Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Zasto se slatkovodni akvaristi plase mora?  (Read 5124 times)

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
Zasto se slatkovodni akvaristi plase mora?
« on: 13 September, 2015, 11:10:58 »
Sve cesce nalecem na postove slatovodnih akvarista, koji kazu kako dosta dugo prate morske teme i nemaju hrabrosti da se upuste u morsku akvaristiku. Vecina je mahom uplasena da ce se desiti nesto lose sa tim akvarijumom, pa ne zele da se zalecu, a opet imaju zelju, kako tvrde da "jednog dana" imaju morski akvarijum.
Evo otvaram ovu sekciju kako bi smo malo produskutovali na ovu temu.

Ono cega sam svestan je visoka cena popularnih morskih akvarijuma, koja odlazi i u hiljade i hiljade eura, medjutim vecina ljudi na forumu ima skromne i jako lepe i interesantne manje litraze koje kostaju koliko i bolji biljni akvarijum, a neki cak i mnogo manje.
Voleo bih da popricamo i o strahu od testiranja i o neminovnosti. Da li je potrebno testirati, ili samo menjati vodu?
Adekvatna rasveta, da li je neophodna i kako uspevaju akvarijumi bez adekvatne rasvete?
Voleo bih da popricamo o svim temama koje su "zastrasujuce" i da na njih nadjemo odgovore od akvarista koji trenutno imaju svoje morske akvarijume.

Eto, mozda pomogne da nas u buducnosti bude vise, sa mnogo vise vrsta korala za razmenjivanje i vrednih iskustava na ovim prostorima.

Offline Mandic

• Napredni član
Re: Zasto se slatkovodni akvaristi plase mora?
« Reply #1 on: 13 September, 2015, 12:58:34 »
Dobro je što si započeo javnu diskusiju o tome.

Moje mišljenje: to je strah od još veće zavisnosti i još većeg (konstantnog i češćeg) ulaganja u akvarijum. Svi smo mi narkomani i malo nam fali da uzmemo i nešto "jače" od onoga što konzumiramo.

Ili jednostavno nemamo para za to. Nešto ne vidim da imamo "bolje biljne akvarijume" sa kojima si uporedio morski. :)

Razlike: manja litraža-za iste novce, više titranja i čitanja, učenja i razmišljanja i više ulaganja u startu. Od toga ljudi izgleda beže :)

Ja sam se, kao što znaš, naložio pre mesec-dva da uzmem morski, uzeo svetlo, staklo, imao keša... ali sam našao dobar kanister za male pare i napravio biljni, čisto da ispunim sebi jednu želju. :-) možda on i postane morski, šta znam...

Offline No.1

• Veoma napredan član
« Reply #2 on: 13 September, 2015, 15:01:46 »
Lepa tema koja bi mogla da razjasni nedomice oko morskog akvarijuma. Da li se upustiti u tako nešto ili ne. Prvi i osnovni razlog je finansijske prirode i nedovoljna upućenost. Jednostavno kod nas morska akvaristika je još uvek na nekom trećem mestu po prisutnosti kod običnih ljudii.
Čak i za mali akvarijum do 100 litara potrebna su poprilično velika finansijska sredstva koja se kreću do 300 e. , odokativne metode.
Akvarijumi manji od 100 litara , su pogodni za početni start, gde možemo da pronadjemo sebe, da li preći na veću litražu ili se zadržati na postojećoj. U većini slučajeva prelazi se na veće litraže.
Najveće stavke koje iziskuju veća finansijska ulaganja su pesak, kamen, skimer , stream pumpe, rasveta, ribe i korali. U nastavku možemo pričati o startu, ulaganjima i ceni koštanja navedenih stavki.
Akvaristika, to je moja ljubav !

