Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Zasto se slatkovodni akvaristi plase mora?  (Read 6291 times)

Offline nzivkovic

• Član
Re: Zasto se slatkovodni akvaristi plase mora?
« Reply #20 on: 17 September, 2015, 11:07:14 »
Kako je rasveta kod morskog akvarijuma jedna od skupljih stavki (jedna t5 je od 15e pa na više) ja na mom akvarijumu imam ledove od 3w, hladno bele, plave i po jedan crveni i zeleni. Ja  ih imam 18 komada na 58 l, a ako uzmemo u obzir da 50 komada košta oko 13 $ onda ni rasveta nije neka stavka, ima tu još troškova oko višekanalnih dimera ali sve to ulazi u cenu jedne t5 lampe. Petar je video u kakvom su stanju korali a on je jedan od merodavnijih na forumu. Naravno da sve zavisi ko hoće koje korale da drži, što zahtevniji korali tako i cena samog akvarijuma ide gore. 

Offline Christiaan

• Napredni član
« Reply #21 on: 17 September, 2015, 15:11:07 »
Opet se sve vrti oko para... ja sam doziveo ovu temu drugacije "Zasto se slatkovodni akvaristi plase mora?" npr. plasim se jer sta ako mi svi korali crknu, sta ako nema struje 24 sata, sta ako se ubodem na ribu lav  :grin: ... itd.

A ako vec poredimo cene vise bih poredio akvarijum od 400 L sa 50 Tropheusa i T5 osvetljenjem nego akvarijum sa 50 labidochromisa i T8 osvetljenjem...

Mislim da nije tema kako napaviti najjeftiniji morski akvarijum...
« Last Edit: 17 September, 2015, 15:13:04 by Christiaan »

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #22 on: 17 September, 2015, 16:57:55 »
Kako je rasveta kod morskog akvarijuma jedna od skupljih stavki (jedna t5 je od 15e pa na više) ja na mom akvarijumu imam ledove od 3w, hladno bele, plave i po jedan crveni i zeleni. Ja  ih imam 18 komada na 58 l, a ako uzmemo u obzir da 50 komada košta oko 13 $ onda ni rasveta nije neka stavka, ima tu još troškova oko višekanalnih dimera ali sve to ulazi u cenu jedne t5 lampe. Petar je video u kakvom su stanju korali a on je jedan od merodavnijih na forumu. Naravno da sve zavisi ko hoće koje korale da drži, što zahtevniji korali tako i cena samog akvarijuma ide gore. 

Zivkovic ima sjajnu rasvetu i ja je licno preporucujem kao odlicno resenje. Mislim da je i vise nego adekvatna za morsku akvaristiku.

Opet se sve vrti oko para... ja sam doziveo ovu temu drugacije "Zasto se slatkovodni akvaristi plase mora?" npr. plasim se jer sta ako mi svi korali crknu, sta ako nema struje 24 sata, sta ako se ubodem na ribu lav  :grin: ... itd.

A ako vec poredimo cene vise bih poredio akvarijum od 400 L sa 50 Tropheusa i T5 osvetljenjem nego akvarijum sa 50 labidochromisa i T8 osvetljenjem...

Mislim da nije tema kako napaviti najjeftiniji morski akvarijum...

Ako ti korali crknu, moras nabaviti/kupiti nove, medjutim to se jako retko desava. Ako sacuvas mali pelcer od svega nekoliko polipa tog korala, mozes ga svakako umnoziti i kasnije.
Ako nema struje 24 sata (sto se meni desavala vise puta), potrebno je na svakih pola sata varijacom pomesati vodu u akvarijumu kako bi se stvorila vodena struja koja bi razmenila gasove i donela kiseonik do korala (oni nemaju skrge, pa moramo tako).
Ako se ubodes na ribu lav (vec su se nasi ubadali vise puta), stavis ubodeno mesto pod toplu vodu i mirujes malo, i bice sve OK.
Ubod ribe lav je u principu jako slican ubodu tarantule ili ose, tako da ko je alergican kojim slucajem moze otezano da dise, dobije lupanje srca, itd. Ali opet i to se jako retko desava.

