Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Izbor riba za akvarijum od 110l  (Read 29703 times)

Offline mnesa

• Početnik
  • *
Izbor riba za akvarijum od 110l
« on: 30 March, 2004, 13:05:24 »
Prvo da pozdravim sve ucesnike foruma, posto sam novi clan, a uskoro, nadam se, i novi clan "tanganjika klana"  :D

Akvaristikom se bavim vec duze vreme tako da nisam pocetnik, ali mi trebaju saveti. Poslednje sto sam drzao od riba su bili Malawi ciklidi, a sada bi zeleo i to da promenim (do skoro sam razmisljao o diskusima pa odustao). Na ovu temu sa vec pricao sa nekim ljudima (JZH i drugi), ali bi hteo da sakupim jos nesto informacija, pa vas molim da pomognete.

Naime, jedna od zelja je da u akvarijumu bude bilja, tako da bi se verovatno odlucio za mesozdere, a ne biljojede (nazalost zbog npr. tropheusa, ako bi uopste i mogao da ih drzim u bednih 100l). Imam nesto kamenja, planiram da napravim pozadinu od stiropora (premda ste me sto na forumu, sto JZH u prodavnici, naterali da razmisljam i na temu siporex-a), a kao podloga bi bio pesak (uzet kod JZH). Najvece ogranicenje jeste litraza i kombinovanje riba.

Zeleo bih da cujem predloge o kolicini i kombinaciji riba po vasem misljenje (pretpostavljam neke patuljaste vrste). Dakle, pomagajte i predlazite.

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
(No subject)
« Reply #1 on: 30 March, 2004, 14:23:24 »
Dobrodosao "mnesa"!  :D

Tropheusi mogu komotno sa biljkama jer su pretezno algojedi tako da biljke budu samo 'kolateralna' steta, tj. ponekad ih ostete kada sa njih jedu alge.  Za njih nista ispod 250l (long) nije preporucljivo.  Kod mene se 9 komada privremeno 'guzvaju' u 200l i naravno urnisu od jurnjave.  U bazi Ciklida imas neke slike i osnovne informacije za Tanganyika vrste a, naravno nekoliko njih moze komotno i u 100l!

Offline JZH

• Veoma napredan član
(No subject)
« Reply #2 on: 30 March, 2004, 14:30:11 »
Tanganjikanci su definitivno pravi izbor za tvoju litrazu,sta ti se svidja od Tanganjika ciklida :?:  :rr:

p.s. Pozdrav novom clanu :D
Pozdrav, Joca

Offline mnesa

• Početnik
  • *
(No subject)
« Reply #3 on: 30 March, 2004, 14:55:12 »
Brzo odgovarate, nema sta. Hvala na pocetnom interesovanju za "moj problem", pa da nastavim sa pitanjima.

S obzirom da smatram da tropheus-i ne mogu, a oni mi se naravno najvise svidjaju, ostaju mi "samo" ostali tanganjikanci :)

Posto sam na poslu, a neki spisak zelja mi je kod kuce, prvo mi na pamet padaju:

- compressiceps i/ili calvus
- leleupi

Za varijetete i nije toliko bitno, tj. sve zavisi od toga sta uspem da nadjem (Joco cu te vatam za gusu  :twisted: ).

Recimo da je to pocetak izbora, dalje bi uklapao prema savetima, zeljama, ....

Dakle, koliko bi vi primeraka ukupno stavili u ovo moje lavorce, koliko primeraka od svake vrste, koje bilje bi bilo adekvatno sa njima i koje bi jos ribe isle uz ovaj izbor?

Offline JZH

• Veoma napredan član
(No subject)
« Reply #4 on: 30 March, 2004, 15:13:12 »
Za tvoju litrazu oko 20-tak riba i bilja koliko hoces,Altolamprologusi i Neolamprologusi za pocetak- odlicno :!:
Pozdrav, Joca

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
(No subject)
« Reply #5 on: 30 March, 2004, 16:01:02 »
Iako bih ja stavio max. 15-ak Ciklida moram da se slozim sa JZH da je, narocito u manjim akvarijumima, imperativno da se napravi nekakva guzva kako bi se umanjila i rasporedila agresivnost.  Jos ako volis bilje, kao sto je slucaj, onda definitivno moze navedeni broj manjih-srednjih Ciklida.

Ja bih ubacio sledece:

4-5 calvusa ili compressiceps-a
4-5 Leleupija ili onih prugastih Neolamprologusa (zaboravih... :roll: )
2-4 Skoljkasa
&
5 Leptosoma, nekih manjih koje se odlicno uklapaju kao tzv "dither" ribe.

Tu su i Julidochromisi, razni tipovi, ali bih u tom slucaju izuzeo Leleupije ili ove druge, zbog pecina i sl.

Sta mislite?

Ovakav mix zahteva IZUZETNO ODRZAVANJE akvarijuma i CISTU VODU.  Znaci dobra filtracija, ishrana i nedeljne zamene 30% vode  :wink:

Offline mnesa

• Početnik
  • *
(No subject)
« Reply #6 on: 30 March, 2004, 16:20:47 »
Hmmm, lepo, lepo. Mislim da ako vec postoji problem izmedju Leleupija i Julidochromisa da bi se odlucio za prve, ali taman sam hteo da dopunim spisak sa Julidochromisima kada sam video tvoj post  :(

Recimo da se vas dvojica slazete (priblizno) oko broja riba, a i izbor mi se svidja. A sta bi od skoljkasa doslo u obzir?

I da jos jedno pitanjce, sta bi trebalo staviti od algara (uopste ribe sa dna)?

Offline JZH

• Veoma napredan član
(No subject)
« Reply #7 on: 30 March, 2004, 16:31:16 »
:thumbright:  :thumbleft:  :rr: , voda momci,a bogami i devojke, CESTO MENJANJE VODE TO JE NAJVAZNIJE :!:
Pozdrav, Joca

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
(No subject)
« Reply #8 on: 30 March, 2004, 16:32:07 »
Mozda sam bio duzan da naglasim da ja nisam veliki ljubitelj Julidochromisa pa sam ih kao izuzeo iz Mix-a.  Mozda bi mogli i oni da se ubace ali su veoma teritorijalni pa bi u kombinaciji sa Leleupijima i Calvusima (ili Compressicepsima) koji su svi 'pecinari', na malov povrsini dna (100L) verovatno doslo do fatalne zavrsnice po neke primerke.  
A ove Altolamprologuse MORAS da imas, to su fenomenalne i jako interesantne ribe.  Leleupiji su tu najvise zbog boje.

Od skoljkasa mozes bilo sta (vidi sa JZH) i racunaj da ce oni zestoko braniti svojih 15-tak cm teritorije i da im niko od gore pomenutih nece nauditi!!! Skoljkasi nisu uopste naivne ribetine  :twisted:

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
(No subject)
« Reply #9 on: 30 March, 2004, 16:38:12 »
Da...setih se, Neolamprologus cylindricus, jako slican Leleupijima po obliku i karakteru.

Sto se algara ili cistaca tice... :roll: ...neki oklopni  :evil3:  jer ulazi u 'ratnu zonu'!

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
19 July, 2018, 08:12:10

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1896
  • Latest: gojo
Stats
  • Total Posts: 154860
  • Total Topics: 9348