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #3 on: 14 September, 2015, 09:59:55 »
Apsolutno se slazem sa vama da su finansije zaista presudne u ovoj prici.
Medjutim, tokom mojih testiranja sam imao jako puno prilika i potrebe da formiram "karantinske akvarijume".
U pocetku bi to bio akvarijum od 60L, u koji bih inicijalno sipao vodu iz 450L pri zameni u velikom, i tu sam odlagao korale i organizme koji su mi bili nepovoljni po ostale u glavnom akvarijumu. Nisam zeleo da ih ubijem ili bacim, vec samo odlozim.
Vecinom su to korali koji jako brzo rastu i smetaju nekim atraktivnijim koralima, ili crvi koji iritiraju neke lepse korale.
Sada tu drzim i poneku anemonu koja bi przila korale, ili ribu koja bi se tukla sa drugom koju imam.

Tu se nisam trudio da imam adekvatnu vodenu struju, dovoljno morskog kamena, ili adekvatnu rasvetu, a vodu bih menjao jednom godisnje i to 20%. Ispostavilo se da i taj akvarijum funkcionise. Nije nikada bio u punom sjaju naravno, ali nisam imao gubitaka. To me je i navelo da zapocnem sve one price o jeftinim morskim sistemima, i da na neki nacin ispricamo i tu drugu stranu morske akvaristike, koja se uopste ne pominje.
U morskoj akvaristici hobisti zaista imaju tendenciju da teze ka najskupljim, i naj komplikovanijim sistemima koji zahtevaju konstantno odrzavanje, medjutim to nije uvek slucaj, i bilo bi sjajno kada bi smo imali i taj pristup.
Srecom pa sada imamo uvid u organizme koji zaista odlicno trpe minimalne uslove, a neki cak i uzivaju u takvom okruzenju.
"Sareni" koralni akvarijumi zaista imaju tendenciju da budu izuzetno skupi, i da zahtevaju zamorna odrzavanja, medjutim to je samo jedan pristup u morskoj akvaristici.
"Fish only" morski akvarijum bi trebalo da bude isto sto i klasican ciklidni. To je sistem koji bi lepo radio uz redovnu zamenu vode i uz koriscenje recimo kanister filtera, ili bilo kog drugog filtracionog pristupa izslatkovodne akvaristike.
Ako ste gledali nekada kako ljudi sirom sveta mreste morske ribe, primeticete da ih drze u malim litrazama i to samo sa sundjer filterima. Odatle, sve ostalo je na vasoj masti i estetici.

Offline silwert

• od danas drzim i japanke
  • Veoma napredan član
  • F0
« Reply #4 on: 14 September, 2015, 10:11:33 »
Ma ljudi su postali lenji pa im je lakse da imaju slatkovodni aq i da sipaju vodu sa slavine i ne razmisljaju 
Morski aq nije nista teze od ciklidnog aq odrzavati samo su ljudi lenji

Offline Andjelija

• Član
« Reply #5 on: 14 September, 2015, 10:15:45 »
Mislim da je sada situacija za start mnogo bolja nego pre svega godinu i po dana! Od kako je RR izbacio paket mora za 49EUR ako se ne varam, i od kako je reefroom koncept detaljno objasnjen, svedoci smo pojave mnogih novih morskih akvarijuma... Naravno nisu svi mali i mnogi su daleko od "low budget" pristupa, ali je doslo do ekspanzije, koliko toliko...
Ovo mislim da je bitno, jer sada imamo vecu bazu ljudi, sa iskustvom, sa voljom da pomognu i sa zeljom da poklone, zamene, ili prodaju nesto po mnogo pristupacnijim cenama nego da ste okrenuti samo jednom ili dva izvora snabdevanja (pritom ne mislim ovde stvarno nista lose o ljudima koji se bave morskom akvaristikom, naprotiv) sto omogucava da zapocenete mali morski akvarijum stvarno bez velikih ulaganja... Takodje, dosta diy opcija je isprobano i dokazano da radi, i pokazano kako se moze napraviti (od svetla, skimera, hladjenja, dopune vode...)

Sve u svemu, ja sa mojim skromnim iskustvom, ohrabrujem ljude da pocnu sa morskim akvarijumom, jer smatram da svako sa iole odgovornim pristupom u ovom hobiju (ne vezano o kojoj se vrsti akvarijuma radi) bez ikakvih problema moze da oformi i uspesno odrzava morski akvarijum... 