Sta vas jos zanima pitajte. Imamo odgovore na sve. :)

Offline Christiaan

• Napredni član
« Reply #23 on: 17 September, 2015, 21:12:34 »
Petre stvarno imas odgovore na sve.  :) Svaka cast.
Znaci i vrajacu dodati na spisak.  :D

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #24 on: 17 September, 2015, 21:47:34 »
Bez varijace nista! :D
Ozbiljno, nikad nisam imao gubitke sa ovim, korali mogu bez svetla da opstanu i do nedelju dana bez problema, ali bez protoka ne mogu na zalost.
Temperaturu im odrzavas ili sa zaledjenim flasama, ako ventilator i klima ne rade leti, ili recimo zagrejes na vatri slanu vodu pa zamenis deo, da ugrejes akvarijum.
Nisam siguran do kog opsega mogu da izdrze, ali to je prilicno siroko i mislim da mogu svakako da budu u vodi koja je izmedju 20c i 30c, kada su ovako ekstremne okolnosti.

Eto zato su ovi forumi fenomenalna stvar, jer odmah odlomis po malo od svake vrste korala i nosis kolegi hobisti da ti ih pricuva kod sebe. ;)
Lako se nadje neko ko ti je blizu, najverovatnije.

Offline No.1

• Veoma napredan član
« Reply #25 on: 17 September, 2015, 21:53:49 »
Nisam slučajno napisao da tema ne ode u Tupljeje. Ako je Tema postavljena s ciljem zašto se slatkovodni akvaristi plaše morske, moramo poći od činjenice da utvrdimo uzrok. Jedan od uzroka kako Petar navodi je finansijske prirode i naravno drugih okolnosti. Da vidimo koje su to.! Druga stvar, tema će biti aktivna ukoliko ima zainteresovanih članova i-ne članova koji bi se u narednom periodu oprobali s morem i da im mi pružimo svaki vid pomoći u tome.

Voleo bih da popricamo i o strahu od testiranja i o neminovnosti. Da li je potrebno testirati, ili samo menjati vodu?
Adekvatna rasveta, da li je neophodna i kako uspevaju akvarijumi bez adekvatne rasvete?
Voleo bih da popricamo o svim temama koje su "zastrasujuce" i da na njih nadjemo odgovore od akvarista koji trenutno imaju svoje morske akvarijume.
Eto, mozda pomogne da nas u buducnosti bude vise, sa mnogo vise vrsta korala za razmenjivanje i vrednih iskustava na ovim prostorima.

Napred navedeno shvatam , da možemo pričati o  svemu  vezano za morsku akvaristiku, a samim tim i zašto ne bih pričali o … – Kako napraviti dobar morski, sa što manje troškova ! A da bih se neko uopšte upustio u to mora da ima  za mali, srednji  i veliki start, novac, koji nije mali i treba ga odvojiti. Za naše uslove mnogo je i 50 e,100e, a kamoli vise koliko je potrebno za morski akvarijum.
Akvaristika, to je moja ljubav !

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #26 on: 17 September, 2015, 22:24:18 »
Ja mislim da si u potpunosti u pravu.
U ovoj temi treba odgovarati ljudima na pitanja koja imaju da postave u vezi sa morskom akvaristikom, i bilo bi lepo kada bi se morski akvaristi javljali sa svojim iskustvima kao replika.
Slazem se sa tobom da je po meni najveci problem finansijske prirode. Da nije toga, ljudi bi lako isli na varijantu "da probam da vidim sta je to".
Do sada se stvorio utisak da se covek mora posvetiti ovoj grani akvaristike u potpunosti, i da mora da je "izdrzava" na mesecnom nivou.
Meni se isprva nije svidjala cinjenica da kupujem so, sto nisam morao u slatkovodnom akvarijumu. Idalje me privlaci logika "Dobro, sad sam odvojio pare za dobar filter, ribe i rasvetu, i to je to!", medjutim u morskoj je tu i so, koja jeste jeftina za klasicne popularne litraze, ali nekako ljudima stavlja neku obavezu iznad glave.
Vidim ja da cemo morati da testiramo kuhinjsku. :D

Offline Christiaan

• Napredni član
« Reply #27 on: 17 September, 2015, 22:24:46 »
Bez varijace nista! :D
Ozbiljno, nikad nisam imao gubitke sa ovim, korali mogu bez svetla da opstanu i do nedelju dana bez problema, ali bez protoka ne mogu na zalost.
Temperaturu im odrzavas ili sa zaledjenim flasama, ako ventilator i klima ne rade leti, ili recimo zagrejes na vatri slanu vodu pa zamenis deo, da ugrejes akvarijum.
Nisam siguran do kog opsega mogu da izdrze, ali to je prilicno siroko i mislim da mogu svakako da budu u vodi koja je izmedju 20c i 30c, kada su ovako ekstremne okolnosti.

