Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Juwel Rio 240  (Read 3959 times)

Offline Milang

• Početnik
  • *
Juwel Rio 240
« on: 04 February, 2016, 20:40:05 »
Pozdrav,

planiram da prvi put upadnem u ciklidne vode i to pravac u Tanganyika jezero :)

elem, izvadio sam unutrasnji filter i ostao samo na Sera Bioactive 400+ UV ( 1,100l/h)
Da li je ovaj filter dovoljan? Napunjen je svim potrebnim sunđerima i sa oko 2l sera siporaxom, mislio sam eventualno denitratnu smolu da ubacim ...

Mnogo mi se sviđaju julidochromisi ali vidim da tu sme samo jedna vrsta da se ne bi mešale..
Šta još pored njih smem tj mogu u ovih 240l ?

Crni pesak, kapiram bolje jok. Dakle svetli sitne granulacije, da li da stavim neki striporor ispod vega toga zbog podkopavanja kamenja?

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
Re: Juwel Rio 240
« Reply #1 on: 04 February, 2016, 22:59:29 »
Ćao Milane!

Drago mi je da se interesuješ za Tanganjikance, evo brzinskih odgovora pošto nemam vremena:

- trebalo bi da taj kanister ''radi'' posao a nije na odmet da filtraciju pojačaš ako primetiš da je nedovoljna.

- Julidochromis-i su sjajan rod ciklida, ako želiš možeš držati više vrsta ali postoji mogućnost da se upare različite vrste. U tolikom aq možeš držati većinu Tanganjika vrsta koje rastu do nekih 10cm... a to bi bile vrste iz grupe ''Lamprologini''. U zavisnosti šta želiš i šta si u mogućnosti da nabaviš, zavisi i uređenje aq.

- savetujem pesak što prirodniji tj. običan za malterisanje, mada ni bilo koji tamniji može biti dobar.

- stiropor nije potreban ispod kamenja.

Očekujemo konkretna pitanja...

Offline Milang

• Početnik
  • *
« Reply #2 on: 05 February, 2016, 10:40:10 »
Ok, tako sam i ja mislio ali mi je trebala potvrda nekog iskusnog :)

Ono što se meni sviđa a ne znam može li sve u jedan akvarijum i u kojim količinama je:

Julidochromis dickfeldi ili Julidochromis marlieri 'Magara'

Neolamprologus leleupi - orange
Neolamprologus brichardi 'Fulwe Rocks'

Lamprologus brevis - zambia

Cyprichromis leptosoma

Xenotilapia ochrygenys

Eretmodus / Tanganicodus irsacae

Savet oko izbora i količina više ne go dobrodošao.

I još jedno pitanje, wave maker ... treba li ili ne? Vidim na dosta snimaka da drže i po dva komada u akvarijumu ...

Offline Icecool

• Član
« Reply #3 on: 05 February, 2016, 11:57:58 »
Moj predlog ti je da, od vrsta koje si nabrojao, ubacis Julidochromis dickfeldi, Cyprichromis leptosoma, Xenotilapia ochrogenys i Lamprologus brevis ili bilo koje druge skoljkase. Posto pretpostavljam da ces uzimati mlade ribe najbolje je da uzmes po 5-6 komada i 10+ leptosoma pa da onda redukujes broj kad se upare.

Sto se same postavke tice mislim da bi bilo najbolje da napravis jedan kamenjar za Julidochromise na jednoj strani akvarijuma,  na drugoj stavis 2-3 manja kamena i kraj obe gomile stavis nekoliko skoljki. Ostatak dna ostavis otvoren za Xenotilapie, a gornji deo akvarijuma ce popuniti leptosome. :)

Offline novajlija23

• Značajni član
« Reply #4 on: 05 February, 2016, 14:12:26 »
Predlog za ribe: julidochromis marieri prvo ubaci kad se akvarijum ciklira 5 komada je dovoljno,  onda ide neolamprologus leleupi 7 komada.  E sad gledaš narednih par meseci održavaš njih i ako nemaš gubitke krojis kako misliš da treba.  Ps. Skini sa torenta neku enciklopediju npr od ad koningsa i čitaj uvodni deo. 
Poz

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #5 on: 05 February, 2016, 14:55:16 »
Dimenzije i proporcije aq su veoma dobre, a zbog visine od oko 50cm bih ti preporučio:

- obavezno neke vrste iz roda Cyprichromis za gornje slojeve vode i
- da ako možeš nađeš neko kamenje koje bi stajalo vertikalno ili da kamenje složiš uz zadnje staklo skoro do površine vode.

