Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Zasto se slatkovodni akvaristi plase mora?  (Read 6233 times)

Offline No.1

• Veoma napredan član
Re: Zasto se slatkovodni akvaristi plase mora?
« Reply #10 on: 14 September, 2015, 19:05:41 »
Ne bih da ova tema preraste u Tupljenje, već u nešto što na konkretan način može pobliže da objasni osnove morske akvaristike. Taj tkz. Start, i koliko mi možemo da odvojimo finansijskih sredstava i šta nas očekuje, u morskoj akvaristici, koji problemi, koje poteškoće, na šta treba da obratimo pažnju i ostalo. Moramo da podjemo od činjenice da je do skoro za veoma male morske sisteme, akvarijume bilo potrebno odvojiti veoma velika finansijska sredstva koja su se kretala od 500 do 1000 i više eura. Sada je to drugačije i malo da se pozabavimo time.
Lepota morskog akvarijuma u odnosu na ostale slatkovodne akvarijume, za mene, ogleda se u različitosti boja , koloritu, korali se stalno pomeraju, za razliku od biljaka i ostalih organizama, pružaju mi veće zadovoljstvo .
Kada govorimo o morskom akvarijumu susrećemo se i sa raznim problemima, to su alge, kako se boriti sa njima, odumiranje korala i ostalih organizaa i kako utiču na ostale organizme u toj fazi, kako i šta raditi....
Za formiranje morskog akvarijuma potrebno nam je (približno odokativne metode cene koštanja):
Akvarijum željene litraže , pesak oko 2.kg - 12 eura  (za i protiv-primećujem pozitivna rešenja, kada se pesak nalazi u morskom akvarijumu), živi kamen ( 10-15 eura) , suvi kamen oko 5 eura, ribe (klovnovi oko 10 -15 eura), korali od 10 eura pa na više, rasveta ( cena varira, dugi niz godina koristile su se neonke , sada se već pokazalo da je to osvetljenje uveliko zamenio led, led rasveta) , stream pumpe ( vodene pumpe za rotaciju i cirkulaciju pokretanja vode od 20 e pa na više) , skimeri ( u zavisnosti od veličine akvarijuma recimo od 20-30,70,100,200 eura i više ). U akvarijumu se mogu ubaciti još, puževi, razni crvi, zvezde, itd).
« Last Edit: 14 September, 2015, 19:07:30 by No.1 »
Akvaristika, to je moja ljubav !

Offline nzivkovic

• Član
« Reply #11 on: 14 September, 2015, 21:58:43 »
Da se i ja uključim u ovu temu kao vlasnik morskog akvarijuma. U morskoj je samo sam start nešto skuplji ali ne drastično u odnosu na biljni ili ciklidni, da ne bi odmah dobio kritike  o cenama upoređujem iste u radnjama a ne kod hobista.
 Održavanje morskog akvarijuma je jako slično kao kod slatkovodnog kao i dolivanje vode tako da je količina soli koja se dodaje u novu vodu jedina stavka koja košta.
Ima dosta ljudi koji su voljni dati frag korala za neku simboličnu cifru ( tipa čokolada) tako da akvarijum može vrlo lako da se zašareni . O opremi je No.1 objasnio. Tako da jedino stavka živi t.j. suvi kamen mora da se kupi.
Svima puno sreće i hrabrosti da prelome i uplivaju u "more"

