Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Mrtvi kamen?  (Read 7423 times)

Offline Andjelija

• Član
Re: Mrtvi kamen?
« Reply #10 on: 26 March, 2015, 16:30:28 »
Marko, da li je to kamen koji je nekad bio ziv, pa osusen, ili nesto poput ovog real reef kamena?
Mislim da i tu postoji dramaticna razlika u ozivljavanju, jer ovaj prvi se mora iscistiti od svih organizama i materija koje ima na sebi, i to traje dugo... Ali opcija sa mrtvim, ali cistim kamenom, je mnogo laksa i brza... Moje iskustvo sa morskom akvaristikom je skromno, ali mislim da je ovo bitna razlika...

Offline Aleksandar@@

• Da je voda dobra riba bi imala sto kila
  • Značajni član
« Reply #11 on: 26 March, 2015, 17:58:26 »

a sto se tice Siporaxa sigurno je bolja varijnta sa kamenom.....

Bas naprotiv..nemas nikakve razlike..

Offline Christiaan

• Napredni član
« Reply #12 on: 26 March, 2015, 18:50:09 »
Ma jok druze Christaan ;) sto bi to imalo veze sa tobom i odakle ti takva ideja ??? Posalio sam se na Markov post posto se ljidi zalete pa prvo kupe pa tek onda pitaju, kao u mom slucaju :D ... sto se tice mrtvog kamena nemas tu cimanja roknes mrtav i duplo zivog i pici ... jedino ako ces da rokas sve mrtav onda ces da se nacekas i namenjas vode dok izadje sve iz njega ali je Petar vec pisao o tome ... bre netrebas da imas takav isciman stav cim ja nesto napisem ;) ono sto ti rekoh za ubacivanje sps korala u ak od mesec dana to je bilo prijateljski da kazem ... nije imalo zle namere da bi ostavilo neku trajnu posledicu da se ti na svaki moj post brecas .... opusti se, ovde smo da se druzimo i razmenjujemo iskustva ... svako od nas je imao neki peh ili ispalu na startu pa nikome nije pala kruna sa glave  ako mu je receno da je pogresio ... cemu onda tvoj gard cim ja nesto napisem u temi gde si i ti nesto komentarisao , evo nije mi jasno pa te molim da mi to i objasnis , da nebi i drugama kvarili teme ovako i da se stavi tacka na ovo ako mozes i da nastavimo normalno kao i do sada...

Ma na brzinu sam procitao post, sorry nisam dobro razumeo. Pa pazi to se svima nama desavalo  :grin: Pitanje je kolika je usteda ako stavljas doplo vise zivog od mrtvog... na to cimanje sam mislio treba se na menjati vode i nacekati ako se stavlja samo mrtvi, svaka cast ko ima strpljenja za to. Nemam isciman stav, ako je tako delovalo, pogresno sam se izrazio. Sto se tice korala zahvalio sam se na savetima i saveti su uvek dobrodosli, inace korali super napreduju. Sto se mene tice ne vidim nikakav problem niti da je uprste bilo sta na sta bi trebali da stavimo tacku, necemo da kvarimo temu, treba da razmenimo iskustva o mrtvom kamenu, bar oni koji imaju...

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #13 on: 26 March, 2015, 20:16:35 »
Akvarijum star oko godinu dana...mislim. Krenula mi koralina sa JEDNOG zivog da se siri u nekoliko tackica. :D :D :D
Sta da kazem, mnooogooo je cimanja, i mnogo organizama treba premestiti sa malo zivog na ostatak mrtvog da bi akvarijum bio reef za godinu-dve, recimo.
Ja da nisam ubacio ovih 5kg zivog na 40kg mrtvog, pitam se na sta bi licilo do sada.
Pored toga, balans je bio nikakav prvih 8 meseci, akvarijum nikako da se izbalansira, pa je jedva nekako dosao do tacke kada je tek sada OK. alge svuda, pa druge alge svuda, pa trece.

Sve je samo ne usteda jer puknes brdo para na so samo da menjas toliko puta vodu u njemu kako bi vestackim putem pravio balans. Zivi kamen to sve odradi umesto tebe. Dobro, sad znam za ubuduce. :)

Offline Marko

• Značajni član
« Reply #14 on: 26 March, 2015, 21:07:27 »
Uh,  sad sam u dilemi :)   Onda bi mozda najoptimalnije bilo pola_pola,  20kg mrtvog,  20kg zivog?

Offline Marko

• Značajni član
« Reply #15 on: 26 March, 2015, 21:10:16 »
Marko, da li je to kamen koji je nekad bio ziv, pa osusen, ili nesto poput ovog real reef kamena?
Mislim da i tu postoji dramaticna razlika u ozivljavanju, jer ovaj prvi se mora iscistiti od svih organizama i materija koje ima na sebi, i to traje dugo... Ali opcija sa mrtvim, ali cistim kamenom, je mnogo laksa i brza... Moje iskustvo sa morskom akvaristikom je skromno, ali mislim da je ovo bitna razlika...
Iskreno,  ne znam..... ::)

Offline Dule1996

• Napredni član
« Reply #16 on: 26 March, 2015, 21:27:40 »
Moje misljenje iz licnog iskustva je da uzmes 30kg svezeg kvalitetnog zivog kamena i dobar skimer i neces imati nikakav problem... To ce ti biti sasvim dovo za pocetak, a kasnije kad se izbalansira akvarijum mozes da dodas jos koji kilogram mrtvog koji ces dobro da ocistis i ostavis da odstoji u RO vodi...

