Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Početnik sa 110l (potrebni saveti)  (Read 2584 times)

Offline markovu

• Početnik
  • *
Početnik sa 110l (potrebni saveti)
« on: 26 February, 2015, 13:40:36 »
Pozdrav,

Nov sam na forumu ali ne i u akvaristici. Već godinu dana imam akvarijum (80x40x35 dxvxš) i želeo bi sada da se oprobam sa ciklidima. U početku sam imao predrasude što se tiče veličine akvarijuma, ali sada iz vaših postova vidim da mnogi imaju lepe ciklidne akvarijume približno iste veličine. Pored akvarijuma imam i spoljni filter cca 20l sa fontanskom pumpom od 600l/h.
Ono što me najviše interesuje jeste izbor ciklida za akvarijum navedenih dimenzija.
Meni jedni od najlepših ciklida jesu:
1.Labidochromis caeruleus
2.Demasoni

Interesuje me Vaše mišljenje tj. da li je moguće kombinovati ove dve vrste ciklida u akvarijumu od 110l.
Želim da napravim ciklidni akvarijum koji će predstavljati prijatan ambijent za njegove stanovnike (a i za mene  :grin:). Ukoliko navedeni ciklidi nisu odgovarajući onda bih Vas zamolio da mi predložite kombinacije nekih od Tanganjika ciklida koje bih mogao da udomim.
Pretraživao sam forum ali s'obzirom na ograničeno vreme koje imam na raspolaganju nisam uspeo da dođem do informacija koje bi mi pomogle.

Izvinjavam se ukoliko ponavljam temu sa problematikom koju je već neko opisao.
Unapred hvala.
Pozdrav,
Marko

Offline andr0id

• Značajni član
Re: Početnik sa 110l (potrebni saveti)
« Reply #1 on: 26 February, 2015, 14:17:28 »
Mozes kombinovati te dvije vrste pa i jos neku ali ne previse riba.. po meni jednog muzijaka 3-4 zenke.. tako i druge vrste.. a mozes i trece lupam flavuse.. to je sve 12-15 riba..

Ja nisam iskusan kao ostali pa neka ti i drugi kazu svoje misljenje. Sretno!

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #2 on: 26 February, 2015, 14:44:51 »
Marko, tvoj aq je na donjoj granici za držanje Mbuna (u tu grupu spadaju 2 vrste koje si naveo) + ako znamo da je tim vrstama bitna površina dna, a tvoj aq je širok tek 35cm,  onda se nameće zaključak da bi im bilo tesno, pogotovo kada dostignu neku matičnu veličinu.

U forumu ''Absolut begginers'' postoje 2 pod foruma:

- Akvarijumi do 100 litara: http://www.ciklidi.org/forum/index.php/board,131.0.html i

- Akvarijumi od 100 do 250 litara: http://www.ciklidi.org/forum/index.php/board,132.0.html

u oba postoje teme sa sličnom problematikom tj. sa aq koji su sličnih dimenzija tvom, pročitaj ih i slobodno nastavi sa pitanjima ako ti treba podrška.

Offline markovu

• Početnik
  • *
« Reply #3 on: 26 February, 2015, 14:54:55 »
Hvala puno na odgovorima, pogledaću pomenute teme na forumu i verovatno se potom javiti sa dodatnim pitanjima :)
Pozdrav,
Marko

Offline DJOTTA

• Član
« Reply #4 on: 27 February, 2015, 18:43:42 »
Po meni ne bi trebao da drzis te dve vrste zajedno iz prostog razloga sto imaju razlicite zahteve u pogledu ishrane. Demasoni su po prirodi biljojedi i njima ne odgovara jaca hrana ,dok su sa druge strane karleusi omnivori i zahtevaju jacu hranu sa vise proteina....

Offline markovu

• Početnik
  • *
« Reply #5 on: 02 March, 2015, 14:49:12 »
DJOTTA hvala na savetu, to sam i ja kasnije saznao prelistavajući forum.
Pogledao sam popriličan broj postova na temu ciklida i shvatio da mi se Labidochromis caeruleus najviše sviđa i da bih želeo njih da držim kako zbog temperamenta tako i zbog izgleda. Shvatam da dimenzije mog akvarijuma (80x40x35 dxvxš) više odogovaraju Tanganjika ciklidima ali moram priznati da mi se Malawi mnogo više sviđa.
Biljni akvarijum sam za vikend potpuno "ugasio" i spreman sam da krenem sa ciklidima.
Imam par konkretnih pitanja:
1. Da li neko zna koliko peska mi je potrebno (cini mi se da sam za biljni uzimao oko 20kg)
2. Šta da radim sa filterom (sunđeri, keramički prstenovi i bio kugle su mi trenutno na suvom - oprani vodom iz akvarijuma). Da li će biti potrebno iz početka krenuti proces cikliranja i koliko je vremena dovoljno u slučaju pripreme vode za ciklide?
3. Da li je odgovarajući izbor da držim samo caeruleus-e, i to 2-3 muzijaka i 6-7 ženki ili da i pored njih ubacim još neku vrstu ali u manjem broju da razbije monotoniju (svaki predlog mi je dragocen). Ukoliko smatrate da mi je previše 2 vrste, da li bih onda trebao povećati broj caeruleus-a?
4. Koju vrstu kamenja mi preporučujete (imam dosta lava kamenja ali ne znam da li je odgovarajuće za ciklidarijum?)

Unapred hvala,
Pozdrav

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #6 on: 02 March, 2015, 15:29:55 »
1. dovoljan je sloj peska debljine 1-4 cm ... to je nekih 5 do 10 litara (mislim na običan pesak ''za malterisanje''), ne znam koliko je to u Kg
2. cikliranje je obavezno
3. 10-ak mladih ''karleusa'' će biti dovoljno za početak, kada narastu i kada izbaciš višak mužjaka, aq će im biti ''knap''
4. može lava (mada ima oštre i hrapave delove) i bilo koje drugo tamnije bez oštrih ivica.

Offline DJOTTA

• Član
« Reply #7 on: 02 March, 2015, 19:15:06 »
S obzirom da je akvarijum manjih dimenzija,slobodno ubaci vise kamenja,tako da zenke i subdominantni muzjaci i zenke imaju gde  da se sklone......

Offline markovu

• Početnik
  • *
« Reply #8 on: 03 March, 2015, 08:36:47 »
Imam par komada kamena tipa - dragon stone. Razmišljao sam da sa njim napravim postavku (naravno da kupim još i napravim što više zaklona i skrovišta). Ovo kamenje ima oštre ivice tako da ne znam da li je odgovarajuće.
Imam i lavu ali nekako mi ne ide uz ciklidni akvarijum kakav sam zamišljao.Takođe imam i kućice od kokosovog oraha ali ne znam da li i ono ide u ciklidni akvarijum?
Da li možda imate preporuke što se tiče vrste kamena i gde ga mogu naći?

Hvala,
Pozdrav.

Offline markovu

• Početnik
  • *
« Reply #9 on: 11 March, 2015, 09:14:56 »
Ovako izgleda trenutna postavka akvarijuma. Proces cikliranja je u toku već nekih 10-ak dana.
Svaki savet dobrodošao, pošto mi je ovo prvi ciklidni avarijum  :rolleyes:
Pozdrav.

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
20 January, 2018, 11:45:01

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

• Koi by nedara
    [14 January, 2018, 17:51:05]
  • Arowana by nedara
    [13 January, 2018, 12:46:13]
  • Robot za alge by D.Nebojsa
    [25 November, 2017, 20:57:14]