Offline ViK

• Napredni član
« Reply #12 on: 15 September, 2015, 14:06:29 »
Ne bih da ova tema preraste u Tupljenje, već u nešto što na konkretan način može pobliže da objasni osnove morske akvaristike. Taj tkz. Start, i koliko mi možemo da odvojimo finansijskih sredstava i šta nas očekuje, u morskoj akvaristici, koji problemi, koje poteškoće, na šta treba da obratimo pažnju i ostalo. Moramo da podjemo od činjenice da je do skoro za veoma male morske sisteme, akvarijume bilo potrebno odvojiti veoma velika finansijska sredstva koja su se kretala od 500 do 1000 i više eura. Sada je to drugačije i malo da se pozabavimo time.
Lepota morskog akvarijuma u odnosu na ostale slatkovodne akvarijume, za mene, ogleda se u različitosti boja , koloritu, korali se stalno pomeraju, za razliku od biljaka i ostalih organizama, pružaju mi veće zadovoljstvo .
Kada govorimo o morskom akvarijumu susrećemo se i sa raznim problemima, to su alge, kako se boriti sa njima, odumiranje korala i ostalih organizaa i kako utiču na ostale organizme u toj fazi, kako i šta raditi....
Za formiranje morskog akvarijuma potrebno nam je (približno odokativne metode cene koštanja):
Akvarijum željene litraže , pesak oko 2.kg - 12 eura  (za i protiv-primećujem pozitivna rešenja, kada se pesak nalazi u morskom akvarijumu), živi kamen ( 10-15 eura) , suvi kamen oko 5 eura, ribe (klovnovi oko 10 -15 eura), korali od 10 eura pa na više, rasveta ( cena varira, dugi niz godina koristile su se neonke , sada se već pokazalo da je to osvetljenje uveliko zamenio led, led rasveta) , stream pumpe ( vodene pumpe za rotaciju i cirkulaciju pokretanja vode od 20 e pa na više) , skimeri ( u zavisnosti od veličine akvarijuma recimo od 20-30,70,100,200 eura i više ). U akvarijumu se mogu ubaciti još, puževi, razni crvi, zvezde, itd).

ajde okvirno koliko kosta jedan osrednji sistem od recimo 100l mora, sa opremom koja zadovoljava potrebe za neke manje zahtevne korale i po nekom ribom, rakom itd...? Ne znam da pravim aq, ne znam da napravim led rasvetu itd... Koliko kosta njegovo ogrzavanje na mesecnom nivou? Ne idem u radnje gde me trgovci deru, nego ovde medju hobistia nadjem sta mi treba. Znam da cena moze da jako varira, al eto savetujes npr nekog drugara koji nema pojma sa akvaristikom uopste kad te pita otprilike posto je to.
Da li je skuplji od jednog 400l ciklidnog aq sa mbunama npr?
Svemir Svemircima!!!!

Offline No.1

• Veoma napredan član
« Reply #13 on: 15 September, 2015, 21:24:08 »
Ne bih na taj način uporedjivao cenu koštanja. Nego bih uporedio morski akvarijum od 100 l, sa bilo kojim akvarijumom iste litraže. Samo jedna stvar kao napomena. Zamišljam temu, kao osnov, da se što više ljudi uključi u morsku akvaristiku ili da se na najjednostavniji, praktični način predstavi morska akvaristika i razjasne stvari vezane za nju ako postoje i ako ima zainteresovanih da se uključe u diskusiju, u ovoj temi.
Moram priznati da sam ovoga puta bio dosta vredan, i gde sam beležio utrošeni svaki dinar vezan za startovanje morskog akvarijuma, odnosno koliko to sve košta. U pitanju je akvarijum oko 100. litara.
Nikada ne bih mogao s takvom lakoćom ,( mada , kada se vodila polemika kako, šta i gde i na koji način treba nešto konstruisati-nije bilo lako), napravio da nisam imao iskrene prijatelje oko sebe. Neću reći , i neću prikazati na koliko još stvari je uticalo pravljenje morskog, ali samo jedna stvar, uštedeo sam dosta, zahvaljujući svojim prijateljima. Cena koštanja ovoga akvarijuma je koštala približno 300 eura ( akvarijum, rasveta , pesak, skimer, deo vode nabavljen – deo pravljen, stream pumpa, ro aparat, gorivo-prevoz, ribe, korali, ... ) Mesečni troškovi su neizbežni za kupovinu soli, prilikom zamene vode. Stojim na rasplaganju mnogima koji žele da se upuste u svet Morske akvaristike i svaki vid pomoći.
« Last Edit: 15 September, 2015, 21:33:41 by No.1 »

Offline No.1

• Veoma napredan član
« Reply #14 on: 15 September, 2015, 21:59:45 »
I da napravimo još jedno poredjenje, koje sam zaboravio da napišem, a to je: Da sam deo stvari, vezano za akvarijum morao da  kupim, cena koštanja ovog akvarijuma iznosila bi mnogo , mnogo više, da se ne bavimo ciframa više.

