Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Polno sazrevanje Tropheusa  (Read 3698 times)

Offline iggyy76

• Početnik
  • *
Polno sazrevanje Tropheusa
« on: 20 March, 2016, 04:57:54 »
Tropheuse sam nabavio na velicini od 3cm i vec ih drzim 14 meseci. Imao sam mrestova ali ni jedan uspesan do sada. Probao sam razne varijante od cekanja da ženka sama iznese u grupnom akvarijumu,da iznese u posebnom pa do toga da sam cedio ikru posle nekoliko dana i drzao u tumbleru. Ženke su ili pljuvale ikru ili se ista u tumbleru pokvarila. Čuo sam od nekih odgajivača da treba vreme da sazre mužjak. Kakva su vaša iskustva po ovom pitanju?

Offline Lucha

• Član
Re: Polno sazrevanje Tropheusa
« Reply #1 on: 20 March, 2016, 10:55:32 »
Znacilo bi da znamo koja vrsta trofeusa je u pitanju i koji broj riba je u jatu, jer pored uslova u akvarijumu,  nekim vrstama duze treba da krenu sa uspesnim mrestovima. Ukoliko je kod tebe problem polna zrelost muzjaka, taman ce se zenke malo uvezbati u nosenju ikre dok i on ne proradi.

Offline Christiaan

• Napredni član
« Reply #2 on: 21 March, 2016, 22:58:36 »
kod mene su uspesni mrestovi uglavnom pocinjali kada ribe imaju oko 2 do 2.5 godine...

Offline iggyy76

• Početnik
  • *
« Reply #3 on: 22 March, 2016, 15:06:38 »
U akvarijumu od 550l imam 10 Ikola,10 Golden Kazumbi i 16 Maswi. Mrestovi su stalni kod Ikola i Maswi dok kod Kazumbi redje jer mužjak se nije izborio za svoje mesto.

Offline Lucha

• Član
« Reply #4 on: 23 March, 2016, 14:13:32 »
Svim Tropheus moori-ma treba više vremena da postanu polno zreli u odnosu na Maswe ili neke od T. sp. black, i generalno se teže mreste nego sp. black, zato su i ređi i posledično skuplji. Tako da je to problem sa tvojim sp. Golden Kazumba  i ništa drugo. Pusti ih još pola godine, proradiće, samo što će ih verovatno i tada sustanari ometati.

Offline iggyy76

• Početnik
  • *
« Reply #5 on: 23 March, 2016, 21:31:12 »
Sto se tice Kazumbi rade one ali ih stalno prekidaju. Maswe i Ikole cesto se mreste ali kazem neiznesu do kraja pa zbog toga smatram da je ikra neoplodjena. Zato sam pitao skolimo starosti su mužjaci plodni odnosno sposobni da oplode ikru.

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
« Reply #6 on: 23 March, 2016, 22:34:23 »
Kazumbe spadaju u "red" liniju po Koningsovoj podeli...

"Crveni" se mreste bez problema, pravi Moorii nešto teže kako reče kolega... ;)

Offline gbauer13

• Član
« Reply #7 on: 24 March, 2016, 14:23:26 »
Kazumbe spadaju u "red" liniju po Koningsovoj podeli...

Točno tako :) A collection point je Kachese. Golden Kazumba ime dobili su po potapljaču (Petro Kazumbe), koji ih je odkrio.

T. Golden Kazumba = Tropheus sp. 'Red' Kachese
« Last Edit: 24 March, 2016, 14:26:27 by gbauer13 »

Offline zilda

• Napredni član
« Reply #8 on: 25 March, 2016, 19:44:18 »
Evo kod mene su maswe i bembe na istoj veličini od 5do 8cm a bembe su ranije počele da se mreste a stare su negde oko 1,5g. Ništa nisam dirao osim prošle god. sam imao problem sa češanjem riba koji sam rešio. Ženke nisam dirao iznele su mi po jednog malca koje niko nije dirao.

Offline Lucha

• Član
« Reply #9 on: 30 March, 2016, 10:19:35 »

"Crveni" se mreste bez problema ;)

Kamo srece, ja nikako da isčekam moje  :cry:

A ovaj znak jednakosti između Tropheus sp. Golden Kazumbi i Tropheus sp. 'Red' Kachese mi baš nije jasan, ili sam ja gledao pogrešne ribe ili je prodavac folirao, al meni se Tropheus sp. 'Red' Kachese koje sam pre jedno godinu dana gledao u BG i koje su se možda i ovde u oglasima prodavale, uopšte nisu ličale na Tropheus sp. Golden Kazumba (kojih kod nas ima). Ne verujem da sa hranom od GK može dobiti ono što sam ja video na matičnoj veličini.

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
25 June, 2018, 04:25:28

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154852
  • Total Topics: 9344
  • Online Today: 80
  • Online Ever: 450