Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Mrest casuarius-a  (Read 19025 times)

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
Mrest casuarius-a
« on: 02 April, 2004, 12:46:20 »
Konacno, posle 6 meseci pauze, jedan od moja dva para casuarius-a se izmrestio. Cim je mladj napustila pecinu, roditelji su poceli da terorisu drugi par casuarius-a i ancistrusa. Drugi par je morao da predje u visi deo akvarijuma i da napuste omiljeno dno. Ancistrus je sabijen u uglu u vrhu akvarijuma. Drugi par i njihovu pecinu sam prebacio kod ZDuleta u akvarijum sa discus-ima. Zanimljivo ponasanje koje nisam video u ranijim mrestovima casuarius-a, je da zenka skuplja "odbeglu" mladj, ustima, i da ih "pljuje" ispred pecine. Dok ovo pisem roditelji su uspeli da uteraju svu mladj u pecinu, koliko mogu da peocenim, mladji ima cca 30 kom. Roditelji zderu punom parom, i vrlo su halapljivi, dok se mladj zadovoljava prasinom tetra discus-a. Ovo je 4-ti mrest mojih casuarius-a, i jos jendom su dokazali, da ja nemam nikakvu ideju da se mrest odigrava, vec samo na kraju vidim rezultate, koji isplivaju iz pecine. Inace ta pecina, je jedna malena saksija sa rupom na boku. Ova rupa je knap da zenka moze da ulazi i izlazi iz pecine, ali muzjak, da bi usao u istu, mora prvo da uvuce svoju dzombu, pa tek onda glavu. U ovom akvarijumu od 120l, filter je prakticno potpuno zacepljen prljastinom, sto mu redukuje protok na 50-ak litara na sat, ali je voda kvalitetna, i rezultati su prisutni!

Eto toliko, nadam se da u mrestu ima i vise od 30 kom!
Pozz
Piroman

Offline JZH

• Veoma napredan član
(No subject)
« Reply #1 on: 05 April, 2004, 12:02:47 »
:wav:  :rr:  :wav:  :!:
Pozdrav, Joca

Offline daba

• Konsultant
  • Značajni član
  • Darko Babić
Konacno mali Casuarius-i
« Reply #2 on: 21 September, 2005, 21:30:16 »
Da vam se pohvalim!
Posle dugo vremena moj par Casuarius-a uspeo je da izvede dvadesetak malisana.Ti malci su dosada ribe kojima sam se najvise obradovao-samo je muzjak u silnoj zelji da ih zastiti dobro osakacen,nadam se da ce se oporaviti.
To izgleda ovako.

Offline Ciklid Gile

• Veoma napredan član
  • Igor Ranković
Re: Konacno mali Casuarius-i
« Reply #3 on: 21 September, 2005, 21:38:33 »
Sjajno Dabo!!! Svakim mrestom ikrasa (koji polazu ikru) shvatam koliko je veca nauka ceo mrest izvesti do kraja nego kod ustonosa... I zato zaista mislim da treba odati veliko priznanje svakome ko izmresti ovakve ribe, ma koliko god one bile ceste!!!
Dabo hvala ti sto si ovo podelio sa nama! CIKLID_273
Srecan je dan kad sam nasmejan ko kreten.

Offline piroman

• Gubitnik vremena
    • piroman.rs
« Reply #4 on: 21 September, 2005, 22:40:26 »
Cudno, stvarno cudno. U mom akvarijumu sa najvecim brojem vrsta, opstoj mesavini, casuarius je bio daleko najveca i najdominantnija riba. Kada se par mojih kazuariusa (rodjenih u mom akvarijumu) izmrestio, pretukli su do te mere svoje sopstvene roditelje, da su ih ubili. Koja riba je ovo uradila? Auratus?

Mislim da bi treba da odvojis jedna kavarijum do 40-50l za taj par i da ih zajedno sa malima prebacis tamo. Nesto nije uredu sa tvojim muzjakom, ili nije odrastao ili ima neki drugi problem, jer su ta ogromna usta koja imaju casuarius-u bas njihovo glavno oruzje, te mi nije jasno kako je moguce da mu fali cela donja usna ???
Pozz
Piroman

Offline daba

• Konsultant
  • Značajni član
  • Darko Babić
« Reply #5 on: 22 September, 2005, 00:20:48 »
Moj muzjak je maksimalne velicine-oko 13 cm,i niko mu nista ne sme jer je ogroman!
Ali u zelji da zastiti mlade poceo je da kidise i na druge "gospodare" akvarijuma - a to bi mogao biti samo Ahli (od 17cm) ili muzjak delfina (oko 15 cm) koji su inace mirni ali znaju biti vrlo opasni jer imaju zube.A taktika u borbi im je da scepaju za sta mogu da uhvate i brzo se cimaju levo-desno - a u ovom slucaju to je bila donja usna Casuarius-a.
Da li je neko imao priliku da mu riba tako nastrada,pitam se da li se ta usna moze potpuno regenerisati?

Offline piroman

• Gubitnik vremena
    • piroman.rs
« Reply #6 on: 22 September, 2005, 01:18:53 »
Dabo, daleko je od pune velicine. Moj muzjak je cca 15-16 cm, a Montiljov je mnogo veci (ne mnogo duzi, ali mnoooogoooo veci). Ahli-i su se kod mene pokazali kao veoma plasljive ribe, koje svako moze da prebije, dok se delfin pokazao kao zajeban borac. Od svih mojih ciklida, daleko je najopasniji auratus, ali mi delfin deluje kao sasvim logican izbor...

