Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: kontinualna zamena vode kod diskusa  (Read 2250 times)

Offline milos.sm

• Značajni član
kontinualna zamena vode kod diskusa
« on: 29 May, 2016, 21:27:23 »
Drugari,
Napravio sam mresne akvarijume kod diskusa pa me zanima kontinualna zamena vode,imam ukupno dve police na kojima je 12 akvarijuma od po 100l,postojece akvarijume 120x50x50 sam podelio na tri celine. Cilj mi je da se u svakom akvarijumu zameni dnevno od 10 do 20%,sa mogucnoscu izuzimanja pojedinih kad se par izmresti.Jasan mi je odvod vode,ali mi nije jasan dovod,kao i stelovanje istog,kako ga napraviti jer bi trebao biti kap po kap.Dovodna voda posto je pripremljena RO bi isla iz akvarijuma od 400l i dva bureta od po 120l  :) Ako neko ima savet ?
« Last Edit: 29 May, 2016, 21:29:24 by milos.sm »

Offline djordje.ns

• Značajni član
Re: kontinualna zamena vode kod diskusa
« Reply #1 on: 29 May, 2016, 22:51:29 »
Imam predlog. Mozda pumpa na tajmer da ti dolivanje bude u odredjenom periodu?

Послато са Lenovo X2-EU уз помоћ Тапатока

Offline milos.sm

• Značajni član
« Reply #2 on: 30 May, 2016, 13:09:07 »
Tajmer je ok,ali sam mislio da imam kostantan dotok sveže vode,to bi mi više odgovaralo ali izgleda da je to nemoguce svakako nije ni velik posao dolivanje na crevo :)

Offline djordje.ns

• Značajni član
« Reply #3 on: 30 May, 2016, 13:24:12 »
koliko ti RO aparat pravi vode? mozda kad bi ga stavio na vrh cele police da puni mali akvarijum sa prelivom. postavis preliv ro vode u akvarijume a odliv ide u kanalizaciju ili vec gde.

Offline milos.sm

• Značajni član
« Reply #4 on: 30 May, 2016, 15:54:28 »
Ro voda pre upotrebe mora da se mesa sa obicnom kako bi se nastelovali parametri i podigli minerali,cista ro je premekana

Offline Noik

• Napredni član
« Reply #5 on: 30 May, 2016, 17:15:30 »
Imam resenje za tvoj problem  :) Malo je komplikovanija varijanta za izradu i stelovanje, nije bas ni jeftina kada se sve sabere, ali meni fenomenalno radio posao vec nekih godinu dana. Iskreno jedan od boljih poteza u akvaristici za koji sam se odlucio jer je usteda vremena koje bi utrosio za zamenu vode ogromna. Ovo je neka DIY varijanta. Naravno da moze da se odradi bolje sa kvalitetnijim delovima , boljim spojevima i da bude estetski prihvatlljivije.
Dakle, moj sistem za zamenu vode :)
Dva bureta, jedno za RO vodu, drugo za cesmovacu (obe prosle kroz predfiltere). Na poklopcima je probusena rupa u koju je umetnuta plasticna posuda. Bure je na vrhu probuseno i tu postavljena T racva na koju je nastavljeno crevo preko koga se puni. Na drugom kraju creva gde ulazi voda iz RO aparata, se nalazi T racva koja sluzi za odrzavanje nivoa vode u buretu. (slika je u toku izrade, pa nema krajnje stanje kako izgleda.) Visak vode odlazi u kanalizaciju, pa se time sprecava poplava ukoliko zaboravimo da iskljucimo RO. Nivelisanje ovoga moze da predstavlja problem, kao i precnik cevi (u fi 13, crevo od RO aparata i mehur vazduha mogu da naprave problem). Glavna fora je u posudi na vrhu. Ona sluzi da bi imali konstantan nivo vode na odredjenoj visini i da se time obezbedi ravnomeran pritisak i dotok vode, a samim tim i odredjivanje ravnomerne kolicine. Posuda je probusena na 3 mesta:
1. Sa bocne strane, odakle voda iz posude ide u sumpove.
2. Na dnu odakle se posuda puni uz pomoc pumpe koja se nalazi u buretu
3. I opet na dnu gde se nalazi rupa sa spojnicom veceg precnika, u ovom slucaju 32 mm, da bi visak vode mogao da se vrati u bure. Dakle kada se ukljuci pumpa, posuda se puni, jedan deo vode odlazi u sumpove, a visak se vraca nazad u bure. Kada pumpa stane sa radom, voda se vraca u bure, a neka minimalna kolicina koja je ostala u crevu ide do sumpova. Na delovima creva koji ulaze u sump se nalaze ventili. Ovaj manji, od Atmanove vazdusne pumpe sluzi da regulise protok vode, a veci na crevu da skroz iskljuci. Ovaj na kraju je tu samo da zatvori sistem :)
Sto se tice protoka vode, to moras sam da meris i da stelujes uz pomoc ventila. Izmeris koliko ml ide na minut, pa proracunas kolicinu koju zelis da zamenis na odredjeno vreme. Malo veci posao, ne ubada se kolicina iz prve, a svi izlazi koji idu iz jedne posude moraju da se steluju odjednom, jer se kolicina menja prilikom zatvaranja bilo kog ventila. Ovde mozes da stelujes i tvrdocu vode koja ti treba u svakom akvarijumu. Pumpe na zajednicki lopov, i na tajmer, pa podesavas kako ti odgovara kada ce da se ukljucuje. Sumpovi su, naravno, povezani na kanalizaciju i nisko su tako da ima dobar pad. Sistem kada radi, cuje se malo, sto moze da se prigusi poklapanjem posude i dodavanjem kanalizacione cevi od 32 mm na spojnicu kroz koju se vraca voda iz posude u bure. Na sistem se moze dodati i predfiltracija vode, zeolit, aktivni ugalj, UV lampa...
Sto se tice tvoje situacije, akvarijumi su sigurno vise, tako da, ako se odlucis za ovu varijantu, posuda ce morati da stoji nesto vise od nivoa najviseg akvarijuma, sto moze da oteza izradu.
Ukoliko se odlucis na izradu ovakvog sistema, ne snosim nikakvu odgovornost za moguce komplikacije  :grin:  Spojevi se moraju dobro zategnuti, a predlazem ti creva veceg precnika za punjenje bureta i posudu od deblje plastike.

