Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Bilje u Malawi akvarijumu  (Read 42814 times)

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
Bilje u Malawi akvarijumu
« on: 09 March, 2003, 22:41:17 »
Neki kažu,da akvarij bez bilja nije ono pravo.I imaju pravo.Ali sada mi govorimo o malawijskim ciklidima,ima tu bilje,pristoji li bilje,i koje je to bilje pogodno za ciklide.
Prvo ako imate M'bune u akvarijumu,imate jako dosta skala za skrovište i sakrivene prolaze,to jest u redu,ali reè je o bilju.Bilje naime služi u ovakvim akvariju samo za dekoraciju i opèenito bolji izgled.Za Malawi akvarijum bi ja ,i to so potvrdili mnogi moji drugovi akvaristi,preporuèio Valisneriju spiralis.Ta biljka naime uspjeva i u samo jezeru Malawi i je itekako pogodna.Možda èe neko reèi,da je Anubia isto tako dobra,no annubija jest afrièko bilje,koje raste uz obali reke Kongo,pa zbog paprmetra vode,nije preporuèljiva za akvarij sa malawijskim ciklidima.
A moje je mišljenje,da su malawijski ciklidi tako lepe i barvite /obojene/ ribe,koji trebaju,samo da se ih gleda i èudi.
Ja naime nemam u akvarijumu ništa bilja,a ipak je sve zeleno od alga ,a to je veè druga tema.
Ciklid pozdrav ! :D  :D

Offline JZH

• Veoma napredan član
(No subject)
« Reply #1 on: 06 February, 2004, 19:11:58 »
Sto se tice biljaka u Malawi akvarijumu :
Mbuna ciklidi(kamenjari) iz iskustva idu sledece biljke:Cryptocoryne usteriana(aponogetifolia),Aponogeton crispus ,Anubia sp. sve vrste,Microsorium pteropus,Bolbitis heudelotii,Vallisneria gigantea,Spathiphyllum wallisii.Jedan mali savet za ljubitelje Mbuna ciklida,svakodnevno barem jedan obrok kvalitetni listici biljnog porekla(sera flora,tetra phyll),to im odlicno odvlaci paznju od biljaka u akvarijumu :D
Ne Mbuna ciklidi(Aulonocara,Utaka,razni predatori itd.): sve sto vam je na dohvat ruke od bilja ali akvarijumskog naravno :lol:
Pozdrav, Joca

Offline zdule

• Značajni član
(No subject)
« Reply #2 on: 07 February, 2004, 00:34:34 »
Meni je ideja za drzanje biljaka u malawi akvarijumu malo cudna. Probao sam da ubacim par biljaka i redovno ih unise. Vole da capnu list i uvere se da im ne odgovara :( posle toga list krene da se susi. Kada cak odustanu od capanja starih listova svaki novi vrlo veselo prozderu. :(

ZDule...

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
(No subject)
« Reply #3 on: 07 February, 2004, 10:06:29 »
Postoji jos jedna taktika za bilje u Malawi akvarijumu, ubacivanje ogromne kolicine bilja od jedanput, da bi deo ciklidi unistili, a drugi deo im postane dosadan, ubacivanje raznih vrsta odjednom da bi odabrali sta hoce da kidaju a sta ne, i na osnovu izbora ciklida, nadalje se dodaju samo vrste koje ne kidaju u konkretnom akvarijumu, i mozda najvazniji trik su plivajuce Nane, jer ove biljke mogu sasvim lepo da napreduju iako nisu "primljene" na podlogu, a kako slobodno plivaju, mnogo je teze otkinuti im deo lista, ujedno neki Malawi ciklidi vole da se kriju medju biljem!
Pozz
Piroman

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
(No subject)
« Reply #4 on: 07 February, 2004, 11:18:57 »
Ima Zdule pravo,jer neka dekoracija za M'bune su kamenje .
M'buna znači "kamena riba" i to su vrste koje u prirodi žive u nekoj simbiozi sa skalama i tako valja uraditi i u akvariju.
Medjutim ,neki ipak zbog dekoracije stavljaju bilje u akvarij i to je njihovo pravo,jer i ukusi su razlićiti.
Sad sam malo zaćuden,kad Joco napiše ,da treba M'bune hraniti biljnom hranom,pa to jim je i ujedno adekvatna hrana ,jer ipak su M'bune algojede odnosno Limnovore ribe.
a kao zanimljivost jedina M'buna koja u prirodi jede alge sa Valisnerije spiralis jeste Cyatochromis obliquiedens,ali da napomenem,jede alge a ne bilje

Offline piroman

• Gubitnik vremena
    • piroman.rs
(No subject)
« Reply #5 on: 07 February, 2004, 11:57:03 »
Quote from: "Aulonocara baenschi"
algojede odnosno Limnovore ribe.

Znaci ribe koje jedu alge nisu Herbivori, vec Limnovori?

Nisam znao za ovaj izraz, i mislio sam da se sve ribe koje jedu hranu biljnog porekla nazivaju herbivori, onda je ovo precizniji izraz za ribe koje jedu alge ali ne i biljke?

Da li sam u pravu?
Pozz
Piroman

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
(No subject)
« Reply #6 on: 07 February, 2004, 11:59:46 »
Herbivori=biljojedi
Limnovori=algojedi
Carnivori=mesožderi
Piscivori=ribojedi
Omnivori=svejedi
Moluscvori=pužojedi

Offline piroman

• Gubitnik vremena
    • piroman.rs
(No subject)
« Reply #7 on: 07 February, 2004, 12:09:55 »
Sjajno Bojko,

ova tabela objasnjava stvari!

Nisam znao da su puzojedi: Moluscvori

Nego bojko ajde lepo napisi neki tekst pa da ga okacimo kao artikal...
Pozz
Piroman

Offline JZH

• Veoma napredan član
(No subject)
« Reply #8 on: 07 February, 2004, 12:28:47 »
Piromane totalno si u pravu za ubacivanje gomile biljaka od jedanput,u vecini slucajeva odlicno funkcionise.Naravno pricamo o adekvatnim vrstama biljaka(vidi gore) :lol:
Svi znamo da sto je vise biljaka u akv. tim bolje za ribe ,a i za vlasnika istih :wink:
Pozdrav, Joca

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
(No subject)
« Reply #9 on: 07 February, 2004, 19:40:57 »
Ajde,da probam ,da objasnim sa druge strane.
Akvarista koji se opredeli za Malawi ciklide,on se za njih zato opredelio,jer su to jedne jako ljepe ribe i takav akvarij u prvi plan "izbaci" ribe,a to je i svrha jednog Malawi akvarija,dakle da ribe blistaju u akvarijumu,te sa svojom ljepotom mame poglede .
Ako oče akvarista bilje,onda bolje,da se preorentiše ili na Južnoameričke ciklide ili na patuljaste afričke ciklide ili pak na zapadno afričke ciklide,gdje ima bilja.
Ali u Malawi akvarij jeste dekoracija kamen :)

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
22 January, 2018, 05:08:54

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

• Koi by nedara
    [Yesterday at 15:23:53]
  • Arowana by nedara
    [13 January, 2018, 12:46:13]
  • Robot za alge by D.Nebojsa
    [25 November, 2017, 20:57:14]