Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Pocetak jos jedne morske price  (Read 3634 times)

Offline reeff

• Član u razvoju
  • **
Re: Pocetak jos jedne morske price
« Reply #20 on: 18 November, 2015, 11:57:30 »
Sto se tice RO / DI filtera.

RO - je zapravo oznaka za reverznu osmozu. Ovaj uredjaj moze da ima razlicit broj komora za filtriranje kroz koje voda prolazi. Obicno su tu mehanicki i to najcesce dva, prvo 5 mikrona, a onda i 1 mikron, bar je kod mene ta velicina cestica koje zadrzavaju. Onda, tu je komora sa aktivnim ugljem, hemijsko odstranjivanje metala i sl. a posle njih je sama RO membrana. Dakle, sva ova tri prethodna koraka su zaparavo vid pripreme vode za RO membranu, jer sto cistija voda dodje do nje to ce ona duze trajati.

DI - je oznaka za DEMINERALIZACIJU i ovaj proces ciscenja vode se odvija prolaskom vode kroz kolone jonoizmenjivackih smola. To su takodje vrlo cesto jake hemikalije ,a rukovanje njima nije ni malo naivno.

Tako da DI i ti i svi mozete da zaboravite. Fokus je na RO uredjaju.

Kao sto sam vec rekao RO moze imati razlicit broj komora, kod mene ih je 6 pored dve mehanicke, jedne sa aktivnim ugljem i same RO membrane, ja sam dodao i tzv. postfilter, koji sadrzi srebro, a koje likvidira bakterije i viruse. i 6ti korak je mineralizacija. Posto ja tu vodu koristim i za pice, onda sam odlucio da dodam i REMINERALIZATOR koji obogacuje vodu mineralima Ca, Mg......

Eto, nadam se da sam bio jasan, ako nesto treba pitaj.

Offline reeff

• Član u razvoju
  • **
« Reply #21 on: 18 November, 2015, 12:01:21 »
Sto se tice busenja rupa za sump, svakao jeste najbolje i najjednostavnije resenje, ali nije jedino. Pogledaj na netu OVERFLOW za sump. Imas gomilu filmcica i objasnjenja kako i sta uraditi.

Ne kazem ni da je bolje ni da je gore, samo kazem da postoje alternative.

Pozdrav.

Offline acabgd

• Veoma napredan član
« Reply #22 on: 18 November, 2015, 12:19:43 »

DI - je oznaka za DEMINERALIZACIJU i ovaj proces ciscenja vode se odvija prolaskom vode kroz kolone jonoizmenjivackih smola. To su takodje vrlo cesto jake hemikalije ,a rukovanje njima nije ni malo naivno.

Nije mi jasno o kakvom rukovanju sa DI pricas, kada oni normalno za osmozu dolaze u vec zatvorenim, upakovanim patronama. Ima ljudi i koji na veliko kupuju DI resin i pune sami patrone, nije to nikakav problem, a ti naprica kao da je cijanid u pitanju.

Jedino gde rukovanje DI resinom moze da bude opasno je ukoliko se on vestacki "obnavlja", jer se za njegovo "ciscenje" uglavnom koriste izuzetno jake kiseline. Ko jednostavno promeni patronu ili u patroni promeni DI resin (izbaci stari i ubaci novi) nema nikakve brige.

Dakle, treba biti precizan i jasan u izjavama jer ce inace ljudi pomisliti da je RO/DI aparat opasan i nece ga uneti u kucu.

[size=78%]
Tako da DI i ti i svi mozete da zaboravite. Fokus je na RO uredjaju. [/size]
DI nikako ne treba zaboraviti, on je posebno koristan bas u morskoj akvaristici. Recimo da imas 10ppm fosfata u tvojoj vodi sa cesme. Membrana izbacuje 90-98% necistoca, tako da bez DI stepena mozes da imas cak 10% necistoca, u gornjem slucaju 1ppm fosfata u vodi koju stavljas u akvarijum. Da li je nekome DI stepen potreban ili ne najvise zavisi od toga kakva mu je voda sa cesme.

Offline reeff

• Član u razvoju
  • **
« Reply #23 on: 18 November, 2015, 12:50:05 »
Jeste Aco u pravu si. Nemam nameru da se raspravljam i da dajem dezinformacije. Sustinski, objasnio sam koja je razlika izmedju RO i DI i sta znaci jedno, a sta drugo.

Patrone su i jedno i drugo , ali u zivotu ti ne treba DI patrona u celom sklopu i to je to.

Offline acabgd

• Veoma napredan član
« Reply #24 on: 18 November, 2015, 13:46:54 »
ali u zivotu ti ne treba DI patrona u celom sklopu i to je to.
Ja tvrdim da treba, odnosno da je korisna. Na osnovu cega mislis da ne treba?

Offline reeff

• Član u razvoju
  • **
« Reply #25 on: 18 November, 2015, 13:56:29 »
Pa ne kazem da je beskorisna. Ali, ako ce tih 5 do 10 TDS-a da odluci o uspehu ili neuspehu mog mora, onda ja nemam pojma.

Molim te jos jednom da me ne shatis pogresno. Ovo je moje misljenje. I ne mora i ne treba da se slazemo po svakom pitanju.

Moji rezultati ce davati odgovore za odredjena pitanja. Da li cu biti u pravu ili ne, to ce vreme pokazati.

Zagovornik sam varijante sto jednostavnije to bolje. I volim da eksperimentisem. Nekad budem u pravu, nekad ne. Mislim da RO i bez smole radi vise nego dovoljan posao. Kod mene u cesmi je TDS 160 ,a posle RO je 12 u proseku. Tako da je to fenomenalan ucinak. Koji, kao sto ti kazes moze da bude i bolji, ja samo mislim da mu ne treba teziti i opterecivati se nulom. Treba uzivati u hobiju.  :)

Offline acabgd

• Veoma napredan član
« Reply #26 on: 18 November, 2015, 14:07:31 »
To se slazem, posebno ako imas 160 TDS sa cesme. Ja imam preko 350 :(

Offline reeff

• Član u razvoju
  • **
« Reply #27 on: 18 November, 2015, 14:34:10 »
Uh, a ja sam mislio da sam sa svojih 160 najgori.

Bitno je da sada posle ove nase price ljudi znaju sta je RO ,a sta DI

Offline acabgd

• Veoma napredan član
« Reply #28 on: 18 November, 2015, 17:19:40 »
Tako je!

Offline D.Nebojsa

• Član u razvoju
  • **
« Reply #29 on: 18 November, 2015, 17:25:17 »
ma kakvi 160tds je ništa...
Ja sam prosle godine vozio bez RO, kad ono preko leta mi buknu alge, nitrati skoce daleko preko 100mg/l; nisam znao šta me snašlo dok nisam provalio da su nitrati u česmovači oko 50mg/l. Tek u septebru, kad su nitrati dostigli 60mg/l(prošle godine je bilo oko 15) oni su objavili da voda nije za piće. Nikome nebi savetovao bez RO, čak i ako ti je česma trenutno dobra, ne mora da znači da će tako i ostati.

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
18 September, 2018, 21:03:11

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154899
  • Total Topics: 9354
  • Online Today: 73
  • Online Ever: 450