Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Yellow Tang dobio boginje, potreban savet  (Read 2101 times)

Offline D.Nebojsa

• Član u razvoju
  • **
Yellow Tang dobio boginje, potreban savet
« on: 17 December, 2015, 20:54:03 »
Danas sam primetio, prvo jednu belu tačkicu na Dottyback, a onda kad sam se zagledao i još malih, činimi se ispupčenih kao bubuljice, belih tačkica na žutom Tang-u.
Žuti Tang je kod mene skoro godinu dana, a Dottyback i plavog Tanga sam dodao pre 2 nedelje. Plavi i dva klovna nemaju nikakvih promena. Svi se normalno ponašaju.
Ne znam da li treba da se brinem, da li mogu nešto da preduzmem? :sad:

Offline reeff

• Član u razvoju
  • **
Re: Yellow Tang dobio boginje, potreban savet
« Reply #1 on: 18 December, 2015, 09:42:38 »
Ne da li možeš nešto da preduzmeš, nego moraš. U pitanju je parazit. Popularno nazvan ICH, googlaj , videćeš.

Ima više načina da rešiš problem. Idealno je da imaš drugi aq, gde bi napravio novu vodu i ubacio sve ribe, displej ostavi bez riba 2 meseca i paraziti bez domaćina ili ti riba crkavaju. U medjuvremenu ribe u novoj vodi tretiraš. E sad tu ima mnogo varijanti. Bakar je glavni, pa onda imaš i alternativne metode, beli luk u hrani, djumbir u hrani, ja sam kod slatkovodnih koje su bolovale od sličnih tipova parazita tretirao hranu djumbirom u prahu i davao je fenomenalne rezultate.

Lekove na bazi bakra imaš u manje više svim radnjama. Nikako ne tretiraj displej bakrom jer ćeš pobiti i korale i koze i na kraju sve što nije riba.

Ako nemaš drugi aq biće mnogo komplikovanije, probaj da u hranu staviš djumbir i pusti da odstoji u malo vode da bi hrana upila djumbir. Hrani ribe tako jedno nedelju dana, a usput posmatraj, ako se smanjuje broj tačkica dobro je, ako ne...videćemo dalje.

Offline Marko

• Značajni član
« Reply #2 on: 18 December, 2015, 12:53:54 »
To sa Djumbirom nije losa prica, nikad mi nije palo na pamet.. :) :)

Offline D.Nebojsa

• Član u razvoju
  • **
« Reply #3 on: 18 December, 2015, 16:41:15 »
Na zalost nemam drugi akvarijum, ali ako bi ga nabavio kako bi se on održavao. Sigurno ne bi mogao u novoformirani aq da stavim 5 ribe odjednom. A zivi kamen, ili sta mi već bude služilo kao biološki filter verovatno bi mogao da bacim nakon tretiranja bakrom?
Ja ih pretežno hranim granulama Omega One(imaju beli luk u sebi). Tange jedu dosta aligi po akvarijumu, a ostalima dajem i parčiće smrznutih morskih plodova. Probao sam sa Žutoj tangi da dam NORI ali nije bila zainteresovana. Ajd probaću ponovo da natopim Nori u djumbir pa da vidim kako će da bude.

Offline acabgd

• Veoma napredan član
« Reply #4 on: 18 December, 2015, 22:48:42 »
Djumbir samo prikriva Ich, a tesko da ga leci ako je iole ozbiljnija zaraza. Jedini siguran nacin je da oformis na brzinu drugi akvarijum. Zrtvuj poneki kamen ili uzmi sundjer (filter) pa ga stavi kod sebe u akvarijum da se koliko-toliko nakupe bakterije. Imaces bar nesto od baketerija, a za ostalo samo vece izmene vode mogu da ti pomognu u tom karantinskom akvarijumu. Reeff ti rece 2 meseca da ti glavni akvarijum bude bez riba, mada je propis 12 nedelja, odnosno 3 meseca. Gde si uzeo te ribe?

Offline D.Nebojsa

• Član u razvoju
  • **
« Reply #5 on: 18 December, 2015, 23:56:50 »
Sve je od Igora iz RR.
Danas mi se čini da na Žutom tangu bele tačke nisu ispupčene, i teško se vidi samo bleda tačka, kod Dottyback se ta jedna tačkica isto slabije vidi. Ali sad izgleda da plavi tang dobija nešto sitnije tačkice.
A da li može da bude neka druga infekcija ili parazit, nemam ni jednog cleaner shrimp ili tako nešto.
Ja zaista nemam nikakvog iskustva, ako treba da formiram drugi aq, gledaću i to da uradim što pre.

