Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Uplivavanje u more  (Read 1674 times)

Offline nenadinjo1983

• Član
Uplivavanje u more
« on: 21 November, 2015, 13:40:52 »
Pozdrav svima,

Kod mene trenutno plivaju Malawi Ciklidi koji su fenomenalni, ali sam čitajući post-ove o morskoj akvaristici odlučio da oformim jednu kocku od 60l (40x40x40).

E, sad. Zaključio sam po nekoliko  tekstova  da mi za neku Low Budget varijantu nisu neophodni Skimmer, Sump filter... a da će sve dobro funkcionisati.

Ono što sam  zamislio, a na osnovu svega što sam ovde pročitao je sledeće:

-Akvarijum kao što sam već napisao 40x40x40
-Hang on filter
-Kući imam neki Wave Maker Resun WM-015 1800l (ako je to previše menjao bih ga za slabiji)
-Imam grejač od 50 i 100w (verovatno bih stavio ovaj od 50)
-Pesak ne bih stavljao ako nije neophodan
-Što se tiče kamenja video sam da postoji neki odnos težina u odnosu na količinu vode i naravno stavio bih što kvalitetniji kamen ako je to neophodno...
-O rasveti sam razmišljao i tu sam možda u najvećoj dilemi s obzirom da ona kod Ciklida nije nešto preterano bitna, a ovde je koliko vidim izuzeeeeetno bitna. Svaki predlog, link..... bi mi značio
-O testovima pojma nemam i tu bi mi trebao savet šta je potrebno
-I naravno potreban mi savet šta sve mogu u ovako zamišljen akvarijum da stavim od organizama. Koji korali i koje ribe mogu u Reef akvarijum.......??

Znam da je o svemu ovome dosta pisano, ali sam mišljenja da je svaki akvarijum priča za sebe i značio bi mi svaki savet za ovaj moj projekat. :)

Unapred hvala.

Pozdrav,
« Last Edit: 21 November, 2015, 13:44:38 by nenadinjo1983 »

Offline Bokinjo

• Napredni član
  • Beograd
Re: Uplivavanje u more
« Reply #1 on: 21 November, 2015, 14:20:59 »
Pozdrav i dobro došao.

Kamen, treba ti oko 10% od litraže sto je oko 6 kg kamena
Cirkularna pumpa: ide od 20-30% zapremine aq tako da bi ti tvoja bila dovoljna
Rasveta: neonke ne možeš pošto su najkraće t5 60cm, tako da ti preostajle LED.
Testovi: Možeš i ne moraš, ali ako hoćeš da znaš šta ti se dešava u aq bilo bi poželjno, osnovni su Fosfati, nitrati i Kh. pored toga bili bi dobro da imaš salinomer da ne preteraš sa solju ili da ne manjka. Stakleni ili plastični nisu više od 10e.
U u početku možes da kreneš sa mekanim koralim oni su dobri zato što je jednostavni za držanje od ostalih a i čiste vodu, kasnije kad Aq sazri i parametri postanu stabilni možeš da ubaciš i neli LPS koral.
Ribe: za tu litra 2-4 male ribe ili kozica, neki klovn, bleny itd.

Najbitnije ti je strpljenje i stabilnost parametara,da nema variranje u temperaturi, salinitetu itd.

Offline nenadinjo1983

• Član
« Reply #2 on: 21 November, 2015, 14:54:07 »
Bokinjo hvala na odgovoru.
Da li mi je HO filter dobar za ovu varijantu što se tiče mehaničke filtracije s obzirom da želim uvek čistu vodu kao što mi je i u Ciklidnom akvarijumu?
Pošto si spomenuo temperaturu grejač će mi rešiti zagrevanje, ali je kod mene u stanu zimi izuzetno toplo pa koji bi predlog bio za hlađenje akvarijuma?
Svakako ću kupiti te testove, mislim i da je zanimljivo podešavati te parametre i praviti organizmima idealne uslove.

Offline Bokinjo

• Napredni član
  • Beograd
« Reply #3 on: 21 November, 2015, 15:17:00 »
HO filter može i ne mora, možeš samo vatu da držiš u njemu koju ćes mejati na par dana.
temperatura mi je prva pala na pamet, zimi ako je toplo isključi grejač. mada ce se i sam isključiti ako mu radi termostat, prati koliko padne temperatura nocu, možeš da mu dolivaš hladnu vodu kad ispari iz aq, ventilatori za Aq itd.

