, ili vise, u zavisnosti od broja riba i kolicine smole, u rastvoru kuhinjske soli treba da stoji 24 h, posle se ispere, i moze da se vrati u filter. 

Offline zilda

• Napredni član
« Reply #19 on: 15 July, 2016, 07:22:28 »
Kako ko ima kanister filtere.

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
19 January, 2018, 08:18:15

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

• Koi by nedara
    [14 January, 2018, 17:51:05]
  • Arowana by nedara
    [13 January, 2018, 12:46:13]
  • Robot za alge by D.Nebojsa
    [25 November, 2017, 20:57:14]