Offline acabgd

• Veoma napredan član
« Reply #6 on: 19 December, 2015, 21:57:16 »
Pazi, Ich moze da nestane sam od sebe, odnosno da ga ribe potisnu, tj. da se trenutno odbrane od parazita ako im je dobar imunitet. Sa druge strane, Ich ti ostaje tu u akvarijumu i cim se nesto desi sto ribama oslabi imunitet, on ce se ponovo pojaviti na njima. Neki tako zive s tim, a neki cine sve da ga iskorene, kako ne bi morali da razmisljaju o tome.

Evo ti zivotni ciklus Ich-a:

Po meni najlaksi (i najuspesniji) nacin za izlecenje Ich-a je Tank Transfer Method. Cimanje je i dosta je stresa za ribe, ali je u 99.xxx% uspesan.

http://atj.net.au/marineaquaria/3daytransfer.html

Mogu da se koriste obicne kante, voda ne mora da se menja u principu osim ako ne trpas masu hrane, ribe mogu da se hrane posebno pred samu selidbu u novu kantu. Takodje, sigurnije je da se rade 4 transfera (u gornjem tekstu pise 3). Obrati paznju i da treba da se sterilise (osusi, ubaci u sirce, hidrogen ili sta vec) cela oprema koju koristis pre prebacivanja u novi akvarijum. Ljudi uglavnom kupe dva puta po opremu (HOB filter, mrezicu, grejac, pumpu). Takodje, mnogo je bolje koristiti kanticu, providni bokal ili slicno, nego mrezicu za hvatanje i prebacivanje riba iz kante u kantu.

Ako ti je komplikovano ovo gore da citas, evo sazeto:

Day 1 - fish in QT.
Day 4 - in AM, but before tank lights come on (8-9 AM EST), transfer fish to new tank, matching temp and salinity. Transfer as little water as possible.
Day 7 - repeat.
Day 10 - repeat.
Day 13 - repeat and done.

Ako treba jos pomoci javi se, ali da sam na tvom mestu reagovao bih sto pre.

Offline reeff

• Član u razvoju
  • **
« Reply #7 on: 21 December, 2015, 16:23:46 »
@acabgd - Bravo za ovu prethodnu poruku, samo bih dodao da je još jedan metoda REDUKOVANJA ovog parazita i UV filter. E sad, UV filteri i njihova efikasnost su priča za sebe.

Namerno sam velikim slovima napisao redukovanje, jer to nije eksterminacija ovog parazita. Opet duga priča, a tiče se životnog ciklusa ovog parazita. Jer UV može da ga ošteti samo u fazi slobodnog plivanja i samo ako prodje kroz UV filter, naravno.

Offline acabgd

• Veoma napredan član
« Reply #8 on: 21 December, 2015, 23:08:06 »
Ima li sta novo?? Kakvo je stanje riba?

Offline D.Nebojsa

• Član u razvoju
  • **
« Reply #9 on: 22 December, 2015, 16:30:44 »
Aco, hvala ti puno.
Ja još uvek neznam šta da mislim. Moram da kupim drugi aq za karantin, jer nemam ništa na raspolaganju, a to ce verovatno da priceka posle nove godine.
Ribe su dobro, žutom i Dottyback je nestalo sve za 24h, malo se naziralo mesto gde su bile tačkice narednog dana i već trećeg potpuno ništa. Kod plavog su bile mnogo manje ali crne tačke, koje su takodje nestale, u stavri ostole je par na glavi i sa desne strane koje su tu otpočetka od kad sam ga kupio, pa nisam siguran da li je reč o šari ili nečem drugom jer tačkice koje su bile na drugim mestima su skoro iste.
U hranu dodajem i djumbir i beli luk, poprilično lepo jedu svi. Čak me iznenađuje kako Dottyback jede nori, verovatno zbog djumbira :).
Čitao sam dosta u proteklih par dana o tome, i verovatno ce displej aq biti samo sa koralim na tri meseca, samo da prvo izvršim pripreme.

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
19 January, 2018, 14:29:54

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

• Koi by nedara
    [14 January, 2018, 17:51:05]
  • Arowana by nedara
    [13 January, 2018, 12:46:13]
  • Robot za alge by D.Nebojsa
    [25 November, 2017, 20:57:14]