Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Callochromis macrops  (Read 3483 times)

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
Callochromis macrops
« on: 03 December, 2005, 12:57:26 »
Da Boulenger kad ga je opisao 1898 godine,nije ga mogao bolje zvati,jer macrops znači "velike oči" i jes taj ciklid ima velike oči,pa je po tom i poznat.
Taj se ciklid nalazi na zapadu jezera Tanganyika,južno od otoka Ubwari,te istočno od Kigome.Pretežito se nadje u dubini metar do 6 metara,poretežito u zoni peska.
Taj 15 cm.dugi ciklid,ženka par cm.krača,nije plašljiv ko Xenotilapie,mada ima problem kod transpota,da si ne ošteti "kože",jer mu je jako osteljiva i mogu nastati velike rane.
U akvarij od 400l /preporuka/ preporučuje se fini pesak,i kamneje bez oštrih rubova,dakle glatko,jer su mu oči vrlo izloženen nekim povredama u sudaru sa oštrom ivicom ili rubom kamenja.Dobri sustanari tom ciklidu su :Ophthalmotilapia ventralis,Cyanthopharynx furcifer,Cyprichromis  leptosoma,a to nekkao nam ukazuje,da je taj ciklid donekle delikatan.I po pitanju svetla voli više zamračeni,ko osvetljeni akvarij.
U prirodi hrani se malim puževima,larvama insekta te mikroorganizmima koje nadje u pesku.U akvariju voli od ishrane račiče,Cyclops,larve,dakle što raznovrsniju i proteinski bogatu ishranu.
Toga ciklida valja imati u mali grupi u odnosu 2 mužjaka i 5 ženki.Taj ciklid jeste ustonoša pa ženka nosi otprilike 18-21 dan od 25-57 malca,koje se posle ispuštanja iz majčinih usta može hraniti artemijom

Eto još nekog variiteta C.macrops Namalansi

Offline Ciklid Gile

• Veoma napredan član
  • Igor Ranković
Re: Callochromis macrops
« Reply #1 on: 03 December, 2005, 14:19:23 »
Ja bih samo jos preporucio macrops-e za svaki Tanganjika AQ, kako mesani, tako i jednovrsni... Zaista sjajni sustanari za skoro sve ribe!

Jos jedna bitna stvar koji bih zeleo da istaknem u vezi sa njima je da su to vrlo vredni "cistaci". Naime, ukoliko imate problem sa algama na pesku, obavezno nabavite macropse, oni po ceo dan sifoniraju pesak, i tako ga ciste od algi. Od kako sam ih nabavio, alge su proslost! :)

Takodje, cinjenica da se ne mogu drzati zajedno sa tropheus-ima je sito toliko netacna koliko i reci da se ne mogu drzati 2 jata tropheusa u jednom AQ... Sta hocu da kazem??? Zelim da kazem, da su macropsi i tropheus-i ravnodusni jedni prema drugima... Muzjak tropheusa ne smatra muzjaka macropsa za konkurenciju, i dozvoljava mu da "navlaci" zenke svoje vrste na svoju teritoriju...

Takodje, dok se mreste troph. svi ostali tropheusi su u jednom cosku AQ, a macropsi stoje i po samo 5 cm od zenke i muzjaka troph., a ovi ih cak i u tom trenutku ne smatraju za konkurenciju... Mislim sta reci...

Znam da ce se to promeniti kad macropse-i malo narastu, ali oni nikad nece biti "gabarita" kao tropheus-i, tako da nece biti direktna konkurencija...

Moram da opalim par fotki, cisto da vidite kako izgleda muzjak kada je "raspolozen"... :)

Inace moji su Callochromis macrops "Utinta" Red eye
[img align=left]http://www.fishhead.com/graphics/cal_macrops.jpg[/img]
Srecan je dan kad sam nasmejan ko kreten.

Offline Kacarski

• Član u razvoju
  • **
« Reply #2 on: 05 December, 2005, 14:37:33 »
Jel moze da se cuva sa Frontosama?

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
« Reply #3 on: 05 December, 2005, 15:13:56 »
Moze, naravno!  Samo pozeljno je da Frontoze ne budu vece od 10cm ako se ubacuju Callochromisi od 4-5.

Sa odraslim frontosama nista nije sigurno ali tada su i one najdragocenije.

Callochromisi su izuzetni po njihovom ponasanju a i veoma korisni, kao sto je Gile vec naveo.  Ja sam odustao od nabavke nekoliko komada iz 'lojalnosti' prema Giletu.

Gile, ne daj da ova tema padne u zaborav...

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
« Reply #4 on: 05 December, 2005, 15:14:45 »
Pa sa frontozama najbolje idu neke vrste iz genusa Lepidiolamprologus ilti Neolamprologus.Uopšteno jeste pozanto,da su frontoze najsretnije,kad su u grupi i same u akvariju.

Djordje

• Guest
« Reply #5 on: 05 December, 2005, 15:21:11 »
F1 muzjak.

Offline Ciklid Gile

• Veoma napredan član
  • Igor Ranković
« Reply #6 on: 03 January, 2006, 19:14:47 »
Evo napravio sam neke slike, ali samo jedna je ispala extra... Ostale su onako... Ovaj muzjak (bar ja mislim da je muzjak) je sada na velicini od jedno 8cm, i povremeno pokaze nesto boje... E sad posto postoji mnogo geo. varijanti macropse-a, predlazem vam da ga ne poredite sa drugim fotkama jel jos uvek nismo sigurni koja je ovo geo varijanta tacno?!?!?

Na fotkama se ne vidi njegova najbolja boja, vec samo svakodnevna koloracija, a to malo sto je imao, ubio je blic, tako da... :(
Srecan je dan kad sam nasmejan ko kreten.

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
20 July, 2018, 10:58:23

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1896
  • Latest: gojo
Stats
  • Total Posts: 154860
  • Total Topics: 9348