Offline zmare

• Član
« Reply #6 on: 14 September, 2015, 13:12:50 »
Sto se mene tice volim akvaristiku bavim se njom vec dugi niz godina ali ne zelim da utice na moj zivot i zivot mojem porodice .Ja nemam nikakav problem da odem 20 dana na more uz dobru hranilicu ili prvog komsiju koji ce baciti ribama malo hrane.Nikada cak nisam imao gubitak posle duzeg ostavljanja ciklidnog akvarijuma.Koliko vas sme da ostavi morski akvarijum na duzi vremenski period da ne ostavi nekome obavezu ko se razume u more.Postoje price da se ljudi plase morskog akvarijuma jer je komlikovaniji za drzanje mislim da je to individualno jedan od ovde vodecih morskih akvarista  na sajtu  je ubio toliko jata tropheusa da je to licilo na genocid pa je presao na morski a sada vidim da da je veoma uspesan u moru (ako zeli moze i on to da potvrdi).Mislim da sem cene obaveze oko morske akvaristike su dosta vece i da to mnogim ljudima ne odgovara.Ja licno volim da mrestim ribe i da gledam kako odrastaju .

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #7 on: 14 September, 2015, 13:30:31 »
Citava briga oko morskog akvarijuma, kada je akvarista na putu je u potpunosti resena.
Potreban je jos jedan deo opreme, i nema nikakve brige oko toga. Doduse, kupovanje dodatne opreme kosta, ali pruza to o cemu ti govoris. Ja recimo kada putujem, zateknem jos bolji akvarijum nego sto je bio, jer ga ja ne cackam, niti ga iko ikako odrzava i cacka.
Fakticki, sve se bazira na edukaciji i izboru opreme. Dobro koncipiran morski akvarijum, sa odgovarajucom dodatnom opremom, ne zahteva nikakvo odrzavanje od strane hobiste. Ili potrosis vise pa se ne cimas, ili potrosis manje pa se cimas. Sve je u tom balansu.
Ja licno volim da se bavim mojim akvarijumima na dnevnoj bazi, i sa pravom sebe nazivam hobistom. Mislim da ljude koji iskljucivo zele lep komad prirode u okviru svog enterijera, i ne zele aktivno ucesce u ovom hobiju, ne mozemo nazivati hobistima.

Meni licno bi bilo dosadno da duzi niz godina posmatram samo ciklide. Ovako svaki dan naucim i upoznam nesto novo.
Eto, ja sam recimo trofeuse u potpunosti "preskocio", jer mi je bilo isuvise skupo i komplikovano da ulazim u to tada, medjutim apsolutno shvatam zasto ljudi kao ja krecu sa Mbunama, pa predju pomalo na Tanganyiku, neko ode i na Amerikance. To je bazicna ljudska potreba da upozna nesto novo i aktivno ucestvuje u ovom hobiju.

Offline Christiaan

• Napredni član
« Reply #8 on: 14 September, 2015, 13:34:53 »
Ja sam jedan od tih koji se plasio  :grin: ... Evo sada nako 24 godine drzanja sladkovodne akvaristike od kojih 20 god drzanja raznih ciklida koje idalje imam pored morskog akvarijuma (ali ne znam jos koliko dugo) poceo sam od januara da drzim slanu vodu. Jedna stvar je sigurna kada probas slano vise se osladi od slatkog  :D
Sada kada gledam u morski pa u sladkovodni vidim da tu nema vise vracanja, jednostavno je neuporedivo samo je zaraza veca jer kod morskog nema granica... kad neko proba tropheuse u 400 L ili oskare ili diskuse u 700L tu je kraj, a kod morskog jedini kraj su financije  :D prvo klovnovi, pa korali, pa tangovi, pa imperator angel, pa onda pocne da se sanja o ajkulama i morunama... mozda sam otisao daleko ali je istina.
Preporucijem svima da probaju koji su u mogucnosti nije nista starsno. Svako ko je imao 300, 400 L ciklida moze imati 300, 400 L morskog akvarijuma, jeste skuplje, ali ne previse ako se covek dobro informise pre kupovine  , malo zahtevnije...