Eto zato su ovi forumi fenomenalna stvar, jer odmah odlomis po malo od svake vrste korala i nosis kolegi hobisti da ti ih pricuva kod sebe. ;)
Lako se nadje neko ko ti je blizu, najverovatnije.

Petre od tebe uvek vrlo korisne informacije. Evo ja sam imao prilike da mi stream pumpa nije radila 18dana ali u akvarijumu nije bilo riba radio je skimer i povratna pumpa u sumpu - svi korali su preziveli i SPS i mekani i LPS... a secam se usao sam prvi put kod Igora bojazljivo sa pitanjem... a sta ako meni to sve crkne? ...
Evo ako nestane struje na Dorcolu rado prihvatam fragove   ;)

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #28 on: 17 September, 2015, 22:35:19 »
Frapantno sa koliko malo protoka oni mogu da prezive. Bas sam pretprosle nedelje u Nemackoj video jedan mali akvarijum bez stream pumpe, i protok vrsi samo povratna pumpa iz sumpa.
Nit se povrsina talasa, nit se korali ljuljaju, a sve izgleda fenomenalno, cak i jako zahtevni SPS korali.
E sad, oni redovno menjaju vodu i dodaju elemente.

Offline Ivke

• Veoma napredan član
  • -Bice skoro propas sveta-
« Reply #29 on: 17 September, 2015, 23:13:17 »
i evo ga Ivke :D ajmoooo breeeee !!!!
Pa evo mojih nekih iskustava , realno mislim da sam jedan od kompetentnijih moreplovaca koji mogu da pisu u ovoj temi jer sam krenuo nikako , zezao svakako sa dosta toga, imao more 2 god bez testova i redovnog testiranja vode i ako je u ak bilo i zahtevnijih korala od mekih ...., kad niko nije ubaciovao pesak u ak ivke roknuo pesak u jos ne iscikliran lepo ak i to sa mrtvim kamenom koji se ozivljava, fragirao sasu ,ubo se na lava, rokao jod ko blesav umalo svalim ak, krkao votku ko blesav ukanalio nesto korala, imao preslab skimer za litrazu , drndao se sa wet-dry sistemom, pravio sam preliv,polomio sump.....mogu da pisem do ujutru brdo gluposti koje sam radio,doziveo i prosao sa morem a opet imam jedan od boljih ak na forumu ( ako smem to da kazem , ali svaki ciga svoga konja hvali xaxaxaxa ) imao sam pehova ,nesto crkne jbga uglavnom sam sam za to bio kriv...ALI JEDNO MOGU DA KAZEM DA TREBA BITI PEDANTAN I DRZATI SE REDOVNIH ZAMENA VODE U AK i nece biti problema
sto se tice cena i straha od mora mislim da treba poci od cinjenice da je ranije ovde bilo mnooogo manje ljudi koji su se bavili morskom akvaristikom pa samim tim je samarao ko koga stigne i kako ga oceni ...dalje , ako si resio da udjes u more moras i da budes pedantan , redovno da menjas vodu , brises alge sa stakla, posvetis mu malo vremena dnevno i pregledas korale i situaciju u ak , drzis se nekih instrukcija koje si dobio od prodavca ili starijih moreplovaca...
dosta ljudi je krenulo sa morem i malim ak od 50L , kamen pumpa, sta se nadje od rasvete i aj guraj korale...neredovne zamene vode , rokanje rasvete na punu satnicu od jednom, postavljenje pumpi kako im se svidja a ne kako im se kaze, ubacivanje korala koji nisu za takav ak, ubacivanjem slabih pumpi ....i onda krenu pehovi ,razocarenja i rasformiravanje svega jer je to prevara a ne hobi...koga ne mrzi neka prelista malo teme i iscita...
ako si resen da udjes u more , moras malo da sednes i iscitas sta i kako jer se uglavnom stalno vrte ista pitanja i greske jer niko nista ne cita nego se izglupira sa necim pa tek onda e imam problem sto je jedna od nacescih gresaka i desavanja ovde.