Offline milos.sm

• Značajni član
« Reply #6 on: 30 May, 2016, 22:12:42 »
Nikola,odlicno si ovo smislio i objasnio.Izazov ce biti postavljanje bureta vislje od akvarijuma jer je visina gornjeg reda 160cm sa vrhom akvarijuma,sto se tice mogucnosti prelivanja tu nema problem,imam ispod veliki kanalizacioni otvor a doci ce i plocice,predpostavljam da su pumpe slabijeg protoka,ove koje iz bureta prebacuju vodu u posudu ?

Offline Noik

• Napredni član
« Reply #7 on: 30 May, 2016, 22:57:17 »
Hvala  :)
Nema potrebe postavljati bure visoko, moze i posuda da menja visinu, da stoji recimo na zasebnom postolju pricvrscenom uz zid. Samo se duzina creva i odlivne cevke produzava, kao i jacina pumpe. Ove moje su, cini mi se, nekih 500-600 l/h

Offline milos.sm

• Značajni član
« Reply #8 on: 16 July, 2016, 12:22:02 »

Offline Noik

• Napredni član
« Reply #9 on: 16 July, 2016, 23:02:52 »
Kolko god fensi i prakticno izgledalo, opet bih se pre odlucio za moj DIY sistem. Prvenstveno je namenjano za morske akvarijume, tematiku u koju necu da ulazim za ovu stvarcicu. Automatska dopuna vode koja ispari, za slatkovodni, moze da se resi na mnogo laksi i jeftiniji nacin, pogotovo ko ima sump. Ispustanje vode na elektromagnetni ventil bi zahtevalo stalni pali-gasi rezim i za ventil i za ovo, sto bi svakako skratilo vek oba uredjaja. Drugo, da li bi uredjaj mogao da isprati praznjenje preko elektromagnetnog ventila, gde ce svakako brzina izlivanja vode zavisiti od visine vodenog stuba u sumpu? Ispraznis li odjednom malo vecu kolicinu, ostade ti pumpa na suvom. Plovak je praktican za nivo vode u rezervoaru, ali moze mnogo jeftinije da se odradi. A i cena nije bas mala, posebno za nesto sto bi eksperimentisao. Nisi li resio zamenu vode tom novom smolom?

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
23 July, 2018, 19:27:34

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1896
  • Latest: gojo
Stats
  • Total Posts: 154860
  • Total Topics: 9348