Vrste koje si naveo mogu da žive zajedno, s'tim da Eretmodus-i/Tanganicodus-i ''nisu za početnike'' i imaju specifičnu biljnu ishranu... + Neolamprologus brichardi mogu biti jako agresivni u doba čuvanaj malaca.

Generalni savet je da ribe koje nabavljaš budu približne veličine i da ih ubaciš od jednom ili u što kraćem periodu.

Offline Milang

• Početnik
  • *
« Reply #6 on: 07 February, 2016, 18:45:56 »
Zna li neko gde mogu da nabavim lepe i velike kućice od puževa?  :grin:
A da nisu ovi obični domaći, njih imam dovoljno  :rolleyes:

Offline s37

• Član u razvoju
  • **
« Reply #7 on: 08 February, 2016, 00:32:43 »
neki su ih kupovali u prodavnicama "bozen kozmetik"-a gde su se prodavale kao dekoracija, bilo je bas velikih kucica po 10-ak cm sigurno, al kako kad im naidje u nabavci. probaj tamo s vremena na vreme, ima tih prodavnica nekoliko po bg-u. obicno im pred leto stize taj "letnji" program dekoracije.

Offline Milang

• Početnik
  • *
« Reply #8 on: 10 February, 2016, 08:56:28 »
Hardscape tj rockscape je nakon tri dana mlaćenja sa kamenjem i par početničkih gluposti ( tipa stavio gomilu kamenja na dunavac pesak koji se pod težinom dok kamenja razbežao kada je sipana voda i svo kamenje se urušilo ) došao na finalnu verziju a to je ovo:

U prednji desni ugao idu školjke koje su trenutno u fazi pranja i čišćenja.
Planiram tu i tamo neku biljčicu, ne znam ni koju ni gde.

I shvatio sam ( genije ) da sam zaboravio pozadinu da stavim tako da će naknadno biti zalepljna plava pozadina na sve ovo.

Filter pokrenut zajedno sa Sera biostart ili kako se već zovu one njihove bakterije koje se sipaju na siporax.
Voda je mutna od aquatana pretpostavljam ...

Filter je Sera 400+ UV, u njemu ima perlon vate, tri različite gustine sunđera i 2l siporaxa.

Za sada je plan što se riba tiče ovakav:

Kamenjar:
Julidohormus .. neki
i dvoumim se a možda stavim i obe vrste a to su Neolamprologus leleupi i Altolamprologus compressiceps ( gold head ili neka lepa boja )

Gornji tok akvarijma:
Paracyprichromis nigripinnis

Pesak:
Xenotilapia ... koju nađem a da je lepih boja

Školjaš (zavisi koji nađem, jedan od ove tri vrste):
Lamprologus stappersii
Lamprologus leloupi 'Tembwe'
Lamprologus multifasciatus
« Last Edit: 10 February, 2016, 08:59:48 by Milang »

Offline Icecool

• Član
« Reply #9 on: 10 February, 2016, 09:14:46 »
Fin izbor riba definitivno. Ja bih se na tvom mestu zadrzao na 4 vrste i ako vec hoces da uzimas Altolamprologuse pokusaj da nadjes Altolamprologus compressiceps "Sumbu shell". Oni su skoljkasi i samim tim bi jednim udarcem ubio dve muve. :D

Leleupiji i nisu bas najbolji izbor da se drze sa skoljkasima. Mnogo vole da guraju nos u skoljke. :D

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
16 October, 2018, 20:57:27

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154906
  • Total Topics: 9356
  • Online Today: 112
  • Online Ever: 450