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #17 on: 28 March, 2015, 02:06:02 »
Dule je dao najbolji predlog definitivno.

Offline nikouro

• Značajni član
« Reply #18 on: 28 March, 2015, 10:54:16 »
Ko ne zuri i ima volje moze i na onaj "tezi nacin" tj sto bi ovi sto imaju para napisali, bolji nacin :)
Ja sam moj kamen kupio iz vec formiranog akvarijuma. Akvarijum se rasformirao i kamen odstojao nekih par nedelja van vode. Isti taj kamen sam tretirao u zivoj sodi ( NaOH ) od par nedelja uz kovitlanje vode ( potopna pumpa je odradila posao ). Iako ima sture informacije na netu o ovom procesu, gde uostalom preporucuju "pranje kamena" u par dana, ja sam moj tretirao u par navrata za 3-4 nedelje.
Posle toga isti kamen sam uz dvodnevne zamene sveze vode i ukljucenoj pumpi u kanti tretirao nekih 2-3 nedelja. Kao sto sam i napisao. Nigde nisam zurio i nisam imao potrebu za brzim aktiviranjem akvarijuma.
Posle "pranja" i ispiranja kamen je bio bez velike vecine zivog sveta. Beo i maltene cist. I da, tokom ovih nekoliko nedelja uopste se nije osetio naj smrad o kojem se pisalo u nekim temama ?
Kamen poredjao u akvarijumu ( 82 lit )  i nalio sa 30 litara vode iz formiranog akvarijuma a posle tri - cetri dana dodao i 20 litara sveze zasoljene vode. Nakon 6-9 dan dolio i preostalu litrazu ( do 70 litara ).
Ceo proces traje dugo i tu nema diskusije. Mozda je ovako nesto ispravno, dobro, lose i pogresno i nepotrebno . Nadam se da cete biti iskreni u pisanju komentara :)
Posle "cikliranja" od nekih 40-tak dana ubaceni prvi organizmi ( zvezde, crvi, puzevi ), a posle par dan i xenia i zoa. Zasad pratimo stanje pa videcemo da li je ovaj nacin iole dobar ili ne.
U svakom slucaju iskustva ima i ovakvih i onakvih.

Offline Marko

• Značajni član
« Reply #19 on: 28 March, 2015, 13:20:16 »
Ko ne zuri i ima volje moze i na onaj "tezi nacin" tj sto bi ovi sto imaju para napisali, bolji nacin :)
Ja sam moj kamen kupio iz vec formiranog akvarijuma. Akvarijum se rasformirao i kamen odstojao nekih par nedelja van vode. Isti taj kamen sam tretirao u zivoj sodi ( NaOH ) od par nedelja uz kovitlanje vode ( potopna pumpa je odradila posao ). Iako ima sture informacije na netu o ovom procesu, gde uostalom preporucuju "pranje kamena" u par dana, ja sam moj tretirao u par navrata za 3-4 nedelje.
Posle toga isti kamen sam uz dvodnevne zamene sveze vode i ukljucenoj pumpi u kanti tretirao nekih 2-3 nedelja. Kao sto sam i napisao. Nigde nisam zurio i nisam imao potrebu za brzim aktiviranjem akvarijuma.
Posle "pranja" i ispiranja kamen je bio bez velike vecine zivog sveta. Beo i maltene cist. I da, tokom ovih nekoliko nedelja uopste se nije osetio naj smrad o kojem se pisalo u nekim temama ?
Kamen poredjao u akvarijumu ( 82 lit )  i nalio sa 30 litara vode iz formiranog akvarijuma a posle tri - cetri dana dodao i 20 litara sveze zasoljene vode. Nakon 6-9 dan dolio i preostalu litrazu ( do 70 litara ).
Ceo proces traje dugo i tu nema diskusije. Mozda je ovako nesto ispravno, dobro, lose i pogresno i nepotrebno . Nadam se da cete biti iskreni u pisanju komentara :)
Posle "cikliranja" od nekih 40-tak dana ubaceni prvi organizmi ( zvezde, crvi, puzevi ), a posle par dan i xenia i zoa. Zasad pratimo stanje pa videcemo da li je ovaj nacin iole dobar ili ne.
U svakom slucaju iskustva ima i ovakvih i onakvih.

Upravo tako !!!
imam najmanje 6 meseci da se igram sa njim a uzgred mislim da je kamen extra cist, imacu stari akvarijum od 100l prazan tako da cu u njemu da ga lecim.....

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
17 October, 2018, 14:53:37

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154906
  • Total Topics: 9356
  • Online Today: 128
  • Online Ever: 450