Offline nenadinjo1983

• Član
« Reply #4 on: 21 November, 2015, 15:53:30 »
Ja sam opsednut da mi voda uvek bude kristalno čista i da stakla budu bez najmanje mrljice, tako da će mehanička filtracija sigurno ići :)

Defintivno mi je temperatura veliki problem u stanu i leti i zimi, ali kapiram da kod manje litraže nije problem da se drži pod kontrolom.
U Ciklidnom akvarijumu sam se jedva borio, letos je i na 31 išla, svašta sam pokušavao i jedva hladio.

Što se rasvete tiče da li je možda ovako nešto sa slike prihvatljivo za ove dimenzije?

ovo je specifikacija

Specifications:

Light type: LED Plant Grow Light
Base type: E27
Output power:18W
Beam angle: 60 degree
Light Spectrum:(blue)465nm~467.5nm;(cold white)10000~12500K
Input voltage: AC85-265V
Housing material: Aluminium+Class
Storage condition: -40~85 degree
Working temperature: <65°C
Lifespan: ≥50000 hours

Offline Bokinjo

• Napredni član
  • Beograd
« Reply #5 on: 21 November, 2015, 16:41:52 »
Manji akvariju se još brže zagreja ali i ohladi.

Offline acabgd

• Veoma napredan član
« Reply #6 on: 23 November, 2015, 00:25:43 »
Što se rasvete tiče da li je možda ovako nešto sa slike prihvatljivo za ove dimenzije?
Light type: LED Plant Grow Light

Kao sto ti i pise ovo je vise za biljke. Odnos plavih/belih ledova u morskoj akvaristici je najmanje 2/1, pozeljno 3/1, dakle na 3 plave ide jedna bela, dok je ovde takoreci obrnuto. Ovo svetlo ti svakako ne bi dalo zeljene rezultate.

Pored toga, kao neko ko je dosa eksperimentisao sa raznoraznim ledovima, preporucio bih ti da uzmes neko provereno svetlo koje je neko vec koristio, a ne da "ubadas" neko preko Aliexpressa jer nikad ne znas kakvo ce to svetlo zaista da bude.

Offline acabgd

• Veoma napredan član
« Reply #7 on: 23 November, 2015, 00:31:13 »
Defintivno mi je temperatura veliki problem u stanu i leti i zimi, ali kapiram da kod manje litraže nije problem da se drži pod kontrolom.
Naprotiv, kod manjih akvarijuma je znatno veci problem da se temperatura drzi pod kontrolom, posto je manja kolicina vode.

Kao sto rece Bokinjo, manji akvarijum se brze greje i brze hladi, sto dovodi do velikih fluktuacija u temperaturi, a to nikako nije pozeljno za osetljive morske organizme. Veliki akvarijumi ne mogu brzo da se ohlade ili brzo da se ugreju, sto daje sasvim dovoljno vremena (pa i ceo dan, dva) da se odgovarajuce reaguje.

Kod malih akvarijuma za samo par sati temperatura ode u kanal ili ako je jako toplo u sobi ode preko 31-32C, tako da bih ti preporucio da taj problem na vreme resis. Zimi je lakse, dovoljan je dobar grejac, dok leti mozes da koristis ventilatore za hladjenje povrsine vode. Oni medjutim znatno povecavaju i isparenje vode, tako da onda moras da pazis i na dolivanje slatke vode kako ti se ne bi poremetio salinitet.

Najbolja kontrola visokih temperatura u nasim uslovima je klima u sobi koja po mogucstvu ne duva direktno u akvarijum, a idealan nacin kontrole je čiler. Uzimajuci u obzir da on kosta koliko i obicne klime kod nas, realno je da izbor ipak padne na klimu.

Offline nenadinjo1983

• Član
« Reply #8 on: 23 November, 2015, 21:23:48 »
 Oni medjutim znatno povecavaju i isparenje vode, tako da onda moras da pazis i na dolivanje slatke vode kako ti se ne bi poremetio salinitet.

[/quote]

Aco hvala na komentaru imaću sve ovo u vidu.
Negde sam pročitao da prilikom isparenja isparava samo voda, a da so ostaje i da je potrebno dodati samo običnu vodu. Da li je to tačno ili se ipak poremeti salinitet?
Da li je neko radio testiranje saliniteta nakon što je dodao veću količinu obične vode posle isparenja?

Pozz,

Offline Bokinjo

• Napredni član
  • Beograd
« Reply #9 on: 24 November, 2015, 00:08:25 »
dodaješ samo vodu, pošto sto isparava.
ako ne dodaješ vodu, povećava se asalinitet a ako dodaš više salinitet opada.
Najbolje je da negde na akvarijumu označis nivo vode i posel samo dodajš do te crte.

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
23 July, 2018, 19:26:34

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1896
  • Latest: gojo
Stats
  • Total Posts: 154860
  • Total Topics: 9348