Offline ViK

• Napredni član
« Reply #15 on: 16 September, 2015, 07:46:43 »
Meni je skroz ok da se bavimo ciframa, posto su pare, bar u mom slucaju jedini razlog zbog kog nemam i morski aq.
OK, konkretan odgovor od tebe je 300 eura, ali da bi nekog drugog to kostalo i dosta vise, kome ne bi pomogli drugari - akvaristi.
Ja cu u nekoj buducnosti od godinu dve morati da se resim svog slatkovodnog aq. Jednostavno, mali stan, nas sve vise i treba mi mesta... Ne verujem da cu moci bas skroz bez aq u stanu, pa tacno mozda i ubacim jedan manji, morski aq u stan.
Svemir Svemircima!!!!

Offline zmare

• Član
« Reply #16 on: 16 September, 2015, 09:52:10 »
Ne bih da ova tema preraste u Tupljenje, već u nešto što na konkretan način može pobliže da objasni osnove morske akvaristike. Taj tkz. Start, i koliko mi možemo da odvojim finansijskih sredstava i šta nas očekuje, u morskoj akvaristici, koji problemi, koje poteškoće, na šta treba da obratimo pažnju i ostalo. Moramo da podjemo od činjenice da je do skoro za veoma male morske sisteme, akvarijume bilo potrebno odvojiti veoma velika finansijska sredstva koja su se kretala od 500 do 1000 i više eura. Sada je to drugačije i malo da se pozabavimo time.
Lepota morskog akvarijuma u odnosu na ostale za mene ogleda se u različitosti boja u njemu, koloritu, korali se stalno pomeraju, za razliku od biljaka i ostalih organizama, pružaju mi veće zadovoljstvo .
Ja ovde ne videh nikakvo tupljenje vec bas razloge usko vezane za temu a ako je tema cene morske akvaristike onda uredu.

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #17 on: 17 September, 2015, 00:46:00 »
Hajde kad vec pricamo o smanjenju troskova, da li je neko probao da osvetli morski akvarijum sa LED reflektorom?
Ima ih na kupujem/prodajem za po 1500 din, i neki cak imaju i kontrolor za spektar.
Zvuci kao sasvim odgovarajuce resenje.

Offline Mandic

• Napredni član
« Reply #18 on: 17 September, 2015, 01:23:33 »
Eto još jedne ideje za test akvarijum. :)

Znam da biljke lepo reaguju na te reflektore...

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #19 on: 17 September, 2015, 01:38:54 »
Eto vidis, bas cu da probam!  :grin:
Sto se samih korala kao organizama tice, stvar stoji ovako:

Korali su zivotinje, koje zive u simbiozi sa ALGOM zooxantelom, koja im se nalazi u tkivu.
Zbog te ALGE nama treba adekvatno osvetljenje.
Medjutim, zooxantella je adaptirana na dublju vodu u kojoj topli spektar ne dopire bas najbolje, i iz tog razloga joj prija najvise hladniji spektar osvetljenja.
Drugi razlog zbog koga koristimo hladniji spektar osvetljenja je taj jer ne zelimo stvaranje algi iz plitkih morskih voda koje bi poruznele citav morski akvarijum. Te alge iz plitkih voda, su naviknute na topli spektar osvetljenja i pod tim osvetljenjem dobro i rastu.

Imajuci ovo u vidu, korali se mogu drzati i pod toplim spektrom (nece biti flourescentni), ali im nece prijati u potpunosti, i pored toga cemo imati jak rast ostalih algi iz plitkih morskih voda.

Hladno bela i plava su boje spektra koje nas zanimaju u morskoj akvaristici, i njima treba teziti.
Ja sam drzao mekane korale cak i pod slatkovodnom belom T8 lampom u kombinaciji sa Gro-Lux lampom, testiranja radi.
Nije im mnogo smetalo, ali nije izgledalo atraktivno.
Takodje, dobio sam i povecani rast algi na kamenju i zidovima akvarijuma.

LED reflektor koji bi mogao da se podesi da emituje hladniji spektar, je sasvim adekvatno resenje. (cak i mislim da su svi beli LED reflektori vec u hladnijem spektru). Samo da nije zuto. :)
Intenzitet se moze podesiti preko kontrolera, ili jednostavno samom visinom reflektora od nivoa akvarijuma.
« Last Edit: 17 September, 2015, 01:41:02 by Petar »

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
19 September, 2018, 05:41:14

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154899
  • Total Topics: 9354
  • Online Today: 87
  • Online Ever: 450