Sto se mene tice volim akvaristiku bavim se njom vec dugi niz godina ali ne zelim da utice na moj zivot i zivot mojem porodice .Ja nemam nikakav problem da odem 20 dana na more uz dobru hranilicu ili prvog komsiju koji ce baciti ribama malo hrane.Nikada cak nisam imao gubitak posle duzeg ostavljanja ciklidnog akvarijuma.Koliko vas sme da ostavi morski akvarijum na duzi vremenski period da ne ostavi nekome obavezu ko se razume u more.Postoje price da se ljudi plase morskog akvarijuma jer je komlikovaniji za drzanje mislim da je to individualno jedan od ovde vodecih morskih akvarista  na sajtu  je ubio toliko jata tropheusa da je to licilo na genocid pa je presao na morski a sada vidim da da je veoma uspesan u moru (ako zeli moze i on to da potvrdi).Mislim da sem cene obaveze oko morske akvaristike su dosta vece i da to mnogim ljudima ne odgovara.Ja licno volim da mrestim ribe i da gledam kako odrastaju .

Ja sam ove godien u Junu ostavio morski akvarijum 19 dana bez nadzora, samo hranilica i dovoljno veliki auto-top off 50 L za akvarijum od 300L.
Toga jedino nema u morskoj akvaristici na zalost mrescenje riba...

Offline No.1

• Veoma napredan član
« Reply #9 on: 14 September, 2015, 19:02:47 »
Ne bih da ova tema preraste u Tupljenje, već u nešto što na konkretan način može pobliže da objasni osnove morske akvaristike. Taj tkz. Start, i koliko mi možemo da odvojim finansijskih sredstava i šta nas očekuje, u morskoj akvaristici, koji problemi, koje poteškoće, na šta treba da obratimo pažnju i ostalo. Moramo da podjemo od činjenice da je do skoro za veoma male morske sisteme, akvarijume bilo potrebno odvojiti veoma velika finansijska sredstva koja su se kretala od 500 do 1000 i više eura. Sada je to drugačije i malo da se pozabavimo time.
Lepota morskog akvarijuma u odnosu na ostale za mene ogleda se u različitosti boja u njemu, koloritu, korali se stalno pomeraju, za razliku od biljaka i ostalih organizama, pružaju mi veće zadovoljstvo .
Kada govorimo o morskom akvarijumu susrećemo se i sa raznim problemima, to su alge, kako se boriti sa njima, odumiranje korala i ostalih organizaa i kako utiču na ostale organizme u toj fazi, kako i šta raditi....
Za formiranje morskog akvarijuma potrebno nam je (približno odokativne metode cene koštanja):
Akvarijum željene litraže , pesak oko 2.kg - 12 eura  (za i protiv-primećujem pozitivna rešenja, kada se pesak nalazi u morskom akvarijumu), živi kamen ( 10-15 eura) , suvi kamen oko 5 eura, ribe (klovnovi oko 10 -15 eura), korali od 10 eura pa na više, rasveta ( cena varira, dugi niz godina koristile su se neonke , sada se već pokazalo da je to osvetljenje uveliko zamenio led, led rasveta) , stream pumpe ( vodene pumpe za rotaciju i cirkulaciju pokretanja vode od 20 e pa na više) , skimeri ( u zavisnosti od veličine akvarijuma recimo od 20-30,70,100,200 eura i više ). U akvarijumu se mogu ubaciti još, puževi, razni crvi, zvezde, itd).
Akvaristika, to je moja ljubav !

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
16 January, 2018, 22:25:59

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

• Koi by nedara
    [14 January, 2018, 17:51:05]
  • Arowana by nedara
    [13 January, 2018, 12:46:13]
  • Robot za alge by D.Nebojsa
    [25 November, 2017, 20:57:14]