Sto se tice regeneracije usne, ne znam, nisam imao takvo iskustvo, ali su mnoge moje ribe bile tesko povredjne, i iz tog iskustva znam da se skoro sve regenerise kod ciklida.

Ako me poslusas i izdvojis ih, cak iako se ne regenerise, nece da bude problema, jer nece morati da se bije!
Pozz
Piroman

Offline MILPER

• Veoma napredan član
« Reply #7 on: 22 September, 2005, 01:45:29 »
Svaka cast Dabo !!!  CIKLID_273

Jos Ahlije da izmrestis i onda si izmrestio sve ciklide iz svog fenomenalnog akvarijuma......

Offline daba

• Konsultant
  • Značajni član
  • Darko Babić
« Reply #8 on: 22 September, 2005, 09:00:41 »
Ahli bi se izmrestio sigurno ako bi ih izdvojio u zaseban aq.Neki dan se zenka puna ikre muvala po celom akvarijumu trazeci zgodno mesto-ali muzjak je delovao nezainteresovano jer njima treba puno vode i potpuni mir da bi sve to uspelo...
Rado bi izdvojio i njih i Casuariuse-ali ako krenem tom logikom ceo ce mi se stan pretvoriti u akvarijum.
Lepo je kada mrest uspe-ali mi to nije primarna stvar jer ne zelim da se bavim ni uzgojem niti nekom prodajom.Ovo sto mi od mrestova uspe mi pokriva hranu i to mi je dovoljno.Trudim se da ne upadnem u "trip" stalnog pravljenja novih akvarijuma jer ovo mi je samo hobi koji volim-ali ne i opsesija.Cao!

Offline CTEBA

• Početnik
  • *
Malisani = 12ak Steatocranus casuarius + 1 Melanochromis auratus
« Reply #9 on: 04 July, 2007, 15:07:52 »
Evo pojavili su se mali, malecni patuljcici zvani ciklidcici i u mom ciklidarijumu!!!
AQ je formiran za novu godinu. Pre par meseci par Casuariusa se odvojio u jednu pecinicu, i onda su posle jedne INTERVENCIJE (blesavog gazde), napustili tu pecinu, i presli u drugi kraj AQ, gde se nalaze 2 kokosa. Povremeno sam vidjao zenku da udje u taj manji kokos sa MNOOOGO malom rupom.
Sve je bilo tako prosto do prosle nedelje, staviJo ti ja nedeljnu jutarnju kafu, vlazim HAI FENG u plasticnoj casici, da na'ranim moje halapljive azdajice, i pricini mi se da mi nesto malo prolete, posredmoga desnog oka!!!    :unsure:   Pomislim ma to je samo neko govance, kako je projurila zenka, tu pored kokosa, pa se ono podiglo sa podloge.
Posle nekoliko minuta, gvirenja, izvirivanja i zvirkanja, vidim ti ja par komada MALIH CASUARIUSA!!!   :D    Vuhu, juhu, hujjj!!
Ja ti tako sav srecan, gledam, zovem zenu, komsije, trazim broj od DNEVNIKA, da dam oglas, saljem SMSove ljudima, ..., ...
I posle nekog vremena gledanja u njih, vidim da je jedna od njih nekako drukcija, bebica.
Ova veca gomila ima neku maslinasto zelenu boju sa tamnijim prugama, pri vrhu, a ovaj jedan ribicon, mi nekako svetliji sa tamnijim prugama, po celoj duzini tela!
No, ajde pomislim, videcu sta ce biti!
Posle par dana, vidim da je to MALI, MALECNI Auratus, koji je tu medju njima. Kada cuvaju svoje mlade, od svitanja do sumraka, i njega cuvaju medju njima.
Mada njega ne pustaju u svoju kokosovu ljusku, kada ih mama uvece skupi, vec se on sam zavuce negde pri dnu medju stenjem, i onda se i on pojavi pred zoru.
Auratusi mi se vec mesecima jure po AQ i muzjak kopa i pravi brda na svakih 20 dana, svaki put u nekom drugom delu AQ, i uopste nisam provalio da su imali MALE riboncice.
Mada se kod zenke donje deo glave promenio, izgleda kao da ima veci deo donjih usta i kao da su tamnija. Tako da se definitivno desio "CIN" i da je jedan malisan uspeo da se sakrije tu medju stenje!

Eto samo toliko!!!   :D

Ahh, da!

Tog Auratusa tata Casuarius stiti kao da je njegov rod - rodjeni, a mama Casuarius ga povremeno, kad ga uoci onako BAS-BAS, d anije njen sincic, pojuri malo! Ali ako pogledam kompletnu sliku, par Casuariusa definitivno CUVA i tog MALESNOG Auratusa!   ;)

P.S. I moram priznati da im nisam menjao vodu do tada (odprilike mesec dana)!
Kriv sam, nemoj te me grditi!
Sve sad cu, sutracu, onda zenu non-stop vozao na neke preglede, imao na poslu terena prekovremeno, ... itd, itb, da ne DAVIM!

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
17 July, 2018, 01:48:38

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1896
  • Latest: gojo
Stats
  • Total Posts: 154860
  • Total Topics: 9348