drugo ako ces da uzmes akvarijum i da ga samo gledas pa kad bas nemas sta da radis ili jednom mesecno bi da mu se posvetis onda uzmes malavce i teraj ( mada i sa njima ima posla...)
Pitanje koliko kosta morski akvarijum to zavisi od vlasnika akvarijuma i sta on hoce da gaji
-ako hoces da imas ak od 50L sa klovnovima i nesto mekih korala kinta i nije neka jer mozes da ides na opciju 3kg mrtvog i 2 kg zivog kamena , naoruzas se strpljenjem i gledas mesec ipo-2 kamen i vodu kako se talasa , streem pumpa za takav ak ne kosta nista vise od obicnog atmana od 1800L koliko je i potrebno za tu litrazu , rasvetu mozes da kupis i sam sklopis za taj ak i neces proci nista skuplje od bilo koje rasvete za slatkovodni ak armature i neonke...
sto se tice korala koji mogu u takav ak kinta je isto smesna frag mekog korala mozes naci za 5-10e ovde ili na oglasima po netu , nesto dobijes na poklon i teraj ...odrzavanje takvog ak je smesno jer menajs 5l vode na 10 dana , a kad se ak dobro isciklira i izbalansira menja se i redje jer korali i bakterije drze sve u balansu tako da u ovoj opciji dodjosmo do kinte od nekih 150e max i mesecnog odrzavanja od 300 din ,cene jedne pakle cigara odpr....a naravno moze i da kosta i 500e ako si resio da kupis fabricki ak sa skimerom , rokas ultra svez zivi kamen , luster sa ledovima , rokas lps,sps korale ,kreces da doziras i pravis malu ikebanu...
-ako hoces ak od 100L sa malo lepsim koralima (mekim i lps) malo vise riba i to je skok od nekih 100e vise odpr i nekih 600-700 din mesecno . Za ovu litrazu skimeri nisu skupi,a opet moze na ovu litrazu i bez njega, ide malo vise kamena mix opet ili sve ziv ,jadranski(kako kome volja) jaca pumpa , rasveta isto moze da se pravi i izadje doooosta jeftinije ili da se kupi luster sa 2 neonke, kao sto rekoh i opet cu ponoviti zavisi sta zelis , moze i taj od 100L da kosta isto 800-900e bez ikakvih problema ali se opet vracamo na pricu svi bi i da stisnu i da p..nu..
vecina akvarista udje u more sa vec nekim znanjem o akvaristici, rasformira svoj slatkovodni ak ,rasproda sve iz njega i ima za start u moru i to ne za ak od 50L da smo jasni , drugo je to sto svi pilje u akvarijume po YouTube koji su uglavnom sam vrh morske akvaristike jer su reklamni akvarijumi ili ak ljudi koji se time bave i zive od toga ....
Slatkovodni ak od 100L isto moze da kosta dosta , da ga opremis kako treba i da lici na nesto ,kanister,rasveta , 3D pozadina, fin kvarcni pesak, 20-ak riba izadje isto lepu kintu
Biljni ak od 100 L izadje sigurno skuplje od mora 100L a da ne pricam o odrzavanju istog tako da sve zavisi kome je sta i koliko skupo , koliko je ko spreman da se pomuci i sam uradi neke stvari ako mu je ovo vec hobi a ne izgovor za bacanje para... tako da sve se svodi na to barem po meni da trebas da znas sta hoces i kolikio si spreman to da izguras i finansiski i dobrom voljom
eto :) nadam se da ce me neko i razumeti jer obicno sam toootalno ne razumljiv svima :D
« Last Edit: 17 September, 2015, 23:15:55 by Ivke »

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
17 October, 2018, 17:02:04

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154906
  • Total Topics: 9356
  • Online Today: 128
  • Online Ever: 450